دنیای تجارت پر از انسان هایی است که راه خود را طی کردند و برخلاف نظر دیگران، به موفقیت های بزرگی دست یافتند. رابرت کیوساکی یکی از همین تاجران است که خط فکری تازه ای را به جهان سرمایه گذاری و تجارت اضافه کرد. او نویسنده بیش از ۲۶ کتاب در زمینه آموزش مالی شخصی است که حداقل به ۲۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده اند. افرادی مانند «آنتونی رابینز» به عنوان مدرس در سمینارها و کلاس های او حضور دارند. در این مقاله، سری به زندگی و تفکرات او می زنیم.

رابرت کیوساکی:

به توانایی هایتان تردید نداشته باشید. بیشتر از ناآگاهی، این عدم اعتماد به نفس است که به ما ضرر می زند.

رابرت اهل کجاست؟

«رابرت کیوساکی» یا بهتر است بگوییم «رابرت تورو کیوساکی» (Robert Toru Kiyosaki) یک دورگه ژاپنی آمریکایی است که هشتم آوریل ۱۹۴۷ در هاوایی به دنیا آمد. آن طور که در معروف ترین کتابش با نام «پدر پولدار پدر بی پول» عنوان کرده، پدر خودش «رالف ا.کیوساکی» مدرک دکترا داشته و فردی دانشگاهی بوده است. مادرش «مارجوری ا.کیوساکی» هم یک پرستار بود. رابرت، دو خواهر به نام های ایمی و بث و یک برادر به نام جان دارد. نام همسرش نیز «کیم کیوساکی» است. در این میان، فردی وجود دارد که تغییر زیادی در زندگی رابرت و حتی افراد زیادی از سراسر جهان ایجاد کرده است. این فرد، پدرخوانده رابرت است که بر خلاف پدر واقعی اش، تحصیلات دانشگاهی نداشت و به زور تا کلاس هشتم درس خوانده بود. با این وجود، او پدرخوانده اش را «پدر پولدار» خطاب می کند و تاکنون، آموزه های او را به عنوان درس هایی از تجارت در زندگی خود اجرا کرده است.

چرا رابرت کیوساکی معروف شد؟

تا قبل از زمانی که رابرت از جنگ ویتنام بازگردد، افراد زیادی او را نمی شناختند. اوج شهرت کیوساکی از زمانی شروع شد که آموزش های مالی را آغاز کرد. خط تفکر و جریانی که از پدر پولدارش به ارث برده بود با تجربه های شخصی اش از تجارت ترکیب شد و زمینه ایجاد شهرتی جهانی را برای او فراهم کرد.

نگاهی گذرا بر فعالیت های تجاری کیوساکی

رابرت بعد از بازگشت از جنگ و ترک ارتش، چند سال به عنوان فروشنده در شرکت زیراکس کار کرد. در سال ۱۹۷۴، همچنان که هنوز کارمند شرکت زیراکس بود، اولین شرکت خود را تاسیس کرد. فعالیت این شرکت در زمینه املاک بود. او اکنون بیش از ۱۰۰۰ واحد آپارتمان دارد که به گفته خودش جریان درآمدی از این آپارتمان ها به بیش از یک میلیون دلار در ماه می رسد. رابرت به آن شرکت بسنده نکرد و به جای پس انداز پولش در بانک، شرکت های دیگری به راه انداخت. در همان سال ها که سخت مشغول فروش دستگاه زیراکس بود، در سمینارهای آموزشی «ارهارد» شرکت کرد. به گفته خودش، شرکت در این سمینارها، زندگی اش را تغییر داد. کیوساکی در سال ۱۹۷۷، شرکتی را تاسیس کرد که کیف پول های مردانه را با ترکیبی از «نایلون و ولکرو» به بازار عرضه کرد. این محصول، بعدها به یک محصول چند میلیون دلاری جهانی تبدیل شد. البته این خوشی خیلی طولانی نبود و شرکت او ورشکسته شد. سپس یک تجارت خرده فروشی را شروع کرد که تی_شرت، کلاه و محصولاتی این چنینی را می فروخت. این شرکت هم در سال ۱۹۸۰ ورشکسته شد. سپس کیوساکی شرکت «سمینارهای آموزشی ارهارد» را خریداری کرد. این شرکت در ایالات متحده بسیار مشهور بود. کیوساکی از شهرت آن برای معرفی آموزش تجارت، کارآفرینی و سرمایه گذاری استفاده کرد. رابرت در سال ۱۹۹۴ این شرکت را فروخت.

وقتی کیوساکی، دست به قلم می شود!

اولین کتاب رابرت کیوساکی با عنوان «اگر می خواهید ثروت شوید به مدرسه نروید» در سال ۱۹۹۲ منتشر شد. چند سال بعد، او شرکت تکنولوژی «کش فلو کیوساکی» (Kiyosaki CashFlow Technologies) را تأسیس کرد که یک شرکت آموزش تجارت و اصول مالی بود. درآمد اصلی شرکت او از برگزاری سیمنارهای آموزشی به دست می آمد. در همین سال ها کتاب های بیشتری از کیوساکی منتشر شدند که زمینه شهرت بیشتر را برای او فراهم کردند. کیوساکی در سال ۱۹۹۶ ، زمانی که تنها ۴۷ سال سن داشت، خودش را از فعالیت های تجاری بازنشسته کرد. چون دیگر نیازی نداشت که برای درآمدزایی شخصا دست به کار شود. او در طول سال های بازنشستگی، در سه شرکت سهامی عام کشف نفت، طلا و نقره سرمایه گذاری کرد که شرکت های نقره و طلا برای او بسیار سودآور بودند. او در سال ۱۹۹۷ کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» را نوشت. موفقیت این کتاب سبب شد تا او شرکت «پدر پولدار» را تاسیس کند. این شرکت، یک موسسه بین المللی آموزشی است که به آموزش تجارت و سرمایه گذاری در هفت کشور جهان مشغول است و ده ها هزار دانشجو دارد.

سایت رابرت کیوساکی

وبسایت «https://www.richdad.com» مربوط به شرکت پدر پولدار است. رابرت کیوساکی و همسرش کیم کیوساکی با هم این شرکت را اداره می کنند. همسر رابرت نیز دو کتاب را با عنوان های «زمان رشد فرا رسیده است دختر!» و «زن پولدار» منتشر کرده است.

ماجرای بی خانمانی رابرت کیوساکی

سال ۱۹۸۵، روزگار بی خانمانی و شرایط سخت مالی برای رابرت و همسرش کیم بود. آن ها ورشکسته شده بودند، پول اندکی از پس اندازشان باقی مانده بود و تاریخ کارت های اعتباری شان هم تمام شده بود. تمام زندگی آن ها به یک تویوتای قهوه ای کهنه محدود می شد. بعد از دو هفته بی خانمانی، یکی از دوستانشان آن ها را در زیرزمین خانه اش ساکن کرد. همسر کیوساکی می گوید «در آن زمان، نداشتن درآمد بزرگ ترین نگرانی ما بود. همه دوستانمان به ما می گفتند دیوانه هستیم و باید هر چه زودتر کار پیدا کنیم تا حقوق ثابت و ماهیانه داشته باشیم. ولی این چیزی نبود که ما می خواستیم. در نهایت تصمیم گرفتیم کاری را شروع کنیم. رابرت تدریس برخی از دوره های آموزشی را آغاز کرد. من هم در خط تولید لباس یکی از دوستانم به عنوان بازاریاب مشغول به کار شدم. برای بازاریابی به سالن های آرایش می رفتم و بوتیک های کوچک راه می انداختم. هیچ حقوق ثابتی در کار نبود. تنها چیزی که عاید من می شد، کمیسیون های اندکی بودند که به زور ما را اداره می کردند. اما چون هدفم تبدیل شدن به یک بازاریاب نبود، توانستم آن سختی ها را تحمل کنم. در تمام آن مدت، من داشتم از نگاه یک کارآفرین به ماجرا نگاه می کردم و این به من کمک کرد تا فوت و فن کار را یاد بگیریم.» اوضاع خراب اقتصادی این خانواده کوچک، خیلی پایدار نماند و آن ها در سال ۱۹۹۸ و هم زمان با تاسیس شرکت پدر پولدار، میلیونر شدند.

پدر پولدار واقعی چه کسی بود؟

 

کتاب «پدر پولدار پدر فقیر»، پرفروش ترین کتاب مالی شخصی است که رکوردهای آمازون را شکست و به بیش از ۸۰ زبان زنده دنیا همچون فارسی ترجمه شد. شخصیت اصلی آن کتاب یا همان پدر پولدار نیز به عنوان یکی از تأثیرگذارترین مشاوران مالی، نگرش مالی میلیون ها انسان را تغییر داد. تا اینجای کار، همه چیز مرتب و آرام است. ماجرا از آنجا شروع می شود که مردم بعد از خواندن کتاب پدر پولدار پدر بی پول، به این سوال می رسیدند که شخصیت واقعی پدر پولدار چه کسی است؟ آیا او در هاوایی هم به اندازه تمام جهان مشهور است؟ در حقیقت، رابرت کیوساکی تا مدت ها، سخنی در رابطه با هویت واقعی پدر پولدار نزد تا آن که در یک مصاحبه رادیویی در زادگاهش آن هم در مقابل پسر پدر پولدار، تایید کرد که شخصیت اصلی کتابش، فردی واقعی با نام « ریچارد واسمان کیمی (Richard Wassman Kimi)» است. با شنیدن این خبر، افراد زیادی برای یافتن پدر پولدار دست به کار شدند. اما لازم نبود خیلی به خودشان زحمت بدهند. چون ریچارد کیمی، پیشگام صنعت هتل و گردشگری هاوایی بود. در هاوایی او را به خوش نامی، کاردانی، جسارت، بخشندگی و البته ثروتمندی می شناختند. اهالی هاوایی او را قهرمان واقعی گردشگری هاوایی می نامند چون باعث رونق کسب و کار و افزایش ثروت در منطقه شده بود.

پدر پولدار چگونه پولدار شد؟

ریچارد کیمی در اواسط دهه ۵۰ (۱۹۵۰) هنگامی که تنها ۲۹ سال، تصمیم به احداث هتلی ۳۰ اتاقه گرفت. بسیاری از نزدیکان کیمی او را دیوانه خطاب کردند اما آن ها از اصل ماجرا بی خبر بودند یا اصلا برایشان اهمیتی نداشت. ماجرا از این قرار بود که کیمی می دید گردشگران خارجی پولدار با هواپیماها و کشتی های بزرگ برای گردش و تفریح به هاوایی می آیند اما چون مکان مناسبی برای اقامتشان وجود ندارد، خیلی سریع برمی گردند و پول هایشان را هم با خود می برند. او تصمیم گرفت با احداث هتلی کوچک اما بسیار با کیفیت، کاری کند تا این گردشگران، مدت بیشتری در هاوایی بمانند، پول بیشتری خرج کنند و این ترتیب، اقتصاد هاوایی را رونق ببخشند. طولی نکشید که کسب و کار او به علت ارائه خدمات درجه یک، در بین گردشگران بسیار معروف شد. آن ها هتل کیمی را به یکدیگر معرفی می کردند و به این ترتیب، هر مسافری که می رفت، یکی را به جای خودش جایگزین می کرد. کم کم، اتاق های هتل، دیگر گنجایش گردشگران را نداشتند و او برای پذیرایی از آن ها شعبه های بیشتری از هتلش را در هاوایی احداث کرد. علاوه بر این، او به ساخت خانه هایی ارزان قیمت برای اقشار کم درآمد هاوایی مشغول شد و به این ترتیب، خانواده های زیادی را صاحب خانه کرد. کیمی در حالی این جهان را بدرود گفت که ثروت زیادی برای مردم هاوایی، خودش و خانواده اش ساخته بود. او در ۸۳ سالگی در «هونولولو» درگذشت. آلن کیمی، پسر و دوست رابرت کیوساکی در مورد پدرش می گوید او مردی آینده نگر بود و همیشه ۵ تا ۱۰ سال جلوتر را نگاه می کرد. هرگاه برای جلسه ها به دور هم جمع می شدیم می گفت:

«برنامه هایی که از آن ها حرف می زنید تنها اهدافی سه ماهه یا حداکثر ۶ ماهه هستند. من به این ها علاقه ای ندارم. فقط به من بگویید ایده ای که در سرتان می گذرد تا ۱۰ سال آینده هم کارایی خواهد داشت یا نه؟ آیا این ایده، قابل گسترش و به روزرسانی است؟ ما واقعا از حضور او خوشحال بودییم». آنچه از گفته های مردم هاوایی برمی آید بیان می کند که ریچارد کیمی به دادن آموزش های مالی و بازاریابی به دیگران علاقه زیادی داشت و از گفتن رمز و راز کارش نمی ترسید. چون او به یک جامعه ثروتمند فکر می کرد. در واقع، رابرت کیوساکی، یکی از شاگردان کیمی بود. رابرت در مصاحبه ای بیان کرد که شخصیت پدر پولدار، تنها از کیمی گرفته نشده و این شخصیت، ترکیبی از کیمی، باکمینیستر فولر، تجربه های خودم و چند نویسنده و فیلسوف دیگر است. به این ترتیب، داستان شخصیت پُر رمز و راز پدر پولدار بسته شد. هر چند که با واکنش های تند و گاهی غیرمنصفانه برخی از منتقدین همراه بود!

رابرت کیوساکی:

هرچقدر بیشتر فکر کنید که پول واقعی است، سخت تر برای به دست آوردنش کار می کنید. اگر متوجه شوید که پول، واقعی نیست، سریع تر پولدار می شوید. پس یادتان باشد، پول واقعی نیست!

ماجرای بازی پدر پولدار

آموزش اختصاصی پول از طریق بازی، بهترین فکری بود که به ذهن رابرت رسید. در واقع، از یک جایی به بعد، آموزش های پولی تنها به تمرین بیشتر نیاز دارند و چه چیزی بهتر از یک بازی می تواند این کار را انجام دهد؟ بازی که کیوساکی آن را معرفی کرد «کش فلو یا Cashflow game» نام داشت.

نیویورک تایمز درباره آن می گوید:

کش فلو، بازی جدیدی است که هدف آن آموزش سرمایه گذاری و کسب ثروت به افراد است و به سرعت طرفداران زیادی در سرتاسر جهان پیدا خواهد کرد.

 ساز و کار بازی کش فلو به چه صورت است؟

کش فلو، یک بازی گروهی و در واقع یک بازی تخته ای است که شامل یک صفحه، طاس، مهره ها، کارت ها، برگه های صورت وضعیت مالی و کیف پول است. روی صفحه بازی دو مسیر یا چرخه قرار دارد. مسیرهای بازی شامل چرخه موشی (rat race) و مسیر ثروت (fast track) می شوند. این بازی به حداقل دو و حداکثر شش بازیکن نیاز دارد. بازیکنان باید صورت های مالی خود را با مداد روی برگه بنویسند و پس از هر بار انداختن طاس، آن ها را به روزرسانی کنند. علاوه بر این، باید دریافت و پرداخت پول هایشان را در برگه لیست موجودی ثبت کنند. بازی با انداختن طاس و حرکت در چرخه دورانی زندگی شروع و ادامه پیدا می کند. همانند زندگی واقعی هر بار سر ماه حقوق خود را با کسر هزینه ها و اقساط بانکی دریافت می کنید، موجودی پول نقد و صورت وضعیت مالی خود را می بینید، بسته به وضعیت زندگی خود تصمیم می گیرید که چه زمانی چه چیزی را بخرید یا بفروشید. حتی می توانید از بانک وام بگیرید یا خرج تحصیل و رشد فرزندان را به آن اضافه کنید. نکته مهم این است که شما در طول انجام این بازی، یاد می گیرید که چطور هوش مالی خود را افزایش دهید و تصمیم هایی عاقلانه برای درآمد و سرمایه تان بگیرید.

گذری بر افکار رابرت

خط فکری کیوساکی، برگرفته از نگاه متفاوت او به مسائل مالی است. در حقیقت، بزرگ ترین تفاوت افراد ثروتمند و فقیر در افکار متفاوتشان مشاهده می شود. وقتی یک ثروتمند برای آموزش خود هزینه می کند در نگاه یک فرد فقیر، فقط پولش را به هدر داده است. شاید به همین علت، ما بهای دوره های آموزشی را زیاد و غیرمنصفانه می دانیم. چون فکر نمی کنیم که از طریق آموزش بتوان پولدار شد. اگر دستی به سروگوش افکارمان بکشیم، می توانیم سال های از دست رفته زیادی را جبران کنیم. در ادامه با هم چند مورد از سخنان رابرت کیوساکی را می خوانیم. این سخنان، چکیده ای کوتاه و گریزی مستقیم به افکار مالی او هستند.

 • پول، واقعی نیست، پول یک جور توافق بین آدم ها است.
 • دانستن، قدرت است.
 • همیشه اول به خودتان پول بدهید.
 • فرصت های بزرگ با چشم دیده نمی شوند، باید با افکارتان آن ها را پیدا کنید.
 • از خودتان بپرسید، چطور می توانم کاری کنم که بدون شاغل بودن، پول دربیاورم؟
 • در تجارت و سرمایه گذاری به دنبال معاملات جدید بگردید؛ برخلاف جریان آب اما هوشمندانه شنا کنید.
 • گفتن جمله: «من برای فلان چیز پول ندارم» ممنوع است. در عوض بگویید: «چطور می توانم هزینه خرید فلان چیز را دربیاورم؟»
 • با آن مقدار پولی وارد معامله شوید که اگر تمامش را از دست دادید، بتوانید جبرانش کنید.
 • سود واقعی، موقع خرید به دست می آید نه فروش.
 • اگر می خواهید ثروتمند شوید، اول از همه باید مثل ثروتمندان فکر کنید.
 • انجام یک کار را تنها با انجام دادن آن یاد می گیرید.
 • این شکل برخورد شما با شکست است که می تواند در زندگی تان تفاوت ایجاد کند.
 • به عنوان یک ثروتمند، باید توانایی کاهش هزینه ها را در خودتان تقویت کنید.
 • مسیر، هدف است.
 • زندگی، مهم تر از پول است اما پول برای تضمین زندگی اهمیت دارد.
 • همیشه، پشت واژه هایی که یک فرد انتخاب می کند، ارزش ها و تفاوت های وجودی اش پنهان شده است.

گشت و گذاری در میان کتاب های رابرت کیوساکی

کیوساکی در طول دوران آموزش خود حدود ۲۶ کتاب را منتشر کرده است. در ادامه، نام این کتاب ها و سال انتشارشان را با هم می بینیم. به این فهرست نگاه کرده و از بین آن ها یک یا چند کتاب را برای برنامه مطالعاتی خودتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که خط فکری نویسنده در گذر زمان به پختگی بیشتری رسیده است.

 • اگر می خواهید ثروتمند و شاد باشید به مدرسه نروید | تضمین امنیت مادام العمر برای خود و فرزندانتان (۱۹۹۲)
 • پدر پولدار، پدر بی پول | ثروتمندان چگونه در مورد پول به فرزندانشان آموزش می دهند؟ اولین انتشار در سال ۱۹۹۷
 • راهنمای پدر خوب برای آزادی مالی (که در ایران با عنوان چهارراه پول سازی ترجمه شده است.) (۲۰۰۰)
 • راهنمای پدر ثروتمند برای سرمایه گذاری | سرمایه گذاری ثروتمندان در چه زمینه ای انجام می شود و چرا طبقه فقیر و متوسط، آن را ​​انجام نمی دهند! (۲۰۰۰)
 • دانشکده تجارت برای افرادی که دوست دارند به مردم کمک کنند (مارس ۲۰۰۱)
 • داشتن فرزندانی باهوش (۲۰۰۱)
 • جوان اما پولدار بازنشسته شوید (۲۰۰۲)
 • پیشگویی پدر ثروتمند | چرا بزرگ ترین سقوط بازار سهام تاریخ، هنوز از راه نرسیده است؟ و چگونه می توانید خود را برای رویارویی با آن آماده کرده و از آن سود ببرید! (۲۰۰۲)
 • داستان های موفقیت آمیز پدر خوب (۲۰۰۳)
 • شما می توانید انتخاب کنید که ثروتمند شوید (۲۰۰۳) سریال های، صوتی ۱۲ سی دی و سه کتاب
 • چه کسی پول من را برداشت؟ | چرا سرمایه گذاران آهسته از دست می دهند و سریع پول به دست می آورند! (۲۰۰۴)
 • پدر ثروتمند، پدر فقیر برای نوجوانان | اسرار پول که شما در مدرسه یاد نمی گیرید! (۲۰۰۴)
 • توصیه های پدر ثروتمند قبل از اینکه شغل خود را ترک کنید | ۱۰ درس زندگی واقعی که هر کارآفرین باید در مورد ایجاد یک تجارت چند میلیون دلاری بداند (۲۰۰۵)
 • فرار پدر ثروتمند از مسابقه موش | طنز برای کودکان (۲۰۰۵)
 • چرا ما می خواهیم شما ثروتمند شوید | دو مرد، یک پیام (۲۰۰۶) که با همکاری دونالد ترامپ نوشته و منتشر شد.
 • پدر ثروتمند ضریب هوشی مالی شما را افزایش می دهد | نسبت به پول خود دقیق تر رفتار کنید (۲۰۰۸)
 • توطئه پدر ثروتمند | ۸ قانون جدید پول (۲۰۰۹)
 • برادر پولدار، خواهر پولدار (۲۰۰۹) کتابی که با همکاری خواهرش ایمی کیوساکی به طور مشترک نوشته شد.
 • کتاب واقعی املاک و مستغلات | کارشناسان واقعی، داستان های واقعی، زندگی واقعی (۲۰۰۹)
 • یک مزیت ناعادلانه | قدرت آموزش مالی (۲۰۱۱)
 • «Midas Touch» چرا برخی از کارآفرینان ثروتمند می شوند و چرا بیشتر آن ها نه؟ (۲۰۱۱) که با همکاری دونالد ترامپ نوشته شد.
 • چرا دانش آموزان «A» برای دانشجویان «C» کار می کنند و چرا دانش آموزان «B» برای دولت کار می کنند؟ | راهنمای پدر خوب برای آموزش مالی والدین (۲۰۱۳)
 • تجارت قرن بیست و یکم (۲۰۱۴) که با همکاری جان فلمینگ و کیم کیوساکی تهیه شده است.
 • فرصت دوم | برای پول، زندگی و دنیای ما (۲۰۱۵)
 • هشت درس رهبری نظامی برای کارآفرینان | چگونه ارزش ها و تجربه نظامی می توانند تجارت و زندگی را شکل دهند (۲۰۱۵)
 • چرا ثروتمندان ثروتمندتر می شوند؟ (۲۰۱۷)

چرا خواندن زندگینامه ها مفید است؟

گاهی برای ادامه مسیری که در آن هستیم یا حتی انتخاب یک مسیر تازه تر به بهانه هایی نیاز داریم. خواندن زندگینامه ها و آشنا شدن با مشکلاتی که گریبان گیر افراد موفق بوده و تماشای راه حل هایی که آن ها برای مشکلاتشان پیدا کردند می تواند دیدگاه جدیدی در اختیار ما قرار دهد. نکته مهمی که باید به یاد داشته باشیم این است که هدفمان از خواندن این زندگینامه ها تقلید از زندگی این افراد موفق نباشد، بلکه باید از فراز و نشیب و تجربه زندگی آن ها ایده هایی را برای زندگی خودمان استخراج کنیم.

خلاصه ای از زندگی رابرت کیوساکی

 • رابرت کیوساکی، یک دورگه ژاپنی آمریکایی است.
 • او تاجر، سرمایه گذار، نویسنده و مدرسی بین المللی است.
 • قبل از آغاز فعالیت های تجاری اش، یک افسر آمریکایی بود و در جنگ ویتنام شرکت داشت.
 • بعد از جنگ، به عنوان کارمند فروش شرکت زیراکس استخدام شد.
 • در همان سال ها تاسیس شرکت هایش را آغاز کرد.
 • دو شرکت او ورشکسته شدند.
 • در سال ۱۹۸۵ بی خانمان شد.
 • در سال ۱۹۹۸ و هم زمان با تاسیس شرکت پدر پولدار، او و همسرش میلیونر شدند.
 • کتاب های کیوساکی به بیش از ۲۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده اند.

نظر شما چیست؟

آیا فکر می کنید که خواندن زندگینامه ها می تواند به هنگام گرفتن تصمیم های زندگی مان کمک حالمان باشند؟ نظرتان در مورد تقلید از زندگی افراد بسیار موفق و پولدار چیست؟ آیا این کار را تایید می کنید؟