پس از توسعه همه جانبه بازارهای مالی و حضور گسترده عوام در بورس، نیاز به خدمات مشاوره سرمایه گذاری بیش از پیش احساس شد. در واقع معامله گران کم تجربه و فاقد تخصص مالی نیاز به مشاورانی داشتند؛ تا در راستای سرمایه گذاری صحیح و کم ریسک آن ها را راهنمایی کنند. در گذشته تمام امور بازارهای مالی با مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی سرمایه گذاران به تالارهای بورس و شعب کارگزاری ها انجام می گرفت، نتیجتاً اجرای سفارشات معاملاتی سرمایه گذاران نیز از سرعت بالایی برخوردار نبود، اما با توجه به پیشرفت فناوری طی سال های اخیر و پدید آمدن امکاناتی نظیر معاملات برخط، به تدریج اکثر فعالیت های جانبی بازار بورس علی الخصوص مشاوره سرمایه گذاری نیز ماهیت اینترنتی پیدا کرد. استفاده گسترده از فناوری های نوین در بازارهای مالی سبب پیدایش تعداد نامحدودی از مشاوران مالی و سرمایه گذاری در فضای مبتنی بر وب و شبکه های اجتماعی شد. عمده خدمات ارائه شده توسط این مشاوران آنلاین، پیشنهادات خرید و فروش دارایی های مختلف است، که اصطلاحاً سیگنال تضمینی نامیده می شود.

فهرست []

  در واقع سیگنال تضمینی بورس یا پیشنهاد معاملاتی در بورس، توصیه به خرید یا فروش یک نماد در زمان و قیمتی مشخص می باشد و ارائه دهندگان آن معتقدند، بهترین فرصت های معاملاتی بازار را به مشتریان خود معرفی می کنند. این گونه افراد که در حال حاضر به صورت حقیقی و حقوقی فعالیت دارند، خود را معامله گران خبره و با سابقه ای معرفی کرده و عموماً مدعی موفقیت در بازار بورس هستند!

  سیگنال تضمینی بورس!

  در حال حاضر بسیاری از این پلتفرم های انتشار سیگنال های معاملاتی بازار بورس، عنوان سیگنال تضمینی بورس را برای پیشنهادات خود مطرح نموده و از این بابت، مبالغ بسیار هنگفتی از مشتریان خود دریافت می نمایند! اما طبق پژوهش های مالی گسترده ای که توسط تعداد زیادی از معامله گران موفق طی دوره های زمانی مختلف انجام شده است؛ اصولاً بازارهای مالی به دلیل ماهیت پرنوسان خود، امکان پیش بینی قطعی ندارند. متغیرهای آماری فراوان، تعدد معامله گران خرد و کلان و…، پتانسیل نقدشوندگی و تحرک قیمتی بالایی را برای این بازار فراهم آورده است، که همین موضوع سبب شده پیش بینی قطعی و زمان بندی بازار ناممکن باشد. حتی معامله گران موفق و بسیار شناخته شده نیز، هیچ گونه تضمینی در موقعیت های معاملاتی خود نداشته و صرفاً روی برآیند مثبت سرمایه گذاری در بلندمدت متمرکز هستند. در واقع عملکرد معاملاتی هیچ کس عاری از خطا و اشتباه نیست. با این وجود، برخی از افراد مجهول الهویت سیگنال تضمینی در سطح بازار مالی منتشر می کنند!

  سیگنال فروشی از نگاه قانون

  بر اساس قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، اقدام به انتشار عمومی پیشنهادات خرید و فروش مرتبط با دارایی های مالی موجود در بازار سرمایه، بدون داشتن مجوزهای مربوط به مشاوره سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار مصداق عمل مجرمانه بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت! به عبارت دیگر، تمام فعالیت های مشاوره سرمایه گذاری پیرامون بازار بورس توسط نهادهای نظارتی نظیر نیروی انتظامی (پلیس امنیت اقتصادی و فتا)، سازمان بورس و… به دقت رصد شده و در صورت مشاهده افراد حقیقی و حقوقی که به صورت غیررسمی اقداماتی نظیر فروش سیگنال تضمینی و سبدگردانی انجام دهند، بر اساس مفاد قانونی با آن ها برخورد خواهد شد.

  اهداف سیگنال فروشان غیرمجاز

  از عمده دلایل ممنوعیت مشاوره سرمایه گذاری بدون مجوز سازمان بورس، جلوگیری از جهت بخشی به بازار توسط افراد و گروه هایی است، که عمدتاً به هدف سفته بازی و نوسان گیری از سرمایه گذاران مبتدی وارد بازار می شوند. سیگنال فروشان در سطح کلان، معمولاً با دریافت مبالغ سنگین بابت پیشنهادهای به اصطلاح تضمینی و دست کاری قیمت در نمادهای کوچک بازار، سودهای هنگفتی بدست می آورند؛ که این روند در مدت کوتاهی منجر به نابودی سرمایه گذاران تازه وارد به بورس خواهد شد! در واقع فعالیت بدون محدودیت این افراد، ناامنی سرمایه گذاری را در پی دارد. از دیگر معضلات در رابطه با این مشاوران غیرمجاز می توان به ارائه حجم زیادی از اطلاعات، اخبار و سیگنال های معاملاتی در طول روز اشاره نمود، که در عوض راهنمایی سرمایه گذاران، موجب سردرگمی آن ها می شوند! در بسیاری از مواقع، با بررسی دقیق پیشنهادات معاملاتی این افراد متوجه می شویم؛ که بسیاری از سیگنال های منتشر شده توسط آن ها، بر اساس اندیکاتورهای تکنیکالی ساده می باشند، که یادگیری و نحوه استفاده از این ابزار در زمانی کوتاه برای اغلب افراد امکان پذیر بوده و عملاً در این مورد نیازی به پرداخت هزینه نیست، زیرا در تمام پلتفرم های تحلیلی به صورت رایگان و پیش فرض تعبیه شده اند. در تبلیغات این پلتفرم های مشاوره ای نیز، همیشه صحبت از سوابق درخشان و بازدهی معاملاتی عالی است، که با توجه به عدم ثبت در سامانه های رسمی و نظارت از سوی نهادهای مالی ذی صلاح، مرجع مشخصی برای تأیید صحت اطلاعات مذکور در دسترس نمی باشد.

  مشاوران سرمایه گذاری رسمی

  فعالان بازار مالی به منظور دریافت خدمات مشاوره ای در راستای سرمایه گذاری صحیح، باید به نهادهای رسمی و قانونی تحت نظارت سازمان بورس مراجعه نمایند؛ که در حال حاضر با توجه به سیاست های توسعه ای سازمان، آمادگی بخش خصوصی، وجود نیروی انسانی متخصص در زمینه مالی و…، شرکت های مشاوره سرمایه و سبدگردانی متعددی در حوزه بازار سرمایه ایران فعالیت می کنند. در صورتی که علاقه مند به خرید و فروش مستقیم سهام و سایر دارایی های مالی هستید، سبدها و پیشنهادات معاملاتی ارائه شده توسط شرکت های مشاوره سرمایه گذاری با افق های زمانی متفاوت اعم از روزانه، هفتگی، ماهیانه و سالیانه برای شما گزینه مناسبی خواهد بود. این شرکت ها در حال حاضر با استفاده از فناوری های نوین و حضور گسترده در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی، نیازهای مشتریان خود را به طور کامل پوشش می دهند. اگر جزء آن دسته سرمایه گذارانی هستید، که زمان کافی برای انجام امور معاملاتی خود ندارید؛ می توانید از خدمات شرکت های سبدگردان یا صندوق های سرمایه گذاری بهره مند شوید، که سبدهای سرمایه گذاری را به صورت اختصاصی و عمومی مدیریت می کنند.

  آموزش سرمایه گذاری در بازار مالی

  در کنار بهره مندی از مشاوران سرمایه گذاری در بدو ورود به بازار مالی، بهترین استراتژی برای افرادی که تمایل به حضور و فعالیت بلندمدت در بورس داشته باشند؛ آموزش تدریجی مفاهیم اساسی تحلیل و معامله گری در بازار سرمایه است. پس از اتمام این فرآیند، علاوه بر این که سرمایه معامله گران به واسطه بهره مندی از توصیه های مشاوران خبره رشد مناسبی را تجربه کرده است؛ خود فرد نیز به سطح معقولی از مهارت سرمایه گذاری در بازار رسیده و نیاز مبرمی به استفاده از خدمات مشاوره ای نخواهد داشت. همانند خدمات مشاوره سرمایه گذاری، به منظور آموزش تحلیل و معامله گری در بازار بورس نیز باید به آموزشگاه های مجاز تحت نظارت سازمان بورس مراجعه نمایید؛ تا مفاهیم بازار به صورت جامع و درست به شما تعلیم داده شوند. در این زمینه، استفاده از دوره های آموزشی تخصصی و عمومی مالی برگزار شده در کلاس بورس خانه سرمایه، با توجه به تدریس توسط اساتید به نام این حوزه و کیفیت بالای محتوای ارائه شده بر اساس نظرات اکثر شرکت کنندگان دوره های قبلی، یکی از بهترین گزینه های آموزش معامله گران و مشتاقان بازار سرمایه در سطوح مختلف می باشد.