در بازارهای مالی هیچ جایگزینی وجود ندارد که بتوانید به کمک آن ثروت خود را به سرعت افزاش دهید. در بیشتر مواقع، کسب سود فرایندی طولانی است که شما باید صبر و توجه زیادی در آن داشته باشید. اگر می خواهید سرمایه خودتان را در جایی سرمایه گذاری کنید، دو راه پیش روی شما قرار دارد: سرمایه گذاری بلند مدت و سرمایه گذاری کوتاه مدت که هر دوی آن ها معایب و مزایای خاص خود را دارند. کارشناسان مالی پیشنهاد می کنند پیش از هرگونه سرمایه گذاری، تحقیقات مناسبی انجام دهید؛ زیرا ممکن است یک روش سرمایه گذاری برای یک شخص نتیجه مثبتی داشته باشد، اما درست همان روش برای افراد دیگر مناسب نباشد؛ بنابراین باید اهداف کلی سرمایه گذاری خود را مشخص کرده و با توجه به آن، راه مناسب خود را پیدا کنید.

فهرست []

  آگاه بودن از مفاهیم پایه در سرمایه گذاری به افراد کمک می کند تا بتوانند پول خود را به بهترین روش سرمایه گذاری کرده و به سود مالی دست پیدا کنند. برای درک تفاوت بین سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت باید ابتدا ویژگی های هریک را بدانید. سپس انتخاب کنید که پول خود را با کدام روش سرمایه گذاری کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا با بهترین روش های سرمایه گذاری بلند مدت آشنا شوید.

  سرمایه گذاری کوتاه مدت چیست؟

  سرمایه گذاری کوتاه مدت شامل دارایی هایی است که شما کمتر از یک سال نگه می دارید. البته هیچ چارچوب زمانی تعریف شده جهانی وجود ندارد و با توجه به نوع سرمایه گذاری ممکن است مدت زمان پنج سال نیز کوتاه محسوب شود. بیشتر معامله کنندگان سرمایه گذاری کوتاه مدت را برای حداکثر چند ماه انجام می دهند و هدف آن ها سودبردن از نوسانات مالی در مدت زمان کم است. هر دارایی صرف نظر از شکل ظاهری آن می تواند یک سرمایه گذاری کوتاه مدت باشد، اما بیشتر آن ها ویژگی های مشترکی دارند.سرمایه گذاری کوتاه مدت برخلاف سرمایه گذاری بلند مدت، شامل دارایی هایی است که ثبات کمتری دارند.

  آن ها به سرمایه گذاران اجازه می دهند در مدت زمان کوتاهی به دلیل تغییر قیمت ها، سود ببرند؛ مانند تغییرات قیمت دلار در یک بازه زمانی که با داشتن اطلاعات مناسب می تواند سود بسیاری را برای شما داشته باشد. علاوه بر این،سرمایه گذاری کوتاه مدت نقدشوندگی بالایی دارد و به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا بتوانند دارایی های خود را به سرعت بفروشند. شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی سرمایه گذاری کوتاه مدت این است که قابلیت نقدشوندگی بالایی دارد؛ به همین دلیل این دارایی ها به نوعی معادل وجه نقد تلقی می شوند. سرمایه گذاری های کوتاه مدت متداول، شامل سهام، خرید ارز و ارز دیجیتال هستند.

  این دسته از دارایی ها می توانند بسیار سریع تر از دارایی های غیرنقدی مانند زمین یا وسایل نقلیه فروخته شوند و ارزش خود را نیز در حین فروش از دست ندهند.

  سرمایه گذاری بلندمدت چیست؟

  سرمایه گذاری بلندمدت دارایی هایی است که شما آن ها را برای مدت بیشتر از یک سال نگه می دارید. بیشتر افراد در این نوع سرمایه گذاری، دارایی خود را برای چندین سال حفظ می کنند؛ زیرا بازدهی اصلی بعد از مدت زمان مشخصی ظاهر می شود.

  ماهیت ذاتی سرمایه گذاری بلند مدت به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در بازارهای تهاجمی سرمایه گذاری کنید. هر دارایی می تواند یک سرمایه گذاری بلند مدت باشد؛ با این حال بیشتر سرمایه گذاری های بلندمدت به آهستگی، اما به شکلی کاملاً قابل پیش بینی ارزش پیدا می کنند. سرمایه گذاران نیز معمولاً دارایی های غیرنقدی را سرمایه گذاری بلند مدت محسوب می کنند.

  رایج ترین نوع سرمایه گذاری بلند مدت، در حوزه املاک و مستغلات صورت می گیرد. بسیاری از افراد خانه هایی را به منظور سرمایه گذاری خریداری می کنند. این خانه ها بعد از گذشت چندین سال به دارایی های سودآور این افراد تبدیل می شود. فرایند خرید و فروش خانه به دلیل مشکلاتی که دارد، آن را به یک سرمایه گذاری بلند مدت تبدیل می کند؛ زیرا می دانیم ویژگی شاخص سرمایه گذاری کوتاه مدت قابلیت نقدشوندگی آن است. این مدل سرمایه گذاری برای بیشتر حساب های بازنشستگی و کمک هزینه های تحصیلی رایج است.

  سرمایه گذاری بلندمدت را می توان برای ده ها سال نگه داشت تا زمانی که نوبت به فروش آن برسد. چنین سرمایه گذاری هایی با درجه بالایی از ریسک همراه هستند؛ با این حال به طور بالقوه می توانند سود بسیاری را نیز کسب کنند؛ برای مثال در سال 2002 شرکت eBay سهام پی پال (PayPal) را خریداری کرد. این سرمایه گذاری به پیشرفت هر دو شرکت کمک کرد و درنهایت پی پال در سال 2015 توانست به شرکتی مستقل تبدیل شود. در عین حال eBay نیز میلیون ها دلار سود به دست آورد.

  سرمایه گذاری بلند مدت تقریباً همیشه به صورت غیرنقدی وجود دارد؛ بنابراین دارایی های غیرنقدی نمی توانند به سرعت از بین بروند و ممکن است بعد از فروش ارزش خود را از دست بدهند. با این حال قیمت بیشتر دارایی های بلندمدت با توجه به وضعیت بازار می تواند دچار نوسان شود.

  روش های سرمایه گذاری بلند مدت

  یکی از بهترین راه ها برای تضمین آینده مالی شما سرمایه گذاری بلند مدت است. بسیاری از افراد تصور می کنند سرمایه گذاری راهی آسان برای کسب سود در مدت زمانی کوتاه است، اما در واقعیت این سرمایه گذاری بلند مدت است که می تواند برای شما سودآوری قابل توجهی داشته باشد.

  امروزه سرمایه گذاران راه های زیادی برای سرمایه گذاری پول های خود دارند و در عین حال می توانند سطح ریسک را نیز برآورد کنند. شما می توانید راه هایی مانند گواهی سپرده سرمایه گذاری را انتخاب کنید که میزان ریسک بسیار پایینی دارد یا به سراغ راه های پر ریسک تر مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک بروید.

  بهترین راه این است که از همه روش ها استفاده کنید و سبد سرمایه گذاری خود را متنوع نگه دارید. در ادامه، با روش های مختلف سرمایه گذاری بلند مدت آشنا می شود و با توجه به شرایط خود می توانید بهترین را انتخاب کنید.

  1. سهام در حال رشد (Growth Stock)

  در دنیای سرمایه گذاری بلند مدت، سهام در حال رشد بازدهی فراوانی دارد. سهام رشدی بیشتر در شرکت هایی وجود دارد که پایه و اساس آن ها فناوری است. عموماً سود حاصل از سهام رشدی دوباره به همان کسب وکار واریز می شود؛ بنابراین به ندرت پیش می آید که سود را جداگانه به حساب شما واریز کنند؛ مگر زمانی که بیزینس به رشد مناسبی رسیده باشد.

  این سهام در حال رشد می تواند به نوعی ریسک پذیر هم باشد؛ زیرا اغلب سرمایه گذاران در مقایسه با درآمد شرکت، هزینه زیادی را برای این دست سهام می پردازند؛ بنابراین در زمان رکود اقتصادی، این سهام می توانند به سرعت ارزش خود را از دست بدهند. با این حال در طول زمان ثابت شده که سهام در حال شد یکی از بهترین عملکردها را داشته است.

  اگر قصد دارید به صورت فردی سهام در حال رشد بخرید، به دقت شرکت مورد نظر را تجزیه و تحلیل کنید. البته این کار ممکن است زمان زیادی از شما بگیرد، اما ارزش دارد. سهام در حال رشد جزء بخش های پر ریسک بازار نیست؛ زیرا سرمایه گذاران مایل اند برای آن هزینه زیادی بپردازند؛ بنابراین زمانی که بازار با بحران مواجه می شود، این نوع سهام می تواند سقوط کند.

  گفتنی است شرکت های بزرگ بین المللی مانند آمازون جزء کمپانی هایی هستند که رشد بالایی دارند؛ بنابراین اگر بتوانید شرکت مناسبی را پیدا کنید، سود حاصل از آن برای شما بسیار زیاد خواهد بود.

  1. صندوق های سهام Stock Funds

  اگر نمی توانید زمان و تلاش خود را برای تجزیه و تحلیل یک سهام اختصاص دهید، صندوق سرمایه گذاری مشترک یا EFT می تواند گزینه ای عالی برای شما باشد. اگر یک صندوق با تنوع گسترده خریداری کنید، درسرمایه گذاری بلند مدت تعداد زیادی سهام با رشد بالا را به دست می آورید که از قضا ریسک کمتری نیز دارد.

  اگر صندوقی را خریداری می کنید که تنوع سهام گسترده ای ندارد و برای مثال مبتنی بر یک صنعت است، توجه داشته باشید که دارایی های شما در اثر تغییرات بازار ممکن است آسیب بیشتری ببیند؛ برای نمونه صنعت خودرو از تغییرات قیمت نفت مؤثر است؛ بنابراین اگر قیمت نفت افزایش پیدا کند، قیمت سهام خودروی شما کاهش می یابد.

  1. صندوق اوراق قرضه

  وجوه اوراق قرضه براساس مدت زمان اوراق قرضه، شرکت صادر کننده آن و عوامل دیگر طبقه بندی می شود؛ بنابراین اگر به دنبال یک صندوق اوراق قرضه هستید، گزینه های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. هنگامی که یک شرکت دولتی اوراق قرضه ای را صادر می کند، تضمین می دهد که سالیانه مقدار معینی از سود را به صاحب اوراق بپردازد.

  در پایان مدت، شرکت ارائه دهنده مبلغ اصلی اوراق قرضه را پرداخت و اوراق را بازخرید می کند. اوراق قرضه می تواند یکی از انواعسرمایه گذاری بلند مدت مطمئن باشد. از آنجا که یک صندوق ممکن است صدها اوراق قرضه مختلف داشته باشد، دارایی های شما متنوع است و تأثیر کاهش سود چند اوراق چشمگیر نیست. توجه داشته باشید که اوراق قرضه در مقایسه با سهام، به نوعی سرمایه گذاری امن تری محسوب می شوند.

  1. املاک و مستغلات

  املاک و مستغلات نمونه بارزی از سرمایه گذاری بلند مدت هستند. برای شروع این سرمایه گذاری به پول زیادی نیاز نیست و باید پورسانت های بسیاری را بپردازید. با این حال براساس مطالعه ای در این زمینه، املاک و مستغلات سرمایه گذاری مورد علاقه آمریکایی ها در سال 2021 بوده است. دلیل محبوبیت این مدل سرمایه گذاری این است که می توانید بخش زیادی از پول خرید خانه را یک جا از بانک بگیرید و در طول زمان قسط آن را پرداخت کنید. این امر به ویژه از آنجا که نرخ های بهره پایین هستند، بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

  املاک و مستغلات یک مدل سرمایه گذاری غیرفعال در نظر گرفته می شود؛ یعنی نیاز نیست تا روزانه در جهت آن فعالیت هایی انجام دهید، اما اگر ملک خود را اجاره دهید، مجبورید کمی مدیریت فعال داشته باشید. نکته مهمی که نباید از ذکر آن غافل شد، این است که هر زمان برای خرید خانه مبلغ قابل توجهی را از بانک وام می گیرید، روی سرمایه گذاری خود فشار وارد می کنید؛ یعنی ریسک پذیری آن را افزایش می دهید؛ با این حال اگر املاک و مستغلات را یک جا با پول نقد خریداری کنید، یک سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده اید و دارایی های شما افزایش پیدا می کند.

  اگر برای ملک خود مستأجری نداشته باشید نیز مجبورید وام مسکن و سایر هزینه های نگهداری ملک را از جیب خود بپردازید؛ درحالی که این نوع سرمایه گذاری ریسک های خود و سود بالایی نیز دارد. اگر خانه خوبی را انتخاب کرده باشید و در طول زمان نیز آن را به خوبی مدیریت کنید، بعد از چند سال دارایی های شما چند برابر خواهند شد.

  1. سهام با سرمایه کم

  علاقه سرمایه گذاران به سهامی با سرمایه کم که بیشتر به شرکت های کوچک تعلق دارد، عمدتاً به این دلیل است که این سهام پتانسیل رشد سریع یا سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور را دارند. درواقع غول خرده فروشی در جهان یعنی شرکت آمازون به عنوان سهامی با سرمایه کم شروع به کار کرد و امروزه یکی از ثروتمندترین بیزینس ها به شمار می رود.

  مانند سهام رو به رشد، سهام با سرمایه کم نیز ریسک فراوانی دارد؛ زیرا به طورکلی منابع مالی در شرکت های کوچک کمتر است و دسترسی کمتری نیز به بازارهای سرمایه دارند. در عین حال این شرکت ها به خوبی اداره می شوند و اگر بتوانند به رشد خود ادامه داده و بزرگ شوند، می توانند فرصت بسیار خوبی برای سرمایه گذاران باشند. در اینجا نیز سرمایه گذاران هزینه فراوانی برای سهام می پردازند؛ به ویژه اگر آن شرکت پتانسیل رشد و تبدیل شدن به یک کسب وکار پیش رو را داشته باشد. این قیمت بالا به این معناست که اگرچه ممکن است پیشرفت زیادی کند، خطر سقوط در بازار نیز محتمل است. شرکت هایی که سرمایه کمی دارند، می توانند دچار نوسان زیادی شوند و این نوسانات نیز سال به سال چشمگیرتر شوند.

  علاوه بر قیمت سهام، این کسب وکارها به طورکلی منابع مالی کمتری دارند؛ بنابراین در مقایسه با شرکت های متوسط و بزرگ در معرض ریسک بیشتری قرار دارند. امکان یافتن یک سهام موفق با سرمایه کم بسیار زیاد است و اگر بتوانید با خرید سهام مناسبی مانند آمازون یک سرمایه گذاری بلند مدت موفق انجام دهید، قبل از اینکه حتی کسی متوجه آن شود، به راحتی سالیانه 20 درصد یا بیشتر سودآوری خواهید داشت.

  1. پلتفرم های دیجیتال روبو ادوایزر (Robo Advisor)

  اگر نمی خواهید خودتان سرمایه گذاری زیادی انجام دهید و ترجیح می دهید همه چیز را به یک متخصص باتجربه بسپارید، Robo Advisor گزینه مناسبی برای شماست. روبو ادوایزرها پلتفرم های دیجیتالی هستند که خدمات مالی را بر محور الگوریتم ها ارائه می دهند که در آن ها هیچ گونه دخالت انسانی صورت نمی گیرد.

  با استفاده از Robo Advisor به سادگی می توانید پول خود را به یک حساب واریز کنید و براساس اهداف مالی، افق زمانی و فاکتور ریسک، سرمایه گذاری بلند مدت خود را انجام دهید. هنگام شروع کار باید چند پرسشنامه پر کنید تا روبو ادوایزر از سرویس مورد نیاز شما و کل فرایند اطلاع پیدا کند.

  با استفاده از Robo Advisor می توانید حساب ها را طوری تنظیم کنید که به همان اندازه که نیاز دارید تهاجمی یا محافظه کارانه باشند. در بهترین حالت، یک روبو ادوایزر می تواند یک سبد سرمایه گذاری متنوعی را برای شما بسازد که بتواند نیازهای بلندمدت شما را برآورده کند. ریسک های این روش سرمایه گذاری بلند مدت به چیزهایی که شما مالک آن ها هستید بستگی دارد. اگر به این دلیل که توانایی تحمل ریسک بالایی دارید، تعداد زیادی سهام خریداری کنید، می توانید انتظار نوسانات بیشتری را در مقایسه با خرید اوراق قرضه یا نگهداری پول نقد در یک حساب پس انداز داشته باشید.

  1. IRA CD

  اگر ریسک گریز هستید و می خواهید درآمدی تضمین شده بدون هیچ گونه ضرری داشته باشید، IRA CD می تواند گزینه خوبی باشد. IRA CD یک حساب بازنشستگی فردی و دارای گواهی سپرده است. بانک ها، اتحادیه های اعتباری و شرکت های کارگزاری این گواهی های سپرده را ارائه می دهند. ریسک موجود در IRA CD ممکن است در حد انتظار نباشد؛ زیرا شما تقریباً هیچ خطری برای پرداخت و اصل پول خود ندارید. این روش تقریباً یکسرمایه گذاری بلند مدت امن به شمار می آید. ریسک واقعی در IRA CD این است که شما به اندازه کافی درآمد دارید تا بتوانید بر تورم غلبه کنید. اگر این نوع گواهی سپرده را دارید، در سریع ترین زمان ممکن یک استراتژی عالی پیدا کنید تا آمادگی لازم را برای خطراتی که در بلندمدت ممکن متوجه شما می شود، داشته باشد.

  قوانین لازم برای سرمایه گذاری بلند مدت

  سرمایه گذاری بلندمدت روشی است که به وسیلة آن می توانید آینده خود را تضمین کنید، اما لازم است قوانینی را در این باره بدانید.

  1. توجه به ریسک های سرمایه گذاری یکی از اولین قوانینی است که باید به آن اشراف پیدا کنید.
  2. در سرمایه گذاری برای به دست آوردن بازده بیشتر، باید ریسک بیشتری را نیز بپذیرید؛ بنابراین سرمایه گذاری های بسیار مطمئن مانند IRA CD معمولاً بازده پایین تری دارند.
  3. با این حال برای شروع باید بدانید پول شما قرار است با چه ریسک هایی مواجه شود. انتخاب استراتژی مناسب برای پایبندی دومین قانون درسرمایه گذاری بلند مدت است. آیا می توانید برای به دست آوردن بازدهی بیشتر، سطح ریسک بالاتری را تحمل کنید؟ این نکته ای کلیدی است که باید به آن دقت کرد؛ زیرا برخی سرمایه گذاری ها ریسک بیشتری دارند و لازم است شما ظرفیت تحمل این میزان استرس و فشار را داشته باشید.
  4. باید حتماً اطمینان حاصل کنید که استراتژی سرمایه گذاری خود را درک کرده اید؛ زیرا این مسئله شانس بیشتری برای پایبندی در طول زمان به شما می دهد.آشنایی با افق زمانی نیز از موارد مهم دیگر است.
  5. یکی از راه هایی که می توانید ریسک خود را کاهش دهید، این است که سرمایه گذاری های خود را برای مدت زمان طولانی تری نگه دارید؛ بنابراین با شناخت افق زمانی خود می توانید نوعسرمایه گذاری بلند مدت مناسب خود را پیدا کنید.
  6. برخی از انواع سرمایه گذاری ها همان طور که قبلاً گفته شد، در گذر زمان سودآور هستند؛ پس باید این قابلیت را داشته باشید تا اجازه دهید پول شما چندین سال بخوابد و هیچ برداشتی از آن نکنید.
  7. به عنوان مورد آخر هم باید اطمینان حاصل کنید تا سبد سرمایه گذاری شما متنوع باشد؛ زیرا در هر بازه زمانی برخی سرمایه گذاری ها دچار ضرر می شوند؛ بنابراین بسیار مهم است که بتوانید این تنوع را حفظ کنید. ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد که تمام پول خود را در یک یا دو سهام خاص قرار دهید، اما یک سبد متنوع ریسک کمتری خواهد داشت و در درازمدت نیز بازدهی قابل قبولی را به دست می آورد.

  سرمایه گذاری بلند مدت یا کوتاه مدت، کدام بهتر است؟

  به هیچ عنوان نمی توان گفت کدام یک از انواع سرمایه گذاری بهتر یا بدتر است؛ زیرا هرکدام معایب و مزایای خاص خود را دارند.سرمایه گذاری کوتاه مدت به شما این امکان را می دهد تا در بازه زمانی کوتاه و با ریسک مالی کمتر به اهداف مالی خود برسید. در مقابل سرمایه گذاری بلند مدت ریسک و بازدهی بیشتری دارد. اگر می خواهید سرمایه خود را حفظ کنید و از بازدهی متوسط آن راضی هستید،سرمایه گذاری کوتاه مدت می تواند گزینه مناسبی باشد. با این حال اگر هدف شما افزایش سرمایه به میزان قابل توجهی باشد،سرمایه گذاری بلند مدت مناسب ترین گزینه است.

  سخن پایانی

  در این مقاله سعی کردیم ضمن اشاره به تفاوت های سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت، روش های سرمایه گذاری بلند مدت را نیز بگوییم. انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری به عوامل بسیاری از جمله بودجه شما، اهداف مالی و میزان ریسک پذیری بستگی دارد. شما با شناخت کافی از روش های مختلف می توانید بهترین روش سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید تا بتوانید سود مناسبی از آن به دست بیاورید. با توجه به مواردی که گفته شد، شما تا به حال تجربه کدام یک از انواع سرمایه گذاری را داشتید؟ نظرات خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.