اگر به دنبال سرمایه گذاری در بستری مناسب هستید، ۵ گزینه پیش روی شما قرار دارد:

فهرست []
  • بازار مسکن
  • بازار سرمایه
  • بازار ارز
  • بازار سکه و طلا
  • بازار پول (سپرده گذاری در بانک)

  پربازده ترین بازارهای ۱۵ سال اخیر کدامند؟

  بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی نهادهای رسمی، در ۱۵ سال گذشته، بورس در ۶ سال (۱۳۸۸، ۱۳۸۹، ۱۳۹۲، ۱۳۹۴، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹) بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها کسب کرده است. پس از آن بازار طلا و سکه با ۵ سال (۱۳۸۵، ۱۳۹۱، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷) صدرنشینی، در جایگاه دوم ایستاده و بازار مسکن نیز طی سال های ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ بیشترین بازدهی را به ثبت رساند. هر کدام از بازارهای ارز (۱۳۹۰) و بانک (۱۳۹۳) در این مدت فقط یک سال صدر جدول پربازده ترین بازار کشور را تصاحب کردند. هر چند اغلب بازارها در سال های اخیر بازدهی چندانی نداشتند اما؛ بازار سهام در بیش از یک سال اخیر با ثبت بازدهی خیره کننده، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است.

  در سال ۱۳۹۸ بورس با ثبت رشد ۱۸۷ درصدی شاخص کل، پربازده ترین بازار کشور لقب گرفت و در بازار طلا شاهد رشد ۴۰ درصدی بودیم. سکه ۳۱ درصد و دلار نیز ۲۱ درصد رشد به خود دیدند. در مدت سپری شده از سال ۱۳۹۹، قیمت طلا و سکه ۸۳ درصد رشد کرده و دلار با حرکت از محدوده ۱۴ هزار تومان به بیش از ۲۳ هزار تومان بازدهی نزدیک به ۵۰ درصدی را ثبت کرده است. قیمت هر متر مسکن در تهران به طور متوسط از ۲۳ میلیون تومان عبور کرده و بازدهی ۲۳ درصدی را عاید سرمایه گذاران در این حوزه کرده است. در این میان، شاخص کل بورس تهران با وجود افت قابل توجه در یک ماهه اخیر، در سال جاری رشد ۲۱۸ درصدی را تاکنون به ثبت رسانده و همچنان پربازده ترین بازار کشور در سال ۹۹ محسوب می شود و بعید به نظر می رسد در ادامه سال بازارهای موازی به گرد پای بورس برسند.

  بنابراین، همان طور که آمارها نشان می دهند، در ۱۵ سال اخیر بهترین بازار برای سرمایه گذاری بورس بوده است و همچنان به یکه تازی خود ادامه می دهد.

  مشتی نمونه خروار

  با توجه به سیاست های دولت ها مبنی بر کنترل نوسان های شدید بازار ارز و طلا در این برهه از زمان، به نظر می رسد همچنان بازار سهام بهترین انتخاب سرمایه گذاران باشد. نکته دیگری که می توان به آن اذعان داشت این است که هر زمان بورس از خود میل به صعود نشان داد و پربازده ترین بازار کشور شد، رقم بازدهی بسیار بالا بوده است؛ به گونه ای که هیچ بازار دیگری از نظر رقم بازدهی نتوانسته رکورد بورس را بشکند. از سوی دیگر، افراد بسیاری از بازار سرمایه سودهای کلان گرفتند و بازدهی بیشتری نسبت به شاخص کسب کردند؛ بنابراین در این بازار می توان حتی جلوتر از سایرین حرکت کرد و با انتخاب درست به سودهایی دست یافت که در هیچ بازاری قابل تجربه نیست. به عنوان مثال، در یک سال اخیر قیمت سهام شرکت «پالایش نفت بندرعباس» از قیمت هایی کمتر از هزار تومان در زمان نگارش مقاله به بیش از ۴ هزار تومان افزایش یافته است و از این دست مثال ها، در بازار سهام به کرات قابل ذکر است.

  مزیت بورس نسبت به سایر بازارها

  بازار سهام در مقایسه با سایر بازارها مزیت های دیگری نیز دارد؛ در وهله اول این که هیچ گونه محدودیتی در خصوص میزان سرمایه گذاری وجود ندارد؛ افراد از ۱۰۰ هزار تومان تا میلیاردها تومان می توانند در این بازار سرمایه گذاری کنند، در صورتی که در سایر بازارها همچون سکه و مسکن حداقل میزان سرمایه گذاری بسیار بیشتر از این مقدار است. علاوه بر این، در بورس سرمایه گذاران در چند ثانیه می توانند دارایی خود را تبدیل به پول نقد و همچنین پول نقد را به سهام مبدل کنند. این سرعت نقدشوندگی بالا در بورس ناشی از بستر الکترونیک معاملات است که افراد از طریق اینترنت و با چند کلیک می توانند معاملات خود را انجام دهند؛ در حالی که در بازاریی همچون مسکن و طلا چنین بستری وجود ندارد و معاملات بسیار زمانبر است.

  آموزش پیش نیاز موفقیت در بورس

  در خاتمه این نکته را باید توجه داشت که سرمایه گذاری در بورس نیازمند آموزش درست است و کسب بازدهی بدون آموزش صحیح با ریسک بسیار بالایی مواجه است. در همه کسب و کارها داشتن دانش و اطلاعات کافی از آن حرفه لازم و ضروری است و بدون اطلاعات صحیح و کافی نمی توان چشم انداز چندان روشنی را تصویرسازی کرد. بازار سهام نیز از این قاعده مستثنی نیست و آموزش صحیح پیش نیاز موفقیت در آن است.

  چرا ما به شما آموزشگاه خانه سرمایه را پیشنهاد می دهیم؟

  آموزشگاه های زیادی در کشور ما وجود دارند که در زمینه بورس و بازارهای مالی مشغول به کار هستند. اما چند ویژگی در خانه سرمایه وجود دارد که آن را نسبت به دیگر آموزشگاه ها متمایز می کند. بیایید نگاهی کوتاه به این ویژگی ها بیندازیم:

  ۱- مجوز رسمی آموزش

  شرکت خانه سرمایه دارای مجوز رسمی آموزش بورس از دو سازمان مهم در این زمینه یعنی سازمان بورس و سازمان فنی و حرفه ای است. این مجوز تضمین می کند که آموزش های بورس این شرکت، معتبر، رسمی و مطابق با آخرین تغییرات بازار سرمایه هستند.

  ۲- اعطای مدرک معتبر

  دانشجویان آموزشگاه خانه سرمایه بعد از گذراندن دوره ۶ ماهه که در قالب ۱۴۰ ساعت کلاس آموزش بورس است از طرف این شرکت به سازمان فنی و حرفه ای معرفی می شوند. بعد از این کار، سازمان فنی و حرفه ای از آنها دو آزمون تئوری و عملی می گیرد. اگر دانشجویان بتوانند نمره های قبولی را از این دو آزمون بگیرند به آنها مدرک بین المللی «تحلیل گر بازارهای مالی» داده می شود. این مدرک از طرف سازمان جهانی کار نیز تایید شده است. گذشته از این، می توانید از این مدرک برای ارتقای شغلی، تبدیل شدن به یک مربی آموزش بورس، ادامه تحصیل در زمینه مالی بدون دادن کنکور و ساخت یک رزومه کاری قوی استفاده کنید.

  ۳- کارگاه تئوری و عملی

  بعد از ثبت نام در کلاس آموزش بورس خانه سرمایه می توانید از همان ابتدا معامله در کنار نخبگان بازار سرمایه را تجربه کنید. اساتید شما در هر لحظه از آموزش کنارتان هستند و به تمام پرسش هایتان پاسخ می دهند. به این ترتیب، تجربه کردن را از همان روز اول آغاز خواهید کرد. گذشته از این، شما تمام مفهوم ها و مهارت های لازم برای انجام یک معامله حرفه ای را فرا خواهید گرفت. مواردی مانند سهام، تابلو خوانی، تحلیل تکنیکال و بنیادی، عرضه اولیه، پذیره نویسی، صندوق سرمایه گذاری، مهارت های سبد گردانی، کار با نرم افزارهای تخصصی، مدیریت سبد سهام، تسلط بر وب‎ سایت های مرجع و … تنها بخشی از سرفصل های آموزشی تان به شمار می روند.

  ۴- پشتیبانی حرفه ای

  در تمام طول دوره آموزش می توانید به صورت تلفنی یا از طریق شرکت در وبینارهای پرسش و پاسخ با پشتیبان های دوره بورس خود ارتباط برقرار کنید.

  ۵- آموزش آنلاین و حضوری

  دوره آموزش بورس خانه سرمایه به دو صورت «حضوری» و «نوین» برگزار می شود. در دوره حضوری، بعد از ثبت نام می توانید طبق برنامه کلاس ها در آنها حاضر شوید. اما در دوره نوین، نیازی به حضور در کلاس ها ندارید. چون این دوره به صورت آنلاین برگزار می شود و فایل های آموزشی بی درنگ پس از ثبت نام در اختیارتان قرار می گیرند. به این ترتیب می توانید در هر زمان و از جایی که باشید آموزش های بورس خود را دنبال کنید. گذشته از این در صورت ثبت نام به صورت نوین، پکیج آموزش بورس جامع را به عنوان هدیه از طرف خانه سرمایه دریافت خواهید کرد.

  ۶- پرداخت اقساطی هزینه ها

  خانه سرمایه این امکان را فراهم کرده است تا هزینه دوره آموزش بورس خود را به صورت اقساطی پرداخت کنید. به این ترتیب، دیگر پرداخت هزینه آموزش نمی تواند مانعی برای تغییر وضعیت مالی شما به حساب بیاید.