ارز دیجیتال پکس گلد (PAX Gold) یا به اختصار PAXG یک استیبل کوین ERC-20 محسوب می شود که پشتوانه آن منابع فلز طلایی است که در خزانه های بانک لندن نگهداری می شود.

فهرست []

  این ارز دیجیتال به همه کاربران این امکان می دهد بدون داشتن دغدغه نگهداری و پرداخت کارمزدهای گزاف جابه جایی طلا، سهمی از این فلز ارزشمند را برای خود کنار بگذارند و به این ترتیب بر بسیاری از موانع ورود به بازار سرمایه گذاری فلزات ارزشمند مانند طلا فائق آیند.

  کاربران می توانند این ارز را یک به منزله دارایی دیجیتال در صرافی های متمرکز ارز و همچنین DEX ها یا همان صرافی های غیرمتمرکز معامله کنند.

  در این مقاله ارز دیجیتال پکس گلد را به شما معرفی کرده و مزایای منحصربه فرد آن، صرافی ها، کیف پول ها و چگونگی خریداری این توکن را شرح دهیم؛ بنابراین اگر می خواهید در حوزه ارزها و به طور ویژه این ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، به شما توصیه می کنیم حتماً تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

  تاریخچه ارز دیجیتال پکس گلد

  فلز طلا از هزاران سال قبل تاکنون جایگاه خود را به عنوان کالایی باارزش حفظ کرده است. از طلا برای ساخت جواهرات، ذخیره سازی و حتی هج کردن (Hedge) سرمایه در مقابل تورم استفاده می شود. مفهوم هج کردن به خرید یک دارایی مشخص با هدف کاهش خطر ضرر اطلاق می شود.

  با این حال خرید فلز طلا ممکن است برای سرمایه گذاران خرده پا کاری دشوار و هزینه بر باشد؛ زیرا برای نگهداری طلا در بیشتر موارد به مکانی امن مانند صندوق امانات بانک نیاز خواهید داشت. همچنین انتقال طلا از یک محل به محل دیگر ممکن است به دلیل وزن سنگین آن کار طاقت فرسایی باشد.

  شرکت Paxos Trust با هدف رفع این چالش ها، طلای توکنیزه شده PAXG را معرفی کرده است. این ارز دیجیتال روی شبکه بلاک چین مشغول به کار شده است. در ادامه قصد داریم به توضیح بیشتر درباره این ارز بپردازیم.

  ارز دیجیتال پکس گلد چیست؟

  این ارز یک استیبل کوین ERC-20 است که با پشتوانه منابع فیزیکی فلز طلا روی کار آمده است. این منابع با مالکیت کمپانی Paxos Trust قرار دارد و هر توکن PAX Gold معادل یک انس تروآ از شمش طلای ۴۰۰ اونسی گود دلیوری لندن (London Gold Delivery) که در خزانه های طلا (همانند Brink) ذخیره شده است، در نظر گرفته می شود.

  از آنجا که توکن PAX Gold نماینده فلز طلای حقیقی است، ارزش آن نیز به طور مستقیم بر مبنای قیمت لحظه ای طلا در بازار تعیین می شود.

  ارز دیجیتال PAXG با نظارت و تأیید دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک و برای اینکه امنیت منابع طلای Paxos تضمین شود، یک شرکت ممیزی طرف ثالث پایش های ماهانه ای را به منظور اطمینان از تطابق عرضه توکن های PAX Gold با منابع طلای Paxos صورت می دهد.

  گزارش این استشهادها در وب سایت رسمی پکسوس وجود دارد. توسعه دهندگان این ارز با اجرای منظم ممیزی قرارداد هوشمند (Smart Contract)، ایرادها و نقطه ضعف های این پروژه را شناسایی کرده و از این اطلاعات برای توسعه و بهسازی بیشتر PAX Gold استفاده می کنند.

  همچنین تمام دارایی های مشتریان Paxos، از جمله ارز دیجیتال PAX Gold به شکلی مجزا از دارایی های کمپانی نگهداری می شود و به این ترتیب این دارایی ها و صاحبان آن ها در برابر خطر ورشکستگی محافظت خواهند شد.

  پکس گلد چگونه کار می کند؟

  این ارز دیجیتال روی بلاک چین اتریوم کار می کند. همچنین به عنوان یک توکن ERC-20، با کیف پول های مبتنی بر اتریوم و همچنین DApp های defi/’>دیفای و صرافی های غیرمتمرکز یا DEX ها در شبکه اتریوم سازگاری دارد و شما می توانید این ارز را در صرافی های متداول کریپتوکارنسی مانند بایننس خرید و فروش کنید.

  در مقایسه با شمش های طلا، برای مالکیت ارز دیجیتال PAX Gold نیازمند پرداخت هیچ گونه کارمزد مالکیت یا دسترسی به صندوق امانات برای نگهداری این توکن ها نیستید. هریک از تراکنش های PAX Gold تنها با کارمزد ناچیز ۰۲/۰ درصد و همچنین مقدار کمی اتریوم به عنوان کارمزد گس انجام می شود.

  به هریک از توکن های PAXG شماره سریالی تعلق می گیرد که با شماره سریال شمش های طلا مطابقت دارد. هولدرهای این ارز می توانند با واردکردن آدرس کیف پول اتریوم خود در ابزار PAXG lookup شماره سریال طلای تحت مالکیت خود، قیمت لحظه ای و دیگر مشخصات آن را مشاهده کنند.

  همچنین این هولدرها می توانند هر زمان که خواستند توکن های PAXG خود را بازخرید کرده و معادل آن ارز فیات یا هر ارز دیجیتال دیگری به انتخاب خود دریافت کنند. راهکار دیگر این است که هولدرها به ازای توکن هایPAX Gold خود شمش های طلای تخصیص یافته (allocated) به این توکن ها یا غیر از آن را با قیمت لحظه ای طلا در بازار از خرده فروشان تحویل بگیرند.

  تفاوت بین PAXG و صندوق های قابل معامله (ETF های) طلا چیست؟

  صندوق های قابل معامله طلا (Gold Exchange-traded Funds) یا ETF ها ارزش طلای پایه را دنبال می کنند و تنها کارکرد آن ها این است که قیمت طلا را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند، اما مالکیت آن را خیر؛ به عبارت دیگر سرمایه گذاری که مالکیت سهام صندوق های قابل معامله طلا را دارد، یکی از طرفین قراردادی است که به موجب آن درصد معینی از طلای ذخیره شده به فرد اختصاص می یابد.

  ETF های طلا جایگزین مالکیت تام طلا نخواهند بود؛ برای مثال در شرایط بحرانی و زمانی که بازار تحت نوسانات شدید قرار دارد، ارزش قرارداد ممکن است کمتر از ارزش طلای پایه در زمان عقد قرارداد تعیین شود. در نقطه مقابل ارز دیجیتال PAXG را داریم که نماینده دیجیتال فلز طلا در نظر گرفته می شود.

  قیمت هر گلدپکس معادل یک اونس تروآ از طلای ذخیره شده در صندوق امانات بانک لندن است و به آن یک شماره سریال تعلق می گیرد. در معامله با این توکن ها برخلاف معامله با شمش های طلای حقیقی نیازی به صرف وقت قابل توجه نیست و به ندرت ممکن است عقد قرارداد چند روز به طول بینجامد.

  از آنجا که ارز دیجیتال پکس گلد به عنوان یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم حضور دارد، این توکن را می توان با عقد قراردادهای کم وبیش آنی معامله کرد.

  نحوه خرید توکن های PAXG در صرافی کوکوین

  شما می توانید ارز دیجیتال پکس گلد را از طریق هریک از صرافی های شناخته شده ارز مانند کوکوین خریداری کنید. برای این کار لازم است مراحل زیر را طی کنید:

  ۱. به حساب کاربری خود در صرافی کوکوین وارد شوید و روی تب Markets کلیک کنید.

  ۲. دارایی خود را از لیست انتخاب کرده و سپس روی دکمه Trading در کنار آن کلیک کنید.

  ۳. برای خرید، در قسمت خرید، مقدار ارزی را که مدنظر دارید، وارد کرده و روی خرید کلیک کنید.

  صرافی ها و کیف پول های پکس گلد کدام اند؟

  اگر قصد خریداری ارز دیجیتال PAX Gold را دارید، می توانید به هریک از صرافی های مشهور بایننس، FTX، کراکن (Kraken)، کوکوین (KuCoin)، جمینی و بسیاری از صرافی نوپای دیگر مراجعه کردید و با انتخاب جفت معاملاتی مورد نظر خود معاملات خرید و فروش با این ارز دیجیتال با پشتوانه طلا را کلید بزنید.

  س از خرید توکن های PAXG باید این توکن ها را به کیف پولی امن منتقل کنید. دقت داشته باشید که نگهداری ارز در صرافی اقدامی خطرناک بوده و ممکن است امنیت شما را در برابر حملات هکرها تضعیف کند. برای نگهداری ارز دیجیتال پکس گلد پیشنهاد می کنیم به سراغ یکی از کیف پول های زیر بروید:

  • تراست والت (Trust Wallet)
  • متامسک (MetaMask)
  • هایپرپی (HyperPay)
  • بایننس چین (Binance Chain Wallet)
  • اتمیک والت (Atomic Wallet)

  پس از ثبت نام و احراز هویت در این صرافی ها با دریافت آدرس کد خصوصی حسابتان می توانید توکن های PAXG خود را با نهایت امنیت نگهداری کنید.

  سخن پایانی

  اگرچه در سال های اخیر گزینه های متعددی در حوزه سرمایه گذاری کریپتو ایجاد شده و به شهرت دست یافته اند، کالاهای فیزیکی ارزشمند مانند فلزات ارزشمند همچنان در صدر سبد کالای سرمایه گذاران قدیمی می درخشند. هدف ارز دیجیتال PAXG آن است تا با وام گرفتن از سرعت و نقدینگی دارایی های کریپتو، جایگزینی مناسب بر پایه شبکه بلاک چین برای این بازار پرمایه ارائه دهد.

  در این مقاله درباره ارز دیجیتال پکس گلد و مشخصات آن سخن گفتیم. امیدواری خواندن مطالب فوق در درک بهتر از جهان ارزها به شما کمک کند. شما با در اختیار داشتن این معلومات و همچنین مشورت با مشاوران تخصصی در حوزه کریپتو می توانید شانس خود را در این حوزه امتحان کنید و از موفقیت خود در عرصه سرمایه گذاری روی ارزها مطمئن شوید.

  پرسش های متداول

  PAX Gold یک استیبل کوین ERC-20 است که با پشتوانه منابع فیزیکی فلز طلا روی کار آمده است. این منابع تحت مالکیت کمپانی Paxos Trust قرار دارند و هر توکن پکس گلد معادل یک انس تروآ از شمش طلای ۴۰۰ اونسی گود دلیوری لندن (London Gold Delivery) در نظر گرفته می شود که در خزانه های طلا (مانند Brink) ذخیره شده است.

  بایننس، FTX، کراکن (Kraken)، کوکوین (KuCoin)، جمینی

  کیف پول تراست والت، متامسک، هایپرپی، بایننس چین، اتمیک والت