با گسترش دانش افراد راجع به بازار سرمایه و همچنین آگاهی نسبت به مزایای آن، تعداد سهامداران روز به روز در حال افزایش است. ورود سهامداران جدید مساوی با تزریق سرمایه هنگفت است. یکی از اقدامات مفید در راستای راحتی سهامداران، راه اندازی سامانه سجام است. سجام، مخفف عبارت سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان است، که جهت تسریع عملیات احراز هویت مشتریان، مبارزه با پول شویی و … راه اندازی شده است. افراد حقیقی و حقوقی با ثبت نام در سجام بورس می توانند از کلیه خدمات بازار سرمایه استفاده کنند.

سامانه سجام بورس چیست؟

طبق دستورالعمل سازمان بورس و سپرده گذاری مرکزی، تمامی افراد فعال در بازار سرمایه که شامل فعالان بازار بورس و بازار بدهی، سرمایه گذاران صندوق های سرمایه گذاری و سبد گردانی و به طورکلی تمام افرادی که هر نوع دارایی مالی دارند باید در سامانه سجام احراز هویت شوند. سجام در دسته سامانه های زیرساختی بازار سرمایه بوده و هدف آن کسب درآمد نیست. همچنین، به لحاظ گستردگی ارائه خدمات نیز سامانه ای ملی محسوب می شود. سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان سجام، مسئولیت خودکار فرآیند جمع آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه را بر عهده دارد. با راه اندازی این سامانه نه تنها شاهد تسهیل در گردآوری اطلاعات سهامداران هستیم، بلکه با تجمیع اطلاعات و سوابق معاملاتی، شفافیت بازار نیز با رشد قابل توجهی همراه شده است.

ویدیو ثبت نام در سجام بورس برای افراد حقیقی

ویدیو ثبت نام در سجام بورس برای افراد حقوقی

ثبت نام در سامانه سجام به عنوان نماینده قانونی

مزایای ثبت نام در سجام چیست؟

۱- شما با ثبت اطلاعات شخصی و سهامداری خود به تجهیز و طبقه بندی بانک اطلاعاتی بازار سرمایه و نهادهای مالی کمک شایانی می نمایید.

۲- با یکپارچه شدن این اطلاعات، دسترسی به آن ها راحت خواهد بود و شما مجبور نیستید برای به دست آوردن هر اطلاعاتی به چند سازمان مراجعه نمایید.

۳- همچنین شما با یک بار ثبت نام در این سامانه، برای انجام اموری چون اخذ کد بورسی، صدور کد سبد گردانی، تغییر کارگزاری، تغییر صندوق، دریافت سود سهام و … دیگر نیاز به مراجعه مداوم به دفاتر کارگزاری و پیشخوان دولت برای انجام عملیات احراز هویت نخواهید داشت.

۴- یکی از مهم ترین دلایل پیدایش سجام، مبارزه با پول شویی و تأمین مالی غیرمجاز است.

۵- مزیت بعدی، کوتاه شدن دست سوءاستفاده گران به اطلاعات سرمایه گذاران است. اطلاعات شما در این سامانه محفوظ است.

۶- شما بدون نیاز به احراز هویت مجدد و تکمیل فرم کامل می توانید از خدمات مؤسسات فعال در بازار مالی بهره مند شوید. به عنوان مثال، اگر بخواهید کارگزاری یا صندوق سرمایه گذاری خود را عوض کنید، دیگر نیازی نیست، مدام مشغول پر کردن فرم باشید. سجام این مشکل را برای همیشه حل می کند.

۷- سود شرکت های بورسی که در آن سهامدار هستید بدون نیاز به مراجعه به بانک و به صورت مستقیم به حساب بانکی (که به سامانه سجام معرفی کرده اید) واریز خواهد شد.

۸- سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت نیز است. به زودی سهام عدالت در قالب صندوق های ETF (قابل معامله) قابل خرید و فروش خواهند شد که هر فرد از طریق سامانه سجام به سهام عدالت خود دسترسی خواهد داشت.

چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

برای عضویت و ثبت اطلاعات در سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان نیاز به طی کردن مراحل زیر است:

۱- وضعیت اولیه

۲- تکمیل فرم ها

۳- تائید استعلام و دریافت کد پیگیری

۴- احراز هویت غیر حضوری یا حضوری

۵- انجام عملیات احراز هویت در مراکز منتخب

۶- تائید سهام دار در سامانه سجام بورس

اگر شما به تازگی می خواهید وارد حوزه معاملات در بازار سرمایه بشوید ضمن پر کردن فرم های کارگزاری می بایست حتماً اطلاعات خواسته شده در سامانه سجام بورس را نیز تکمیل نمایید تا پس از گذراندن مراحل و مشاهده نهایی شدن اطلاعات، یک کد ده رقمی به شماره همراه اعلامی به سامانه ارسال می گردد و شما حتماً باید این کد را به مسئول کارگزاری اعلام فرمایید تا فرآیند ثبت نام شما در کارگزاری کامل گردد. حال به صورت مرحله به مرحله به شما توضیح می دهیم که ثبت نام در سامانه سجام بورس چگونه انجام می شود.

سجامی شدن شخص حقوقی بعد از سجامی شدن اعضای هیئت مدیره، صاحبان امضا و اشخاص مجاز به سفارش آن شخصیت حقوقی به صورت خودکار انجام می شود. بر اساس اطلاعیه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، کلیه ی سرمایه گذاران فعال در بازار سرمایه کشور، مکلف اند ضمن مراجعه به سامانه سجام و تکمیل پرسشنامه، نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام نمایند. لازم به ذکر است پس از گذشت مهلت، کد معاملاتی اشخاصی که در سامانه فوق الذکر، ثبت نام ننموده اند، غیرفعال خواهد گردید.

البته در ابتدای امر مهلتی تعیین شده بود که در صورتی که در این بازه اقدام به ثبت نام در سامانه سجام نکرده بودید، کد بورسی شما متوقف می شد، اما در حال حاضر و پس از گذشت مهلت قانونی کدها غیرفعال نشدند، با این حال به نظر می رسد با توجه به این که راه اندازی سامانه سجام، در راستای سیستمی کردن جمع آوری داده ها و سهولت ارتباط جامعه سهامداران و شرکت ها و نهادهای ناظر است، در اسرع وقت بهتر است که نسبت به ثبت نام و احراز هویت غیر حضوری و ثبت اطلاعات خود در این سامانه اقدام کنید.

✎ آموزش گام به گام ثبت نام در سجام

در قدم نخست شما باید وارد سایت sejam.ir شوید. شماره همراه خود را وارد نمایید تا کد برای شما پیامک شود. پس از واردکردن کد ارسالی شما وضعیت اولیه را پشت سر گذاشتید.

در مرحله بعدی شما لازم است فرم های مربوطه را با اطلاعات صحیح پر کنید.

این اطلاعات، در چند دسته هویتی، ارتباطی، سهامداری، شغلی، مالی و اطلاعات حساب بانکی، تقسیم بندی می شوند.

بعد از تکمیل مراحل ثبت نام در سامانه سجام و پذیرفتن تعهدات استعلام اطلاعات هویتی، اطلاعات کدهای سهامداری و اطلاعات حساب بانکی شخص گرفته شده و در صورت تائید کد پیگیری برای شخص پیامک می شود، در این مرحله شخص راستی آزمایی شده و شروع از قسمت ثبت نام اولیه ثبت نام را آغاز می کنید.

پس از ثبت نام در سامانه، یک کد ۱۰ رقمی برای شما پیامک می شود که باید با استفاده از آن احراز هویت الکترونیکی را از طریق اپلیکیشن های سیگنال، آپ و کارگزاری آشنا انجام دهید و یا با مراجعه به یکی از شعب منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری ها، مراحل نهایی را انجام دهید تا ثبت اطلاعات شما در سامانه سجام نهایی گردد و احراز هویت شوید.

در حال حاضر ثبت نام و سپس احراز هویت سامانه سجام، شرط اولیه دریافت کد بورسی و شروع معاملات در بورس است و همانطور که اشاره شد در صورتی که شما از قبل کد بورسی داشته و فعال بازار سرمایه هستید نیز پیشنهاد ما این است که ثبت نام در سجام را به تعویق نیندازید و هرچه سریعتر اطلاعات خود را وارد سامانه کرده و احراز هویت را انجام دهید، در زمان ارائه این مقاله تعدادی از شرکت ها سود تقسیمی سالانه خود را از طریق سامانه سجام پرداخت می کنند و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به بانک ندارید که این مورد را باید تنها یکی از مزایای ثیت نام در این سامانه دانست.

در شهر تهران بیش از ۲۶۰ مرکز احراز هویت را انجام می دهند. بعد از دریافت کد پیگیری از سامانه سجام از زمانی که شرکت اعلام می نماید شخص حقیقی با همراه داشتن مدارک هویتی و مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت گردیده و سجامی محسوب می گردد.

۱- وارد سامانه ثبت نام در سامانه سجام بورس به آدرس https://profilesejam.csdiran.com بشوید. با ورود به این آدرس به صفحه ذیل هدایت می شوید:

۲- حال برای شروع بر روی گزینه ((ثبت نام در سجام)) کلیک نمایید. پس از آن شما به صفحه ذیل ارجاع داده می شوید:

۳- حال در این صفحه شما می بایست شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید و پس از آن دکمه ((دریافت تائید کد)) را کلیک نمایید. سپس به این صفحه وارد خواهید شد:

۴- در این صفحه شما بایستی کد تائید ارسال شده به شماره تلفن همراه را وارد نموده و در قسمت پایین صفحه کد ملی ۱۰ رقمی را وارد نمایید. هم چنین با توجه به اینکه برای خود یا شرکتتان کد می گیرید بایستی به ترتیب شخص حقیقی و یا شخص حقوقی را انتخاب نمایید. پس از آن با زدن دکمه تائید به صفحه ذیل ارجاع داده می شوید:

۵- در این صفحه چنانچه شما شخصاً اقدام به سرمایه گذاری می کنید می بایست حتماً گزینه اصیل را انتخاب نمایید اما اگر به نمایندگی از فرد یا شرکتی اقدام به افتتاح حساب می کنید گزینه دوم را انتخاب کرده و توجه داشته باشید که در مورد دوم حتماً بایستی یک برگه وکالت که از سوی دفترخانه های رسمی کشور تائید شده باشد همراه داشته باشید. پس از آن شما ب صفحه زیر هدایت می شوید:

۶- شما در این مرحله با انتخاب یکی از درگاه های ارائه شده مبلغ ۱۰۰ هزار ریال (۱۰ هزار تومان) را واریز نموده و پس از آن به صفحه ذیل خواهید رفت:

۷- در این صفحه بایستی اطلاعات هویتی خود اعم از نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت، نام پدر، شماره شناسنامه و سایر اطلاعات موجود در شناسنامه را وارد نمایید. پس از تکمیل اطلاعات فوق و زدن دکمه تائید، به صفحه ذیل ارجاع داده می شوید:

۸- در این صفحه اطلاعات ارتباطی خود اعم از آدرس دقیق پستی به ترتیب خواسته شده و هم چنین پست الکترونیک (E-mail)، تلفن ثابت (منزل) و تلفن همراه خود را وارد نموده و پس از بررسی عدم وجود خطا در اطلاعات واردشده با زدن دکمه تائید به مرحله بعد می روید:

۹- در این مرحله شما بایستی با توجه به اینکه شما می خواهید در کدام بازار به فعالیت بپردازید یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید. بازار بورس و فرابورس که همان بازار اوراق بهادار است و بورس کالا و بورس انرژی نیز از سایر گزینه هاست. سرمایه گذاران حقیقی عموماً در بورس های اوراق بهادار و کالا فعال هستند اما اشخاص حقوقی متناسب با برنامه های خودشان ممکن است در بورس انرژی نیز وارد شوند. لازم به ذکر است که برای تکمیل این مرحله، پس از انتخاب نوع بازار، حتماً کد سهامداری خود را نیز وارد نمایید. پس از تکمیل این مرحله وارد مرحله بعدی بشوید.

۱۰- در این قسمت اطلاعات شغلی خود را وارد نمایید. توجه فرمایید که می توانید تنها موارد ستاره دار را تکمیل نمایید و سایر موارد که درواقع داده های اختیاری می باشند را رها نمایید. چنانچه خانه دار هستید می توانید اطلاعات منزل خود را وارد نمایید تا موردی خالی نمانده و بتوانید سایر مراحل را نیز طی نمایید. پس از تکمیل اطلاعات به صفحه اطلاعات مالی ارجاع داده خواهید شد که تصویر آن را در ذیل می بینید:

۱۱- در این مرحله نیز تنها اطلاعات ستاره دار را پر نمایید و در ضمن حتماً نیاز نیست که به حساب و کتاب دقیق بپردازید و محاسبات انجام دهید بلکه صرفاً یک برآورد کلی از آینده معاملات را در نظر گرفته و به سؤالات پاسخ دهید. پس از آن دکمه تائید را زده تا به صفحه اطلاعات حساب بانکی ارجاع داده شوید:

۱۲- در این صفحه می بایست شماره حسابی که به کارگزاری معرفی می کنید تا تمامی مراودات مالی شما با نهادهای بورسی انجام بگیرد، ارائه نمایید؛ بنابراین تمامی اطلاعات اعم از شماره حساب و شماره شبای بانکی، نام شعبه و کد شعبه و … را درج نمایید. حتماً تیک حساب پیش فرض را بزنید. توجه فرمایید که تمامی مطالبات شما از نهادها و شرکت های بورسی مانند سود تقسیمی به حساب پیش فرض معرفی شده از سوی شما واریز خواهد شد.

۱۳- در آخر شما در صفحه تعهدات بایستی متعهد شوید که تمامی اطلاعات را به درستی وارد کرده اید و در ضمن در صورت هرگونه تغییر در اطلاعات ثبتی، فورا اقدام به ویرایش اطلاعات خود از طریق سامانه سجام بورس sejam.ir نمایید. پس از نهایی شدن این مرحله، تمامی اطلاعات واردشده به صورت یکجا برای شما به نمایش داده می شود و شما در آن صفحه مجدداً بررسی می کنید که تمامی اطلاعات را صحیح وارد کرده اید و به این ترتیب با نهایی کردن اطلاعات ثبت نام اولیه شما تکمیل می گردد و در این مرحله یک کد ۱۰ رقمی به شماره همراه شما پیامک می گردد.

بعد از دریافت کد ۱۰ رقمی می توانید از طریق اپلیکیش های رسمی و معرفی شده در سجام اقدام به احراز هویت الکترونیکی کنید و یا به شعب دولت الکترونیک مراجعه کنید و حضوری احراز هویت شوید تا در اسرع وقت کد بورسی تان را دریافت کنید.

راهنمای پیگیری سجام

درصورتی که کد پیگیری شما پیامک نشود، احتمالاً بخشی از اطلاعات هویتی مهم خود مانند کد ملی یا شماره شناسنامه را اشتباه وارد کرده اید. در این صورت با ورود مجدد به سامانه سجام از این لینک می توانید وضعیت خود را در مراحل ثبت نام ببینید و اطلاعات هویتی را ویرایش کنید.

ویرایش سریع اطلاعات در سامانه سجام

اگر اطلاعات ثبتی شما نزد یک کارگزار (اعم از آدرس محل سکونت یا شماره حساب اعلامی و …) تغییر می کرد به منظور الزامات سازمان بورس حتماً بایستی موضوع را به تمامی نهادهای بازار سرمایه اعم از صندوق های سرمایه گذاری یا کارگزاری اعلام می کردید و شاید بابت این موضوع نیاز به مراجعه حضوری و صرف وقت داشتید و این خود موضوعی فرسایشی محسوب می شود. درحالی که با راه اندازی سامانه سجام شما بلافاصله با مراجعه به سایت sejam.ir می توانید سریعاً اطلاعات خود را ویرایش نمایید.

سوالات متداول قبل از ثبت نام سجام

هزینه ثبت نام آنلاین در سجام ۱۰ هزار تومان است. البته برخی کارگزاری ها هزینه ثبت نام آنلاین سجام را به هنگام ثبت نام در کارگزاری پرداخت می کنند. احراز هویت سجام نیز در کارگزاری ها رایگان هست ولی اگر به مراکز پیشخوان برای احراز هویت مراجعه کنید، هزینه ای بین ۵ تا ۱۰ هزار تومان باید بپردازید.

برای ثبت نام در سامانه سجام مهلتی تعیین نشده و در هر زمان می توانید در این سامانه ثبت نام کنید.

در سایت سجام بر روی گزینه “ورود به سجام” کلیک کنید و وارد سامانه شوید. در صفحه ورود کد پیگیری شما در سامانه نمایش داده می شود.

برای انجام احراز هویت کافی است شناسنامه و کارت ملی هوشمند را به همراه داشته باشید.

برای انجام احراز هویت الکترونیکی، حتما لازم است قبلاً در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت نشده باشید. در این صورت وارد بخش استعلام سجام شده و احراز هویت خود را انجام دهید. در صورتی که دارای شرایط فوق هستید، وارد بخش ثبت نام شده، مشخصات موردنیاز را در فرم های مربوطه وارد و پس از ارسال تصویر امضاء خود، در نهایت ویدئوی سلفی خود را آپلود کنید و احراز هویت خود را تکمیل کنید.

بله تمامی افراد کد معاملات آنلاین بورس دارند و قبلاً توسط کارگزاری احراز هویت شده اند باید یک بار دیگر در سامانه سجام ثبت نام کرده و احراز هویت شوند.