رمز ارز (crypto currency) طبق تعریف یکی از گونه های ارزهای مجازی است که به صورت رمزگذاری شده بوده و تحت فناوری بلاک چین به صورت غیرمتمرکز اداره می شود. از آنجایی که رمز ارزها به صورت غیر متمرکز اداره می شوند، در نقطهی مقابل نظام بانکداری متمرکز فعلی قرار می گیرند.

فهرست []

  در حال حاضر بیش از 4000 رمزارز فعال در حال معامله در بازار جهانی هستند. رمزارزی که می خواهیم درباره آن بیشتر بدانیم، آنتولوژی نام دارد که در زمان نگارش این مقاله با حجم بازار حدوداً 515 میلیون دلاری در رتبه 71 ارزهای دیجیتال قرار دارد و ارزش آن چیزی در حدود $0.8 دلار است.

  نام انگلیسی این رمز ارز Ontology است که از ترکیب دو کلمه Onto به معنای هستی و Logy به معنای شناسی ساخته شده و معنای هستی شناسی می دهد. همانطور که در ادامه خواهیم گفت، این رمز ارز با انتخاب این نام می خواهد نشان دهد که برای هر کسب وکاری مناسب است.

  آنتولوژی چیست؟

  آنتولوژی یک بلاکچین اپنسورس با کارایی بالاست که متخصص در شناسایی و داده های دیجیتال است. این ارز دیجیتال نوپا که با نام اختصاری ONT شناخته می شود، در تلاش است تا با از بین بردن موانع موجود بین بلاکچین و بیزنس، انقلاب جدیدی در صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد کرده و خود را به عنوان یک زیرساخت عمومی برای انواع مختلف پروژه ها مطرح کند.

  آنتولوژی قصد دارد که همه کسب وکارهای خصوصی و دولتی را به خود جذب کند. هدف این است که کسب وکارها بدون تغییر سیستم فعلی بتوانند کسب و کار خود را بر بستر بلاک چین آنتولوژی انجام دهند.

  این بلاک چین با ارائه سرویس هایی مانند قراردادهای هوشمند، مدیریت احراز هویت توزیع شده و برنامه ‏های کاربردی دیگر، می خواهد تکنولوژی بلاک چین را برای تمامی کسب وکارها قابل استفاده کند. در واقع بلاک چین اپنسورس آنتولوژی یک پروژه مولتی چین است که می خواهد همه خدمات مورد نیاز را در بستر خود پیاده سازی کند.

  در حال حاضر، برای یک کسب و کار، کوچ کردن از یک سیستم متمرکز به یک سیستم غیرمتمرکز بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود. در واقع تابه حال راهی وجود نداشته که مشاغل بتوانند بدون دانش گسترده در مورد فناوری بلاک چین، آن را با زیرساخت های خود ترکیب کرده و در معرض خطرات بالقوه قرار نگیرند. شبکه های مورد اعتماد کنونی با مسائل گوناگونی رو به رو هستند.

  حفاظت از حریم خصوصی ضعیف، مقدار داده استفاده نشده، انحصار مدیریت داده و انحصار تایید هویت ناکارآمد همگی چالش هایی برای بلاک چین هستند. ارز دیجیتال آنتولوژی به دنبال حل غالب این مشکلات با تکیه بر اکوسیستم مطمئن خود است.

  پلتفرم منحصر به فرد آنتولوژی با پشتیبانی از مقیاس پذیری سطح 2 و همکاری میان زنجیرهای قوی، انعطاف پذیری لازم را در اختیار کسب و کارها قرار می دهد تا بلاکچین متناسب با نیازهای خود را طراحی کنند. این رمز ارز با مجموعه ای از پروتکل های غیر متمرکز شناسایی و اشتراک داده، امکاناتی را ارائه می کند که موجب بالا رفتن سرعت، امنیت و قابلیت اعتماد می شود. این ابزارها عبارتند از:

  • ONT ID: یک اپلیکیشن موبایل آیدی دیجیتال

  • DID: آیدی دیجیتال مورد استفاده در سراسر اکوسیستم

  • و DDXF: مبدل دادهی غیر متمرکز است که ارکان پلتفرم را شکل می دهند.

  پیدایش آنتولوژی (ONT)

  آنتولوژی یک پروژه نوپاست که در سال 2017 به سرپرستی لی جون و اریک ژانگ خلق شد. در مراحل اولیه توسعه، آنتولوژی از حمایت فنی برخی از اعضای کمپانی چینی Onchain برخوردار بود (آنچین موفقیتی گسترده در صنعت رمزارز به دست آورده است، زیرا بنیان گذاران آن خالق بلا ک چین انقلابی NEO نیز هستند). با این حال این دو به طور رسمی پروژه های متفاوتی بودند که اهداف خود را دنبال می کردند.

  بنیان گذاران ارز دیجیتال آنتولوژی در زمان راه اندازی آن تصمیم گرفتند که بدون عرضه اولیه به صورت یک پروژه ICO، آن را در قالب AirDrop و توزیع عمومی عرضه کنند. بنابراین این رمز ارز حیات خود را به عنوان یک توکن NEP-5 در بستر بلاکچین NEO آغاز کرد. این کار هم باعث ظهور یک جمعیت مشتاق شد و هم باعث شد ONT به سرعت قیمت ارگانیک خود را پیدا کند. بدین ترتیب به پروژه کمک کرد تا از بروز موشکافی های نظارتی متوالی در امان باشد.

  به عنوان مثال، برای مدت کوتاهی، هر شخصی که در خبرنامه آنتولوژی ثبت نام میکرد، به رایگان 1000 ONT به صورت AirDrop دریافت می کرد که بلافاصله بعد از ثبت توکن در صرافی بزرگ بایننس در ماه می 2018 به ارزش هر عدد 10 دلار رسید.

  آنتولوژی و نئو هر دو از یک شرکت به وجود آمدند. نئو بر روی اقتصاد هوشمند متمرکز است و آنتولوژی بر روی حریم خصوصی داده ها. بنابراین این دو در کنار یکدیگر می توانند بلاکچین را وارد جهان کسب و کارها کنند. همچنین این تکنولوژی از اپلیکیشن های غیرمتمرکز (dApps) حمایت می کند و در رقابتی تنگاتنگ با اتریوم است.

  آنتولوژی شبکه اصلی خود را در 30 ژانویه 2018 راه اندازی کرد و اکنون به صورت مستقل از بلاکچین NEO فعالیت میکند.

  چه چیزی آنتولوژی را منحصر به فرد می کند؟

  آنتولوژی موارد مختلفی را برای استفاده در زندگی واقعی ارائه می دهد و به مشاغل این امکان را می دهد تا بلاکچین خود را بر روی بلاکچین آنتولوژی بنا کنند. از همه مهمتر، این رمز ارز انعطاف پذیری بیشتری برای شرکت ها فراهم می کند.

  به آن ها این امکان را می دهد تا متناسب با نیازهای خاص خود از نظر ویژگی هایی نظیر حاکمیت و حریم خصوصی، بلاک چین سفارشی خود را ایجاد کنند. این قابلیتی است که رقبایی مانند اتریوم و نئو در طراحی آن دچار مشکل هستند.

  زنجیره ONT همچنین با تولید و توزیع رایگان آنتولوژیگاز (ONG) به دارندگانش بر اساس میزان دارایشان، به خنثی شدن هزینه های شبکه معاملات کمک می کند.

  علاوه بر این ها، آنتولوژی ویژگی های دیگری نظیر قراردادهای هوشمند، اثبات هویت رمزنگاری شده (ONT ID) و داده های رمزنگاری شده (DDXF) فراهم می کند که می تواند به طور یکپارچه مابین بلاکچین های مختلف منتقل شود.

  به عنوان مثال: بر بستر شبکه آنتولوژی، می توان بدون به خطر انداختن تمامیت و حریم خصوصی، سوابق پزشکی یک بیمار را مورد مطالعه قرار داد (با رعایت قوانین سفت و سخت حریم خصوصی که در اکثر کشورها وجود دارد).

  تجارت پزشکی را اطلاعات محرمانه را منتقل می کند، این کنترل را دارد که بدون ترس از قرار گرفتن اطلاعات بیمار در دست افراد غیرمجاز، تعیین کند که چه چیزی و تحت چه شرایطی با سایر اشخاص به اشتراک گذاشته می شود.

  چه تعداد ارز آنتولوژی در گردش وجود دارد؟

  حداکثر موجودی آنتولوژی برابر 1,000,000,000 ONT است که در حال حاضر تقریباً 80% از آنها در حال گردش هستند.

  در زمان عرضه، 15% از توکن ها به تیم اصلی تعلق گرفت، 10% به شورای NEO، 28% به شرکای سازمانی، 10% به انجمن فنی و 25% نیز به توسعه اکوسیستم آن اختصاص یافت. این توکن ها تحت یک فرآیند غربال گری دقیق و دوره های آزادسازی مختلف قرار داشتند که برای مدت بیش از 2 سال ادامه داشته و در اکتبر 2020 به پایان رسید.

  امنیت شبکه آنتولوژی چگونه تأمین می شود؟

  شبکه آنتولوژی به صورت کاملاً غیر متمرکز بوده و بنابراین در برای هک شدن بسیار مقاوم است. در واقع برای هک کردن آن؛ همانند دیگر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، باید نیمی از سیستم های متصل به شبکه را تحت تأثیر قرار داد که عملاً چنین چیزی ممکن نیست. همچنین تمامی تراکنش های این شبکه به صورت کاملاً غیرمتمرکز انجام شده و هیچ فرد یا ارگانی امکان نظارت بر روی آن را ندارد.

  از کجا می توان ارز دیجیتال آنتولوژی تهیه کرد؟

  همانطور که پیشتر گفته شد، در حدود 12% از موجودی آنتولوژی قابل معامله برای کاربران است. هر دوی ارزهای دیجیتال ONT و ONG در بزرگترین صرافی های دنیا نظیر بایننس قابل تهیه اند (به استثنای صرافی Coinbase). این رمز ارز نیز به راحتی قابل خریداری و ذخیره است. نکته مهم در اینجا این است که برای ذخیره آنتولوژی باید از کیف پولی استفاده کنید که آن را پشتیبانی می کند. در اینجا 5 مورد از معروفترین کیف پول های دیجیتال با پشتیبانی از آنتولوژی را معرفی می کنیم. این کیف پول ها عبارتند از:

  • کیف پول Infinito
  • کیف پول ONTO
  • کیف پول O3
  • کیف پول OWallet
  • کیف پول BitKeep

  مزایا و معایب رمز ارز آنتولوژی

  هر رمز ارزی مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما برای آنتولوژی در حال حاضر نمی توان معایب خاصی برشمرد. اما از جمله مزایای آن این است که امنیت بالایی داشته و با توانمندی سفارشی سازی تقریباً نامحدود برای ورود راحت و کم دردسر کسب و کارها به ساختار بلاک چین مناسب می باشد. در واقع آنتولوژی آمده تا پل ارتباطی مابین دنیای مجازی و واقعی باشد.

  آنتولوژی برای چه منظوری توسعه پیدا کرده است؟

  این ارز دیجیتال معتبر و امن می تواند کمک خوبی برای کسب و کارهای نوپا برای ورود به دنیای بلاک چین باشد، زیرا به کسب و کارهای بی تجربه در حوزه شبکه های توزیع این امکان را می دهد تا از تکنولوژی بلاک چین آن استفاده کنند.

  این شبکه ای معتبر، برای هر شرکتی که به دنبال اضافه کردن لایه های امنیتی برای محافظت از هویت سیستم ها است، در دسترس می باشد.

  از آنجایی که تمامی اطلاعات بر روی بلاک چین ذخیره می شوند، تغییر ناپذیر و ایمن بوده و بدین ترتیب از بروز جرائم کلاهبرداری هویتی جلوگیری می شود. زمانی که بلاک چین این اطلاعات را جمع می کند، نقاط داده های غیرمرتبط پنهان می شود. این اطلاعات نیمه پنهان، به درخواست کاربر مبدا، به ارائه دهندگان خدمات تحویل داده می شود.

  همانطور که پیشتر گفته شد، این فرآیند برای موقعیت های گوناگونی مانند پزشکی که برخی اطلاعات بسیار حیاتی هستند، مفید است؛ چرا که کاربر ممکن است ترجیح دهد اطلاعاتش در هیچ کجا به اشتراک گذاشته نشود.

  ماژول های گوناگونی که توسط تیم ONT ساخته شده است، به شرکت ها اجازه می دهد که از اطلاعات جمع آوری شده از این استخرهای هویتی استفاده کنند. این ها شامل اطلاعات آماری در سطح گروهی است، اما اطلاعات مهم فردی را نیز شامل می شود.

  مثال: تصور کنید پزشکی برایتان نسخه ای هفتگی تجویز کند که همان لحظه روی شبکه آنتولوژی ارسال شود.

  شما می توانید از داروخانه نزدیک منزل آن دارو را تهیه کنید و به محض خرید دارو تراکنشی به پرونده پزشکی شما ارسال خواهد شد. این مثال پتانسیل و کارکرد شگفت انگیز پروژه آنتولوژی را نشان می دهد.

  تراکنش ها در شبکه آنتولوژی چگونه انجام می شوند؟

  همانطور که پیشتر گفتیم آنتولوژی از یک سیستم مولتی چین استفاده می کند. این سیستم به کسب و کارهای مختلف اجازه می دهد تا از هر دو بلاک چین خصوصی و عمومی کمال بهره و استفاده را داشته باشند.

  برای درک بهتر، فرض کنید یک موسسه مالی بخواهد از این شبکه استفاده کند. طبیعی است که این موسسه مایل نیست داده های خود را روی یک بلاک چین عمومی قرار دهد؛ زیرا با این کار این فرصت را به رقبای خود خواهد داد تا به تمامی اطلاعات این موسسه دسترسی داشته باشند. از این رو، این موسسه می تواند بلاک چین آنتولوژی را که یک بلاک چین خصوصی است، نصب کند و اطلاعات را تنها درون این موسسه یا با هر کس دیگری که صلاح دید به اشتراک بگذارد.

  با این حال، ممکن است اطلاعات خاصی وجود داشته باشند که موسسه بخواهد آن ها را در معرض دید و دسترس عموم قرار دهد، مانند توانایی تائید هویت افراد. اگر یک مشتری جدید بخواهد در این موسسه مالی حسابی باز کند باید بتواند هویت خود را تائید کند.

  در این صورت یک بلاک چین عمومی (مانند نئو) می تواند کارساز باشد؛ زیرا با بلاکچین خصوصی (آنتولوژی)، جایی که اطلاعات خصوصی نگهداری می شوند، در ارتباط است.

  بنابراین، آنتولوژی در نقش واسطی بین جهان دیجیتال و جهان واقعی عمل می کند و انتقال و ثبت داده در محیطی بدون نیاز به اعتماد (trust-less) اتفاق می افتد. اما از کجا بدانیم که این اطلاعات قابل اعتماد هستند؟ پاسخ این سوال مکانیسم اجماع (consensus mechanism) است. مانند تمام بلاکچین های دیگر، شبکه آنتولوژی نیز از یک مکانیسم اجماع بهره می برد.

  مکانیسم اجماع شیوه ای است که به واسطه آن و بدون نیاز به شخص ثالث تراکنش ها تائید می شوند. به عبارت دیگر، مکانیسم اجماع باعث غیرمتمرکز شدن بلاک چین می شود. تعداد زیادی الگوریتم اجماع وجود دارد که توسط بلاک چین های مختلف استفاده می شوند. مشهورترین آن ها اثبات کار (Proof-of-Work) و اثبات سهام (Proof-of-Stake) هستند. با این حال، رمز ارز آنتولوژی قصد دارد از چیزی به نام VBFT، که ترکیبی از سه الگوریتم مختلف است، استفاده کند. این مدل ها الگوریتم های اثبات سهام (PoS)، تحمل خطای بیزانس (BTF)، و عملکرد تصادفی قابل تصدیق (VRF) هستند.

  آیا می توان رمز ارز آنتولوژی (ONT) را استخراج کرد؟

  خیر. همانطور که اشاره شد از مجموع یک میلیارد کوین موجود از این رمز ارز، حدود 12% از آن به صورت عمومی عرضه شده و تنها از طریق صرافیهای ارز دیجیتال قابل مبادله است.

  آیا آنتولوژی برای سرمایه گذاری مناسب است؟

  آنتولوژی با این هدف پا به عرصه گذاشته تا با ارائه روشی منحصر به فرد، فناوری را با جامعه شناسی و رفتار مصرف کننده ترکیب کند و جامعه سنتی را ترغیب کند تا فعالیت های خود را بر بستر فناوری بلاک چین ادامه دهند. هدف این ارز دیجیتال این است که خود را جایگزین روش های مرسوم فعلی کند. پتانسیل های شبکه آنتولوژی در عمل نامحدود هستند، زیرا هر کسب و کاری می تواند از پروتکل بلاک چین بهره ببرد – خصوصا اینکه این پروتکل به داده ها اجازه می دهد تا به شیوه ای ایمن، شفاف، سریع و ارزان منتقل شوند.

  آنتولوژی نه تنها این ویژگی را در اختیار کاربران می گذارد، بلکه در قدمی فراتر پایانه ای برای قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن های غیرمتمرکز فراهم می کند که توسط بلاک چین نئو حمایت خواهند شد و این ویژگی راهی جدید رو به سوی اتوماسیون خواهد گشود که در آن سازمان های بسیاری می توانند تراکنش های داده را بدون احتیاج به تائید شخص ثالث انجام دهند.

  علاوه بر این این ارز دیجیتال از ابتدای سال 2021 تاکنون رشد خوبی را تجربه کرده و در زمان نگارش این مقاله از حدوداً 0.45$ به حدود 0.8$ رسیده است. بنابراین به نظر می رسد این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای تحقیق بیشتر و  سرمایه گذاری باشد.