افق زمانی یا جدول زمانی سرمایه گذاری شما، مدت زمانی است که قصد دارید یک دارایی را قبل از اینکه تصمیم به فروش آن بگیرید، نگه دارید. همچنین می تواند چارچوب زمانی شما برای دستیابی به یک هدف مالی مانند بازنشستگی باشد. برخی از اهداف مالی سریع تر به دست می آید. خوشبختانه شما می توانید از میان طیف وسیعی از گزینه های سرمایه گذاری موجود، نوعی را انتخاب کنید که با شرایط شما سازگارتر است. با توجه به سن و زمان رسیدن شما به آن هدف، جدول زمانی می تواند از چند ماه تا چند سال متغیر باشد. با داشتن سواد مالی و در نظر گرفتن افق زمانی، می توانید این جدول را برای خود تنظیم کنید. .

فهرست []

  تعریف مفهوم افق زمانی

  افق زمانی سرمایه گذاری، به دوره زمانی گفته می شود که فرد یک سرمایه گذاری را برای هدفی خاص نگه می دارد. سرمایه گذاری ها به طورکلی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

  1. سهام که به نوعی یک سرمایه گذاری پرخطر محسوب می شود.
  2. اوراق قرضه که فاکتور ریسک پایین تری دارند.

  هرچه افق زمانی طولانی تر باشد، سرمایه گذار می تواند پرتفولیوی تهاجمی تر یا به مفهوم دیگر پرخطرتری را بسازد. هرچه برنامه زمانی کوتاه تر باشد، سرمایه گذار بیشتر به سمت یک سبد سرمایه گذاری محافظه کارانه تر می رود. اگر بخواهیم نمونه ای از جدول زمانی سرمایه گذاری را بررسی کنیم، بهتر است به این مثال توجه کنیم. فرض کنید دو نفر با هم ازدواج کرده و در خانه ای در مرکز شهر زندگی می کنند. آن ها قصد دارند تا چند سال دیگر و بعد از تولد فرزندانشان به حومه شهر نقل مکان کنند. در حال حاضر هیچ پولی به عنوان پیش پرداخت نزد صاحب خانه ندارند تا در آینده بتوانند روی مبلغ آن حساب کنند؛ در این صورت اگر قصد دارند به خانه ای در حومه شهر بروند، باید از الان پس انداز کنند. این هدف، یک افق سرمایه گذاری کوتاه مدت است؛ بنابراین آن ها احتمالاً به سمت انتخابی کم ریسک تر مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک می روند تا از پول خود در برابر هرگونه نوسان شدید در بازار محافظت کنند.

  در همین حال هر دو در صندوق های پس انداز محل کار خود مانند صندوق بازنشستگی سرمایه گذاری می کنند و از آنجا که در حال حاضر جوان هستند، این پس انداز آن ها این یک افق زمانی بلندمدت به شمار می رود. با توجه به اینکه تا زمان بازنشستگی سال های زیادی زمان دارند، می توانند در تخصیص دارایی های خود بسیار تهاجمی عمل کنند و بیش از 90 درصد سهام خود را به صورت پرریسک تر سرمایه گذاری کنند. این کار به آن ها اجازه می دهد تا پرتفلیوی خود را از هرگونه رکود کوتاه مدتی محفوظ نگه دارند. بعد از اینکه فرزند آن ها متولد شد، هدف جدید دیگری پیدا می کنند. این دو باید برای دانشگاه فرزندشان پس انداز کنند که هدفی میان مدت یا حتی بلندمدت به شمار می رود؛ بنابراین می توانند به شکل پرریسک تری عمل کنند و بعد از اینکه فرزندشان از دبیرستان فارغ التحصیل شد، دوباره سرمایه گذاری کم ریسکی را انتخاب کنند.

  کاربرد افق زمانی در سرمایه گذاری

  دانستن افق زمانی برای ترسیم یک استراتژی سرمایه گذاری که اهداف شما را برآورده کند، ضروری است. این موضوع تمایز بسیار مهمی را ایجاد می کند و آن هم میزان بازده سرمایه در برابر مدت زمان سرمایه گذاری است. با تدوین یک افق سرمایه گذاری کوتاه مدت این تضمین را برای خود در نظر می گیرید که پول شما در معرض ریسک بالایی قرار نمی گیرد و به راحتی می توانید به اصل پول دسترسی داشته باشید؛ برای مثال می دانید که در سال آینده به پول نیاز دارید و زمان زیادی نیز برای رشد آن ندارید؛ پس حتی الامکان فاکتور ریسک را از آن حذف می کنید. با این حال اگر جدول زمانی شما طولانی تر باشد، به تعریف رایج بازگشت سرمایه (ROI) بیشتر فکر می کنید. داشتن زمان اضافی این امکان را می دهد که نوسانات بیشتری را برای بازدهی بالاتر بپذیرید؛ پس مهم ترین کاربرد افق زمانی در تعیین نوع سرمایه گذاری شماست.

  چرا افق زمانی اهمیت دارد؟

  سؤالی که ممکن است برایتان پیش آمده باشد این است که چرا افق زمانی برای برنامه ریزی مالی مهم است؟ پاسخ این است که نشان می دهد چگونه برای رسیدن به هدفی خاص باید پس انداز کرده یا اقدام به سرمایه گذاری کنید. یک برنامه مالی استراتژیک شامل اهداف بلندمدت و کوتاه مدت خواهد بود. استراتژی های شما برای پس انداز بازنشستگی با استراتژی ای که مثلاً برای خرید یک قایق دارید، کاملاً متفاوت هستند. سه دسته دارایی وجود دارد که می توانید آن ها را در برنامه سرمایه گذاری خود قرار دهید: سهام، اوراق قرضه و پول نقد. پرتفولیوی شما می تواند ترکیبی از این دارایی ها باشد و یک مشاور مالی می تواند توصیه هایی را درباره تخصیصی که به بهترین وجه با هدف شما مطابقت دارد، ارائه دهد. در بین سه دسته ذکرشده سهام، بالاترین ریسک و در عین حال بالاترین پتانسیل بازدهی را دارد. اوراق قرضه ریسک کمتری از سهام داند، اما رشد کمتر و متوسطی را از خود نشان می دهد. پول نقد در مقایسه با سهام و اوراق قرضه کمترین ریسک و البته کمترین بازده بالقوه را دارد. گواهی سپرده و وجوه بازار پول نیز شامل دسته بندی پول نقد می شوند. به گفته کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، فرایند تعیین ترکیبی از دارایی ها برای نگهداری در پرتفولیو یک فرایند بسیار شخصی است. تخصیص دارایی که در هر مقطعی از زندگی شما بهترین کاربرد را دارد، تا حد زیادی به افق زمانی و توانایی شما در تحمل ریسک بستگی دارد.

  افق زمانی به شدت با میزان تحمل ریسک شما مرتبط است و براساس میزان پولی که دارید و اینکه چقدر سریع به سود آن نیاز دارید، بستگی دارد. با افق زمانی طولانی تر، سرمایه گذاران اغلب تهاجمی تر عمل می کنند و به سمت سرمایه گذاری هایی با سود بالا و البته ریسک بیشتر متمایل می شوند. این کار به این دلیل است که آن ها زمان بیشتری برای بهبود پس از هرگونه رکودی در بازار دارند. از سوی دیگر با یک افق زمانی کوتاه مدت، سرمایه گذاران معمولاً محافظه کارتر عمل می کنند. هدف استفاده از این ابزارهای سرمایه گذاری کم خطر حفظ ثبات است؛ زیرا ممکن است زمانی برای بازیابی ضررهای مالی وارد شده در اثر نوسان بازار وجود نداشته باشد.

  انواع افق زمانی

  درک افق زمانی می تواند به شما کمک کند تا به اهداف مالی خود دست یابید و بازدهی خود را در طول این مسیر به حداکثر برسانید. افق زمانی براساس کاربرد و نحوه انجام آن به سه دسته تقسیم می شود:

  1. افق زمانی کوتاه مدت
  2. افق زمانی میان مدت
  3. افق زمانی بلندمدت

  هریک از این سه مورد ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  افق سرمایه گذاری کوتاه مدت

  افق زمانی کوتاه مدت به سرمایه گذاری هایی اشاره دارد که انتظار می رود کمتر از پنج سال طول بکشند. این سرمایه گذاری ها برای افرادی مناسب است که به دوران بازنشستگی نزدیک هستند یا ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک به مقدار زیادی پول نقد نیاز داشته باشند؛ مانند دو نفری که به تازگی ازدواج کرده و در چهار، یا پنج سال آینده قصد بچه دارشدن دارند. صندوق سرمایه گذاری بازار پول، حساب های پس انداز، گواهی سپرده و اوراق قرضه کوتاه مدت گزینه های خوبی برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت هستند؛ زیرا به راحتی می توان آن ها را برای زمان های لازم تبدیل به پول نقد کرد.

  افق سرمایه گذاری میان مدت

  سرمایه گذاری های میان مدت آن دسته از سرمایه گذاری ها محسوب می شوند که فرد انتظار دارد برای سه تا ده سال آینده نگه دارد؛ مانند افرادی که برای دانشگاه یا خرید خانه اول پول پس انداز می کنند. استراتژی های سرمایه گذاری میان مدت تمایل دارد تا بین دارایی های پرخطر و کم ریسک تعادل برقرار کند؛ بنابراین ترکیبی از سهام و اوراق قرضه می تواند راه مناسبی برای محافظت از ثروت شما بدون از دست دادن ارزش در اثر تورم باشد.

  افق سرمایه گذاری بلندمدت

  سرمایه گذاری بلندمدت برای افرادی مناسب است که اهداف ده تا بیست ساله یا حتی بیشتر از این را دارند. این افراد می توانند والدینی باشند که از دوران جوانی برای بازنشستگی خود سرمایه گذاری کرده اند. سرمایه گذاران بلندمدت معمولاً مایل اند تا در ازای دریافت سود بیشتر، ریسک های بیشتری نیز بپذیرند و از رکود پول خود در درازمدت بکاهند. یک مرد بیست و پنج ساله را در نظر بگیرید که به تازگی شروع به کار کرده است. او تا 27 سالگی برای خرید خانه پول پس انداز می کند. افق زمانی او در این مورد دو سال بوده که یک هدف کوتاه مدت محسوب می شود. همچنین قصد دارد 10 سال بعد و در زمانی که 35 ساله شد، وام دانشجویی خود را تسویه کند. این یک هدف میان مدت است؛ زیرا انجام آن ممکن است به ده سال پس انداز نیاز داشته باشد. در پایان نیز در 66 سالگی می خواهد به راحتی و بدون مشکل مالی بازنشست شود. پس این یک هدف بلندمدت است. در طول زندگی نیز اهداف و اولویت های او می توانند تغییر کنند. در این صورت به او پیشنهاد می شود انعطاف پذیر بوده و آماده باشد تا برنامه زمانی خود را با توجه به نیازها و اولویت های در حال تغییر خود تطبیق دهد.

  افق سرمایه گذاری ایده آل

  این افق سرمایه گذاری به اهداف و خصوصیات اخلاقی شما بستگی دارد. اگر فردی هستید که دوست دارید در کارها ریسک پذیری بیشتری داشته و خود را برای نتایج بسیار خوبی آماده کنید، شاید سرمایه گذاری بلندمدت بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. از سوی دیگر افرادی که از ریسک کردن اجتناب می کنند و در انتخاب های زندگی بیشتر محافظه کار هستند، باید به سمت سرمایه گذاری کوتاه مدت بروند. در کنار این مسئله، فاکتور زمان را نیز نباید فراموش کنید. اهدافی مانند بازنشستگی، به دلیل ماهیت بلندمدت بودنشان دست شما را برای انتخاب باز می گذارند، اما چنانچه از لحاظ زمانی در مضیقه باشید، بهتر است روش کوتاه مدت تری را انتخاب کنید.

  سخن پایانی

  درک افق زمانی سرمایه گذاری شما با تعیین زمانی که به آن پول و سود حاصل از آن نیاز دارید، بستگی دارد. به یاد داشته باشید که با تغییر افق زمانی تان، تخصیص سرمایه شما نیز تغییر خواهد کرد. هرچقدر مدت زمان سرمایه گذاری شما کوتاه تر باشد، باید رویکرد محافظه کارانه تری را در پیش بگیرید و هرچه از لحاظ زمانی وقت بیشتری داشته باشید، بهتر است مسیر پر ریسک تری را انتخاب کنید. با توجه به تعریف افق زمانی شما برای اهداف خود سرمایه گذاری بلندمدت را ترجیح می دهید یا قصد دارید در سریع ترین زمان ممکن به سوددهی برسید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

  پرسش های متداول

  این مفهوم به جدول زمانی اشاره دارد که در آن سرمایه گذار قصد دارد ارزش سرمایه گذاری خود را به دست آورد. این مدت زمان می تواند از چند سال تا چند دهه متغیر باشد.

  طول افق سرمایه گذاری تعیین می کند که دارایی خود را باید در چه بخش هایی سرمایه گذاری کنید. به طور معمول، سرمایه گذاران به دنبال دارایی های پایدار برای سرمایه گذاری کوتاه مدت هستند. سرمایه گذاری های پرمخاطره تر هم در بلندمدت حاصل می شوند.

  از آنجا که بهره به صورت تصاعدی ترکیب می شود، افق سرمایه گذاری طولانی تر می تواند سود بسیار بیشتری را کسب کند؛ به همین دلیل مهم است برای دوران بازنشستگی از زمان جوانی پس انداز کنید؛ بنابراین این موضوع به اهداف شما بستگی دارد.

  افق سرمایه گذاری میان مدت معمولاً به بازه زمانی 5 تا 10 سال اشاره دارد؛ مانند پس انداز برای تحصیلات دانشگاه فرزند.