معرفی ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک(ETC)

احتمالاً شما قبلاً کمی در مورد Ethereum (ETH) خوانده اید و شاید هنگام خواندن با چند عبارت گیج کننده روبرو شده باشید.

فهرست []

  DAO یکی از این موارد است که اغلب ظاهر می شود. خوشبختانه، در این راهنمای کوتاه، ما همه چیز را در مورد آن و تقسیم اتریوم که به دلیل آن رخ داده است توضیح خواهیم داد.

  مواردی که در این راهنمای اتریوم کلاسیک توضیح خواهیم داد به این شکل است: DAO در واقع چیست و چگونه با فورک (به روز رسانی یا ایجاد بلاکچین جدید) اتریوم کلاسیک ارتباط برقرار می کند، روش های مختلفی که می توان بلاکچین را به روز کرد (هارد فورک و سافت فورک)، و چگونگی مقایسه اتریوم کلاسیک و اتریوم از نظر عملکرد بازار امروز آنها. در آخر، ETC در مقابل ETH را از نظر مزایا و معایب خاص آنها بررسی خواهم کرد.

  در پایان این راهنما، شما باید درک روشنی از نحوه بوجود آمدن اتریوم کلاسیک داشته باشید و همه چیز را در مورد فورک اتریوم کلاسیک که آن را ایجاد کرده است بدانید. علاوه بر این اطلاعاتی در مورد مقایسه ETH و ETC از نظر عملکرد فعلی بازار و جوانب مثبت و منفی هر ارز بدانید.

  و همچنین – اگر پس از خواندن این مقاله، متوجه شدید که به خرید و نگهداری ETC علاقه مند شده اید، می توانید این کار را از طریق Coinbase یا هر صرافی ارز دیجیتال دیگر انجام دهید.

  همچنین، ذخیره کردن ETC بسیار راحت است- شما حتی در برخی از کیف پول های سخت افزاری (به عنوان مثال Ledger Nano S) نیز می توانید این کار را با سهولت انجام دهید.

  ETC در مقابل ETH موضوعی است که در زمان جدا شدن دو جامعه از یکدیگر، به شدت اختلاف عقیده ایجاد کرده است.

  کسانی هستند که احساس می کنند تقسیم بلاک چین اتریوم برای حفظ محرمانگی در آن کار درستی بود و کسانی هستند که احساس می کنند بلاکچین هرگز نباید متناسب با خواست توسعه دهندگان یا سرمایه گذاران تغییر کند. به زودی درباره همه این موارد شروع به صحبت می کنیم.

  جنبه های مثبت

  • به فلسفه ارزهای رمزپایه (تمرکززدایی) وفادار مانده است
  • یک ارز رمزپایه بسیار محبوب

  جنبه های منفی

  • تقریباً هیچ توسعه دهنده اصلی با ETC نمانده است
  • مستعد هک و نفوذ های دیگر است
  • از پشتوانه ای قوی در جامعه مثل اتریوم برخوردار نیست

  اتریوم کلاسیک چیست؟

  همانطور که اشاره کردم، اتریوم کلاسیک زنجیره اصلی، اصطلاحاً “با همه ضعف ها و نقص ها” بود. تغییری برای تصویب بازپرداخت حمله DAO ایجاد نشد.

  قیمت اتریوم کلاسیک 6. 92 دلار است (از 21 آگوست 2021). ارزش بازاری 800 میلیون دلار است. در حال حاضر از نظر کل ارزش شبکه، شماره 18 را به خود اختصاص داده است. من با استفاده از Coinmarketcap نمودار کامل دارایی دیجیتال را در زیر آورده ام:

  در حالی که اتریوم کلاسیک عمدتا همان رمز ارز اتریوم (ETH) است، اما یک تفاوت عمده دارد – بیشتر توسعه دهندگان اصلی دیگر روی آن کار نمی کنند. بنیانگذاران ویتالیک بوترین و گوین وود هر دو آن را به نفع زنجیره جدید رها کردند. با پشتوانه چنین نام های بزرگی احتمالاً عجیب به نظر می رسد که کسی هنوز هم بخواهد کاری با اتریوم کلاسیک انجام دهد.

  برای درک دلیل آنها، مهم است که ابتدا بلاکچین ها را به درستی درک کنید. مهمترین و احتمالا خلاقانه ترین ویژگی بلاکچین ها این است که آنها کار می کنند بدون اینکه توسط هیچ نیرو یا اتصالی به پروژه یا به خارج از آن کنترل شوند.

  برای کسانی که همچنان به پشتیبانی از ETC ادامه می دهند، هارد فورک یک راه آسان برای محافظت از سرمایه گذاران ثروتمند بود. این کاملاً مخالف آنچه بلاکچین برای دستیابی به آن طراحی شده بود، بود. عملکرد ظالمانه و کنترل کننده کسانی که در اتک DAO ضرر کرده بودند به هیچ وجه قابل قبول نبود.

  در نهایت، سوال ETC در مقابل ETH، به این نتیجه می رسد که هر فرد تا چه اندازه برای ثبات (عدم توانایی تغییر) یک بلاکچین ارزش قائل است.

  اتریوم (ETH)

  همانطور که از ارزش بازاری هر ارز می دانید، انجمن ارزهای دیجیتال اتریوم را نسخه واقعی زنجیره اتریوم می داند. هنگام نوشتن مقاله، ارزش شبکه کاملاً معادل اتریوم کلاسیک است.

  قیمت هر اتریوم در حال حاضر کمتر از 400 دلار است. کل ارزش بازاری در این شبکه به طور شگفت انگیزی 45 میلیارد دلار است. این باعث می شود که اتریوم نسبت به بیت کوین در رتبه دوم به عنوان ارزشمندترین شبکه ارز دیجیتال قرار بگیرد.

  سازمان خودگردان غیرمتمرکز – DAO

  پلتفرم اتریوم حول محور استفاده از قراردادهای هوشمند است. برای کسانی که نمی دانند قرارداد هوشمند چیست، در واقع توافقنامه های قابل برنامه ریزی بین دو یا چند طرف است. این بدان معناست که پول می تواند از یک طرف به طرف دیگر بدون نیاز به واسطه مورد اعتماد منتقل شود.

  هر دو طرف درستی کد را تأیید می کنند، و کد با رعایت برخی شرایط پول را آزاد می کند.

  سازمان خودگردان غیرمتمرکز یا به اختصار DAO (که “dow” تلفظ می شود) یک قرارداد هوشمند بسیار پیچیده بود. همچنین یک هدف نسبتاً چشمگیر داشت.

  ایده این بود که DAO بودجه ای را برای تأمین هزینه توسعه برنامه های غیرمتمرکز تامین می کند که در اینده توسط شبکه اتریوم ساخته خواهند شد.

  ایده ساده بود، اما ایجاد آن، همانطور که به زودی خواهید فهمید، چنین نبود. برای داشتن حق رأی در DAO، باید توکن های ویژه خریداری کنید. این “توکن های DAO” با استفاده از اتر ارز رمزپایه محلی اتریوم خریداری می شود. داشتن توکن های DAO به این معنی بود که شما بخشی از فرایند تصمیم گیری بودید که تصمیم می گرفت کدام dApps پول دریافت کند و کدام یک نه.

  برای تأیید یک dApp (برنامه غیرمتمرکز)، توسعه دهنده پشتیبان آن ابتدا نیاز دارد که گروهی از متخصصان و توسعه دهندگان شناخته شده در شبکه اتریوم چراغ سبز نشان بدهند. سپس به رای گیری گذاشته می شود.

  اگر dApp پیشنهادی، حداقل 20٪ از آرای قاطع مشارکت کنندگان در DAO را بدست آورد، پول تخصیص داده می شود و می توان کار روی پروژه را ادامه داد.

  DAO یک پیشنهاد انقلابی بود که در بین سرمایه گذاران بسیار محبوب بود. به نظر می رسید هر کسی که درباره اتریوم می داند می خواهد حق رای گیری در شبکه را بخرد. به نظر می رسید که تطبیق پذیری و شفافیت سیستم آنها را به خود جذب می کند.

  در طول ماه اول فروش توکن های DAO، این پروژه تعداد قابل توجهی ارز اتر را جمع آوری کرد. ارزش تخمینی در زمان اعانه دادن این ارزها 150 میلیون دلار بوده است که تقریباً برابر با 15٪ از کل اتر موجود بود.

  به عنوان بخشی از برنامه نویسی DAO، کسانی که پشت آن بودند سنجیده عمل کردند و گزینه خروج ایجاد کردند. اینکه نتوانید به هیچ وجه از آن بیرون بیایید نتیجه مطلوبی نخواهد داشت! اگر پروژه های مضحکی که شما نمی خواستید در آن مشارکت داشته باشید، شروع به کار کنند، چه اتفاقی می افتد؟

  بنابراین راهی برای خروج از DAO ایجاد شد و متد split نامیده شد که به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا اتری را که در آن شریک بوده اند پس بگیرند. با استفاده از این متد split، کاربران همچنین می توانند آنچه را که “Child DAO” نامیده می شود، ایجاد کنند. اگر چندین عضو DAO به شما بپیوندند، حتی می توانید ایده های دیگری را برای dApps بپذیرید و برای توسعه آنها پول اختصاص دهید.

  تنها شرط لازم برای تأیید در کل قرارداد هوشمند این بود که اگر اعضا از DAO خارج شوند، به مدت 28 روز نمی توانند اتر خود را خرج کنند. با این حال، بسیاری از توسعه دهندگان این مسئله را به عنوان یک باگ احتمالی تشخیص داده و به سرعت موضوع را مطرح کردند. اعتراضات آنها توسط سازندگان DAO جدی گرفته نشد.

  چه چیزی ممکن است اشتباه پیش برود؟ هک DAO

  باگ هایی که برخی از صنف های جامعه اتریوم در مورد آنها هشدار داده بودند، در یک روز سرنوشت ساز در اواسط ژوئن 2016 مورد سو استفاده قرار گرفت. کسی توانست با موفقیت حدود یک سوم مبلغی را که در قرارداد هوشمند DAO نگهداری شده بود بدزدد. برای یک هکر ریسک پذیر، پول خیلی زیادی بود! هکر تقریباً موفق شد اتری که در آن زمان حدود 50 میلیون دلار ارزش داشت را بدزدد!

  بیایید کمی دقیق تر ببینیم که چگونه فرد مهاجم توانست از این باگ استفاده کند.

  اگر یک دارنده توکن های DAO می خواست قرارداد را فسخ کند، تنها کاری که باید انجام می داد درخواست برداشت آنها بود. این روند سپس دو قسمتی شد. در ابتدا، کاربر ارزهای ETH را که از همان اول در DAO خریده بود را دریافت می کرد. دوم، کیف پول دیجیتال با این معامله به روز می شد و تعداد کل ارز های قرارداد دوباره محاسبه می شد.

  به هر حال، هکر توانست کاری کند که روند قبل از به روزرسانی دفتر کل، تکرار شود. این بدان معناست که چندین برابر ارز های ETH که سهام داران در ابتدا سهیم شده بودند، به هکر پرداخت می شد.

  این روند تکرار شد تا اینکه در حدود یک سوم کل اتر ذخیره شده در قرارداد، به قرارداد “Child DAO” هکر منتقل شد. این باعث ایجاد هیاهویی در میان کسانی شد که به دنبال توسعه DAO بودند.

  در این مرحله، اگر ارز ETH داشته باشید، ممکن است وحشت کنید. ممکن است فکر کنید کل سیستم ورشکست شده است. نگران نباشید. اینطور نیست. همانطور که در آن زمان یکی از توسعه دهندگان و بنیانگذاران اتریوم اظهار داشت: تقصیر حمله به DAO را به گردن شبکه اتریوم انداختن، مانند این است هر بار که یک وب سایت با مشکلاتی که باعث از کار افتادن آن شود روبرو شد، “اینترنت” را سرزنش کنید.

  در مورد هک DAO چه کاری می توان انجام داد؟

  به طرز قابل فهم اما غیر منطقی، بسیاری از سرمایه گذاران اولیه، که خودشان کدنویس بلاکچین یا سازنده آن نبودند، اما در مورد اتک DAO شنیده بودند، فکر کردند اتریوم ورشکست شده است و به فروش ارز های خود شتافتند. قیمت از حدود 20 دلار به 13 دلار کاهش یافت و بسیاری ادعا کردند این مرگ اتریوم است.

  با این حال، از آنجا که ماده 28 روزه در قرارداد هوشمند وجود داشت، هکر با 50 میلیون دلار خود تا زمان انقضا آن ماده هیچ کاری نمی توانست انجام دهد. این به جامعه اتریوم زمان داد تا الف) در مورد یک راه حل بالقوه بحث کنند، و ب) هر راه حل بالقوه را به کار ببرند. سه ایده مطرح شد:

  رویکرد “بقای اصلح” –کاری نکردن. کد بد مورد سواستفاده قرار می گیرد. این باید به عنوان یک درس باارزش تلقی شود.

  • سافت فورک (اطلاعات بیشتر به زودی).
  • هارد فورک (باز هم، اطلاعات بیشتر به زودی!)

  در زیر در مورد مزایا و معایب هر یک بحث خواهیم کرد.

  رویکرد کاری نکردن

  رویکرد کاری نکردن، از این ایدئولوژی استفاده می کند که کد، قانون است. اگر کد بدی درست کردید، باید مجازات شوید. اگر می خواهید صدها میلیون دلار را با کد آزمایش نشده خراب کنید، باید با عواقب آن روبرو شوید. جوامع ارز دیجیتال اولیه دارای گرایش آزادیخواهانه بسیار قوی بود پس جای تعجب نیست که این گزینه تا این اندازه حمایت شد.

  سافت فورک: سافت فورک چیست؟

  از آنجا که هدف این مقاله این است که مبتدیان ارز اتریوم کلاسیک را درک کنند، بهتر است دقیقاً منظور از سافت فورک را توضیح دهم.

  بلاکچین ها را می توان به یکی از دو روش تغییر داد. با هارد فورک، یا سافت فورک. سافت فورک تغییری در قوانین شبکه است که سازگار عقبرو است. نگران نباشید اگر این موضوع فوق العاده پیچیده به نظر می رسد، واقعاً اینگونه نیست!

  مانند Microsoft Word به آن فکر کنید. اگر جدیدترین نسخه MS word را داشته باشید و یک سند متنی را در درایو USB ذخیره کنید، وقتی آن را در خانه دوستتان که ممکن است نسخه MS Word 2007 را داشته باشد کنترل کنید، همچنان درست است. منظور ما از سازگار عقبرو همین است.

  درست مانند مثال MS Word، تغییر در قوانین بلاکچین که از ویژگی های زنجیره جدید است در نسخه قدیمی زنجیره کار نخواهد کرد. به عنوان مثال، کلماتی که به غلط گیر املای MS Word اضافه می شوند در نسخه قدیمی نرم افزار به صورت خطا ظاهر می شوند، اما در نسخه جدید اینگونه نیست.

  ایده سافت فورک، هنگامی که بر روی آشفتگی ای که DAO، توسعه دهندگان اتریوم را در آن رها کرد، اعمال می شد، به این معنی بود که آیا کاربر می خواهد کد جدید را اجرا کند یا نه، انتخاب کاربر است. با این حال، چه این کار را بکنند یا نکنند، بازهم قادر خواهند بود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

  از نظر تئوری، این پیشنهاد، اتری را که هکر به سرقت برده بود، به طور کامل قفل می کند. سافت فورک به این معنی است که هر بلوکی که شامل معامله ای باشد که منجر به انتقال ارزهای مسروقه شود، نادیده گرفته می شود.

  این ایده روی کاغذ مثل افسانه به نظر می رسید و از پشتیبانی زیادی برخوردار بود. با این حال، طولی نکشید که یکی از اعضای جامعه مشکل بالقوه دیگری را شناسایی کرد. سافت فورک شبکه را در معرض خطر بالقوه دیگری قرار داد – حمله “عدم پذیرش سرویس”.

  حمله عدم پذیرش سرویس چه خطراتی ایجاد می کرد؟

  استخراج کنندگان معاملات معتبر در شبکه اتریوم با “gas” پاداش می گیرند. این پاداش همچنین از آنها در برابر حملات DoS محافظت می کند. برای اسپم کردن شبکه با تراکنش ها، یک مهاجم باید مقدار “gas” زیادی را برای هر معامله “جعلی” ایجاد کند.

  این امر باعث می شود حمله به چنین روشی بسیار گران تمام شود. مشکل ایده سافت فورک این است که مهاجمان می توانند قرارداد DAO را با معاملات خود اسپم کنند. این کار استخراج کنندگان را مجبور به حل بسیاری از الگوریتم های بی هدف می کند و آنها عملاً هیچ پاداش مالی برای انجام آنها دریافت نمی کنند.

  این بدان معنی بود که ایده سافت فورک کنار گذاشته شد. همچنین تعداد راه حل های احتمالی حمله DAO را فقط به دو مورد محدود کرد: کاری نکردن و هارد فورک.

  هارد فورک: هارد فورک چیست؟

  سافت فورک سازگار عقبرو است و هارد فورک نیست. این تفاوت اصلی بین دو روش به روزرسانی بلاکچین اتریوم (یا هر نوع دیگر) است.

  پس از تکمیل هارد فورک راهی برای تغییر آن وجود ندارد. اگر شما به عنوان یک استخراج کننده، کد (قوانین) جدید را خودتان اجرا نکنید، نه تنها نمی توانید از نسخه به روز شده نرم افزار استفاده کنید، بلکه دیگر نمی توانید به هیچ وجه با زنجیره بلوک یا شبکه جدید تعامل داشته باشید.

  هارد فورک پیشنهادی، در شبکه اتریوم زنجیره بلوک را در یک نقطه خاص تقسیم می کند. نکته پیشنهادی درست قبل از حمله DAO بود. ایده این است که تا زمان انتخاب نقطه، زنجیره قدیمی و زنجیره جدید (ایجاد شده توسط هاردفورک) یکسان خواهند بود. به دنبال فورک، زنجیره شکافته شد و زنجیره های جدید از یکدیگر مستقل شدند.

  ایده هاردفورک این است که با این کار تمام بودجه از دست رفته را به کسانی که آن را به لطف حمله DAO از دست داده اند بازپرداخت می کند. قرار بود یک قرارداد هوشمند برای بازپرداخت رمزگذاری شود که به کاربران امکان می داد پول خود را پس بگیرند.

  تقسیم اتریوم و جتجال آن

  این ایده در میان اعضای جامعه اتریوم بسیار بحث برانگیز بود. کسانی بودند که موضع “کد، قانون است” را اتخاذ کردند و گفتند که تمام هدف یک بلاکچین این است که به هیچکس اجازه کنترل آن را ندهید. در همین حال، افراد زیادی بودند که فقط می خواستند پول خود را پس بگیرند.

  کسانی که احساس کردند “کد یک قانون است” تصمیم گرفتند نسخه قدیمی نرم افزاری را که قبل از فورک اتریوم کلاسیک وجود داشت ادامه دهند و به طور موثر زنجیره قدیمی (با حمله DAO) را دست نخورده نگه داشتند. در همین حال، کسانی که از بازپرداخت پشتیبانی می کردند، شروع به جستجوی زنجیره جدید کردند و دو ارز در جایی که قبلا فقط یک ارز وجود داشت ایجاد شد.

  نسخه بدون تغییر این زنجیره به اتریوم کلاسیک (ETC) معروف شده است، و نسخه جدید، همراه با بازپرداخت حمله DAO، اکنون به عنوان ETH یا فقط اتریوم شناخته می شود. این زنجیره دوم بیشترین پشتیبانی جامعه و همچنین بیشترین توسعه دهندگان اصلی پروژه را دارد. این امر با تفاوت فعلی در ارزش بازاری بین اتریوم و اتریوم کلاسیک پس از تقسیم اتریوم منعکس می شود.

  مزایا و معایب اتریوم و اتریوم کلاسیک

  حال، بیایید سریعا برخی از مزایا و معایب اصلی اتریوم و اتریوم کلاسیک را به صورت موردی بیان کنیم.

  جنبه های مثبت اتریوم

  • بیشترین توسعه دهندگان اصلی را پشت سر خود دارد. اینها همچنان به نقشه راه اصلی متعهد هستند.
  • میزان هش بالاتر از ETC دارد. این بدان معناست که تعداد استخراج کنندگانی که تراکنش ها را در شبکه تأیید می کنند بیشتر است و این به معنای امنیت بیشتر آن است.
  • Enterprise Ethereum Alliance را در پشتیبانی از خود دارد. این گروهی از بزرگترین شرکتها و بانکهای کره زمین است که در حال آزمایش شبکه هستند. هنگامی که اعضای EEA اعلام شدند، قیمت اتریوم واقعاً بالا رفت.
  • قابل خرید در بیشتر صرافی های ارزهای دیجیتال پیشرفته (به عنوان مثال Coinbase و Binance) است و می توان آنها را در امن ترین کیف پول های دیجیتال موجود (Ledger Nano S، Trezor و غیره) ذخیره کرد. البته توجه داشته باشید که همه این موارد در مورد ETC نیز صدق می کند.

  جنبه های منفی اتریوم

  تقسیم اتریوم که باعث شد ETH و ETC یکی از قوانین اصلی بلاکچین را نقض کنند. بلاکچین باید کاملاً ثابت باشد (نتوانند تغیرش دهند). اگر یک بار برای صرفه جویی در هزینه مردم تغییر کرده باشد، تقسیم اتریوم از لحاظ تئوری می تواند دوباره تکرار شود. هرچند دفعه بعدی ممکن است این تغییر جامعه محور نباشد.

  جنبه های مثبت اتریوم کلاسیک

  • به چشم انداز اصلی بلاکچین پایبند ماند. فایده یک دفتر کل که به دلخواه جامعه تغییر کند، چیست؟
  • مستعد ترقی بالقوه بیشتر برای سرمایه گذاران است. طبیعتا این ارز، یک سرمایه گذاری با ریسک بالا است اما برخی از طرفداران تأثیرگذار این پروژه افرادی مثل باری سیلبرت از Grayscale Investment Trust هستند.

  جنبه های منفی اتریوم کلاسیک

  • اتحادیه EEA را برای کار روی برنامه های غیرمتمرکز ایجاد شده برای بلاکچین ندارد.
  • دیگر مثل گذشته پشتیبانی توسعه دهندگان سرآمد اتریوم که در وهله اول ایده اتریوم را ارائه دادند را ندارد.
  • برخی عقیده دارند که از طرف کسانی که مخالف کل پروژه اتریوم هستند، پشتیبانی می شود.

  نتیجه

  بنابراین، این راهنمای ما برای اتریوم کلاسیک است. امیدواریم، شما در حال حاضر اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی ایجاد دو ارز رمزپایه به اسم اتریوم که در عنوان آمده اند داشته باشید.

  لطفاً به یاد داشته باشید – اگر قصد خرید چند ETC برای خود دارید، همیشه مطمئن شوید که روند کار ایمن است و این کار را از طریق یک صرافی قابل اعتماد ارز دیجیتال انجام می دهید. برنامه عملی ایده آل به شرح زیر است:

  • ثبت نام در Coinbase (یا هر صرافی رمزنگاری دارای بالاترین امتیاز که گزینه ETC را ارائه می دهد)؛
  • خرید مقدار دلخواه ارز ETC؛
  • ذخیره آن ارز ها در یکی از کیف پول های دیجیتال قابل اعتماد (به عنوان مثال Ledger Nano S یا Trezor).

  با توجه به دانش جدیدتان، به نظر شما کدام یک از این موارد مهمتر است – بازپرداخت سرمایه گذاران یا حفظ ثبات یک بلاکچین؟ ما خیلی دوست داریم نظرات شما را در این مورد بشنویم!