همانطور که از نام آن پیداست، کسب و کار خانگی در محل سکونت شخص صاحبِ کار انجام می شود، یا به عبارت دیگر شخص شغل خود را به منزل می آورد. این نوع کسب و کار دارای سابقه ای طولانی در ایران است؛ در گذشته های دور زمانی که برای خانم ها مشاغل مناسب در خارج از خانه وجود نداشت بانوان به ساخت صنایع دستی می پرداختند. صاحبان کسب و کارهای خانگی افراد حقیقی هستند و معمولا از سوی هیچ سازمانی پشتیبانی نمی شوند. از جذابیت های این نوع کسب و کارها، سادگی در انجام پذیر بودن آن در محیط خانه است؛ دیگر نیازی نیست صبح های سرد زمستان از رختخواب گرم خود جدا شوید و در خیابان های شلوغ و پرترافیک تردد کنید تا به محل کارتان برسید، یا در روزهای گرم تابستان خانه را با دمای دلچسبی که کولر فراهم کرده است، به سمت محل کار ترک کنید. البته ناگفته نماند که همه مشاغل با توجه به نوع فعالیت و حجم آن قابلیت انجام در منزل را ندارند.

حجم بیزینس های خانگی بستگی به محلی دارد که برای آن در خانه اختصاص داده می شود، هرچند بعضی از کسب و کارها باوجود دشواری و حجم زیادی که دارند جای زیادی را اشغال نمی کنند و گاهی در لپ تاپ یا کامپیوترهای خانگی خلاصه می شود. مدیریت زمان، مدیریت امور خانه و کسب و کار یکی از مهم ترین نکات در ارتباط با این کسب و کارها است. تبلیغات جذاب همراه ارائه خدمات مطلوب نقش مهمی هم در جذب مشتری و جلب اعتماد آن ها دارد. یکی از مواردی که ممکن از دلهره به دل صاحبان کسب و کار بیندازد، این است که تعداد افرادی که خدمات مورد نظر را ارائه می دهند زیاد است و امکان این را می دهند که موفق نشوند. باید خطر کرد و تا جایی که برمی آید بهترین خدمات را در بهترین شرایط ارائه داد. از شکست نباید ترسید، باید تلاش کرد و یکی از بهترین ها شد.

بهترین کسب و کار های خانگی

در ادامه به برخی از انواع کسب و کارهای خانگی و مسائل مربوط به آن ها می پردازیم.

۱- فریلنسینگ در قالب دورکاری

فریلنسرها افرادی هستند که برای خودشان کار می کنند، مثلا از طریق فضای مجازی یا سایت های مربوطه حرفه خود را معرفی کرده و در آن حیطه پروژه می پذیرد. فریلنسرها در رشته هایی نظیر طراحی وبسایت، برنامه نویسی، مترجمی، نویسندگی، تولید محتوا، عکاسی و … فعالیت می کنند. از همان کسب و کارهایی است که به طور کلی می توان گفت با وجود دشواری و زمان زیادی که لازم دارد، فضای زیادی را اشغال نمی کند البته در بعضی موارد. در این شرایط شخص قادر است تا برنامه زندگی خود را آن طوری بچیند که تمایل دارد.

فریلنسرها تعهدی به هیچ شرکت و سازمانی ندارند همانطور که گفته شد پروژه ای کار می کنند. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است فراهم کردن رزومه ای دقیق است که مهارت های شخص را به خوبی نشان دهد یا به عبارتی دیگر توجه کارفرامایان را جلب کند. اگر تخصصی در حوزه های گفته شده دارید، می توانید شانس خودتان را امتحان کنین. برای شروع به سایت های کاریابی مانند جابینجا، ایران تلنت و… بروید و رزومه خودتان را برای موقعیت شغلی موردنظر در قسمت دورکاری بفرستید. هم چنین می توانید شرکت و سازمان های متنوع با توضیحات و اطلاعات کامل را در این سایت ها مشاهده کنین و با آگاهی کامل موقعیت شغلی موردنظرتان را بدست بی آورید.

۲- فعالیت در حوزه موادغذایی

امتیاز خوشمزه ترین بخش کسب و کارهای خانگی به طبخ مواد غذایی یا تهیه و پخت غذا می رسد. بعضی از افراد فعال در این کسب و کار به آماده سازی مواد غذایی برای تهیه غذا می پردازند. مثلا با ایجاد یک صفحه در فضای مجازی یا عضویت در سایت های مربوطه به معرفی محصولاتشان می پردازند. اغلب این محصولات شامل سیرداغ، پیازداغ، کدو و بادمجان سرخ شده، سبزیجات خرد شده و سرخ شده و گاهی نخود سبز و باقالی پاک شده است. بخش دیگر این کسب و کار مربوط به فروش غذای آماد ه خانگی است. معمولا صاحبان کسب و کار تعیین می کنند که چه غذاهایی را می توانند آماده کنند و براساس آن سفارش می گیرند.

این بخش اغلب شامل تهیه غذاهای ایرانی و غذاهای سرد مثل سالاد الویه و گاهی فینگرفودها یا غذاهای لقمه ای است. حجم کار تهیه غذا در منزل بستگی به نوع غذاها و میزان سفارشاتی که در طی روز گرفته می شود، دارد. هرچه تعداد انواع غذا و خدماتی که ارائه داده می شود بیشتر باشد، به تعداد افراد بیشتری نیاز است تا کارها به خوبی صورت گیرد. در همین بخش می توان به طبخ انواع مرباها و رب ها، تهیه انواع ترشیجات و گاهی تهیه لواشک نیز اشاره کرد. در برخی از موارد سفارشات انواع کیک پذیرفته می شود. بهترین فضا برای به اشتراک گذاشتن هنر و مهارتتان و دیده شدن و در نهایت فروش بهتر، استفاده از شبکه های اجتماعی مانند ایسنتاگرام است که با ساختن یک صفحه کاری می توانید با مخاطبان و مشتریان خود در ارتباط باشید.

۳- مهارت خیاطی

خیاطی را می توان از دسته حرفه هایی در نظر گرفت که قابلیت انجام در منزل نیز دارد. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، هماهنگی کسب و کارتان با زندگی شخصی تان است. به طور کلی مدیریت در امر کسب و کارها حرف اول را می زند. مدیریت امور خانه و خانواده و مدیریت مشتریان. خیاطی حرفه ای است که نیاز به فضای قابل توجهی دارد، پیش از هر چیز باید باتوجه به فضای منزل در نظر بگیرید آیا قادر هستید که فضایی را در خانه برای این کار اختصاص بدهید؟ اگر پاسخ مثبت بود و تصمیم گرفتید کسب و کارتان را راه بیندازید همیشه به خاطر داشته باشید که کلید موفقیت در این راه صبر و شکیبایی است. تصور کنید با وجود مسئولیت خانه داری باید ساعت ها پشت چرخ خیاطی بنشینید، پس باید از لحاظ روحی و جسمی آماده باشید. وقتی صحبت از مدیریت مشتریان می شود، به این معنا است که شما با افراد مختلف با اخلاقیات و سلیقه های متفاوتی برخورد خواهید داشت پس دوباره بر صبر و شکیبایی تاکید می کنم که نکته ای کلیدی در برقراری ارتباط با دیگران است.

یکی دیگر از مهم ترین نکاتی که پیش تر نیز به آن اشاره شد تبلیغات است، اما همیشه منظور از تبلیغات این نیست که مثلا در بهترین صفحات مجازی خود را به کاربران معرفی کنید، ارائه کار باکیفیت خود نیز تبلیغی است که تا حد زیادی اعتماد افراد را جلب می کند. شاید اینجا سوال پیش بیاید چطور کار باکیفیت ارائه بدهیم وقتی هنوز مشتری نداریم و سفارش نگرفته ایم؟ شخص شما باید معرف کار و حرفه تان باشید برای خودتان بدوزید و بپوشید. مهارت و دقت شما به عنوان یک خیاط مورد توجه قرار می گیرد، پس بهترین پوشاکی که برای خودتان دوخته اید، بپوشید. دستمزد را باید براساس منطقه ای که در آن زندگی می کنید تعیین کنید می توان در این باره از دوزندگی های محل زندگی تان بپرسید. چند مورد که در هنگام تعیین مبالغ باید حتما به خاطر داشته باشید: شما علاوه بر این که مهارت دوزندگی را بلدید، دارید از دستگاهتان نیز استفاده می کنید و به صورت دوره ای باید به آن رسیدگی کنید. علاوه بر چرخ خیاطی لوازم دیگری چون نخ، سوزن و .. وجود دارد که باید آن ها را تهیه کنید و طبیعتا هزینه هایی را در بر دارد. وقتی خیاطی می کنید به چشمان و ستون مهره ها علی الخصوص مهره های گردن فشار وارد می شود. تمرینات ورزشی را هرگز فراموش نکنید. برای کاهش آسیب به چشمان تان باید به صورت دوره ای به چشم پزشک مراجعه کنید.

۴- طراحی و کارهای دستی

یکی از فعالیت هایی که مورد توجه خانم های جوان است، ساخت زیورآلات، گل سر، تل، کش مو و ساخت دریم کچر است. برای ساخت دستبند، تل، گل سر و کش مو می توان از مدل های موجود در اینترنت ایده گرفت علاوه بر این نگاه کردن به کارهای دیگران باعث می شود تا افراد تازه کار در این عرصه به سلیقه مخاطبان پی ببرند و در نهایت طرح های جدیدتری ارائه دهند. ایده پردازی ها به ذوق و علاقه شخص بستگی دارد. مثلا دربرخی صفحات مجازی از ایسنتاگرام دیده می شود که زیورآلات با انواع فلزات، چوب یا مهره های شیشه ای یا سنگ ساخته می شود. برای تعیین مبالغ باید در نظر بگیرید که شما برای ساخت محصولاتتان باید مواد اولیه اعم از فلزات یا چوب، پارچه، کش مناسب، تل و کلیپس ساده تهیه کنید، پس باید جوری قیمت گذاری کنید که سود دوجانبه باشد. تاج و گیره سر عروس نیز از محصولات جذابی است که برخی صاحبان کسب و کار خانگی به ساختن آن اقدام می کنند. برای ساخت دریم کچرها می توان از ویدیوهای آموزش که در اینترنت وجود دارد استفاده کرد. دریم کچرها در مدل های گوناگون و ابعاد مختلفی ساخته می شوند و بسیار مورد توجه مردم است. در اینستاگرام صفحه ای بسازید و با تهیه محتوایی جذاب از هنرتان، فروش خوبی را شروع کنید. از سایت دیوار نیز می توانید برای فروش محصولات خود استفاده کنید.

۵- آرایشگری

آرایشگری نیز حرفه ای پرطرفدار محسوب می شود، هم از جهت علاقه مندانی که این حرفه را آموزش می بینند و درنهایت خدماتی ارائه می دهند هم از جهت استقبال مردم در جامعه. برای آرایشگری با توجه به خدماتی که ارائه می دهید، باید فضای کافی برای ارائه خدمات وجود داشته باشد. خدمات کوتاهی مو، رنگ و خدمات آرایشی از معمول ترین خدماتی است که آرایشگران صاحب این نوع کسب و کارها به آن می پردازند. برای ارائه هرچه بهتر خدمات، باید از محصولات مرغوب و با کیفیت استفاده نمود. اما همیشه در نظر داشته باشید فعالیت های شما علاوه بر رضایت مشتری باید رضایت خودتان را نیز به همراه داشته باشد. با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کنید خدمات ارائه دهید. مبالغ را براساس همان منطقه تنظیم کنید. در نظر داشته باشید که برای انجام کارهای آرایشگری بیشتر افراد مایل هستند تا به نزدیک ترین نقطه به منزلشان مراجعه کنند؛ پس بهتر است خدماتی را ارائه دهید که مورد توجه افراد در نزدیکی شما باشد. چطور متوجه شویم مردم آن منطقه چه خدماتی را از ما انتظار دارند؟ باید صبر کنید، در طی زمان مشخص می شود مردم چه خدماتی را از شما انتظار دارند.

۶- طراحی لوازم تزئینی و مناسبتی

در بعضی از کسب و کارها صاحبان کار به تهیه و آماده سازی خنچه عقد، هدایایی که عروس و داماد به یادگار به مهمانان می دهند، لوازم تزئین ماشین عروس می پردازند. شاید بتوان گفت این شغل خانگی به شدت احتیاج به فضا دارد. هرچند که بستگی به سایز محصولات دارد اما باید این نکته را در نظر گرفت که این وسایل از اول آماده نیستند. در ابتدا تعدادی سبد و توپ پارچه و تور و دیگر لوازم مورد استفاده دیده می شود. برای این که کسب و کارتان را به افراد معرفی کنید می توانید در صفحات مجازی مثل اینستاگرام صفحه ای ایجاد کنید و خدماتتان را در آن جا به کاربران معرفی کنید. حتی می توانید سفارشاتی برای بازار بگیرید که در آن صورت احتیاج به همکاران بیشتری خواهید داشت با گذر زمان شناخته خواهید شد نگران نباشید.

نتیجه گیری

اغلب برای ارائه خدمات کسب و کارهای خانگی افراد در شبکه های اجتماعی محبوبی مانند اینستاگرام صفحاتی ایجاد می کنند. حال در این صفحات شما می توانید کاربران را با حرفه تان آشنا نموده و نمونه کارها را به نمایش بگذارید. مسیرهای ارتباطی با مشتریان را مشخص کنید. اگر مایلید می توانید آدرس ایمیلتان را نیز اضافه کنید. اگر صاحب شغلی نظیر آرایشگری هستید می توانید آدرس محل زندگی یا دفتر کارتان را در قسمت مربوطه در اختیار کاربران بگذارید. این روزها کسب و کار اینترنتی و ارائه خدمات و فروش به صورت آنلاین بسیار همه گیر و تاثیرگذار شده است. باتوجه به تخصصی که دارید کانال تبلیغاتی خود را انتخاب کنید. سایت های کاریابی در حوزه فریلنسری مانند پونیشا، جابینجا، ایران تلنت و… می تواند به شما برای گرفتن پروژه و درآمدزایی کمک شایانی کند. هم چنین از پلتفرم های اینترنتی مخصوص خرید و فروش مثل دیوار، شیپور و … نیز برای افزایش فروش محصولات و از اینستاگرام و شبکه های اجتماعی نیز برای طراحی برندینگ و دیده شدن کارهایتان استفاده کنید. استفاده درست از کانال های تبلیغاتی همه در نهایت به فروش و دیده شدن بهتر و درآمدزایی شما کمک شایانی می کند.