بدون شک شما نیز کلمۀ نرخ بهره به گوشتان خورده است اما ممکن است در مورد تاثیر نرخ بهره در بازار، اطلاعات کامل و دقیقی نداشته باشید. برای درک مفهوم نرخ بهره به زبان ساده می توان گفت نرخ بهره یعنی اینکه شخصی در ازای پولی که از فرد دیگری دریافت کرده، به آن شخص هزینه ای پرداخت کند یا به عبارت دیگر بهرۀ آن پول را پرداخت کند. پرداخت وام با بهرۀ مشخص را می توان یک نمونۀ ساده و ملموس از نرخ بهره دانست. نرخ بهره ای که کاهش یا افزایش آن از طریق رسانه ها یا فضای مجازی اطلاع رسانی می شود، همان هزینه ای است که بانک ها در ازای قرض گرفتن پول از بانک مرکزی باید پرداخت کنند. در ادامۀ این مطلب به تعریف نرخ بهره، انواع آن و تاثیر آن بر بازار فارکس می پردازیم.

فهرست []

  نرخ بهره به زبان ساده چیست؟

  به زبان ساده، نرخ بهره (Interest Rate) یا نرخ سود به هزینه ای که در ازای قرض گرفتن پول پرداخت می کنید گفته می شود. این هزینه به عنوان درصدی از کل مبلغ وام در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال، اگر شما برای خرید ماشین، خانه یا سایر امور دیگر وام بگیرید، باید علاوه بر برگرداندن مبلغ اصلی، بهرۀ آن را نیز پرداخت کنید. همچنین، اگر مبلغی را در بانک قرار دهید به این معنی است که مبلغی را به بانک قرض داده اید و بانک ملزم است که در قبال آن به شما بهره پرداخت کند. نرخ بهره ای که توسط بانک مشخص می شود، میزان بهرۀ پرداختی شما به بانک یا بالعکس را مشخص می کند. حال میزان این نرخ بهره باتوجه به حوزۀ تعریف می تواند یکی از انواع ساده، مرکب، اسمی، حقیقی و… باشد.

  تاثیر نرخ بهره بر بازار فارکس

  نرخ سود در نظر گرفته شده توسط بانک ها به عوامل مختلفی نظیر وضعیت اقتصاد بستگی دارد. نرخ بهره توسط بانک مرکزی هر کشور به منظور تعیین محدودۀ APR هر بانک تعیین می شود. اگر بانک مرکزی میزان نرخ بهره را در سطح بالایی تعیین کند، میزان بدهی افزایش می یابد. درمقابل، اگر میزان بدهی بالارود، افراد زیادی از گرفتن وام منصرف می شوند و میزان تقاضای مصرف کننده کاهش می یابد. به علاوه، تورم نیز همزمان با نرخ بهره افزایش می یابد.

  بانک ها برای برطرف کردن مشکل تورم ممکن است راهکارهای مختلفی نظیر محدودکردن عرضۀ پول یا تقاضای بیش تری را برای اعتبار به کار گیرند. هنگامی که نرخ بهره بالا باشد، مردم تصمیم به پس انداز پول خود می گیرند؛ زیرا از نرخ پس انداز سود بیش تری دریافت می کنند.

  همچنین، بازار سهام آسیب می بیند و افرادی که سرمایه گذاری می کنند ترجیح می دهند به جای سرمایه گذاری در بازار سهام با بازده کم تر از نرخ بالاتر پس انداز استفاده کنند. دسترسی کسب وکارها نیز به منابع مالی سرمایه از طریق بدهی ای که انقباض اقتصادی را به دنبال دارند محدود می شود.

  به دلیل پایین بودن نرخ بهره در پس انداز، احتمال اینکه مشاغل و افراد اقدام به خرید و فروش دارایی های سرمایه گذاری پرریسکی مانند سهام کنند زیاد است. با این کار هزینه ها به بازاز سرمایه تزریق شده و اقتصاد توسعه می یابد. با وجود اینکه دولت ها نرخ های بهرۀ پایین تر را ترجیح می دهند اما با این روند تعادل بازار به هم خورده و با افزایش تقاضا نسبت به عرضه تورم ایجاد می شود. همزمان با به وجود آمدن تورم، نرخ های بهره نیز افزایش می یابد.

  دلیل اهمیت نرخ بهره در بازار فارکس

  تغییرات نرخ بهره مهم ترین و بزرگ ترین عامل تاثیر نرخ بهره بر بازار ارز است که توسط هشت بانک مرکزی جهانی ایجاد شده است. این تغییرات که پاسخی غیرمستقیم به سایر شاخص های اقتصادی است، بازار را بلافاصله و با قدرت کامل به حرکت در می آورد. تغییرات حیرت انگیز در نرخ بهره، بیش ترین تاثیر را بر معامله گران دارد؛ به این صورت که درک درست و نحوۀ پیش بینی صحیح حرکات نوسان باز می تواند منجر به سود بیش تر شود.

  دلیل اهمیت نرخ بهره برای معامله گران

  تاثیر نرخ بهره برای معامله گران در بازار فارکس اهمیت بسیار زیادی دارد. دلیل آن این است که با بالا رفتن نرخ بهره سود بیش تری به ارز سرمایه گذاری شده تعلق می گیرد و در پی آن سود بیش تری نیز به همراه خواهد آمد. البته، این نکته را نمی توان نادیده گرفت که سرمایه گذاری در بازار فارکس ریسک بالایی به همراه دارد و می تواند در یک چشم به هم زدن هرگونه سود و پاداشی را خنثی کند. بنابراین، برای فعالیت در این بازار باید بدانید که همیشه خرید ارز با سود بالاتر تصمیم درست و سودآوری نیست. به طور کلی، در بازار فارکس علاوه بر اینکه باید به اخباری که از سوی بانک مرکزی منتشر می شود توجه کنید، لازم است که در خصوص نرخ های بهره نیز دیدی محتاطانه داشته باشید.

  ارتباط نرخ بهره با معاملات فارکس

  تصور کنید که به عنوان یک فرد سرمایه گذار در کشور انگلستان قصد دارید که مبلغ زیادی را در یک دارایی بدون ریسک مانند اوراق قرضۀ دولتی سرمایه گذاری کنید. حال باتوجه به اینکه نرخ بهره در ایالات متحده در حال افزایش است، به منظور سرمایه گذاری در اوراق دولت ایالات متحده اقدام به خرید دلار آمریکا می کنید.

  باتوجه به اینکه شما به عنوان یک سرمایه گذار در کشور بریتانیا تنها سرمایه گذار با نرخ بهرۀ بالاتر نیستید، تقاضا برای دلار آمریکا افزایش می یابد. با افزایش تقاضا برای دلار، ارز نیز افزایش می یابد. این روند تاثیر نرخ بهره بر بازار ارز را نشان می دهد.

  استراتژی های معاملاتی نرخ بهره در فارکس

  • معامله گران می توانند از طریق انتشار اخبار مربوط به تاثیر نرخ بهره بر بازار، اقدام به انجام معامله، خرید یا فروش ارز نمایند.
  • برخی از معامله گران خبره و پیشرفته در بازار فارکس تغییرات موجود در لحن بانک مرکزی که می تواند انتظارات بازار را تغییر دهد، پیش بینی می کنند.
  • برخی دیگر از معامله گران پس از نتیجۀ نرخ بهره منتظر عقب نشینی جفت ارزها می شوند. با افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی، باید ارز افزایش یابد. بنابراین، در این موقعیت معامله گر قبل از خرید می تواند منتظر کاهش ارزش پول باشد و پیش بینی کند که ارزش ارز ادامه می یابد.

  جمع بندی

  در این مقاله به بررسی تاثیر نرخ بهره بر بازار پرداختیم. این روزها یکی از بازارهای پرطرفدار برای سرمایه گذاری، بازار فارکس است. به طور کلی، می توان گفت بهترین راه برای انجام معاملۀ معامله گران مبتدی در این بازار پیگیری اخبار و تحلیل اقدامات بانک های مرکزی است. همانطور که گفتیم، بانک ها سیاست پولی منطقۀ خود را تعیین می کنند و به دنبال آن نرخ ارز طبق این سیاست ها تمایل به حرکت دارد. معامله گران نیز با حرکت نرخ ارز توانایی به حداکثر رساندن سود خود را دارند. هر معامله گر با استفاده از تجزیه و تحلیل دقیق و کامل می تواند از هر نوع حرکت غافلگیر کنندۀ نرخ جلوگیری کند و در مواقع خاص نیز به آن ها واکنش مناسب و درست نشان دهد.