تقویم اقتصادی ابزاری مفید و کاربردی برای استفاده معامله گران بازارهای مالی از جمله بازار فارکس است. در تقویم اقتصادی فارکس زمان دقیق وقوع وقایع مهم گزارش می شود و این فرصت را به معامله گران می دهد تا براساس این اطلاعات، تصمیم های تجاری متناسبی صورت دهند.

فهرست []

  درواقع زمانی که معامله گران درک درستی از زمان رویدادهای ماهانه و سالانه ای که در اقتصاد جهانی رخ می دهد، به دست آورند، می توانند از این اطلاعات به عنوان شاخصی برای زمان خرید یا فروش دارایی های مالی استفاده کنند. می توان گفت تقویم اقتصادی فارکس ابزار اصلی مورد استفاده در تحلیل بنیادی بازار است.

  در این تقویم لیستی از رویدادهای مهم اقتصادی فارکس آورده شده است. این رویدادهای اقتصادی می توانند به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر نرخ ارزهای خارجی تأثیرگذار باشند.

  تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

  با وجود پتانسیل بالایی که این تقویم برای تصمیم گیری های تجاری مناسب و محافظت از سرمایه معامله گران در شرایط نوسانی بازار دارد، برخی افراد تأثیر آن را نادیده گرفته اند و از این تقویم استفاده نمی کنند، اما باید دانست تقویم اقتصادی فارکس چیست و چرا نباید اهمیت آن را نادیده گرفت. این تقویم حاوی اطلاعاتی درباره زمان انتشار اخبار مهم، گزارش ها و سخنرانی مقامات مهم دنیاست.

  درواقع این گزارش ها، خبرها و سخنرانی ها می توانند مستقیم بر بازار و بر تصمیم گیری های تجاری افراد مؤثر باشند. اطلاعات منتشرشده شامل ارقام آماری ماهانه، فصلی و سالانه درباره متغیرهای مالی یک کشور و شاخص هایی مانند بودجه، تراز پرداخت و نرخ تنزیل است. همچنین می توان از این طریق به اطلاعات بازارهای کالایی و مالی و نگرش بانک های مرکزی به سیاست های پولی دست یافت.

  مزایای استفاده از تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

  به طورکلی این رویدادها می توانند بر بازارهای مالی به ویژه بازار فارکس، معاملات سهام CDF، شاخص ها، کالاها و اوراق قرضه اثرگذار باشند. اینکه در کدام یک از این بازارها معامله می کنید یا به چه اندازه فعال هستید، اهمیتی ندارد، مهم این است که در تمام تصمیم گیری های تجاری خود در بازار (خرید و فروش) به تقویم های اقتصادی توجه کنید.

  حتی اگر با استراتژی سرمایه گذاری بلندمدت وارد بازار فارکس شده اید، لازم است همواره در جریان اخبار مهم اقتصادی دنیا قرار داشته باشید.

  • درباره زمان دقیق (تاریخ و ساعت کار فارکس) و کشور محل انتشار یک خبر اقتصادی اطلاع رسانی می کند. نحوه تفسیر خبر و تصمیم گیری درباره آن بر عهده خود معامله گر است.
  • تقویم اقتصادی فارکس جشن ها و تعطیلات رسمی کشورهای مختلف را اطلاع رسانی می کند؛ زیرا این تاریخ ها شامل تعطیلات بانکی می شود و معامله گر باید از آن ها مطلع باشد.
  • این تقویم اقتصادی اخبار بنیادی و فنی را براساس اهمیت آن ها طبقه بندی می کند. سپس این تقویم بر مبنای گزارش های موجود، پیش بینی تحلیلی ارائه می دهد.
  • پس از انتشار خبر و واکنش بازار به آن، تقویم اقتصادی فارکس کمک می کند معامله گر بتواند اثرات این اخبار را بر فاکتورهای بنیادی بازار تجزیه و تحلیل کند.
  • از آنجا که سیاست های پولی و مالی بیشترین تأثیر را بر بازار فارکس دارند، آگاهی از اخبار مرتبط با آن می تواند در انجام معاملات درست و به موقع مفید باشد.

  راهنمای استفاده از تقویم اقتصادی فارکس در معاملات

  معامله گران حرفه ای بازار فارکس با تجزیه و تحلیل رویدادهای خبری و گزارش های کلان، شرایط بازار را زیر نظر می گیرند و حول محور اخبار منتشرشده، نوسانات احتمالی قیمت را پیش بینی می کنند؛ به این ترتیب، استفاده از این تقویم می تواند بخش مهمی از استراتژی معاملات فارکس را تشکیل دهد.

  لازمه تفسیر این تقویم اقتصادی این است که معامله گر نسبت به اینکه کدام رویدادهای ژئوپلیتیکی و خبر اقتصادی می تواند بر یک جفت خاص در بازار فارکس تأثیر بگذارد، آگاهی بالایی داشته باشد؛ برای مثال به احتمال زیاد گزارش های کلان (macro releases) از کشور انگلیس می تواند بر همه جفت ارزهایی که دارای پوند استرلینگ هستند، مانند جفت GBP/USD تأثیرگذار باشد.

  همچنین رویدادهای ژئوپلیتیک و گزارش های اقتصادی کشور آمریکا بیشترین تأثیر را بر جفت فارکس دارند؛ زیرا دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است و نیمی از جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD، GBP/USD، USD/CAD و جفت ارز USD/CHF را در برمی گیرد.

  نادیده گرفتن تأثیر اخبار و رویدادهای مهم جهانی بر جفت ارزهای مختلف بازار فارکس می تواند ضرر و زیان بسیاری بر سرمایه معامله گران وارد کند.

  یک معامله گر مبتدی ممکن است با اهمیت این تقویم اقتصادی، سطح تأثیر این اخبار و رویدادهای خبری بر جفت ارزهای خاص آشنا نباشد. برای درک این موضوع افراد تازه کار می توانند با تمرکز بر دو یا سه جفت ارز، تأثیر اخبار و رویدادهای اقتصادی را بر آن ها مشاهده و تحلیل کنند. به طورکلی از آنجا که افراد مبتدی تازه وارد بازار شده اند و هنوز مهارت های کافی را کسب نکرده اند، بهتر است تا مدتی بیشتر از پنج جفت ارز را معامله نکنند.

  به منظور بررسی و مشاهده نحوه واکنش هر جفت به رویدادهای خبری خاص و گزارش های کلان گذشته می توانید از نرم افزارهای backtesting استفاده کنید. همچنین ممکن است این کار را به صورت دستی و بدون نرم افزار نیز انجام دهید.

  بهتر است اهمیت بررسی واکنش گذشته جفت ارزها را جدی بگیرید؛ زیرا با بررسی واکنش گذشته یک جفت ارز نسبت به اخبار و رویدادهای اقتصادی گذشته می توانید پیش بینی کنید این جفت ارز چه واکنشی به اخبار آینده نشان خواهد داد، اما از سوی دیگر نباید اطمینان صددرصدی به اطلاعات به دست آمده داشت و اقدامات لازم برای مدیریت ریسک را فراموش کرد.

  از آنجا که فارکس یک بازار مالی منحصربه فرد است، این احتمال وجود دارد تا جفت ارز مدنظر در آینده واکنش متفاوتی به اخبار و رویدادهای جهان نشان دهد؛ درنتیجه همواره لازم است متناسب با هریک از معاملات خود، از یک مدیریت ریسک مناسب استفاده کنید.

  استراتژی سرمایه گذاران براساس اطلاعات تقویم اقتصادی فارکس

  بسیاری از معامله گران محتاط بازار، برنامه معاملاتی خود را به گونه ای تنظیم می کنند تا در زمان انتشار اخبار سیاسی و اقتصادی مهم و تأثیرگذار از بازار دور بمانند و معامله ای انجام ندهند؛ زیرا تشخیص و پیش بینی جهت حرکت بازار پس از انتشار اخبار مهم به تجزیه و تحلیل های فنی و تکنیکال نیاز دارد و هر معامله گری نمی تواند آن را انجام دهد.

  از سوی دیگر برخی از معامله گران بازار، قبل یا بعد از انتشار اخبار، تصمیم می گیرند معاملات درست انجام دهند. این معامله گران با تکنیک های معاملاتی موجود، از نوسانات قیمتی که ممکن است پس از چنین انتشاراتی رخ دهد، استفاده کرده و سود کسب می کنند. چنین معاملاتی معمولاً ریسک قابل توجهی دارند و برای معامله گران مبتدی توصیه نمی شوند، اما درصورت استفاده از استراتژی درست، این نوع معاملات می توانند برای معامله گران باتجربه بسیار سودآور باشند.

  گروه آخر نیز شامل معامله گرانی می شود که استراتژی معاملاتی خود را تنها براساس تحلیل بنیادی و کاتالیزورهای خبری انتخاب می کنند. درواقع این گروه از معامله گران در اهمیت تحلیل تکنیکال معاملات را نادیده می گیرند. کارشناسان بازار این عمل را یک استراتژی بسیار مخاطره آمیز و پر ریسک معرفی می کنند؛ چراکه تحلیل تکنیکال نقش مهمی در تضمین ثبات و موفقیت بلندمدت معامله گران دارد.

  معمولاً بازار مالی فارکس در برابر اخبار اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیک و گزارش های کلان حساس است. در چنین وضعیتی به عنوان یک معامله گر فارکس موفقیت و کسب سود بلندمدت شما در تصمیم گیری های معاملاتی، از ترکیب تحلیل های فنی و بنیادی حاصل می شود.

  چطور تقویم اقتصادی فارکس را بخوانیم؟

  همان طور که گفته شد، معمولاً این تقویم هر روز مهم ترین رویدادها و داده های منتشرشده توسط کشورهای بزرگ در سراسر جهان را فهرست می کند. این انتخاب خود معامله گر است که روی یک روز خاص در هفته یا ماه تمرکز کرده و معاملات خود را براساس آن رویداد برنامه ریزی کند. بسیاری از تقویم های اقتصادی موجود از یک فیلتر داخلی پشتیبانی می کنند. این فیلتر به معامله گر اجازه می دهد تا اولویت های خود را بر اساس کشور یا منطقه مدنظر خود، تنظیم کند.

  علاوه بر این، در تقویم اقتصادی فارکس معامله گر به زمان وقوع یک رخداد، اثر آن بر ارزهای مختلف و سازمان منتشرکننده گزارش مدنظر دسترسی خواهد داشت. همچنین می تواند به کمک این تقویم داده های قبلی ثبت شده برای هر گزارش کلان را مشاهده کند. بیشتر رویدادهای مذکور در یکی از دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  • گزارش رویدادهای مالی یا اقتصادی گذشته
  • پیش بینی رویدادهای مالی یا اقتصادی آتی

  تسلط بر نحوه خواندن صحیح این تقویم برای تمام معامله گران بازار امری ضروری است و تأثیری مستقیم در موفقیت آن ها دارد. معامله گرانی که می خواهند شانس موفقیت خود در بازار فارکس را به حداکثر برسانند، باید مهم ترین گزارش ها و رویدادهای بین المللی را در تقویم فارکس دنبال کنند و هر روز صبح ها را به بررسی این اخبار اختصاص دهند.

  شما می توانید به بخش تقویم فارکس رجوع کرده و با انتخاب «امروز/ Today»، «فردا/ Tomorrow»، «این هفته/ This Week»، «هفته آینده/ Next Week» یا انتخاب یک تاریخ خاص، بازه زمانی مدنظر خود را سفارشی سازی کنید.

  با بررسی این تقویم اقتصادی می توانید نام هر رویداد را با تاریخ و منطقه زمانی که رویداد در آن رخ می دهد، مشاهده کنید. همچنین در جدول تقویم، برای هر رویداد نوسانات، actual، اجماع و داده های قبلی مرتبط با رویداد مدنظر آورده شده و در دسترس کاربران قرار گرفته است.

  درنهایت با کلیک روی رویدادی خاص، به نمودارهای داده های اقتصادی واقعی و انحرافی (actual & deviation)، محدوده واقعی (true range) و نرخ نوسان (volatility ratio) دسترسی پیدا می کنید.

  نتیجه گیری

  معامله گران بازار فارکس و به طورکلی انواع مختلفی از بازارهای مالی می توانند تصمیم گیری های معاملاتی خود را براساس اخبار و رویدادهای موجود در این تقویم تنظیم و برای آن برنامه ریزی کنند. این امر سبب می شود معامله گر بتواند معامله موفقیت آمیزتری داشته باشد.