مقدمه

کیف پول میست (Ethereum Mist Wallet)، کیف پول رسمی اتریوم است که با هدف ذخیره ی ارز دیجیتال اتر و سایر توکن های مبتنی بر شبکه ی اتریوم طراحی شده است. این کیف پول دارای پشتیبانی توسعه دهندگان شبکه ی اتریوم است و کاربران می توانند علاوه بر نگهداری اتر، از آن برای نوشتن قراردادهای هوشمند نیز استفاده کنند. Ethereum Mist یک کیف پول Full-Node مستقل برای نسخه ی دسکتاپ است و از سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مکاو اس پشتیبانی می کند. همچنین، مجموعه ی کاملی از داده های بلاک چین اتریوم را به صورت محلی نگهداری می کند و به عنوان یک گره در شبکه ی اتریوم اجرا می کند.

فهرست []

  در این مقاله، به معرفی مراحل نصب، راه اندازی و سایر موارد مرتبط با این کیف پول خواهیم پرداخت.

  کیف پول میست ولت (Ethereum Mist Wallet) چیست؟

  Ethereum Mist کیف پول رسمی اتریوم، دروازه ای برای برنامه های غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است. میست ولت این امکان را برای شما فراهم می کند تا اتر و تمامی دارایی های رمزنگاری شده ی مبتنی بر اتریوم را با امنیت بسیار بالا نگهداری کنید. همچنین، امکان نوشتن قراردادهای هوشمند را نیز برای شما فراهم می کند.

  ویژگی های اصلی کیف پول Ethereum Mist

  • امن ترین کیف پول اتریوم؛
  • می تواند اترها و توکن ها را مدیریت کند؛
  • به عنوان بخشی از پلتفرم اتریوم ساخته شده است؛
  • منبع باز و رایگان؛
  • استفاده از حساب های چندامضایی (Multi-sig).

  هدف اصلی اتریوم میست ولت

  همانطورکه گفتیم، اتریوم میست ولت کیف پول رسمی اتریوم است. این کیف پول با هدف بررسی و کاوش شبکه ی اتریوم و برنامه های غیرمتمرکز طراحی شده است. با استفاده از این کیف پول، کاربران می توانند با سایر برنامه های غیرمتمرکز اتریوم تعامل داشته باشند.

  یکی از موارد مهم کیف پول میست ولت این است که دارای پشتیبانی توسعه دهندگان شبکه ی اتریوم است؛ بنابراین، تمامی به روزرسانی ها را زودتر از سایر کیف پول ها دریافت خواهند کرد. 

  امنیت این کیف پول بسیار بالا بوده و اطلاعات کاربران ذخیره نمی شود. همچنین، طراحی منحصربه فرد آن، این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا بر موجودی حساب خود به طور کامل کنترل داشته باشند.

  رابط کاربری میست ولت برخلاف سایر کیف پول ها که از نسخه ی موبایل نیز پشتیبانی می کند (مانند تراست ولت)، کمی دشوار به نظر می رسد و به کابران تازه کار پیشنهاد نمی شود. متامسک و مای کریپتو را می توان رقبای اصلی میست ولت دانست.

  مزایا کیف پول میست

  • امکان نظارت و کنترل کاربران بر موجودی کیف پول هایشان؛
  • عدم ذخیره ی اطلاعات کاربران و ذخیره ی کلیدهای خصوصی تنها بر دستگاه خود کاربر؛
  • امکان نوشتن و بارگذاری قراردادهای هوشمند؛
  • پشتیبانی از شانزده زبان مختلف دنیا؛
  • امکان ذخیره ی اتریوم و سایر توکن های مبتنی بر آن، روی بلاک چین اتریوم؛
  • فول نود؛
  • توسعه و به روزرسانی زودتر از سایر کیف پول ها؛
  • کارمزد کم تر در مقایسه با سایر کیف پول ها؛
  • استفاده از حساب های چندامضایی (Multi-sig).

  معایب کیف پول میست

  • رابط کاربری دشوار؛
  • راه اندازی دشوار و زمان بر؛
  • عدم پشتیبانی از سیستم عامل های اندروید و آی او اس؛
  • نیاز به فضای نسبتاً زیاد برای نصب روی رایانه. 

  نصب و راه اندازی میست ولت

  همانطورکه در بالا نیز اشاره کردیم، نصب و راه اندازی میست ولت برخلاف سایر کیف پول ها کمی دشوار است و به افراد تازه کار پیشنهاد نمی شود. در ادامه، به روش نصب و راه اندازی این کیف پول خواهیم پرداخت.

  ۱- ابتدا وارد سایت https://mist.ethereum.org شوید و آخرین نسخه ی کیف پول را متناسب با سیستم عامل خود دانلود کنید.

  ۲- پس از اتمام فرآیند دانلود، فایل را از حالت زیپ (فشرده) خارج کنید.

  ۳- درصورتی که هنگام نصب با خطای زیر مواجه شدید، وارد سایت geth.ethereum.org  شوید؛

  روی گزینه ی Show older releases  (تصویر زیر) کلیک کرده و نسخه ی مورد نظر Geth node را دانلود و نصب کنید.

  ۴- هنگامی که نصب Geth node به اتمام رسید، مجدد نرم افزار کیف پول را اجرا کنید. همگام سازی میست ولت با شبکه ی اتریوم زمان بر است و باید منتظر بمانید تا کل بلاک چین اتریوم روی دستگاه شما دانلود شود.  

  ۵- پس از تکمیل تمامی مراحل بالا، تصویر زیر به شما نمایش داده می شود. درصورتی که می خواهید وارد شبکه ی اصلی شوید، گزینه ی main network و درصورتی که می خواهید تست آزمایشی انجام دهید، گزینه ی test network را انتخاب کنید.

  ۶- در مرحله ی بعد لازم است که گذرواژه ی خود را انتخاب کنید. گذرواژه ی شما باید بسیار قوی باشد و حتماً آن را در جایی مطمئن یادداشت کنید. توجه داشته باشید که گذرواژه ی شما به هیچ وجه در کیف پول میست ولت ذخیره نمی شود و برخلاف سایر کیف پول ها امنیت حساب شما به طورکامل با یک گذرواژه ی قوی حفظ می شود. درصورتی که رمز عبور خود را فراموش کنید، با داشتن کلیدهای خصوصی هم امکان بازیابی آن وجود نخواهد داشت. کلیدهای خصوصی تنها زمانی کاربرد دارند که رمز عبور حساب خود را بدانید. 

  ۷- با ورود به داشبور اصلی کیف پول میست، در قسمت کیف پول ها می توانید حساب های کاربری فعال در میست ولت را به همراه آدرس و موجودی هر یک مشاهده کنید.

  نحوه ی دریافت کلید های خصوصی در میست ولت

  سازوکار و نحوه ی عملکرد کیف پول میست با سایر کیف پول های معمولی بسیار متفاوت است. یکی از تفاوت های عمده ی آن در نحوه ی استفاده ار کلیدهای خصوصی است. درواقع این کیف پول، هیچ نوع کدی با عنوان کلید خصوصی به شما نمی دهد و برای بازیابی پسورد، خبری از عبارات بازیابی 12 تا 24کلمه ای نیست؛ زیرا امنیت حساب کاربری اتریوم میست ولت از طریق گذرواژه ای که هنگام نصب و راه اندازی برای آن تعیین می کنید، حفظ می شود. نحوه ی ایجاد کلید خصوصی کیف پول به این صورت است که رمز عبور شما را به همراه سایر متادیتاها به یک فایل دیجیتالی تبدیل کرده و آن را روی رایانه ی شخصی شما ذخیره می کند. درواقع این فایل دیجیتالی، نقش کلید خصوصی را ایفا می کند و درصورتی که بخواهید اتریوم میست ولت خود را از طریق هر دستگاه دیگری بازیابی کنید، به این فایل دیجیتالی نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که این فایل دیجیتالی (کلید خصوصی) اتریوم میست ولت تنها زمانی کاربرد دارد که رمز عبور حساب خود را داشته باشید.

  آموزش دریافت کلیدهای خصوصی

  برای دریافت کلیدهای خصوصی کافیست که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  ۱- ابتدا از طریق حساب کاربری خود در اتریوم میست ولت، روی گزینه ی Account backup کلیک کنید.

  ۲- پوشه ای با عنوان Keystore از محل نصب نرم افزار برای شما باز خواهد شد که فایل هایی با فرمت json به تعداد حساب ها یا آدرس های اتریومی شما وجود دارد (این فایل ها نقش کلید خصوصی را ایفا می کنند).

  ۳- برای پشتیبان گیری از کیف پول خود، لازم است که کل پوشه ی Keystore را کپی کرده و در محلی امن ذخیره کنید (این کار تنها یک بار لازم است و پس از آن تمامی تراکنش های کیف پول تان به صورت خودکار ذخیره می شود و نیازی به پشتیبان گیری مجدد نیست).

  توجه کنید که هرگاه قصد بازیابی کیف پول میست خود روی دستگاه دیگری را داشتید، کافیست فایل های  json ذخیره شده را در پوشه ی Keystore و در محل نصب کیف پول جدید کپی کنید. حال با واردکردن کلمه ی عبور هر یک از حساب هایتان به آن ها دسترسی پیدا خواهید کرد.

  ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده

  این کیف پول از اتر و تمامی توکن های مبتنی بر بلاک چین اتریوم پشتیبانی می کند. منظور از توکن های مبتنی بر بلاک چین اتریوم، توکن هایی است که براساس استانداردهای تخصصی شبکه ی اتریوم ایجاد شده و روی آن فعالیت می کنند.

  کارمزد تراکنش ها 

  استفاده از اتریوم میست ولت برخلاف سایر کیف پول ها کاملاً رایگان است و کاربران به جز کارمزد متعارف شبکه ی اتریوم نیاز به پرداخت هیچ کارمزد اضافی ندارند.

  میزان کارمزد پرداختی شبکه، بسته به نوع تراکنش و ترافیک شبکه متفاوت است که پیش از نهایی کردن سفارش به کاربر نشان داده می شود؛ همچنین، امکان تنظیم کارمزدها به دلخواه، توسط کاربر وجود دارد. توجه کنید که هرچه میزان کارمزد پرداختی کم تر باشد، سرعت پردازش تراکنش نیز کم تر خواهد بود. 

  قیمت کیف پول میست 

  همانطورکه گفتیم، اتریوم میست ولت یک کیف پول فول نود اتریوم است. دریافت و نصب این کیف پول کاملاً رایگان بوده و از سیستم عامل های ویندوز، مک او اس و لینوکس پشتیبانی می کند.

  امنیت اتریوم میست ولت

  این کیف پول جزء معدود کیف پول هایی است که توسط توسعه دهندگان بلاک چین اتریوم پشتیبانی می شود؛ بنابراین، ازآنجاکه اولین به روزرسانی ها را دریافت خواهد کرد، می توان آن را امن ترین کیف پول برای ذخیره ی اتر دانست. همچنین، به دلیل طراحی خاص و منحصربه فردی که دارد، کنترل تمامی موجودی و کلیدهای خصوصی به صورت دستی انجام می گیرد. درنتیجه، هکرها حتی با دسترسی به کلیدهای خصوصی شما نمی توانند به حساب شما دسترسی داشته باشند؛ زیرا این کلیدها تنها با داشتن گذرواژه کاربرد دارند.

  همچنین، به دلیل قابلیت «متن باز بودن»، هر کاربر می تواند کد آن را بازبینی کرده و اشکالات احتمالی را افشا کند. بنابراین، ازآنجاکه کاربران می توانند به طور پیوسته با توسعه دهندگان این کیف پول در تعامل باشند، از بروز معضلات امنیتی جلوگیری می کنند.

  خلاصه مطلب

  در این مقاله به معرفی کیف پول میست ولت اتریوم پرداختیم. همانطورکه گفتیم، این کیف پول به طور اختصاصی برای ذخیره و نگهداری ارز دیجیتال اتر و سایر توکن های مبتنی بر شبکه ی اتریوم طراحی شده است. میست ولت را می توان جزء معدود کیف پول هایی دانست که دارای پشتیبانی توسعه دهندگان اتریوم است. این کیف پول یک کیف پول فول نود اتریوم است و از سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و مک او اس پشتیبانی می کند.

  به طور کلی می توان گفت که نصب و استفاده از این کیف پول برای کاربران مبتدی و یا افرادی که تنها قصد استفاده از آن به منظور انجام امور روزمره (مانند ارسال و دریافت اتر) را دارند، توصیه نمی شود. اگر در یکی از دوگروه ذکر شده در بالا قرار دارید، بهتر است که از سایر کیف پول های اتریوم استفاده کنید.

  سؤالات متداول

  ۱- کیف پول میست ولت چیست؟

  Ethereum Mist کیف پول رسمی اتریوم، دروازه ای برای برنامه های غیرمتمرکز در بلاک چین اتریوم است. میست ولت این امکان را برای شما فراهم می کند تا اتر و تمامی دارایی های رمزنگاری شده ی مبتنی بر اتریوم را با امنیت بسیار بالا نگهداری کنید.

  ۲- ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط میست ولت کدامند؟

  این کیف پول از اتر و تمامی توکن های مبتنی بر بلاک چین اتریوم پشتیبانی می کند.

  ۳- کارمزد تراکنش ها در اتریوم میست ولت چقدر است؟

  استفاده از اتریوم میست ولت برخلاف سایر کیف پول ها کاملاً رایگان است و کاربران به جز کارمزد متعارف شبکه ی اتریوم نیاز به پرداخت هیچ کارمزد اضافی ندارند.