اگر در بازار فارکس فعالیت داشته باشید، مطمئنا بارها نام deviation یا انحراف استاندارد را شنیده اید. به عنوان فعال این حوزه، می دانید deviation چیست و چگونه تنظیم می شود؟ انحراف استاندارد یا deviation در فارکس، به تفاوت قیمت معامله ای که شما درخواست داده اید و قیمت اجرایی واقعی معامله یا «قیمت ورود به معامله» گفته می شود. البته ممکن است که شما این تفاوت قیمت را با نام انحراف معامله (Trade Deviation) یا انحراف قیمت (Price Deviation) هم در بازار فارکس بشناسید.

فهرست []

  در ادامه قصد داریم شما را به طور کامل تر با این شاخص آشنا کرده و هرچه که در مورد آن باید بدانید را بررسی کنیم؛ با ما تا انتها همراه باشید تا در نهایت بتوانید شانس خود را برای معاملات بالا ببرید.

  انحراف استاندارد یا deviation در فارکس چیست؟

  به بیانی ساده، انحراف استاندارد اندیکاتوری است که اهمیت حرکت های اخیر قیمت یک دارایی را اندازه گیری می کند تا در نهایت بتواند نوسانات حرکات قیمت را در آینده به درستی پیش بینی کند. وقتی معامله ای در بازار فارکس انجام شده و قیمت اجرای معامله در مقایسه با قیمت درخواستی تغییر می کند، این تغییر همان انحراف شناخته می شود.

  به عبارتی دیگر، این معیار، نوسان قیمت ارز و فعالیت بازار را اندازه گیری کرده و به دو صورت مثبت و منفی مورد بررسی قرار می گیرد. به یاد داشته باشید که این پارامتر از جمله پارامترهای مؤثر بر روند معاملات در بازار فارکس است و باید با توجه ویژه ای، علاماتی که نشان می دهد، بررسی و دنبال کنید.

  شما می توانید تعیین کنید تا چه مقدار از قیمت درخواستی را می پذیرید؛ درواقع اگر قیمت درخواستی شما 1.2000 باشد و انحراف 5 پیپ (pips) را تنظیم کنید، اجرای معامله با قیمتی برابر با 1.2005 هم معتبر خواهد بود.

  توجه به این پارامتر مهم در فارکس می تواند سود شما را افزایش داده و در نهایت برای شما موثر باشد؛ زیرا قیمت ورود به معامله معمولاً از تصورات تریدر برای معامله متفاوت است. همچنین انحراف ممکن است در مواردی که اجرای سریع معاملات ضروری است نیز تاثیر مناسبی داشته باشد؛ مانند معاملات اسکالپینگ (Scalping).

  برای اجتناب از انحراف های ناخواسته، معامله گران ممکن است از انواع مختلف ارتباط با بازار مانند اجرای فوری (Market Execution) یا ارسال درخواست (Pending Order) استفاده کنند؛ به عبارت دیگر انحراف نشان دهنده تغییر در قیمت یا زمان اجرای معامله در مقایسه با درخواست معامله گر است؛ این انحراف ایجاد شده می تواند مثبت یا منفی باشد.

  انواع انحراف استاندارد یا deviation

  • انحراف مثبت (Positive Deviation): وقتی قیمت اجرای معامله، بالاتر از قیمت درخواستی شما باشد، این انحراف مثبت به شمار می آید. این عدد ممکن است در شرایط پرفروشی (Bearish) یا زمان وقوع خبرها یا رویدادهای مهم اتفاق بیفتد.
  • انحراف منفی (Negative Deviation): وقتی قیمت اجرای معامله، پایین تر از قیمت درخواستی شما باشد، به این انحراف منفی گفته می شود. این نوع انحراف در شرایط بازاری پرخریدار (Bullish) یا در مواقعی که بازار آرام و پایدار است رخ می دهد.

  در بازار فارکس، شما می توانید انحراف را تنظیم کنید تا به شما اجازه داده شود درخواست های معاملاتی تان را با توجه به تغییرات قیمت یا زمان اجرای معامله مدیریت کنید. این تنظیمات معمولاً در پلتفرم معاملاتی در دسترس هستند؛ مانند MetaTrader.

  در ادامه چگونگی تنظیم انحراف در پلتفرم MetaTrader را با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

  چگونه deviation را در فارکس تنظیم کنیم؟

  در بازار فارکس، می توانید میزان انحراف را تنظیم کنید تا درخواست های معاملاتی را با توجه به تغییرات قیمت یا زمان اجرای معامله، مدیریت کنید. به یاد داشته باشید که مقدار انحرافی که تنظیم می کنید، باید با استراتژی معاملاتی و سبک شما همخوانی داشته باشد.

  اگر معاملات خود را در بازارهای پرفروش (Bearish) یا بازارهای پرخریدار (Bullish) انجام می دهید، ممکن است به تنظیم های متفاوتی نیاز داشته باشید. این تنظیمات معمولاً در پلتفرم معاملاتی MetaTrader دردسترس معامله گران است.

  تنظیم انحراف به شما کمک می کند در شرایط بازار متغیر و پرسرعت، بهترین قیمت را دریافت کنید. همچنین، در شرایطی که انحراف را به درستی تنظیم کرده باشید، تأثیرات آن را در معاملات خود مشاهده خواهید کرد.

  تنظیم deviation یا انحراف استاندارد در فارکس با توجه به موارد زیر قابل انجام است:

  • ورود به حساب معاملاتی: ورود به حساب کاربری در پلتفرم معاملاتی MetaTrader
  • انتخاب نماد معاملاتی: انتخاب نماد معاملاتی جفت ارز مورد نظر
  • اجرای دستور معامله: انتخاب دستور معامله یعنی خرید یا فروش و ورود اطلاعات معامله
  • تنظیم انحراف: توجه به تنظیمات اجرای معامله در مرحله تنظیم انحراف؛ بیشتر پلتفرم های معاملاتی به خصوص MetaTrader، این گزینه را هنگام وارد کردن دستور معامله ارائه می دهند.
  • ارسال دستور معامله: ارسال دستور معامله پس از تنظیم انحراف به دقت؛ اگر شرایط بازار با تنظیمات انحراف شما مطابقت داشته باشند، معامله مطابق دستور اجرا می شود.

  مهم ترین نکات استفاده از این شاخص در معاملات فارکس

  همانطور که پیشتر نیز توضیح دادیم، این مفهوم در فارکس اهمیت زیادی برای معامله گران داشته و سبب می شود آن ها راحت تر بتوانند روند قیمتی در بازار را پیش بینی کنند. در نتیجه اگر این پارامتر، به شکل درستی تنظیم شود، تأثیر مثبتی بر معاملات افراد در بازار فارکس خواهد داشت.

  مهم ترین نکات در زمان استفاده از Deviation در بازار معاملاتی فارکس را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • مطالعه و آموزش مداوم: بازار فارکس پویا و پیچیده است؛ برای بهترین استفاده از انحراف و موفقیت در معاملات، باید همواره مطالب مربوط به بازار و اخبار روز را دنبال کنید.
  • توجه به تغییرات بازار: بازار فارکس دائماً در حال تغییر است؛ به همین دلیل، باید همیشه شرایط بازار را رصد کرده و تصمیم های معاملاتی خود را با توجه به تغییرات جدید به روز کنید.
  • معرفی به مفهوم انحراف: به عنوان یک معامله گر فارکس، در ابتدا باید به درستی مفهوم انحراف و نحوه عملکرد آن در معاملات خود دقت کرده و درک درستی از مفهوم آن داشته باشید.
  • مدیریت ریسک: همیشه از عوامل مدیریت ریسک مانند توقف ضرر (Stop Loss) و گرفتن سود (Take Profit) استفاده کنید. این عوامل، به شما کمک می کنند از انحراف های ناخواسته محافظت و ضررهای احتمالی را مدیریت کنید.
  • بررسی شرایط بازار: باید با دقت شرایط بازار را بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا استفاده از انحراف مناسب است یا خیر؛ در بازارهای نوسانی (Volatile)، انحراف معمولاً بیشتر بوده و استفاده از آن از نظر کارشناسان منطقی نیست.
  • رصد اخبار و رویدادها: رویدادهای اقتصادی و سیاسی می توانند تغییرات ناگهانی در بازار فارکس ایجاد کنند؛ پس باید به دقت اخبار و رویدادهای مهم را رصد کرده و در نظر داشته باشید چگونه این اخبار بر انحراف ها و معاملات شما تأثیرگذار خواهند گذاشت.
  • انتخاب مقدار انحراف مناسب: مقدار انحرافی که تنظیم می کنید، باید با استراتژی معاملاتی و سبک شما همخوانی داشته باشد. اگر معاملات خود را در بازارهای پرفروش (Bearish) یا بازارهای پرخریدار (Bullish) انجام می دهید، ممکن است نیاز به تنظیم های متفاوتی داشته باشید.
  • آزمایش و تنظیم مداوم: استفاده از انحراف به معنای آزمون و تنظیم مداوم تا در نتیجه آن، ببینید کدام تنظیمات برای شما بهترین عملکرد را دارند. به یاد داته باشید که هیچ استراتژی یا تنظیمی وجود ندارد که برای همه معامله گران مناسب باشد و نتیجه یکسانی به دست آورد؛ بنابراین باید با تجربه، بهترین تنظیمات را برای خودتان پیدا کنید.

  سخن پایانی

  همانطور که توضیح دادیم، deviation معیاری مهم در معاملات فارکس است که می تواند به معامله گران کمک کند فرصت های معاملاتی بالقوه را شناسایی کنند. با تنظیم انحراف در فارکس و نظارت بر آن، معامله گران می توانند تصمیم های معاملاتی بهتری بگیرند و شانس موفقیت خود را افزایش دهند.

  البته معامله گران باید از انحراف درباره سایر اندیکاتورها استفاده کنند و درک روشنی از استراتژی معاملاتی خود داشته باشند تا از این ابزار سود را در بازار معاملاتی فارکس ببرند.

  پرسش های متداول

  این مفهوم در فارکس به معنای انحراف قیمتی است و به تفاوت قیمت درخواستی معامله و قیمت واقعی اجرای معامله اشاره دارد. این تفاوت ممکن است مثبت (قیمت اجرای معامله بیشتر از قیمت درخواستی) یا منفی (قیمت اجرای معامله کمتر از قیمت درخواستی) باشد و در تعیین شرایط اجرای معاملات تأثیر دارد.

  با محاسبه این مفهوم در معاملات فارکس می توان ریسک را به خوبی مدیریت کرد. همچنین منطقی ترین قیمت اجرای معامله را در بازار محاسبه کرد و براساس آن در بازار خرید و فروش ارز را انجام داد. بازار فارکس ممکن است طی مدت های کوتاه تغییرات نوسانی داشته باشد. محاسبه انحراف به معامله گران کمک می کند در مواجهه با تغییرات سریع قیمت به راحتی تصمیم های مناسب بگیرند.

  محاسبه این مفهوم به معامله گران اجازه می دهد در مواجهه با تغییرات سریع قیمت، به راحتی تصمیم های مناسب بگیرند. با محاسبه انحراف و تنظیم درست آن معامله گران می توانند از تأثیرات ناخواسته و ناراحت کننده انحراف های بزرگ که ممکن است در بازار رخ دهد، به سرعت جلوگیری کنند.

  خیر؛ زیرا استراتژی معاملاتی و شرایط همه معامله گران در بازار یکسان نیست و افراد باید با توجه به شرایط خود محاسبه این مفهوم را انجام دهند و آن را برای معاملات خود تنظیم کنند.