داشتن کیف پول ارز دیجیتال، قدم اول برای ورود به دنیای رمزارزها است. کیف پول ها، ابزاری برای ذخیره و مدیریت دارایی های دیجیتال در بلاک چین هستند و کاربران، با دردست داشتن کلیدهای خصوصی و عمومی، می توانند معاملات خود را انجام دهند. یکی از مشکلات معامله گران فعال در این حوزه، پشتیبان گیری و رهگیری دارایی ها است. کیف پول اچ دی (HD) با هدف برطرف کردن این مشکل به وجود آمده است. در این مقاله، با انواع کیف پول اچ دی، مزایا و نحوه ی عملکرد آن آشنا خواهیم شد. 

فهرست []

  کیف پول اچ دی (HD) چیست؟

  کیف پول HD، مخفف عبارت Hierarchical Deterministic و به معنی سلسله مراتبی و قطعی است. کیف پول HD، بر اساس استاندارد BIP32 ساخته شده است. تفاوت اصلی این کیف پول با سایر کیف پول ها، ارتباط بین کلیدهای خصوصی و عمومی می باشد. درواقع، کیف پول HD، الگوهای غیرقابل حدس و بدون نیاز به پشتیبان گیری، را برای کلیدهای خصوصی و عمومی ایجاد می کند. این کیف پول برای اولین بار توسط گرگوری مکسول (Gregory Maxwell) معرفی شده است و بیش تر برای ذخیره ی ارزهای دیجیتال اتریوم و بیت کوین به کار می رود. 

  کیف پول های بیت کوین، یک جفت کلید خصوصی و عمومی برای کاربران خود ایجاد می کنند تا به وسیله ی آن ها معاملات خود را انجام دهند. اغلب کاربران این کیف پول ها، در طول استفاده از والت خود چندین آدرس عمومی و خصوصی برای معاملات ایجاد کرده و از آن پشتیبان گیری می کنند. به مرور زمان و با افزایش تراکنشات،  پشتیبان گرفتن و رهگیری کلیدهای تولید شده به کاری سخت و دشوار تبدیل می شود. برخی از کاربران دیگر ترجیح می دهند برای جلوگیری از گم شدن کلیدهای خود، از یک آدرس برای تمامی تراکنشات خود استفاده کنند اما این کار از امنیت کمی برخوردار است و ممکن است دارایی های افراد را به خطر بیندازد. به همین دلیل است که کیف پول های اچ دی با هدف افزایش راحتی کاربران و رفع این مشکلات به وجود آمده اند. 

  کیف پول های HD، یک عبارت بازیابی متشکل از دوازده کلمه ی انگلیسی به کاربران خود ارائه می دهند که به وسیله ی صدهزار بار استفاده از الگوریتم SHA256 ایجاد می شوند. این الگوریتم برای جلوگیری از انتخاب عبارت های آسان توسط کاربران طراحی شده است و تمامی کیف پول های اچ دی نیز از این الگوریتم برای تولید کلید دوازده کلمه ای استفاده می کنند. 

  این کیف پول از سلسله مراتب قطعی برای ایجاد کلیدهای خود استفاده می کند و با استفاده از یک شمارنده، در هر دور از ایجاد عبارت امنیتی، یک کلید به سید قبلی اضافه می کند. به این ترتیب، کیف پول های اچ دی تعداد نامحدودی از آدرس های جدید بیت کوین را برای کاربران خود ایجاد می کند که از یک سید اصلی مشتق شده اند. به همین خاطر، کاربران  این کیف پول دیگر نیازی به پشتیبان گیری مداوم از آدرس های ایجاد شده ندارند. 

  نحوه ی عملکرد کیف پول HD چگونه است؟

  کیف پول های HD، ساختار درخت مانند و سلسه مراتبی از کلیدها ایجاد می کنند. همه ی کلیدهای ایجاد شده توسط کیف پول اچ دی، ریشه در کلید اصلی سید داشته و بر پایه ی استاندارد BIP32 ساخته می شوند. بازیابی کیف پول اچ دی نیز توسط همین کلید اصلی SEED انجام می شود و طی فرآیند بازیابی، کیف پول با استفاده از ساختار درختی و کلید اصلی، تمامی کلیدهای خصوصی ایجاد شده را با استفاده از استاندارد BIP32 استخراج می کند. به این ترتیب، تمام دارایی های کاربران به راحتی بازیابی می شود.

  طبق تعریفی که از عملیات بازیابی در کیف پول های اچ دی ارائه شد، هنگام استفاده از این کیف پول بایستی به این نکته توجه کنید که کلید اصلی شما، تنها راه بازیابی سرمایه تان است و بایستی قبل از هر چیزی از کلید SEED پشتیبان گیری کرده و به خوبی از آن نگهداری کنید. در این صورت، حتی زمانی که تلفن همراه شما آسیب دیده یا گم شود، به راحتی می توانید دارایی های خود را بازیابی کنید. 

  کیف پول اچ دی، از الگوریتم هش یک طرفه ی SHA256، برای بازیابی دارایی کاربران خود استفاده می کند و با استفاده از یک کلید، تمامی کلیدهای مربوط به ساختار درختی را مجدداً از طریق الگوریتم و حل معاملات ریاضی ایجاد می کند. این کار تنها با پشتیبان گیری از کلید سید ممکن است و به این کلید تنها راه شما برای بازگردانی دارایی ها به حساب می آید.

  مزایای استفاده از کیف پول اچ دی

  1. با کیف پول های اچ دی، می توانید از حریم خصوصی مالی خود محافظت کنید.
  2. در کیف پول HD، برای پشتیبان گیری تنها به یک کلید نیاز دارید. 
  3. تمامی آدرس های قبلی ایجاد شده توسط کیف پول معتبر هستند. 
  4. می توانید کلیدهای خصوصی خود را به صورت آفلاین در کیف پول ذخیره کرده و از طریق آن، کلیدهای عمومی را بدون نیاز به کلید خصوصی استخراج کنید.
  5. کیف پول HD این امکان را به شما می دهد که در زمان دریافت بیت کوین ها، تعدادی آدرس دریافت  ایجاد کنید.
  6. با ساختن آدرس های مختلف در کیف پول های HD، می توانید از سرک کشیدن کاربران دیگر به حسابتان جلوگیری کنید. 

  معرفی بهترین کیف پول های HD

  کیف پول اچ دی به دلیل مزایای زیاد خود، گزینه ا ی مناسب برای معامله گران بازارهای مالی به حساب می آیند. همین ویژگی حفظ حریم خصوصی و امنیت بالای دارایی ها باعث شده تا این کیف پول طرفداران زیادی پیدا کند و اغلب افراد استفاده از آن را به سایر والت ها ترجیح دهند. کیف پول های HD در انواع نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارند که در ادامه چند نمونهی پرطرفدار آن را معرفی خواهیم کرد. 

  بهترین کیف پول های HD نرم افزاری:

  ۱- کیف پول اتمیک (Atomic

  ۲- کیف پول الکتروم (Electrum)؛ 

  ۳- کیف پول هیبرید جکس (Jaxx).

  پرطرفدارترین کیف پول های سخت افزاری HD:

  ۱- کیف پول ترزور (Trezor)؛ 

  ۲- کیف پول کیپ کی (KeepKey)؛

  ۳- کیف پول لجر (Ledger

  ۴- کیف پول کربن والت (CarbonWallet). 

  سخن پایانی

  کیف پول اچ دی یکی از انواع والت های محبوب معامله گران است که قابلیت های زیادی در اختیار آن ها قرار می دهد. مهم ترین ویژگی این کیف پول، امکان پشتیبان گیری از تمامی آدرس های تولید شده توسط والت می باشد و همین امر باعث برتری آن در بین سایر کیف پول ها شده است. آیا شما تا به حال از کیف پول های اچ دی استفاده کرده اید؟ به نظر شما این والت ها چه مزایای دیگری برای کاربران بلاک چین دارند؟

  سؤالات متداول

  ۱- بهترین کیف پول اچ دی کدام است؟ 

  کیف پول های نرم افزاری اتمیک و الکتروم و همچنین کیف پول های سخت افزاری لجر و ترزور، چند نمونه از کیف پول های HD هستند. 

  ۲- استفاده از کیف پول اچ دی چه مزیتی دارد؟

  مهم ترین مزیت استفاده از کیف پول HD، حفظ حریم خصوصی مالی کاربران است (سایر مزیت های این کیف پول در مقاله ذکر گردیده است).