پیش بینی میزان عرضه نفت و بیت کوین

یکی از مواردی که می تواند در رابطه بین نفت و بیت کوین مورد بررسی قرار گیرد، قابل پیش بینی بودن میزان عرضه بیت کوین است، چیزی که در رابطه با نفت خیلی ساده نیست.

فهرست []

  بسیار دیده ایم که با کاهش قیمت نفت به دلایل مختلف سیاسی-اقتصادی کشورهای تولید کننده نفت به خصوص ابرقدرت ها در این زمینه توافق نامه هایی را امضا می کنند تا قیمت نفت را کنترل کنند.

  همان طور که می دانید وقتی عرضه کالایی از تقاضای آن پیشی بگیرد، قیمت آن کالا نیز کاهش می یابد.

  اما این موضوع در مورد بیت کوین کاملا متفاوت است. در واقع به جز مواردی که به هر دلیلی قیمت بیت کوین کاهش یابد و برای ماینرها به صرفه نباشد که هزینه های زیادی برای استخراج بیت کوین بپردازند، همچنین در روزهای قبل و بعد از هاوینگ، قوانین رایانه ای خاصی از ابتدای راه اندازی بلاک چین بیت کوین تا به امروز برقرار بوده که میزان صدور و عرضه بیت کوین را کنترل می کنند.

  رویداد هاوینگ که هر چهار سال روی می دهد و پاداش استخراج ماینرها را نصف می کند یکی از همین قوانین صدور و عرضه بیت کوین است.

  با پایین آمدن قیمت نفت در دوره های مختلف تا به امروز شاهد به وجود آمدن بحران اقتصادی در سراسر جهان بودیم، بحرانی که دولت ها را به چاپ بیشتر پول و در نتیجه رشد تورم سوق می داد.

  در رابطه با بیت کوین اما قضیه متفاوت است، میزان کل بیت کوین هایی که قرار است استخراج و عرضه شوند مشخص است و تغییر نمی کند و در ثانی با گذشت زمان سرعت عرضه این ارز دیجیتال روند کاهشی به خود گرفته و با تورم منفی همراه است.

  موضوع ذخیره سازی بیت کوین و نفت

  فراهم کردن محلی مناسب برای ذخیره سازی نفت یکی از مشکلاتی است که این صنعت را با معضل رو به رو کرده است. از طرف دیگر بیت کوین یک دارایی دیجیتال به حساب می آید که مشکلی از نظر فضای ذخیره سازی، این دارایی با ارزش را تهدید نمی کند.

  تاثیر قیمت نفت بر بیت کوین

  با توجه به تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۷ مصرف انرژی برای استخراج بیت کوین بیش از مصرف انرژی برخی از کشورها گزارش شده است.

  تحقیقات دیگری در سال ۲۰۱۹ انجام شد که نشان می داد کربن آزاد شده ناشی از استخراج بیت کوین بیش از آلودگی کربنی است که برخی کشورها منتشر می کنند.

  استخراج نفت یک پروسه پر هزینه است و همیشه برای شرکت های نفتی پیدا کردن راه هایی برای افزایش سود یک دغدغه بوده است.

  با شیوع ویروس کرونا شاهد افت شدید قیمت نفت بودیم، زیرا به دلیل محدودیت های اعمال شده از طرف دولت ها امکان سفر مانند گذشته برای مردم فراهم نبود، این موضوع باعث شد شرکت های هواپیمایی و دیگر شرکت های گردش گری و نقل و انتقالات تقاضای سوخت کمتری داشته باشند.

  از طرف دیگر گازهای مازاد آزاد شده در هنگام استخراج نفت می توانند انرژی لازم برای تامین برق ماینرهای بیت کوین را فراهم کنند. از آنجایی که قیمت نفت کاهش یافته بود، ماینرها می توانستند با پرداخت هزینه کمتری به استخراج بیت کوین بپردازند، در نتیجه قیمت بیت کوین نیز با کاهش مواجه شد.

  مارتی بنت یکی از شناخته شده ترین افراد در عرصه استخراج نفت از همکاری که با یک شرکت ماینینگ آمریکایی به نام GAM داشته خبر داد.

  کشورهای نفت خیز حالا تبدیل به رقیبی سرسخت برای چین که به علت برق ارزان قیمت خود بیش از 50 درصد قدرت هش ریت کل دنیا را در اختیار داشت، شده اند. زیرا شرکت های نفتی حالا می توانند به جای هدر رفتن گازهای آزاد شده حین استخراج نفت، از آن ها برای تامین انرژی لازم برای ماینرهای خود بهره ببرند. با این کار همچنین محیط زیست از این گازها و آثار مخرب آن ها در امان خواهد ماند.

  اما سقوط قیمت نفت، برای ماینرهایی که به سوخت های فسیلی وابسته اند، خطرساز خواهد بود. در صورتی که شرکت های نفتی با توجه به شرایط ، کارشان را تعطیل کنند، این ماینرها در زمینه تامین سوخت دچار مشکل خواهند شد.

  آیا بیت کوین و نفت کالا هستند؟

  با اینکه نفت خام به عنوان یک کالای اقتصادی قابل تعویض شناخته شده است، عوامل دیگری همچون محل استخراج و چگالی نفت استخراج شده نیز از عواملی هستند که باید به آن توجه شود.

  بیت کوین بدون هیچ شک و شبهه ای یک کالای اقتصادی قابل تعویض است، مهم نیست کدام ماینر از کجای دنیا موفق به استخراج بیت کوین شده باشد، ماهیت بیت کوین در سراسر دنیا یکسان است.

  به گفته منوچهر تکین که برای دوره ای در اوپک مشغول به فعالیت بوده است، جهان پس از نفت گرچه نه در آینده نزدیک، اما در نهایت فرا خواهد رسید.

  جای هیچ شکی نیست که اقتصاد جهان آبستن تحولات عظیمی است. نفت همواره به عنوان یک کالای تجدیدناپذیر شناخته شده است و بر همه ما کاملا روشن است که روزی نفت به پایان می رسد.

  استخراج بیت کوین نیز روزی به پایان می رسد، اما تفاوت هایی در این میان وجود دارد.

  عوامل تاثیرگذار بر زمان اتمام نفت

  تشخیص زمان به اتمام رسیدن نفت خیلی ساده نیست، فاکتورهایی همچون اتفاقاتی که بر میزان عرضه و تقاضای این کالا تاثیرگذار هستند (مثلا همه گیری ویروس کرونا)، تکنولوژی هایی که روز به روز تغییر می کنند و روند استخراج نفت را متحول می کنند، سیاست دولت ها در زمینه مصرف انرژی و یا اعطای یارانه برای سوخت های غیرفسیلی چندتا از عواملی هستند که می توانند در تشخیص زمان به اتمام رسیدن منابع نفت کمک کننده باشند.

  استخراج بیت کوین بسیار حساب شده و دقیق است، در نتیجه می توان زمان به پایان رسیدن عمل استخراج بیت کوین را پیش بینی کرد.

  پس از اتمام استخراج نفت و مصرف آن ها دیگر نفتی در اختیار بشر وجود ندارد، چیزی که آن را به شدت با بیت کوین متفاوت می کند. پس از اتمام استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین حالا امکان مبادله آن ها همچنان فراهم است، و به نوعی با به اتمام رسیدن استخراج بیت کوین نقش آن ها در دنیای اقتصاد به پایان نمی رسد.

  تاثیر تکنولوژی بر بیت کوین و نفت

  جهان در آغاز سال 2020 با شیوع ویروس کرونا مواجه شد، چیزی که هنوز هم درگیر آن هستیم. این اتفاق باعث ایجاد تغییراتی در تمام جوانب شد، مردم، سیاسیون و همه تحت تاثیر تغییرات ایجاد شده به علت شیوع این بیماری قرار گرفتند.

  حالا با تجربه بحران مالی که مردم از سال 2008 به همراه داشتند، همه سعی در یافتن پناه گاهی برای در امان ماندن از تاثیرات رکودهای اقتصادی ناشی از کرونا داشتند، این درواقع نقطه عطفی در مسیر کریپتوکارنسی ها به خصوص بیت کوین بود. کاربرد بیت کوین و دیگر رمزارزها از آن روزها کمی روشن تر شد.

  مواردی که بتوان در آن از بیت کوین استفاده کرد هنوز محدود هستند، اما با رشد تکنولوژی افراد بیشتری این طلای دیجیتال را خواهند شناخت و به صورت گسترده مورد تایید عموم مردم قرار خواهد گرفت.

  اما هنوز هم نفت خام سوخت اقتصاد در سراسر جهان به شمار می رود، ولی همان طور که پیش از این نیز گفتیم اقتصاد دنیا متحول خواهد شد.

  با رشد روزافزون تکنولوژی که روزانه شاهد آن هستیم نه تنها روند استخراج نفت دستخوش تغییر شده است، بلکه مصارف آن نیز تغییراتی داشته اند، تغییراتی که انتظار می رود در آینده بیشتر بشوند.

  امروزه ما شاهد استفاده از نفت و مشتقات آن برای تامین سوخت وسایل نقلیه در سطح گسترده هستیم،چیزی که دنیای مدرن امروز به دنبال جایگزینی برای آن است.

  استفاده از اتوموبیل های برقی یکی از اقداماتی بوده که با کمک تکنولوژی انجام شده است. هرچند برای صحبت از استفاده کلان از اتومبیل های برقی کمی زود است، ولی به هر حال بشر به دنبال آن است تا جایگزین هایی برای نفت و مشتقات نفت پیدا کند.

  در رابطه با بیت کوین می توان گفت که بیت کوین درواقع همان جایگزینی است که بشر برای یکی سری از معظلات خود ابداع کرده است. بیت کوین همواره به عنوان یک دارایی امن در دوران بحران شناخته شده است.

  بر خلاف پول فیات که دولت ها در مواقع ضروری تولید می کنند و درواقع باعث بی ارزش شدن پول و تورم می شوند، تولید بیت کوین توسط هیچ دولت یا موسسه مالی کنترل نمی شود و به عبارتی می توان گفت بیت کوین غیرمتمرکز است.

  در رابطه با بیت کوین این نکته را می توان اضافه کرد که روز به روز بر تعداد کمپانی ها، دولت ها و افرادی که بیت کوین را به رسمیت می شناسند افزوده می شود.

  دور زدن تحریم های نفتی به کمک بیت کوین

  در شرایط تحریم که کشورهایی همچون ایران، ونزوئلا، کره شمالی تحریم اقتصادی هستند و امکان صادرات و واردات برای آن ها بسیار محدود شده است، استفاده از بیت کوین یک راه حل تلقی می شود.

  امروزه ارزش ریال در کشور به شدت افت کرده است پس فروش نفت و گاز با واحد بیت کوین کاملا صرفه اقتصادی دارد.

  کشور ونزوئلا نیز که از تحریم های اقتصادی شدید از سمت آمریکا رو به رو شده است با ایجاد رمزارزی با پشتوانه نفت در تلاش است تا اقتصاد خود را کمی بهبود بخشد.

  به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، با توجه به این موضوع که کشور کره شمالی برای مدت مدیدی است که در تحریم به سر می برد، خرید اسلحه و اقلام جنگی مورد نیاز خود را جز به طریق پرداخت با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال که غیرمتمرکز هستند و شخص یا قدرتی امکان اعمال محدودیت در معاملات آن را ندارد، به انجام نرسانده است.

  سخن آخر

  با بررسی هایی که انجام شد می توان گفت که جهان روز به روز بیشتر آمادگی لازم برای پذیرش بیت کوین را پیدا می کند و به همان ترتیب سعی در یافتن جایگزینی برای کاربردهای امروز نفت می باشد.

  بیت کوین و ارزهای دیجیتال مستقل از هر قدرتی فعالیت می کنند و این همان چیزی است که آینده بشر به آن نیاز دارد. فهمیدن این موضوع به خصوص برای ما که تحریم را تجربه می کنیم کاملا ساده است.