از همان ابتدا تا به امروز تمام اختراعات و اکتشافاتی که انجام شده در راستای پیشبرد هدف راحتی زندگی است و تمام اختراعاتی که اتفاق افتاده است به این منظور است که زندگی بشر را راحت تر کند و بشر بتواند راحت تر به کارهای روزمره بپردازد.از همان ابتدا که انقلاب های صنعتی با پیدایش اینترنت اتفاق افتاد و در حال حاضر که شاهد پیدایش پول دیجیتالی هستیم. با وجود پول های دیجیتال یا همان ارزهای دیجیتال که بزرگ ترین و سردسته تمامی آنها بیت کوین است این اتفاق در حال افتادن است. در این مقاله می خواهیم به معرفی ارز دیجیتال آیوتا و نقد و بررسی آن بپردازیم.

فهرست []

  اما در کنار این مسائل شبکه آیوتا چیست و چه کاری انجام می دهد؟ آیوتا همان اینترنت اشیا است که به وسیله یک شبکه اختصاصی و هدف هایی که دارد، قرار است زندگی ماشینی که در دور و بر ما است را راحت تر کند که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم. نگاهی به تاریخچه ارزدیجیتال آیوتا می اندازیم:

  تاریخچه ارز دیجیتال آیوتا

  در سال ۲۰۱۵ با عرضه اولیه ای که داشت نتوانست بیشتر از 1500 بیت کوین سرمایه جذب کند. اما دلیل آن چیست؟ در سال ۲۰۱۵ ارزهای دیجیتال مانند امروز آن قدر فراگیر نشده بودند که یک پروژه که روی شبکه اختصاصی خودش است بتواند موفق عمل کند.

  اگر در همان سال ها نیز عرضه اولیه های خوبی اتفاق می افتاد اغلب بر روی شبکه اتریوم بود اینکه یک توکن یا کوینی بیاید روی شبکه خود سرمایه زیادی جذب کند دور از انتظار بود ولی در ادامه آن در سال ۲۰۱۷ با عقد قراردادهایی که شرکت آیوتا با شرکت هایی مثل سامسونگ، فولکس واگن و شرکت های مثل فوجیستو و از این نوع شرکت ها توانست به موفقیت های بیشتری برسد و سرمایه گذاران بیشتری رو به خودش جذب کند.

  ارز دیجیتال آیوتا IOTA چگونه کار می کند؟ و نحوه عملکرد آن به چه شکل است؟

  شبکه ارز دیجیتال آیوتا با هدف مدیریت هوشمند و هدف دار اینترنت اشیا اطراف ما به وجود آمده است. یعنی چه؟

  به عنوان مثال ما در زندگی روزمره مان لوازمی مانند یخچال، پنکه، خودرو، تلویزیون، کولر و از این قبیل وسایل داریم که از آن ها استفاده می کنیم … در اینجا به عنوان مثال ما در داخل تلویزیونی که استفاده می کنیم در سایت اشتراک فیلمی هستیم و حق عضویت به آن سایت پرداخت می کنیم و حق اشتراک ما بعد از مدت زمان مشخصی اکسپایر می شود و تلویزیون ما به صورت خودکار حق عضویت را از آن سایت خریداری می کند، اما با این تفاوت که ما متوجه نمی شویم و هزینه این پرداخت توسط کوین یا توکن آیوتا انجام می شود و خود تلویزیون به صورت خودکار این پرداخت را انجام می دهد.

  به همان تناسب یخچالی که استفاده می کنیم اگر مواد غذایی داخل آن کم شود و تمام شود خودش به صورت هوشمند داخل شبکه آیوتا از میوه فروشی و یا سوپرمارکت ها ماده غذایی را تأمین می کند.

  در ادامه خودرویی که داریم، اگر خودرو برقی داشته باشیم به صورت شارژ هوشمند آیوتا خودرو برقی ما را شارژ می کند. اما به چه صورت؟ به عنوان مثال همسایه شما یک پنل خورشیدی دارد، ماشین شما به صورت هوشمند به این پنل خورشیدی متصل می شود و با این وصل شدن هم ماشین شما شارژ می شود و هم هزینه این شارژ توسط کوین آیوتا به پنل خورشیدی همسایه شما پرداخت می شود و بدون اینکه شما یک درصد متوجه شوید که این اتفاقات دارد اتفاق می افتد.

  شما صبح از خواب بیدار می شوید و سوار ماشینتان می شوید که با سوخت تکمیل روزتان را شروع می کنید و هدف آیوتا و اینترنت اشیا، راحت کردن زندگی بشر است، به طوری که دیگر نیاز نباشد که وقت زیادی را درگیر کارهای کوچک و پیش پاافتاده کند.

  تنگل چیست؟

  اما در کنار آن هر شبکه، کوین و یا توکنی روی یک شبکه ای پیاده سازی شده است و هر کوین بر روی یک شبکه زنده است. به عنوان مثال بیت کوین روی بلاک چین است، اتریوم بر روی شبکه خودش، ریپل بر روی شبکه خودش (البته که ریپل متمرکز است و شبکه اختصاصی خودش را ندارد) و اما ارز دیجیتال آیوتا بر روی شبکه ای به نام تنگل است. اما تنگل با بلاک چین یکسری تفاوت دارد که در زیر به آن می پردازیم:

  اگر بخواهیم تراکنشی در بلاک چین انجام دهیم باید منتظر بمانیم که ماینرها و اعضای شبکه آن را تأیید کنند و این مسئله چندین دقیقه از ما زمان می گیرد. اما در شبکه تنگل به این صورت نیست. چگونه است؟ به عنوان مثال شما به کیف پولتان وارد می شوید و می خواهید که آیوتا را برای شخص دیگری ارسال کنید.

  برای انجام این تراکنش باید دو تراکنش قبلی خودتان را تایید کنید… یعنی دو شخصی که قبل از شما قصد انجام تراکنشی را داشته اند تایید کنید… و آن دونفر نیز برای انجام تراکنش باید تراکنش دو نفر قبلی خودشان را تایید کنند… و این مساله آنقدر شاخه به شاخه اتفاق می افتد تا همه کاربران تراکنش های یکدیگر را تایید کنند.

  اما تفاوت تنگل و بلاک چین در چیست؟

  1. شبکه تنگل تراکنش هایش فی صفر دارد … یعنی چه؟ یعنی شما حق تراکنش را پرداخت نمی کنید که موردی جالب و خوب و ایده ال است و سبب شده است که این شبکه یک شبکه متمایزی از سایر شبکه های ارزهای دیجیتال باشد.
  2. داخل شبکه بلاک چین هرچقدر کاربرها و تراکنش ها زیاد اتفاق افتد سرعت شبکه به نسبت آن کاهش میابد و مقیاس پذیری بالایی ندارد. اما در شبکه تنگل به این صورت نیست و هرچقدر کاربران شبکه زیاد شود و تعداد استفاده کنندگان از این شبکه زیاد شود، سرعت این شبکه بالاتر می رود. زیرا که تعداد کسانی که تراکنش ها را تأیید می کنند به نسبت آن زیاد می شود.

  تعداد واحدهای ارز دیجیتال آیوتا

  اما تعداد واحدهای یک کوین IOTA چقدر است؟ همان طور که بیت کوین 21 میلیون عدد از آن وجود دارد، اتریوم 120 میلیون از آن وجود دارد و… در خصوص کوین آیوتا نیز این مسئله حائز اهمیت است و در مورد آن نیز صدق می کند.

  تعداد واحدهای کوین آیوتا تقریبا 2 ترلیارد است که این تعداد بسیار بالاست. حال اگر این مقدار در داخل صرافی ها لیست شود از کادر Order عدد آن بالاتر می شود. به عنوان مثال کارکترهایی order که داخل صرافی هایی مانند بایننس تعیین می کنیم نهایتا 10 کاراکتر است.

  یعنی مثلا یک کوینی که 11 کاراکتر داشته باشد (مثلاً چند میلیون از آن وجود داشته باشد) و ما بخواهیم به عنوان مثال 100 دلار از آن را خریداری کنیم نزدیک به 11 میلیون آیوتا می شود و داخل کادر سفارش ما جا نمی شود.

  به همین منظور قراردادی بستند که هر یک میلیون آیوتا را یک مگا آیوتا بنامند. یعنی اگر از هر صرافی آیوتا خریداری کنیم (به عنوان مثال صرافی بایننس) یک عدد آیوتا برابر است با یک میلیون آیوتا. زیرا تعداد آن ها بالا است از واحد مگا استفاده می کنند و شما در اصل یک مگا آیوتا خریداری کرده اید.

  کیف پول رسمی ارز دیجیتال آیوتا

  اما چه کیف پول هایی از کوین آیوتا پشتیبانی می کنند؟ کیف پول های زیادی وجود دارد اما کیف پول های مجاز و قابل اعتماد که خود آیوتا به صورت رسمی آن ها را معرفی کرده است، کیف پول رسمی است که در ویندوز و لینوکس و آی مک ها باشد را می توانید استفاده کنید و هنوز کیف پولی که برای اندروید یا IOS ساخته شده باشد و قابل استفاده بر روی تلفن همراه باشد وجود ندارد.

  شما فقط می توانید بر روی کیف پول هایی که بر روی ویندوز شما نصب می شود و روی سیستم های کامپیوتری شما است، استفاده کنید که از روی سایت رسمی آیوتا قابل دانلود است.

  صرافی های قابل پشتیبانی ارز دیجیتال آیوتا

  بایننس، هیت بی تی سی (Hit BTC)، صرافی هیوبی (Huobi)، صرافی گیت دات آی او (Gate.io) و صرافی بیتفینکس (Bitfinex) لیست صرافی هایی است که از کوین آیوتا حمایت می کنند و داخل صرافی خودشان آن را لیست کرده اند.

  رتبه کوین آیوتا

  طبق سایت www.coinmarketcap.com که رتبه کوین ها را به ما نشان می دهد، رتبه کوین آیوتا در رده 22 کوین مارکت با مارکت کپ 706 میلیون دلار، قیمت آیوتا 28 سنت و توکن های در گردش آن 2 تریلیارد عدد از این کوین است و حجم معاملات آن در 24 ساعت گذشته در هنگام نگارش این مقاله 16 میلیون دلار بوده است که نزدیک به 1.793 هزار بیت کوین است.

  اطلاعات تکمیلی در خصوص ارز دیجیتال آیوتا را می توانید از سایت رسمی آیوتا با آدرس www.iota.org مشاهده کنید.

  خرید ارز دیجیتال IOTA

  برای خرید ارز دیجیتال آیوتا دوراه پیش روی ما قرار دارد:

  1. خرید به روش مستقیم با ارزهای سنتی (ریال یا دلار)

  • خرید آیوتا با ریال

  خرید به روش مستقیم با ارز سنتی ریال از طریق صرافی های داخلی یا همان ایرانی انجام می شود. اما از آنجا که در بیشتر صرافی های داخلی فقط بیت کویت یا اتریوم به فروش می رسد کمتر سایت داخلی برای خرید ایوتا وجود دارد و اکثریت آن ها به صورت نمادین و با موجودی صفر این ارز را در سایت خود قرار داده اند.

  • خرید ارز آیوتا با دلار

  خرید مستقیم با ارز سنتی دلار یک روش بسیار متداول در سراسر جهان جز ایران است. زیرا این روش نیاز به داشتن حساب های بین المللی نظیر ویزاکارت یا مستر کارت دارد که به دلیل تحریم های موجود برای افراد ساکن ایران این روش امکان پذیر نیست و نیاز به واسطه های زیادی دارد که در مقابل افزایش هزینه انجام شده و مشکلات پیش رو روش مناسبی برای افراد ساکن ایران به شمار نمی آید. اما

  2. تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ارز دیجیتال آیوتا (مانند تبدیل بیت کوین و اتریوم به آیوتا)

  متداول ترین روش برای خرید ارزدیجیتال آیوتا یا سایر ارزهای دیجیتال علی الخصوص برای کاربران ایرانی تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به ارز دیجیتال IOTA است. در این روش شما باید با استفاده از سایت های ایرانی معتبر یا سایت LocalBitcoins.com، اقدام به خرید ارز دیجیتال بیت کوین با اتریوم به ریال کنید و این ارزها را به صرافی های معتبر خارجی مانند بایننس و Hitbtc منتقل کنید و سپس از کیف پول خود آن ها را به ارز دیجیتال آیوتا تبدیل کنید.

  سخن آخر

  آیوتا که نسل سوم ارزهای دیجیتال است، با قابلیت های نوین خود نظیر تراکنش های فوق سریع بدون کارمزد، محبوبیت زیادی را در بین کاربران پیدا کرده است؛ به گونه ای که می توان پیش بینی کرد که در آینده ای نه چندان دور بخش عظیمی از بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص دهد.