موفقیت، بیشتر از آنکه به شانس، قسمت یا قدر ربط داشته باشد به شیوه انجام کارها ارتباط پیدا می کنند. تصمیم های کوچکی که در دنیای سرمایه گذاری می گیریم از ما یک تریدر موفق فارکس یا یک تریدر شکست خورده می سازند.

فهرست []

  خبر خوب اینکه می توان از تریدرهای موفق فارکس برای برگرداندن ورق به نفع خودمان استفاده کنیم. برای این کار باید الگوی موفقیت آنها را کشف کرده و آن را برای خودمان بهینه کنیم.

  به همین دلیل در این قسمت از خانه سرمایه، به سراغ ویژگی های مشترک تریدرهای موفق فارکس می رویم و 10 مورد از این الگوها را برایتان هویدا می کنیم. اگر شما هم به دنبال معامله برای موفقیت هستید، تا پایان این ماجرا با ما همراه باشید.

  الگوی اول: تریدرهای موفق فارکس از سرمایه خودشان محافظت می کنند

  تریدرهای موفق در مقابل سرمایه شان چیزی در مایه های نگهبانان سلطنتی هستند! برای آنها حفظ سرمایه از هر معامله وسوسه انگیزی در جهان، مهم تر است. آنها فقط و فقط زمانی سرمایه شان را به عنوان نماینده خودشان وارد یک معامله می کنند که بدانند سرمایه شان دست سودها را می گیرد و برمی گردد.

  حتی اگر معامله بر هم بخورد یا سودها مثل کلاغ قصه ها پر بزنند و بروند، تریدر موفق، خودش را به آب و آتش می زند تا اصل سرمایه اش را برگرداند. «استنلی دراکن میلر» (Stanley Druckenmiller) سرمایه گذار و میلیارد آمریکایی در این باره می گوید: «راه ایجاد بازده بلندمدت از طریق حفظ سرمایه است».

  بنابراین اولین الگو را برای خودتان به این شکل بنویسید:

  «سرمایه، شیشه عمر تریدر است. به هر شکل ممکن از آن محافظت می کنیم!»

  الگوی دوم: تریدرهای موفق فارکس نقطه تعادل خودشان را می شناسند

  «داشتن تعادل روانی در معامله ها» و «توانایی تسلط بر خود» دو موردی هستند که تریدرهای موفق فارکس در سکوت به آنها می پردازند.

  وقتی یک معامله گر بتواند از آرامش ذهنش در برابر طوفان اتفاق های پیش بینی نشده، هیجان های سرکش و خبرهای ضد و نقیض محافظت کند، می تواند چهره واقعی ماجراهایی که در حال رخ دادن هستند را تماشا کند. این موضوع باعث می شود که تصمیم های بسیار بهتری بگیرد و با دستان خودش سرمایه اش را به باد ندهد.

  این توانایی به دو پایه اساسی نیاز دارد:

  درک و آگاهی از میزان تحمل ریسک

  وقتی یک تریدر بداند که ظرف ریسک پذیری اش چقدر گنجایش دارد، یک فیلتر ذهنی برای معامله هایی که می تواند یا نمی تواند در آنها شرکت کند را برای خودش می سازد. به این ترتیب، از میان فرصت های معاملاتی که آب ریسکش با آنها در یک جوی می رود دست به انتخاب می زند.

  اعتماد کردن به استراتژی معاملاتی شخصی

  یک تریدر موفق می داند که از خودش چه انتظاری دارد. به همین دلیل استراتژی معاملاتی اش را بر اساس ظرفیت درونی و انتظاراتی که از خودش دارد پایه ریزی می کند. این کار به او نقشه راهی برای گذر کردن از تصمیم های هیجانی می دهد؛ اما نکته ای که باعث می شود فرسنگ ها میان او و دیگر تریدرها فاصله بیفتد، اعتمادی است که به استراتژی خودش دارد.

  این در حالی است که دیگر تریدرها با دیدن اولین چالش یا خبر، خیلی فوری بی خیال استراتژی خودشان می شوند و به سودای دور زدن زمان و به دست آوردن سود بیشتر، مسیری که دیگران توصیه می کنند را جایگزین استراتژی خودشان می کنند. در کل، یا استراتژی طراحی نکنید یا اگر می کنید نهایت سعیتان را به کار بگیرید تا در یک بازه زمانی مشخص به آن پایبند بمانید.

  بعد از این بازه زمانی، استراتژی خودتان را روی ترازوی قضاوت بگذارید، داده ها را بررسی کنید، میزان سود و زیانتان را در مدت زمان مشابه زیر ذره بین ببرید و اگر نیاز بود آن را تغییر دهید. طی کردن این مسیر در شما یک مزیت رقابتی فوق العاده نسبت به دیگر تریدرها که حزب باد هستند ایجاد می کند.

  الگوی دوم را اینطور خلاصه می کنیم:

  «ظرف ریسک و استراتژی معاملاتی، دو بال تریدرهای موفق فارکس هستند که با آنها بر فراز بازار پرواز می کنند.»

  الگوی سوم: تریدرهای موفق می دانند که همیشه حق با آنها نیست

  بسیاری از تریدرها به ویژه آنهایی که به تازگی آموزش تئوری را تمام کرده اند و می خواهند آموخته هایشان را در عمل به کار بگیرند فکر می کنند که با بررسی یک موقعیت معاملاتی به تمام آنچه که باید، دست پیدا کرده اند و حالا توانایی پیش بینی نتیجه درست این معامله را با اطمینان بالای 60 تا 70 درصد پیدا کرده اند.

  این در حالی است که تریدرهای موفق فارکس اصلا این قدر به توانایی پیش بینی خودشان اطمینان ندارند. «بیل لیپشوتز» (Bill lipschutz) یکی از تریدرهای نابغه بازار فارکس در این مورد می گوید: «فکر نمی کنم با این طرز تفکر که در بیش از ۵۰ درصد مواقع پیش بینی هایتان درست از آب در می آیند، بتوانید همیشه یک تریدر موفق و سودساز باشید. در عوض باید با پیش بینی درست در فقط 20 تا 30 درصد موارد یاد بگیرید که چطور پول در بیاورید.»

  با این حساب برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق باید قیافه حق به جانب بودن و همه چیزدانی را لب طاقچه شکست هایتان بگذارید و با آگاهی به این موضوع که در بیشتر موارد حق با شما نیست دست به معامله بزنید.

  سومین الگو را اینگونه برای خودمان یادداشت می کنیم:

  «در بیشتر موارد، حق با ما نیست و بالای 80 درصد پیش بینی ها در بازار فارکس اشتباه خواهند بود. بنابراین با آگاهی از این ماجرا اصرار روی پیش بینی هایمان را مهار می کنیم!»

  الگوی چهارم: یک معامله گر موفق بازار فارکس، خودش را در ابزارها غرق نمی کند

  در بازار فارکس و در کل تمام بازارهای سرمایه گذاری، داده ها حرف اول را می زنند؛ اما آنقدر تعدادشان زیاد است که خیلی از تردیدها تصمیم می گیرند از ابزارها و ربات ها برای سرعت بخشیدن به تحلیل داده ها استفاده کنند.

  نکته انحرافی در این بازی که باعث می شود مرز میان تریدر موفق و شکست خورده هویدا شود، غرق شدن تریدرهای شکست خورده در فهرستی از بهترین ابزارهای تحلیلی و اطمینان 100 درصدی به پیش بینی های این ابزارها است.

  این در حالی است که برای یک تریدر موفق فقط توجه به سه چیز، بسیار مهم است؛ اول از همه «درک سازوکار بازار فارکس»، دوم «داشتن استراتژی معاملاتی و پایبندی به آن» و سوم «داشتن عادت های خوب معاملاتی». یک تریدر موفق فارکس با داشتن این سه ابزار، راه خود را در طوفان های هر معامله ای باز می کند.

  الگوی چهارم را اینگونه برای خودمان می نویسیم:

  «ابزارها خوب هستند اما نباید جایی بالاتر از درک ما از بازار، استراتژی معاملاتی مان و عادت های معاملاتی مثبتی که داریم قرار بگیرند.»

  الگوی پنجم: برای تریدرهای موفق فارکس، اطلاعات درست از طلا ارزشمندتر هستند

  یکی از ویژگی های مشترک میان تمام معامله گران موفق فارکس دسترسی آنها به اطلاعات دست اول و معتبر است. آنها این توانایی را به خاطر دایره ارتباطی قدرتمندی که تشکیل داده اند به دست آورده اند؛ یعنی حلقه ای از تریدرها، تحلیل گران و اهالی فعال در دنیای اقتصاد.

  تریدرهای موفق فارکس با دیگر تریدرهای برتر بازار در ارتباط هستند، منبع خبرها را چندین بار قبل از پذیرفتن بررسی می کنند و اجازه نمی دهند خبرها و اطلاعات تقلبی راهی به سمت تحلیل های آنها پیدا کنند.

  این در حالی است که بسیاری از تریدرهای شکست خورده یا تازه کار به تمام خبرها واکنش نشان می دهند و تقریبا همه را درست در نظر می گیرند یا اگر خبری را بشنوند آن را فقط برای خودشان نگه می دارند. آنها با این کار نه تنها دایره ارتباطی خودشان را محدود و تنگ می کنند بلکه خود را در مقابل بمباران خبرهای دروغی و اطلاعات نادرست، بی دفاع باقی می گذارند.

  الگوی پنجم را اینطور خلاصه می کنیم:

  «اطلاعات درست برای تریدرها بسیار ارزشمند هستند. ساخت رابطه های درست می تواند این اطلاعات را زودتر از بقیه به دستمان برساند.»

  الگوی ششم: تریدرهای موفق فارکس، اشتباه های خودشان را می شناسند

  این بدان معنی است که معامله گران موفق، همیشه در حالی اندازه گیری میزان موفقیت یا شکستشان در معامله های مختلف هستند. آنها بیشتر از آنکه بازار را زیر ذره بین ببرند، الگوی رفتاری خودشان در معامله ها را به طور پیوسته بررسی و تحلیل می کنند.

  این کار به آنها کمک می کند تا اشتباه های خودشان را شناسایی کرده و برآورد دقیقی از ضرری که بابت انجام این اشتباه کرده اند به دست بیاورند. گام بعدی آنها پیدا کردن ریشه این اشتباه و برطرف کردن آن است.

  الگوی ششم به این شکل خلاصه می شود:

  «برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق فارکس باید اشتباهاتمان را به خوبی بشناسیم.»

  الگوی هفتم: تریدرهای موفق فارکس، همیشه دانش آموز هستند

  مشکل مشترک بسیاری از تریدرهای تازه کار یا شکست خورده این است که فکر می کنند دیگر چیزی برای یادگیری وجود ندارد. همین موضوع دست آنها را از شیوه ها، شگردها، ابزارها و روش های معاملاتی جدید کوتاه می کند. در نقطه مقابل، معامله گران موفق، هر روز بخشی از زمان خودشان را برای یادگیری و مطالعه کنار می گذارند.

  نکته جالب در مورد آنها این است که فقط در زمینه اقتصادی و بازارهای مالی مطالعه نمی کنند. چون می دانند که این کار ذهنشان را محدود می کند. آنها طیف متنوعی از موضوع های مطالعاتی را برای خودشان انتخاب می کنند؛ از فلسفه بگیر تا کتاب های روانشناسی و حتی ادبیات و تاریخ هم در این فهرست جای گرفته است.

  الگوی هفتم برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق فارکس در این جمله خلاصه می شود:

  «برای یک معامله گر موفق، یادگیری هیچ وقت تمامی ندارد و بخشی از روتین زندگی به شمار می رود. روزی که یادگیری متوقف شود، دروازه اشتباه باز می گردد.»

  الگوی هشتم: تریدرهای موفق فارکس خودانگیزندگی بالایی دارند

  تریدرهای موفق به این راحتی ها خسته نمی شوند، جا نمی زنند و خودشان را نمی بازند. گویی در وجودشان نوعی باتری قابل شارژ وجود دارد که تنها وظیفه اش پر انرژی نگه داشتن انگیزه آنها برای ادامه فعالیت در بازار است. به زبان ساده، آنها یک «چرای بزرگ» برای ادامه دادن و فعالیت کردن در زمینه بازارهای مالی دارند.

  این ماجرا برای آنها یک سرگرمی نیست. آنها ترید کردن را کار و پیشه خودشان به حساب می آورند و هر روز برای موفق تر شدن در این پیشه تلاش می کنند. بنابراین اگر شما هم می خواهید در بازار فارکس به یک تریدر موفق و ثروتمند تبدیل شوید باید تمام کشتی های پشت سرتان را بسوزانید و خودتان را با تنها چاره پیش رویتان یعنی موفقیت در معامله ها تنها بگذارید!

  هشتمین الگو برای تبدیل شدن به یک تریدر موفق بازار فارکس را اینگونه می نویسیم:

  «برای یک تریدر موفق، معامله کردن بازی نیست، بخشی از زندگی است.»

  الگوی نهم: تریدرهای موفق فارکس روحیه رقابتی دارند

  بزرگ ترین رقیب آنها در معامله ها خودشان هستند! آنها هر روز سعی شان را بر این می گذارند که عملکردی بهتر از دیروز و تصمیم هایی هوشمندانه تر بگیرند. این تلاش و روحیه رقابتی که نسبت به عملکرد روزهای گذشته خودشان دارند به آنها اجازه می دهد تا افق های دورتری از موفقیت را برای خودشان تصور کنند.

  آنها با هر بار موفقیت و جلو زدن از خودشان، قفل یک مرحله از ناممکن ها را باز می کنند و دیگر به خود اجازه عقب گرد نمی دهند. چنین روحیه ای آنها را همیشه به سمت جلو هُل می دهد. البته آنها این را هم می دانند که اگر با خودشان بجنگند، حتما شکست می خورند. به همین دلیل، فقط عملکرد خود را زیر ذره بین نقد می برند و هرگز اعتماد به نفس و عزت نفسشان را با کوچک کردن تلاش هایشان یا تحقیر کردن خودشان، خط خطی نمی کنند.

  نهمین الگوی موفقیت برای تردیدها این است:

  «بزرگترین رقیب من، عملکرد دیروز من است.»

  الگوی دهم: برای تریدرهای موفق فارکس، هر روز یک آغاز دوباره است

  موفقیت و شکست دو چهره ی ثابت در بازارهای مالی هستند. جالب اینکه بیشتر معامله گرهای موفق بیشتر از همه با چهره شکست، نشست و برخواست دارند و فقط گهگداری چشمشان به جمال پیروزی در معامله ها روشن می شود. آنها برای اینکه از خودشان و احساسشان در برابر این حجم زیاد از شکست محافظت کرده و شیشه عمر انرژی خود برای ادامه دادن در این مسیر سالم نگه دارند حساب خودشان و شخصیتشان را از نتیجه ای که در معامله به دست می آورند سوا می کنند.

  در پایان هر روز وقتی در حال بررسی نتیجه معامله های بسته شده هستند داده ها را طوری بررسی می کنند که گویا غریبه ای آنها را تحویلشان داده است و آنها خبری از ماجرا ندارند. به زبان ساده، آنها از میدان بیرون می آیند و بدون قضاوت کردن یا برچسب زدن به خودشان دست به تحلیل عملکردها، مشخص کردن نقطه های قوت و قرمز کردن نقطه های منفی می کنند. آنها می دانند که پیروزی یا شکست در معامله ها شخصیت و حجم تلاششان را تعریف نمی کند.

  این در حالی است که بسیاری از تریدرهای شکست خورده یا افرادی که به تازگی وارد بازار فارکس شده اند هر پیروزی و شکست را بسیار بزرگ می کنند. آنها فراموش می کنند که در بازارهای مالی هیچ چیزی قطعی و ابدی نیست و این داستان در جریانی سینوسی از اشک ها و لبخندها در جریان است. در این میان، کسی می تواند تعادل خود را در میان این امواج حفظ کند که از درون با خودش در صلح باشد و از سرزمین سرشار از آرامش درونی اش به ماجرا نگاه کند.

  دهمین الگوی تریدرهای موفق فارکس در این جمله خلاصه می شود:

  «برای یک تریدر موفق، پیروزی و شکست، فقط یک اتفاق گذرا هستند. نکته مهم، بررسی برایند این ماجرا در طول یک بازه زمانی مشخص است آن هم بدون قضاوت شخصی.»

  الگوها را برای خودتان شخصی سازی کنید

  بدون شک اگر باز هم بگردیم، می توانیم نکته ها و الگوهای موفقیت بیشتری را از لابه لای برانداز کردن رفتار معاملاتی تریدرهای موفق فارکس استخراج کنیم؛ اما در این میان، چیزی که از همه مهم تر است بومی سازی این الگوها با توجه به روحیه و عادت های معاملاتی خودمان و گرفتن یک تصمیم جدی برای به عمل درآوردن این الگوها است. یادمان باشد، موفقیت یک اتفاق نیست، یک فرایند است که به تمرین، شناسایی نقطه های قوت و ضعف، برنامه ریزی و لجبازی خستگی ناپذیر برای کشف مسیر خودمان نیاز دارد.

  سوالات متداول

  جالب است که خیر! بیشتر این افراد موفق فقط در 20 تا 30 درصد معامله های خودشان سود می کنند؛ اما با استفاده از استراتژی شان و با تاکید زیادی که روی حفظ اصل سرمایه شان دارند در نهایت بسیار بیشتر از افرادی که سودهای ناگهانی در بعضی از موقعیت ها را تجربه می کنند به موفقیت و ثروت می رسند.

  بله البته. شما هر زمانی که بخواهید می توانید با آغاز یادگیری حرفه ای و اصولی، مسیر تبدیل شدن به یک تریدر موفق بازار فارکس را آغاز کنید.