boj در فارکس به سیاست های بانک مرکزی ژاپن اشاره دارد. این کلمه ی سه حرفی مخفف (Bank Of Japan) است که وظیفه کنترل پول و نظارت بر سیاست های مالی را بر عهده دارد. این بانک؛ مسئول تعیین نرخ بهره، نظارت بر بازار ارز و اجرای سیاست های پولی در ژاپن است. در بازار فارکس تصمیمات و اقدامات بانک مرکزی ژاپن می توانند تاثیر قابل توجهی بر روند نرخ ارز ژاپن یعنی ین (JPY) داشته باشند. تغییرات در سیاست های پولی یا تصمیمات مرتبط با نرخ بهره برداری، توسط بوج تعیین شده و باعث تغییرات در ارزش یِن ژاپن، نسبت به ارزهای دیگر می شود. در ادامه قصد داریم شما را با این مفهوم در فارکس بیشتر آشنا کنیم و جزئیات مربوط به بازارهای مالی مرتبط با آن را به صورت کامل شرح دهیم.

فهرست []

  boj در فارکس چیست؟

  همان طور که گفته شد، بوج برای حفظ ثبات سیستم مالی، سیاست پولی ویژه ای را اجرا کرده و ارز صادر می کند. این بانک، با انتشار ارز ملی کشور یعنی “ین ژاپن”، مسئولیت حفظ ثبات نظام مالی ژاپن را بر عهده دارد. هیئت سیاست گذاری بانک مرکزی این کشور، جلسات منظم سیاست پولی را برگزار می کنند و در مورد رویکرد آنها نسبت به نرخ بهره و چگونگی تاثیرگذاری بر تورم تصمیم گیری می کنند.

  وظایف اصلی بانک مرکزی ژاپن

  یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی ژاپن حفظ ثبات سیستم مالی و حفظ ثبات قیمت هاست. دولت ژاپن 55 درصد مالکیت بانک مرکزی و 100 درصد حق رای را در اختیار دارد و 45 درصد باقیمانده، سهام شناور عمومی است که با نام JASDAQ در بازارهای مالی معامله می شود. هاروهیکو کورودا از مارس 2013 رئیس بانک مرکزی ژاپن است، وی در آگوست 2019 برای دومین بار به این سمت برگزیده شده است و برای یک دوره پنج ساله وظیفه را بر عهده دارد. اصلی ترین وظایف این بانک مرکزی، موارد ذکر شده در زیر هستند:

  • حفظ ثبات سیستم مالی: boj به منظور حفظ ثبات سیستم مالی اقدامات مختلفی را انجام می دهد. کنترل نرخ ارز، کنترل بهره پولی و انتشار اسکناس از جمله مهم ترین اقدامات و وظایف آن است. این اقدامات به حفظ پایداری سیستم مالی و جلوگیری از بحران های مالی کمک می کند.
  • حفظ ثبات قیمت: یکی دیگر از اهداف مهم، حفظ ثبات قیمت است. بوج همواره تلاش می کند تا نرخ تورم را کنترل کرده و قیمت ها را تا حد ممکن ثابت نگه دارد. هدف این بانک نگه داشتن نرخ تورم در مرز 2 درصد است و با سیاست های مختلفی سعی در کنترل بازار ارزها دارد.

  نقش boj در فارکس

  این بانک نقش تعیین کننده ای را در بازار ارز بر عهده دارد. تصمیمات و سیاست های پولی این بانک مرکزی بر بازار جفت ارز ها تأثیر مستقیمی می گذارد و موجب رونق این بازار در جهان می شود. در بازار ارز، تقاضا برای معامله ین ژاپن همواره وجود دارد و بسیاری از افراد فعال در بازار مالی فارکس، همواره جزئیات مربوط به بخشنامه ها و گزارش های بانک مرکزی ژاپن را دنبال می کنند تا براساس سیاست های این بانک بتوانند نرخ ارزهای متقابل با ین ژاپن را در بازار پیش بینی کنند و استراتژی معاملاتی خود را به بهترین شکل ممکن طراحی نمایند.

  boj معمولا به طور مستمر جلسات سیاست گذاری پولی (MPMs) را با هدف حفظ ثبات سیستم مالی این کشور و کنترل نرخ تورم، هر ساله برگزار می کند. برای معامله گری موفق، شناخت بانک مرکزی و تاثیر سیاست های آن بر بازار ضروری است. هیئت سیاست گذاری این بانک مرکزی، به صورت مداوم برای تعیین نرخ بهره و کنترل تورم تصمیم گیری می کند. بنابراین؛ معامله گران در فارکس باید به طور مستمر نسبت به این روند آگاهی داشته باشند.

  تاثیر بوج بر ارزش ین ژاپن

  سیاست های پولی انبساطی بانک مرکزی ژاپن؛ طی سال های اخیر تاثیر مهمی بر ارزش ین داشته و بسیاری از معامله گران با دنبال کردن سیاست های این بانک، معاملات خود را انجام می دهند. ژاپن با نگه داشتن نرخ بهره در سطح پایین موفق شده رونق اقتصادی را به کشور خود بیاورد و ارزش ین ژاپن، یکی از پرتقاضا ترین ارزهای بازار مالی فارکس را افزایش دهد و ارزش پولی خود را با این سیاست ها در کوتاه مدت تقویت کند. نرخ بهره کوتاه مدت، عامل بنیادی در ارزش گذاری یک ارز در بازار فارکس است، از این رو معامله گران از نزدیک آن را رصد می کنند.

  چطور براساس تصمیمات boj در فارکس معامله کنیم؟

  معامله گران با دنبال کردن تصمیمات بانک مرکزی ژاپن و تحلیل صحیح از نتایج و جهت گیری های آن می توانند به راحتی در بازار قیمت ین ژاپن و جفت ارزهای متقابل این ارز را پیش بینی کنند و با بهترین سود خرید و فروش خود را در بازار مالی فارکس انجام دهند. به صورت کلی تصمیمات boj در فارکس در مورد ثابت نگه داشتن نرخ بهره تاثیرات زیر را بر قیمت و ارزش ارز در بازار فارکس دارد:

  • کاهش نرخ بهره باعث تضعیف ارزش ین و تقویت جفت های ارزی حاوی ین می شود.
  • افزایش نرخ بهره باعث تقویت ارزش پول ملی ژاپن، ین شده و موجب کاهش ارزش جفت ارزهای متقابل ین می شود.
  • ثابت ماندن نرخ بهره هم یکی دیگر از عوامل تغییر قیمت در بازار مالی فارکس است.

  سخن پایانی

  boj در فارکس اشاره به بانک مرکزی ژاپن دارد که سیاست های این بانک به طور مستمر بر نرخ ارز ژاپن و سایر جفت ارزهایی که با ین ژاپن معامله می شود، به صورت چشمگیری تاثیرگذار است. معامله گران در بازار فارکس با دنبال کردن اخبار بوج، موفق شده اند تا حدی نرخ ارز پیش بینی کنند و براساس آن معاملات خود در بازار مالی فارکس برنامه ریزی نمایند.

  سوالات متداول

  مخفف واژه Bank of Japan است و منظور از آن بانک مرکزی ژاپن است که سیاست های این بانک به طور مستقیم بر قیمت ین ژاپن و جفت ارزهای متقابل با این ارز تاثیر می گذارد.

  بازار انتظار دارد نرخ بهره، ثابت باقی بماند و تغییر نکند که در این حالت ابتدا قیمت ارز افزایش یافته و سپس موجب تقویت پول ملی ژاپن می شود.

  boj یا همان بانک مرکزی ژاپن مسئولیت های بسیار مهمی را بر عهده دارد که حفظ ثبات مالی و کنترل نرخ تورم از مهم ترین وظایف، برای تقویت اقتصاد این کشور است.

  بانک مرکزی ژاپن با برگزاری جلسات مستمر توانسته از سال 2018 تا به امروز نرخ بهره را در محدود 0.1 درصد ثابت نگه دارد تا رشد اقتصادی این کشور به بالاترین درجه خود برسد. این نحوه عملکرد در واقع بخشی از وظایف این نهاد است که به خوبی آن را انجام داده است.