سرمایه گذاری صبورانه

دلایل زیادی وجود دارد که سرمایه گذاری صبورانه با تمرکز بر بلندمدت بازدهی بهتری نسبت به استراتژی های کوتاه مدت حریصانه کسب کند. این دلایل به ماهیت بازار سهام بر می گردد و افراد باهوش بسیاری نیز شاهد این واقعیت ها در سال های متمادی بوده اند. سرمایه گذاری صبورانه در یک عبارت ساده خلاصه می شود: پیروزی آهسته و استوار در مسابقه؛ لاک پشت به خرگوش می رسد!

فهرست []

  اما زمانی که صحبت از بازار سهام به میان می آید، صبور بودن واقعا سخت تر از آن چیزی است که به نظر می رسد. صبور بودن به شکل واقعی برای رسیدن به بازدهی خوب در بازار سهام نیازمند تسلط بر درک دقیق این است که صبر چگونه به کسب بازدهی بالاتر در بورس کمک می‎کند.

  در این مقاله می خواهیم استدلال کنیم که بیش از یک عنصر در سرمایه گذاری (در واقع سه عنصر دارد) صبورانه تاثیرگذار است و نشان خواهیم داد که هر عنصر چگونه منجر به بهبود بازدهی شما می شود. در پایان هم به مهم ترین نکته یعنی نحوه پیاده سازی تکنیک های صبور بودن در سرمایه گذاری می پردازیم.

  عنصر اول: بازدهی بلندمدت بازار سهام

  زمانی که با سرمایه گذاری پول واقعی سر و کار داریم، علاوه بر اینکه قطعیت بالایی وجود ندارد، با خطراتی هم مواجه هستیم. وجه مشترک بسیاری از تعاریف سرمایه گذاری این است که شما پول خود را در معرض خطر قرار می دهید و در این فرآیند عدم قطعیت وجود دارد.

  سرمایه گذاری های شما در بورس می توانند زیانده شوند؛ چون امکان دارد کسب وکارها ورشکسته شوند و طبعا بازارهای سهام سقوط کنند!

  این واقعیت ناشی از عدم اطمینان می تواند ترسناک باشد، چون داستان های بسیاری وجود دارد که سرمایه گذاران و متخصصان همه چیز خود را از دست داده اند؛ اما با وجود تمام عدم قطعیتی که در این مسیر وجود دارد، برخی حقایق در این بازار به سادگی قابل مشاهده اند.

  در اقتصاد چرخه های رونق و رکود وجود دارند که در بازار سهام از آن ها به عنوان بازار گاوی و خرسی یاد می شود. بر اساس سوابق نمودارها، بازار سهام با گذشت زمان تمایل به حرکت رو به بالا دارد.

  دوره بازارهای گاوی معمولاً نسبت به شرایط خرسی طولانی تر است و بعد از سقوط بازار، دوره بازیابی آغاز می شود. بسیاری از متخصصان مالی به این حقیقت پی برده اند، که بازار سهام در بازه طولانی مدت به طور میانگین سالانه 10 درصد بازدهی (البته در اینجا منظور بازارهای جهانی است!) دارد.

  رویکرد متفاوت در بازار سهام

  بازار سهام از کسب وکارهای مختلفی تشکیل شده و دنیای تجارت به مرور زمان توانسته است همگام با نوآوری، رشد جمعیت و بهره وری رشد کند. شاید کاربردی ترین قسمت واقعیت های مشاهده شده این باشد که اگر سرمایه گذاران در بلندمدت سهام خود را نگهداری کنند، می توانند انتظار همان بازدهی میانگین 10 درصدی را داشته باشند.

  مهم ترین نکته در کسب این بازدهی میانگین، آن جایی است که شما باید رویکرد سرمایه گذاری صبورانه در پیش بگیرید و در جریان افت های کوتاه مدت بازار سهام خود را حفظ کنید.

  بازار سهام می تواند سالانه بیش از 10 درصد به سمت بالا یا پایین حرکت کند؛ اما مفهوم میانگین بازدهی زمانی مطرح می شود که شما قادر به نگهداری سهام در طولانی مدت باشید!

  به طور کلی برای کسب بازدهی میانگین در بازار سهام باید سرمایه گذاران دارایی خود را برای مدت طولانی حفظ کنند (به جای سال ها باید به دهه ها فکر کنید) و همچنین سبد دارایی متنوعی تشکیل دهند تا در صورت کاهش قیمت سهام یک یا دو مورد از شرکت ها، بازدهی کل پرتفوی تحت تاثیر قرار نگیرد.

  نشان دادن صبر در این حالت از طریق حفظ سهام در جریان نوسانات کوتاه مدت بازار با تمرکز بر نتایج بلندمدت یا همان بازدهی میانگین اتفاق می افتد.

  عنصر دوم: بازگشت به میانگین

  واقعیت دیگری که در بازار سهام مشاهده و اثبات شده است، ما را در اینجا به سوی عنصر دوم صبر هدایت می کند. بازارهای گاوی و خرسی که در بالا اشاره شد، بیشتر به دلیل احساسات سرمایه گذاران مثل ترس و طمع ایجاد می شوند.

  در حالی که این بازارها گرایش دارند که تا حد ممکن از چرخه های رکود و رونق اقتصادی پیروی کنند، بازار سهام همیشه با افزایش یا کاهش بیش از حد قیمت ها واکنشی فراتر از حد معقول نسبت به این شرایط نشان داده است.

  این پدیده در کتاب های بزرگی مثل «خوشحالی غیر عقلانی» اثر رابرت شیلر به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است و با مشاهده ارزیابی ها به راحتی می توان آن را مشاهده کرد.

  به طور مثال میانگین تاریخی نسبت P/E برای شاخص S&P500 حدودا 15 است. در حالی که این نسبت برای شاخص داو تقریبا 16 بوده است.

  ترس و طمع سرمایه گذاران باعث شده است که نسبت P/E در برخی سال ها بسیار بالا یا پایین باشد، اما بر اساس ارزیابی های بلندمدت صورت گرفته روی برخی نسبت های مالی همچون P/E، آن ها معمولاً در محدوده های مشخصی بوده اند.

  به طور کلی سرمایه گذارانی که سهامی با P/E کمتر از میانگین خریداری کرده اند، بر اساس ترکیبی از بازدهی بلندمدت بازار سهام و بازگشت به میانگین ارزیابی ها، بازدهی بیشتری کسب کرده اند.

  کسب بازدهی بالاتر از خرید سهام پایین تر از ارزش ذاتی، درست است یا غلط؟

  مطالعات زیادی هم وجود دارند که شواهدی را در مورد احتمال کسب بازدهی بالاتر در این شرایط ارائه کرده اند (در این مورد مریل لینچ)؛ همچنین سرمایه گذاران مشهوری مثل وارن بافت صراحتاً در مورد سرمایه گذاری ارزشی (خرید سهام پایین تر از ارزش ذاتی آن) و نقش قطعی این رویکرد در موفقیت آن ها سخن گفته اند.

  برای خرید سهام در کمتر از ارزش ذاتی آن به امید اینکه ارزش آن به محدوده میانگین یا ارزش ذاتی برگردد، به کاربردن رویکرد سرمایه گذاری صبورانه در اولویت است.

  سرمایه گذاران باید از این مطمئن شوند که سهامی که قیمت آن ها کمتر از ارزش ذاتیشان است، مورد تنفر بازار قرار گرفته و با ترس و عدم اطمینان بیشتری روبه رو می شوند، زیرا همواره افراد زیادی وجود خواهند داشت که نسبت به این سهام نگرش منفی دارند.

  این اغلب به معنی نوسان کوتاه مدت و پتانسیل سهامی است که در روند نزولی قرار دارند، اما ممکن است یک موقعیت بازگشتی خوب برای رسیدن به ارزش ذاتی سهام ایجاد کند.

  ترکیب بازدهی بلندمدت میانگین بازار سهام و رسیدن به ارزش ذاتی سهم (که معمولاً خرید در پایین تر نامیده می شود) اگر به درستی اعمال شود، می تواند منجر به بازدهی بیش از حد شود!

  عنصر سوم: مهارت سرمایه گذار

  در این بخش به آخرین عنصر از سرمایه گذاری صبورانه می رسیم. بسیاری از سرمایه گذاران دوست دارند تصور کنند که به راحتی می توانند بازدهی بالایی در بازار سهام بدست بیاورند؛ در واقع بسیاری از مردم اعتقاد دارند که باهوش و منطقی هستند، خواه گواهی برای اثبات این ادعا وجود داشته باشد یا نه!

  شما با به کاربردن عناصر سرمایه گذاری صبورانه قادر به حفظ موقعیت های معاملاتی خود در بلندمدت هستید و مطمئن باشید انتخاب سهام مناسب با قیمت کمتر از ارزش ذاتی از آنچه که فکر می کنید ساده تر است.

  از طرف دیگر بسیاری از ما بر این باور هستیم که این رویکرد سرمایه گذاری همچون فرمولی است که می توانیم یک شبه یاد بگیریم، اما در حقیقت کمی پیچیده تر است.

  تاثیرگذاری زمان بر فرآیند یادگیری

  اگر منطقی فکر کنیم، چیزهای کمی در زندگی وجود دارند که بتوانیم یک شبه آن ها را یاد بگیریم. برای یادگیری مهارت های ارزشمند باید زمان قابل توجهی صرف کنیم. به نظر می رسد برای یادگیری چنین مهارتی باید حدقل یک سال زمان صرف کنید، اما نگذارید این موجب دلسردی شما شود.

  در این بخش می خواهیم به چند نمونه از این فرآیند یادگیری اشاره کنیم. من سال ها پیش گیتار زدن را شروع کردم. طبق بررسی های خودم متوجه شدم که بعد از یک سال تمرین منظم توانسته ام بسیاری از ریف های محبوب گیتار را بنوازم.

  به عنوان مثال بعدی Richard Eng نیز در وبسایت Quora از لزوم داشتن صبر در فرآیند برنامه نویسی صحبت می کند. او ادعا می کند که شما بعد از یکسال مطالعه و تمرین می توانید به یک برنامه نویس مبتدی تبدیل شوید. در مورد یادگیری یک زبان خارجی چطور؟!

  بر اساس تحقیق صورت گرفته در FSI (Foreign Service Institute) یادگیری و رسیدن به سطح پایه در یک زبان جدید نیازمند حداقل 480 مطالعه یعنی تقریبا 1.5 ساعت مطالعه روزانه در یک سال است.

  خب شاید این ها پیشگویی به نظر برسند، درست است؟

  در واقع این باعث می شود که شما به عنوان یک مبتدی احساس بهتری داشته باشید. یکی از بزرگترین نا امیدی هایی که در افراد مبتدی مشاهده می کنم، این است که آن ها احساس می کنند درون دریایی از لغات و اصطلاحات غرق شده اند!

  آن ها بیش از حد درگیر اطلاعات دنیای جدیدشان می شوند، اما قطعا شما می توانید ببینید که فقط بازار سهام نیست که چنین منحنی یادگیری دشواری دارد. به نظر می رسد فرآیند یادگیری سرمایه گذاری (البته از نوع صبورانه) مشابه سایر مهارت ها است.

  این بدان معنی است که شما می توانید آن را انجام دهید، فقط باید صبر و پشتکار داشته باشید. طی کردن فرآیند یکساله یادگیری سرمایه گذاری در بازار سهام شما را به جایگاهی می رساند که حداقل نسبت به آن اطمینان داشته باشید.

  تسلط در این مهارت می تواند بعدا ایجاد شود. در اینجا می خواهم ایمیلی را به شما نشان دهم که از فردی به نام “تام” از مشتریان کتاب VTI دریافت کرده ام.

  ایمیلی از مشتریان کتاب VTI

  تقریبا می توانم بگویم من از طریق کتاب VTI موفق شدم، خیلی عالی بود! همچنین از خبرنامه و پادکست بسیار لذت بردم. من در طول این 12 ماه امور مالی شخصی و سرمایه گذاری را یاد گرفتم. می دانید، وقتی که می خواهید وارد یک حوزه جدید شوید، هیچ دیدگاهی نسبت به آن ندارید و یادگیری مفاهیم تخصصی بسیار سخت است. سپس زمانی فرا می رسد که به نظر من بسیار هیجان انگیز است؛ ناگهان همه چیز در جای خود قرار می گیرد و منطقی می شود، شما فعل و انفعلات پیرامون خود را درک می کنید و در واقع متوجه می شوید که چه خبر است. این دقیقا شرایط فعلی من است و بسیار برایم هیجان انگیز است. کتاب و پادکست شما واقعا به من کمک کرد تا این مفاهیم را درک و در ذهنم تثبیت کنم، متشکرم!

  بر اساس تجربه خودم هم می توانم گفته های تام را تایید کنم. زمانی که اولین بار مطالبی راجع به بورس اوراق بهادار خواندم، تقریبا روزانه چندین ساعت پادکست های مختلف بورسی گوش می دادم و ساعت های زیادی (مخصوصا آخر هفته ها) را صرف مطالعه مطالب آموزش سرمایه گذاری در بورس می کردم.

  بعد از گذشت حدوداً 6 ماه، آن حس فوق العاده ای که امروز تام راجع به آن صحبت می کند را احساس کردم. زمانی که با یک تلنگر همه چیز در جای خود قرار می گیرد.

  البته فرآیند یادگیری من نسبتاً سریع بود چون در این کار واقعا مستعد بودم. در واقع شخصیت وسواسی دارم و بعد از 6 ماه واقعا تجزیه و تحلیل تعداد زیادی از سهام بازار را شروع کردم.

  تجربه رشد راوی

  در آن زمان من بدون توجه به شکست یا موفقیت دسته ای از شرکت ها در آینده، فرآیند تجزیه و تحلیل سهام آن ها را شروع کردم تا ببینم موفقیت یا شکست در این بازار قابل پیش بینی است یا نه! این کار را برای 100 ساعت دیگر انجام دادم؛ حجم زیادی از تحلیل، غربالگری دستی و برداشت داده ها از گزارشات سالانه!

  من در آن زمان هیچ منبعی برای کمک به پیشرفت سریع تر در فرآیند تجزیه و تحلیل به منظور رسیدن به نتایج مورد نظرم نداشتم. همین موضوع باعث شد تا من از وبلاگ، پادکست و تمام کارهایم دست بکشم.

  اگر بتوانم موجب رهایی (منظور امور غیر تحلیلی در سرمایه گذاری) افراد بیشتری شوم تا زودتر احساس اعتماد به نفس کنند، افراد کمتری دلسرد و تسلیم می شوند.

  ما می توانیم جامعه ای متشکل از سرمایه گذارانی داشته باشیم که فعالانه در حال بهبود وضعیت مالی خود هستند اما از هیچ شروع کرده اند. این چیزی است که من اکنون بعد از 5 سال از شروع این کار آن را مشاهده می کنم و واقعا هیحان انگیز است.

  سخن پایانی

  سرمایه گذاری صبورانه به این معنی حفظ سهام در بلندمدت است، بدون توجه اینکه بازار الان در کجا قرار دارد یا این سهم چقدر منفور است.

  در واقع شما از همان ابتدا از خود انتظار ندارید که یک سرمایه گذار حرفه ای باشید و به خودتان فرصت اشتباه می دهید. در حالی که باید به سه عنصر مذکور در این مقاله توجه کنید، هموراه روش های زیادی وجود دارد که از طریق رویکرد سرمایه گذاری صبورانه بتوانید بازدهی بالایی در بازار سهام یا سایر بازارها کسب کنید. اما باز هم تاکید می کنم که این نیازمند درک مبانی بازار، تسلط و به کاربردن آن ها است.

  به نظر من گام بعدی بعد از موارد فوق، یادگیری تاثیر بهره مرکب، ضرورت متنوع سازی، میانگین کم کردن و قدرت موجود در رویکرد سرمایه گذاری ارزشی است.

  صرف نظر از اینکه کجا می خواهید بروید، می خواهم تاکید کنم که می توانید این کار را انجام دهید. فراموش نکنید که هیچ فرمول سری در بورس وجود ندارد، به زبان ساده این بازار فقط محل رویارویی افرادی است که صبر و حوصله دارند در مقابل آن هایی که ندارند!

  اگر حوصله خواندن این مقاله را تا اینجا داشته اید، امیدوارم بتوانید از اصولی که گفتم استفاده کنید و به موفقیت های بزرگی در سرمایه گذاری برسید.

  Andrew Sather

  (تولید کننده محتوای آموزشی، خبرنامه و پادکست در زمینه بازارهای مالی)