اگر شما هم در بازارهای مالی مختلف فعال باشید، بعید است تا امروز نامی از استاپ اوت (Stop out) یا سفارش توقف نشنیده باشید. راهکاری که بروکر شما انجام می دهد و می تواند از ضرردهی به سرمایه شما جلوگیری کند. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره stop out level و نحوه محاسبه آن صحبت کنیم؛ پس همراه ما باشید.

فهرست []

  Stop out چست؟

  استاپ اوت یا سطح توقف موقعیتی برای محدود کردن معاملاتی است که امکان ضرردهی آن ها بالاست. درواقع استاپ اوت به سطحی از مارجین یا دارایی گفته می شود که وقتی حساب تریدر به آن می رسد، بروکر برای جلوگیری از ضرر تمامی پوزیشن های باز را محدود می کند.

  به بیان دیگر، وقتی سطح مارجین در حساب معامله گر به سطح Stop Out نزدیک می شود و ارزش حساب به اندازه ای کاهش پیدا می کند که مارجین مورد نیاز را تأمین نکند، کارگزار شما به صورت خودکار موقعیت های باز شما را لغو خواهد کرد. هدف این اقدام، جلوگیری از ادامه خسارت و از دست دادن سرمایه شما در معامله است.

  سطح Stop Out بسته به شرایط هر بروکر یا کارگزاری متفاوت است. این سطح که به طورکلی بر اساس درصدی از ارزش حساب سرمایه گذاری تعیین می شود می تواند حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از ارزش حساب تعیین شود.

  منظور از سطح مارجین (Margin Level) چیست؟

  Margin Level درواقع نسبت اکوئیتی به مارجین و نشان دهنده نسبت مارجین به کل معامله یک تریدر است. مارجین لول و استاپ اوت دو مفهوم کاملاً مرتبط به یکدیگر هستند که درک یکی در گرو درک مفهوم دیگری است؛ پس لازم است برای فهم بیشتر سطح استاپ اوت حتماً با مارجین لول آشنا باشید.

  برای محاسبه Margin Level لازم است مجموع سرمایه در مارجین کل معاملات تقسیم و سپس این نسبت در ۱۰۰ ضرب شود. برای درک بهتر این نسبت فرض کنید شما معامله ای دارید که مارجین آن 1000 دلار و سرمایه شما در حساب معاملاتی 5000 دلار است. در این صورت Margin Level شما برابر خواهد بود با:

  Margin Level = (5000 / 1000) x 100 = 500%

  به طورکلی مارجین لول باید از مقدار حداقل سطح مارجینی که مشخص شده است، بالاتر باشد تا به ازای هر تغییر ناگهانی در بازار و کاهش ارزش معاملات حداقل مقدار Margin Level حفظ شود تا از Stop Out جلوگیری کنید.

  همان طور که گفتیم، معمولاً بروکرها برای هر حساب معاملاتی، یک حداقل سطح مارجین مشخص می کنند که معمولاً بین 50 تا 100 درصد است؛ برای مثال، اگر حداقل سطح مارجین 50 درصد باشد و سطح مارجین شما به کمتر از 50 درصد برسد، حساب شما وارد وضعیت Stop Out می شود و تمام معاملات شما خودکار بسته و محدود می شوند تا از ضرردهی جلوگیری شود.

  کال مارجین c چیست؟

  کال مارجین (Call Margin) اصطلاحی رایج در بازارهای مالی و درواقع به معنای تماس یا درخواست کارگزار یا بروکر از معامله گر است تا او مارجین (سرمایه) اضافی را به حساب خود اضافه کند. این درخواست عموماً در شرایطی ارسال می شود که سطح مارجین حساب معامله گر به میزان خطرناکی نزدیک شده و احتمال Stop Out وجود داشته باشد.

  وقتی یک کال مارجین اتفاق می افتد، معامله گر موظف است مارجین اضافی مورد نیاز را به حساب خود واریز کند تا سطح مارجین به سطح مورد نیاز برسد و از Stop Out جلوگیری شود. معمولاً کال مارجین توسط کارگزار یا بروکر به صورت تماس تلفنی، ایمیل یا پیامک ارسال می شود و معامله گر معمولاً مدت زمان مشخصی برای واریز مارجین اضافی دارد.

  اگر معامله گر توانایی واریز مارجین اضافی را نداشته باشد یا در زمان مشخص شده سرمایه خواسته شده را واریز نکند، کارگزار یا بروکر ممکن است پوزیشن های باز تریدر را لغو کند و با استفاده از سرمایه باقی مانده، مارجین لازم را تأمین و از Stop Out  جلوگیری کند.

  تفاوت کال مارجین و استاپ اوت چیست؟

  بسیاری از افراد به غلط کال مارجین را همان استاپ اوت می دانند، اما این دو مفهوم تفاوت های بسیاری با هم دارند. تفاوت اصلی بین کال مارجین و stop out در مفهوم و استفاده آن هاست. در زیر تفاوت این دو مفهوم را با هم بررسی می کنیم:

  کال مارجین (Margin Call) یعنی چی؟

  کال مارجین درواقع اعلانی است که به شما اطلاع می دهد سطح مارجین شما به حدی کاهش یافته است که برای حفظ پوزیشن های باز خود نیاز به سرمایه بیشتری دارید. در این صورت، باید به سرعت مبلغ مورد نیاز را به عنوان سرمایه یا مارجین به حساب خود اضافه کنید. در غیر این صورت ممکن است بروکر پوزیشن های باز شما را به صورت خودکار لغو کند.

  استاپ اوت (Stop-out) یعنی چی؟

  استاپ اوت درواقع سطح قیمتی است که وقتی مقدار سرمایه شما به آن می رسد، پوزیشن های باز شما به صورت خودکار لغو می شوند. به طورکلی، کال مارجین به شما اجازه می دهد حساب خود را به سطح مورد نیاز برسانید و مارجین مورد نیاز را تأمین کنید. این اقدام معمولاً در مواقعی صورت می گیرد که سطح مارجین شما به سطح خطرناک نزدیک شده یا به محدوده Stop-out رسیده است.

  نحوه محاسبه استاپ اوت چگونه است؟

  محاسبه استاپ اوت به سیاست های هر بروکر بستگی دارد و در شرایط مختلف می تواند متفاوت انجام شود، اما در بیشتر موارد، Stop out براساس مارجین لول حساب شما محاسبه می شود. برای توضیح بهتر، فرض کنید حداقل مارجین تعیین شده توسط بروکر 50 درصد باشد؛ بنابراین اگر سطح مارجین حساب شما به مقدار 50 درصد یا کمتر از آن برسد، استاپ اوت فعال می شود و معاملات شما به صورت خودکار بسته می شوند. برای محاسبه سطح مارجین (Margin Level) معمولاً از فرمول زیر استفاده می شود:

  سطح مارجین = (سرمایه خالص/ مارجین استفاده شده) × 100

  در این فرمول، سرمایه خالص شما میزان سرمایه ای است که در حساب شما باقی مانده و مارجین استفاده شده، مقدار سرمایه ای است که برای نگهداری پوزیشن های باز شما استفاده می شود. اگر سطح مارجین شما به حداقل تعیین شده توسط بروکر یعنی 50 درصد یا کمتر از آن برسد، stop out  فعال می شود و معاملات شما بسته می شوند.

  سخن پایانی

  سیاست ها و شرایط مربوط به Stop Out ممکن است بین بروکرها متفاوت باشد؛ بنابراین مهم است هنگام انتخاب یک بروکر، شرایط استاپ اوت را به دقت بررسی کنید و با آن ها آشنا شوید. همچنین این راهکار  تنها یکی از عواملی است که بر مدیریت ریسک شما تأثیر می گذارد.

  به علاوه، مفهوم Stop Out در همه بازارهای مالی وجود دارد و ممکن است قوانین و شرایط مربوط در هر بازار متفاوت باشد؛ بنابراین همواره مهم است درک کاملی از شرایط و سیاست های هر بازار و بروکر خود داشته باشید و قبل از شروع معامله، با شرایط و ریسک های مربوط آشنا شوید. درنهایت، برای بهبود مدیریت ریسک خود می توانید از روش هایی مانند استاپ لیمیت هم با هدف کنترل و مدیریت مارجین خود استفاده کنید.