در دوره ای که اعتماد به بانک ها و سایر مؤسسات مالی سنتی ضعیف شده و تمام داده های شخصی ما در دست غول های فناوری بزرگ است، آیا بلاک چین می تواند به ما کمک کند تا این کنترل را دوباره در دست بگیریم؟ این روزها کمتر کسی را می توان پیدا کرد که نام بلاک چین و ارزهای دیجیتال را نشنیده باشد.

فهرست []

  در حال حاضر ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گرفته و پیش بینی می شود تا سال های آینده برای همه معاملات استفاده شود. همچنین بستر ایمن بلاک چین ما را به این سمت سوق خواهد داد تا تمام معاملات و فعالیت های خود را در آن ذخیره سازی کنیم. اگر شما هم علاقه مند به یادگیری این مفهوم هستید تا پایان مقاله همراه ما باشید تا کتاب های مهمی را برای یادگیری بلاک چین به شما معرفی کنیم.

  بلاک چین چیست؟

  برای یادگیری بلاک چین اولین سؤالی که پیش می آید این است که این مفهوم در اصل چیست؟ در پاسخ باید گفت بلاک چین اسنادی است که تمام تراکنش ها روی آن ثبت شده و قابل ردیابی است. از سوی دیگر این دارایی ها به صورت کد ثبت شده است. از طرف دیگر مشخصه مهم بلاک چین این است که در دسترس تمام اعضای آن شبکه قرار می گیرد؛ بنابراین جلوی هرگونه کلاه برداری و هک گرفته خواهد شد.

  این پایگاه داده که تمامی اطلاعات معاملات و تراکنش ها روی آن ثبت می شود، به صورت غیرمتمرکز فعالیت می کند؛ یعنی به هیچ دولت یا ارگان کشوری متصل نیست. نحوه ثبت هم به این صورت است که بلاک هایی برای ذخیره اطلاعات در نظر گرفته می شود. هر زمان که ظرفیت یک بلاک برای ذخیره اطلاعات پر شود، مانند زنجیر به بلاک های قبلی متصل خواهد شد. بلاک چین یا زنجیره بلاک ها دقیقاً همان عملکردی است که نام این سیستم را از آن گرفته اند. برای یادگیری بیشتر می توانید مقاله بلاک چین به زبان ساده را مطالعه کنید.

  ارز دیجیتال چیست؟

  احتمالاً بعد از تعریف بلاک چین، با این پرسش مواجه می شوید که به چه چیزهایی ارز دیجیتال گفته می شود. به طورکلی ارزهای دیجیتال واحدهای پولی مانند دلار و یورو هستند که اولاً به صورت پروتکل های رمزنگاری طراحی شده اند و ثانیاً هدف اصلی آن ها این است که غیرمتمرکز هستند؛ یعنی به هیچ دولت خاصی وابسته نخواهند بود. علاوه بر این موارد ذکرشده ویژگی دیگر ارزهای دیجیتال این است که روی بستر بلاک چین فعالیت می کنند.

  ارزهایی مانند دلار و یورو به عنوان وسیله ای در مبادلات تجاری به کار برده می شوند. تفاوتی که این دلار و دیگر واحدهای ارزی با کریپتوکارنسی ها دارند، این است که هیچ نهاد مرکزی برای تعیین ارزش آن ها وجود ندارد، بلکه ارزش آن از طریق اینترنت بین همه کاربران توزیع می شود.

  معرفی 5 کتاب برتر در حوزه یادگیری بلاک چین

  اکنون که تاحدودی با دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال آشنا شدید، بهتر است به سراغ معرفی بهترین کتاب ها برای یادگیری بلاک چین برویم.

  1- کتاب مبانی بیت کوین و بلاک چین (The Basics of Bitcoins and Blockchains)

  نویسنده این کتاب یعنی آنتونی لوئیس به دنبال علاقه مندی به بیت کوین، شغل خود را در بانک رها کرده و به استارتاپ کوچکی به نام itBit ملحق شد. itBit یک صرافی بیت کوین بود که مشتریان می توانستند از طریق درگاه های آنلاین آن اقدام به خرید و فروش بیت کوین کنند.

  بعد از itBit، آنتونی لوئیس با برگزاری کارگاه های آموزشی و نوشتن مقالات مختلف سعی در آموزش این فناوری جدید به دیگران داشت؛ بنابراین بعد از تلاش های فراوان اقدام به نگارش یکی از پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز برای یادگیری بلاک چین کرد.

  در کتاب «مبانی بیت کوین و بلاک چین» موضوعاتی مانند تاریخچه بیت کوین، بلاک چین، خرید، فروش و استخراج این ارز دیجیتال محبوب پوشش داده شده است. او همچنین به نحوه پرداخت ها و ایمن نگه داشتن تراکنش ها پاسخ داد و راه حل های شگفت انگیزی را معرفی کرد.

  نویسنده در این کتاب به معرفی سایر ارزهای دیجیتال و نحوه قیمت گذاری آن ها پرداخته و توضیح می دهد چگونه ارزش برخی از ارزهای دیجیتال افزایش پیدا می کند. شما با مطالعه این کتاب می توانید اطلاعاتی در زمینه قراردادهای هوشمند و دیگر جنبه های مهم بلاک چین و عملکرد آن ها در اقتصاد آنلاین آشنا شوید.

  اگر به دنبال شروع سرمایه گذاری در این بازار هستید، مطالعه کتاب آنتونی لوئیس درک درستی از ریسک های معاملاتی، نحوه شناسایی کلاه برداران و درک مبادلات ارزهای دیجیتال و کیف پول های آن ها به شما خواهد داد؛ بنابراین پیشنهاد ما این ایست که اگر قصد سرمایه گذاری در هریک از پلتفرم های ارز دیجیتال را دارید، ابتدا این کتاب را مطالعه کنید تا اطلاعات لازم برای شروع را به دست آورید.

  2- کتاب انقلاب بلاک چین (Blockchain Revolution)

  دان تاپسکات مدیرعامل گروه تاپسکات و یکی از مؤثرترین نظریه پردازان است که در زمینه تجارت و جامعه فعالیت می کند. در نوامبر سال 2013، نشریه Thinkers50 دان تاپسکات را به عنوان چهارمین مغز متفکر مهم تجاری در جهان معرفی کرد. الکس تاپسکات پسر دان که یکی از نویسندگان کتاب انقلاب بلاک چین بود، مدیرعامل و بنیان گذار Northwest Passage Ventures است. این مجموعه یک شرکت مشاوره ای بوده که کمپانی های بلاک چین را می سازد. در سال 2014 او گزارش اولیه را درباره ارزهای دیجیتال حاکمیتی در دانشگاه تورنتو نوشت.

  دو نویسنده گران قدر این کتاب، تحقیقات درخشان و خواندنی خود را درباره این فناوری که به نوعی محرک آینده اقتصاد بوده به ما آموزش می دهند؛ بنابراین برای یادگیری بلاک چین یکی از کتاب هایی که توصیه می شود، Blockchain Revolution است.

  بلاک چین یک پروتکل مبتکرانه و ساده است که تراکنش ها اجازه می دهد هم زمان هم ناشناس و هم ایمن باقی بمانند. اگرچه این فناوری بیشتر یک تکنولوژی مختص بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال است، این قابلیت را هم دارد که بتوان در آن هر چیزی را که برای بشر ارزشمند بوده ثبت کرد. این موارد می تواند از گواهی تولد و فوت گرفته تا درخواست بیمه، زمین و حتی ثبت رأی را شامل شود.

  نشریه گاردین این کتاب را «مقدمه ای بسیار خواندنی برای زمینه ای مهم» می داند و بررسی می کند. برای هر فردی که سرمایه گذار، توسعه دهنده یا علاقه مند به این بازار بوده توصیه می شود تا قبل از هر کار مهمی این کتاب را مطالعه کند.

  3- کتاب مبانی بلاک چین (Blockchain Basics)

  نویسنده این کتاب دنیل درشر است. به اعتقاد او هر فردی که می خواهد در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت کند، باید دانش پایه ای در علوم رایانه، ریاضیات، برنامه نویسی یا رمزنگاری داشته باشد؛ بنابراین در کتاب خود نیز سعی کرده ایده کلی از چیستی فناوری بلاک چین، نحوه عملکرد آن و اینکه چگونه سیستم های مالی را که می شناسیم تغییر داده، ارائه دهد.

  شما در این کتاب در 25 مرحله مختصر، اصول اولیه فناوری بلاک چین را خواهید آموخت. هیچ فرمول ریاضی، کد برنامه نویسی یا اصطلاحات تخصصی علوم کامپیوتر در متن کتاب استفاده نشده است؛ بنابراین این کتاب شکافی را که بین کتاب های فنی این حوزه و کتاب های تجاری آن وجود داشته، پر می کند. به طورکلی مطالبی که برای یادگیری بلاک چین خواهید آموخت، عبارت اند از:

  1. بلاک چین چیست؟
  2. چرا به بلاک چین نیاز است و چه مشکلی را حل می کند؟
  3. چرا هیجانات درباره بلاک چین و پتانسیل های آن بالاست؟
  4. اجزای اصلی این شبکه و هدف آن ها
  5. نحوه کار و تعامل اجزای مختلف این شبکه
  6. محدودیت ها، چرایی وجود آن ها و اقداماتی که برای غلبه بر آن انجام شده است.
  7. سناریوهای کاربردی

  به زبانی ساده و آموزنده، دنیل درشر در این کتاب مهم ترین جنبه های بلاک چین را به مخاطبان علاقه مند آموزش می دهد.

  4- کتاب تسلط بر بلاک چین (Mastering Blockchain)

  نویسنده کتاب تسلط بر بلاک چین، عمران بشیر است که تجربه گسترده ای در هر دو بخش عمومی و مالی دارد. او قبل از اینکه به سراغ صنعت خدمات مالی برود، روی پروژه های بزرگ فناوری اطلاعات در بخش دولتی کار می کرده است. همچنین مدرک فوق لیسانس خود را در رشته امنیت اطلاعات از دانشگاه Royal Holloway لندن دریافت کرده و در توسعه نرم افزار، معماری راه حل، مدیریت زیرساخت و مدیریت خدمات فناوری اطلاعات تجربه کاری دارد. او این کتاب را برای یادگیری بلاک چین معرفی کرده و در اختیار افرادی قرار داده است که قصد دارند این پارادایم جدید تجارت را یاد بگیرند.

  این کتاب علاوه بر پوشش اصول اولیه از جمله زیربنای فنی بلاک چین، رمزنگاری و پروتکل های مختلف دانش تخصصی خود را درباره تمرکززدایی، توسعه برنامه های غیرمتمرکز در اتریوم، بیت کوین، توکن های جایگزین، قراردادهای هوشمند و بلاک چین های جایگزین در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر این، نحوه اجرای راه حل های بلاک چین را فراتر از حوزه ارزهای دیجیتال در موضوعاتی مانند مقیاس پذیری بلاک چین، زنجیره های بلاکی سازمانی و توکن سازی آموزش می دهد.

  در پایان این کتاب شما درک کاملی از جنبه های مختلف فناوری بلاک چین به دست خواهید آورد و با استفاده از آن ها سناریوهای مختلف در دنیای واقعی را بهتر درک خواهید کرد. سرفصل های این کتاب شامل موارد زیر است:

  1. مکانیسم های بیت کوین، اتریوم و ارزهای دیجیتال جایگزین
  2. رمزنگاری و استفاده از آن در فناوری بلاک چین
  3. درک مبانی نظری قراردادهای هوشمند
  4. توسعه برنامه های غیرمتمرکز با استفاده از Solidaty، Remix، Drizzle و Truffle
  5. شناسایی و بررسی کاربردهای بلاک چین
  6. آشنایی با توسعه اتریوم 2.0

  این کتاب ترکیبی عالی از وسعت و عمق بلاک چین است. به عنوان یک کتاب راهنما می توان از آن به عنوان یک مرجع در محیط کار و یک کتاب درسی در کلاس های آموزشی نیز استفاده کرد.

  5- کتاب بلاک چین برای عروسک ها (Blockchain For Dummies)

  کتاب بلاک چین برای آدمیزاد را تیانا نوشته است که یک سرمایه گذار عملیاتی باتجربه محسوب می شود. نویسنده در این کتاب راهی سریع برای رسیدن به ملزومات این فناوری که به سرعت هم در حال تکامل بوده، ارائه می دهد. از آنجا که او در زمینه تحلیل راه حل های بلاک چین مشارکت داشته، این کتاب را برای افرادی نوشته که می خواهند بدانند بلاک چین چه کاری می تواند انجام دهد و از انجام چه کارهایی ناتوان خواهد ماند.

  با مطالعه کتاب بلاک چین برای آدمیزاد می توانید متوجه شوید که چگونه یک بلاک چین داده ها را در شبکه های مستقل به صورت ایمن ثبت می کند. همچنین آشنایی مناسبی درباره برخی از مشهورترین بلاک چین های جهان از جمله آن هایی که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تأمین می کند، ارائه می دهد. علاوه بر این نگاهی به چگونگی تأثیر راه حل های بلاک چین بر دنیای مالی، مدیریت زنجیره تأمین، بیمه و دولت ها ارائه می کند.

  شما در این کتاب:

  1. تصویر واضحی از کارهایی که یک بلاک چین می تواند انجام دهد، دریافت می کنید.
  2. می آموزید که چگونه بلاک چین ها بر ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند حکومت می کنند.
  3. بلاک چین های فعلی و نحوه عملکرد هریک از آن ها را کشف می کنید.
  4. برنامه های بلاک چین را تست می کنید.

  اگر تجربه مطالعه مجموعه کتاب های «برای آدمیزاد» را داشته باشید، تا حدودی می دانید این کتاب ها رویکردی ابتدایی دارند تا هرکسی بتواند به راحتی به مطالبی که به اشتراک گذاشته می شوند، دسترسی پیدا کند؛ بنابراین از این کتاب انتظار اطلاعات پیچیده و پیشرفته را نداشته باشید.

  نتیجه گیری

  کارایی، شفافیت و امنیتی که بلاک چین ارائه می کند، آن را به یکی از فناوری هایی تبدیل کرده که در آینده ای نزدیک بر تمام جنبه های زندگی بشر تأثیر می گذارد. باید انتظار داشته باشید در آینده کارهایی مانند ذخیره سازی اسناد، ارزهای دیجیتال، نظارت بر زنجیره تأمین، دیدگاه های تبلیغاتی سیستم های رأی گیری، ایجاد محتوای اصلی، پردازش املاک و مستغلات روی بلاک چین صورت بگیرد؛ بنابراین بسیار مهم است تا با مطالعه کتاب و تماشای محتواهای آموزشی دست به یادگیری بلاک چین بزنید. امیدواریم کتاب هایی که معرفی کردیم بتواند به آرامی اما پیوسته شما را در این زمینه ماهرتر کند.

  پرسش های متداول

  بلاک چین سیستمی برای ثبت اطلاعات است؛ به گونه ای که تغییر، هک یا تقلب در آن را دشوار می کند. یک بلاک چین به طورکلی یک دفتر دیجیتالی برای ثبت تراکنش ها و معاملات مالی ارزهای دیجیتال است.

  برای یادگیری مفاهیم ارزهای دیجیتال و نحوه کار آن ها با مطالعه مقالات و کتاب ها می توانید شروع کنید. سپس برای اینکه بتوانید ابهامات خود را برطرف کنید، به سراغ کلاس های آموزشی در این زمینه بروید