چند سوال مهم قبل از ورود به بورس

آموزش صفر تا صد بورس و یادگیری تکنیک های معامله گری امری است که خیلی ها تمایل به یادگیری آن دارند.

فهرست []

  اما اجازه دهید در ابتدا به یک سوال پاسخ دهیم:

  1. بورس چیست؟
  2. آیا بورس جایی است که شما در آن یک شبه پولدار خواهید شد؟
  3. آیا بورس فضایی بدون ریسک و با بازدهی نجومی است؟
  4. آیا بورس سرمایه گذاری خطرناکی است؟

  هیچ کدام این تعابیر، درک درستی از بورس نیستند.

  ما در ایران سه نوع بورس داریم:

  بورس کالا، بورس اوراق بهادار و بورس انرژی. غالب افراد در بورس اوراق بهادار فعالیت می کنند و سهام را خرید و فروش می کنند.

  تصور کنید شما سرمایه زیادی در اختیار دارید و نمی دانید با آن چه کاری انجام دهید.

  احتمالاً اولین کاری که به ذهنتان خطور می کند، خرید ملک باشد. یا اینکه با آن خودروی شخصی بخرید و در نهایت بخشی از آن را در بانک سپرده گذاری کنید. این مفروضات در وضعیتی است که شما آشنایی کمی با سرمایه گذاری داشته باشید و ریسک گریز باشید. اگر قدری از ایده های ذهنی خود بهره گیرید می توانید کسب و کار شخصی راه بیندازید. برخی دیگر با دوستان و آشنایان خود شریک شده و سرمایه خود را به کار می گیرند. شاید هم بتوانید با هزاران نفر مثل خودتان شریک شوید و یک شرکت بزرگ را بخرید.

  اگر جز دسته آخر هستید، این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

  چرا باید وارد بورس شویم؟

  سه دلیل عمده برای انتخاب بازار بورس به عنوان سرمایه گذاری وجود دارد:

  1. در بلندمدت، شما در هیچ بازار دیگری به اندازه بورس نمی توانید سود کنید. این اصل، حداقل در دوران گذشته برقرار بوده است.
  2. بورس فضای سالمی برای سرمایه گذاری است و مانند بازارهای موازی نظیر ارز، زندگی افراد را دچار اختلال نمی کند.
  3. بورس فضایی برای ثروت سازی است. شما با یادگیری سرمایه گذاری در بورس، منبع ثروت و کسب درآمد برای خود، ایجاد می کنید.

   

  فواید سهامداری چیست؟

  کسی که یک سهم از شرکت را بخرد، به اندازه یک سهم در آن شرکت، سهامدار است و حق مالکیت دارد.  پس اگر شرکت، زمین یا ساختمانی بخرد و توسعه یابد، به اندازه یک سهم در همه دارایی های شرکت سهیم است.

  اگر شرکت، عملکرد خوبی داشته باشد و سودآور شود، شما نیز به نسبت سهم خود در سود شرکت شریک هستید.

  همچنین شما با افزایش درصد سهامداری خود، می توانید حق مشارکت و رای بیشتری در تصمیم گیری های شرکت داشته باشید.

  شما با سرمایه گذاری در بازار بورس، می توانید از کاهش ارزش پول خود جلوگیری کنید و سود کسب کنید.

  همچنین خرید و فروش سهام در دنیای این روزا، کار ساده ای است و با دسترسی داشتن به اینترنت براحتی می توانید بدون واسطه معامله کنید.

  اما نکته مهم در اجرای همه این موارد، آشنایی با اصول سرمایه گذاری و سهامداری است.

   

  چرا باید فعالیت در بازار بورس را یاد بگیریم؟

  بازار بورس برای همه افرادی که در پی شغل دوم و یا سرمایه گذاری در یک مکان با بازدهی بالا هستند، ظرفیت های سرمایه گذاری خوبی دارد. بازاربورس برای اشخاص بسیاری شغل دوم و درآمد نخست است. متاسفانه نگاه عمومی به بازاربورس در ایران منفی بوده و اشخاص این گونه می اندیشند که بورس ریسک زیادی دارد و امکان دارد یک روزه سرمایه خود را از دست بدهیم و هر آنچه اندوخته ایم نابود شود.

  آنچه در پاسخ به این نوع از تفکر در رابطه با بازارس بورس باید گفت ، این است که چالش ریسک در بازار بورس اجتناب ناپذیر است و علت وجود فرصت های سرمایه گذاری در این بازاردر پی وجود همین ریسک ها می باشد. اما لازم به توضیح است با کسب آموزش ، تجربه و مهارت به راحتی می توان از فرصت های موجود در این بازار استفاده نمود ، اشخاصی که با مهارت های لازم وارد بازاربورس شده اند توانسته اند از بازار بورس سودهای قابل توجه ای را بدست آورند و علاوه بر حفظ ارزش دارایی ، سرمایه خود را توسعه دهند.

  نکته دیگری که این بازار را بسیار جذاب می کند آن است که فرصت ها در این بازار برای هر میزان از سرمایه که وارد این بازار می شود یکسان است ، چه بسا سرمایه های اندک مبتنی بر دانش و مهارت از بسیاری از سرمایه های کلان به نسبت، بهره بیشتری از بازار بورس ببرند.

  وجود قوانین نظارتی دقیق، نقد شوندگی بالا و همچنین دامنه ای از اطلاعات بسیار وسیع در بازار بورس از دیگر مزیت های این بازار می باشد. چشم پوشی از فرصت های فوق العاده در بازار بورس به صرف وجود ریسک های سرمایه گذاری در این بازار در حالی که با آموزش و کسب مهارت می توان این ریسک ها را مدیریت نمود ، به دور از عقل است.

  هدف از  دوره های بورس

  مقصود از دوره های بورس شناخت و پیدا کردن مخاطبان تازه کار است. مخاطبینی که هیچ اطلاعی از بازار بورس ندارند و بورس را نمی شناسند ، بورس چطور کار می کند و چگونه می شود برای داد و ستد سهم در بورس آماده شد و برای آن گام برداشت. در واقع شما در این دوره ها، آموزش صفر تا صد بورس را می آموزید.

  علی رغم نگاه منفی که به بازار بورس ایران و کسب درآمد و سود از آن وجود دارد، در سالیان اخیر، پیشرفت های بسیاری در حوزه آموزش بورس رخ داده و متخصصین سرمایه گذاری روند رو به رشدی دارند.

  برای آموزش مقدماتی نیاز به صرف هزینه ی گزافی نیست. شما می توانید با جست و جو در اینترنت و مطالعه مقالات آموزشی، دانش خود را افزایش دهید.

  وبسایت خانه سرمایه، یکی از مراجع معتبر در حوزه مقالات آموزشی است که شما می توانید اطلاعات خوبی در حوزه بازار سرمایه داخلی و خارجی به صورت رایگان بدست بیاورید. همچنین مقالاتی در حوزه روان شناسی بازار، مدیریت سرمایه، تحلیل تکنیکال و بنیادی در این سایت موجود است که می تواند شما را در مسیر سرمایه گذاری یاری کند. مطالب رایگان این وبسایت آموزش صفر تا صد بورس را پوشش می دهد و فرقی نمی کند شما مبتدی باشید یا حرفه ای. در هر صورت مطلب جدید و آموزنده ای برای شما وجود دارد تا از آن بهره مند شوید.

  همچنین آکادمی خانه سرمایه، کتاب های مفیدی در حوزه بازار سرمایه منتشر کرده که می توانید از مطالعه آن ها لذت برده و به صورت کاربردی سرمایه گذاری را بیاموزید. این کتاب ها در حوزه تحلیل تکنیکال، بنیادی و روان شناسی بازار به رشته تحریر آمده و از میان آن ها، می توان به کتاب های “10 شاه کلید بزرگان” و “فکر برنده، فکر بازنده” نوشته علی صابریان و علی محمد مرادی اشاره کرد.

  چه مهارت هایی را باید قبل از ورود به بورس بیاموزیم؟

  شما پیش از هر کاری، باید با ویژگی های بازار سرمایه آشنا شوید. سرمایه گذاری شما می تواند مستقیم یا غیر مستقیم از طریق نهادهای مالی صورت بگیرد. در هر صورت شما نیاز دارید بدانید در چه فضایی وارد شده اید و چه شرایطی را پیش رو خواهید داشت. میزان سرمایه ای که شما وارد این بازار می کنید و سطحی از ریسک که متحمل می شوید جز ضروریات ورود به بازار سرمایه است.

  شما در دوره های آموزشی می آموزید که حفظ اصل سرمایه اولین مهارت مهم سرمایه گذاری است. نکته مهمی که در خصوص دوره های آموزشی بورس باید بدانید، آن است که در جست و جوی دوره های معتبر و موسسات دارای مجوز بروید و هر فضایی را برای آموزش انتخاب نکنید. دانستن پیشینه مدرسین و تجارب آن ها می تواند در انتخاب دوره مناسب به شما کمک کند.

  خانه سرمایه، یکی از موسسات معتبر در حوزه آموزش بورس است که به مدیریت علی صابریان اداره می شود. شما می توانید آموزش های اولیه بورس در این فضا فرابگیرید. یکی از دوره های موثر و مفیدی که در خانه سرمایه ارائه می شود، دوره جامع نخبگان است که صفر تا صد آموزش بورس و معامله گری به شما آموزش داده می شود و توانید توانایی سرمایه گذاری خود را چندین برابر کنید. محدودیتی برای شرکت در این دوره وجود ندارد، و شما با تکنیکی علمی و با تمرین های کاربردی، می توانید یک سرمایه گذار موفق شوید.

  نتیجه گیری

  هر چند که بازار بورس دارای فرصت های طلایی برای سرمایه گذاری می باشد ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم ،که فعالیت در بازار بورس باید مبتنی بر دانش و مهارت کافی باشد و ورود به بازار بورس بدون دانش کافی پیامدهای جبران ناپذیری برای سرمایه ما به همراه خواهد داشت . صبر و بردباری و داشتن دانش کافی، برگ برنده سرمایه گذاران موفق در بازار بورس است.