مهم ترین تصمیمی که سرمایه گذاران در زمینه خرید و فروش ارز دیجیتال باید بگیرند این است که ارزهای خود را در چه کیف پول معتبر و مطمئنی ذخیره کنند و به این ترتیب مانع زیان مالی خود شوند. بنابراین آن ها به یک کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارند که یکی از آن ها کیف پول سرد است.

فهرست []

  کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

  کیف پول ارز دیجیتال (Wallet)، یک برنامه نرم افزاری یا سخت افزاری جهت مدیریت ارزهای دیجیتال است. یک کیف پول ارز دیجیتال کلیدهای خصوصی و عمومی و فهرست کل تراکنش ها را ذخیره می کند. این کلیدها برای کاربر این امکان را فراهم می کنند که ارزهای دیجیتال خود را ارسال و دریافت کند. کیف پول های ارز دیجیتال، به دو دسته کیف پول گرم و سرد تقسیم می شوند.

  کیف پول گرم (Hot Wallet)

  کیف پول گرم در سیستم عامل هایی که ذخیره سازی را به صورت آنلاین انجام می دهند، کاربرد دارد و دقیقأ به همین دلیل است که در برابر هک شدن بسیار آسیب پذیر هستند.

  کیف پول سرد (Cold Wallet)

  کیف پول سرد، آفلاین است و ذخیره سازی را بدون نیاز به اینترنت انجام می دهد و نمی توان به راحتی آن را از راه دور هک نمود. به همین دلیل این نوع از کیف پول ها، مطمئن ترین و امن ترین روش ذخیره سازی رمزارزها محسوب می شوند.

  انواع کیف پول سرد

  1. کیف پول های سخت افزاری
  2. کیف پول های کاغذی
  3. کیف پول های ذهنی

  ۱- کیف پول سخت افزاری

  این نوع از کیف پول ها، دستگاه های فیزیکی هستند که کلید خصوصی شما را به گونه ای ذخیره سازی می کنند تا اگر دستگاه در معرض خطر بد افزارها قرار گیرد، هک نشود. بسیاری از کیف پول های سخت افزاری این امکان را به کاربران خود می دهد تا در صورت مفقود و یا دزدیده شدن، یک پشتیبان از Mnemonic کیف پول ایجاد کند. در واقع، کیف پول های سخت افزاری ترکیبی بهینه از ایمنی و سادگی را برای کاربر ارایه می دهند. به عنوان مثال، برای ارسال بیت کوین هایی که در یک کیف پول سخت افزاری قرار دارند، باید سخت افزار مربوطه را به همراه داشته باشید و آن را به یک کامپیوتر متصل کنید و از نوعی وب سایت برای دسترسی و کنترل کیف پول تان استفاده نمایید. تنها محدودیت این نوع از کیف پول سرد، این است که برای ارسال بیت کوین ها همیشه باید کیف پول های سخت افزاری همراهتان باشد.

  ۲- کیف پول های کاغذی

  کیف پول کاغذی، از کاغذ یا ماده ای ساخته شده است که قابلیت چاپ یا نوشتن دارد و کلیدهای خصوصی و عمومی بر روی یک کاغذ چاپ می شود. با توجه به این که کلیدها به هیچ سروری وصل نمی شوند، امکان هک این نوع از کیف پول های ارز دیجیتال وجود ندارد و تنها راهی که کسی بتواند به آن ها دسترسی داشته باشد این است، کاغذی که کلیدها روی آن چاپ شده اند را در اختیار داشته باشد. بنابراین می توان بیان کرد که کیف پول کاغذی یکی از امن ترین گزینه ها برای ذخیره ­سازی ارزهای دیجیتال است. عیب اصلی کیف پول کاغذی امکان آسیب فیزیکی و تأثیرپذیری از محیط است. این کیف پول ممکن است از طریق سرقت و یا تخریب به وسیله سیل یا آتش سوزی ایمن نباشد و از بین برود.

  ۳- کیف پول های ذهنی

  کیف پول های ذهنی، راهی برای ایجاد یک کلید خصوصی بدون استفاده از یک سری حروف یا متن از پیش تعیین شده را ایجاد می کند. بنابراین به جای دریافت یک “Mnemonic” تصادفی ایجاد شده، تصمیم می گیرید که بر پایه یک عبارت عبور و استفاده از یک الگوریتم ساده، یک کلید خصوصی از آن عبارت عبور ایجاد نمایید. کیف پول های ذهنی معایب بسیاری دارند زیرا احتمال هک شدن آن ها به نسبت بسیار بالا است. در واقع آن کدی که مردم به عنوان عبارت عبور استفاده می کنند، به راحتی توسط هکرها قابل پیش بینی است. در نهایت می توان بیان کرد، مهم ترین عامل برای انتخاب کیف پول بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، امنیت آن است. از بین انواع کیف پول ارز دیجیتال، کیف پول سخت افزاری به دلیل امنیت بالاتر نسبت به سایر کیف پول ها، مناسب ترین نوع کیف پول بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به حساب می آید.