بلاک چین یک دفتر کل معاملات است. هر زمان که شخصی بیت کوین یا ارز دیجیتال دیگری را از یک کیف پول به کیف دیگر ارسال می کند، تراکنش در دفتر ثبت می شود، اما چطور می توان تاریخچه تراکنش ها را در دفتر کل بلاک چین مشاهده کرد؟ در این مطلب قصد داریم به ساده ترین روش انجام این کار، یعنی بلاک چین اکسپلورر (Blockchain Explorer) اشاره کنیم.

فهرست []

  بلاک چین اکسپلورر (Blockchain Explorer) چیست؟

  کاوشگر بلاک ارز، یک مرورگر بلاک چین آنلاین است که می تواند جزئیات تمام تراکنش هایی را که تاکنون در یک شبکه بلاک چین رخ داده است، نشان دهد. کاوشگرهای بلاک برای بیت کوین و همچنین برای آلت کوین ها به طور منحصربه فرد و یکتا ایجاد شده اند.

  از برخی کاوشگرهای بلاک می توان در چندین شبکه مختلف استفاده کرد؛ درحالی که برخی دیگر تنها برای یک بلاک چین خاص هستند؛ برای مثال، یک کاوشگر بلاک بیت کوین تنها می تواند اطلاعاتی را از شبکه بیت کوین پیدا کند و نمایش دهد؛ مانند زمانی که شخصی بیت کوین را به کیف پول دیگری ارسال می کند. به طورکلی یک بلاک کاوشگر می تواند برای یافتن هر تراکنش خاص یا مشاهده تاریخچه اخیر زنجیره استفاده شود.

  تاریخچه Blockchain Explorer

  مفهوم کاوشگران بلاک چین هم زمان با بلاک چین پدیدار شد. دلیل ایجاد این ابزار دشواربودن بررسی بلاک چین ها بود؛ برای مثال وقتی شخصی می گوید برای شما ارز ارسال کرده، اما دارایی در کیف پول شما قرار نگرفته است. این وضعیت معمولاً به این دلیل ایجاد می شود که هنوز در انتظار تأیید بوده یا به طورکلی رد شده است. علاوه بر این، با توجه به اینکه داده ها در بلاک چین به روش خاصی ساختاربندی شده اند، بررسی بلاک چین ها برای همه افراد کار ساده ای نبود.

  اولین کاوشگر بلاک چین که برای بلاک چین بیت کوین ایجاد شده بود، در نوامبر 2010 تقریباً هم زمان با معرفی بیت کوین ایجاد شد. در ابتدا این کاوشگر از طریق آدرس theymos.ath.cx:64150/bbe در دسترس بود، اما بعد از مدتی به blockexplorer.com منتقل شد.

  بلاک چین اکسپلورر چه کاربردی دارد؟ 

  کاوشگر بلاک چین به کاربران اجازه می دهد فعالیت های انجام شده در بلاک چین را مشاهده کنند. کاربران از کاوشگرهای بلاکی برای ردیابی وضعیت یک تراکنش در انتظار یا برای مشاهده موجودی کیف پولشان استفاده می کنند. علاوه بر این موارد، در ادامه به مهم ترین کاربردهای Blockchain Explorer اشاره شده است:

  • تاریخچه هر آدرس کیف پول، از جمله تمام تراکنش های ارسال شده به آن آدرس و از آن آدرس را بررسی کنید.
  • بررسی بلاک هایی که به بلاک چین اصلی متصل نیستند و بلاک چین اصلی آن ها ناشناخته است، به این موارد بلوک های یتیم می گویند.
  • بزرگ ترین تراکنش ارسال شده در 24 ساعت گذشته را بررسی کنید.
  • تعداد تراکنش هایی را که با مدل دو بار خرج کردن انجام شده اند مشاهده کنید.
  • فرد یا استخر ماینینگی که یک بلاک خاص را استخراج کرده اند، شناسایی کنید.
  • بلوک پیدایش یا اولین بلوکی را که تاکنون روی یک زنجیره معین استخراج شده است، مشاهده کنید.
  • سایر اطلاعات مربوط به یک بلاک چین، مانند هزینه های میانگین تراکنش، نرخ هش، سختی استخراج و سایر داده ها را مشاهده کنید.

  موارد استفاده پیشرفته تری نیز برای کاوشگرهای بلاک وجود دارد، اما این موارد بیشتر توسط شرکت هایی استفاده می شود که نرم افزارهای پیچیده ای را برای ردیابی فعالیت های مجرمانه یا تلاش برای پیش بینی قیمت ارزهای دیجیتال ایجاد می کنند.

  چرا باید از Blockchain Explorer استفاده کنیم؟

  بلاک کاوشگرها برای معامله گران، استخراج کنندگان، اعتبارسنج ها، کسب وکارها و علاقه مندان به صنعت ارزهای دیجیتال کاربرد بالقوه ای دارند. اگر در حال خرید یا فروش ارز هستید، می توانید از یک Blockchain Explorer برای بررسی وضعیت تراکنش استفاده کنید. همچنین می توانید اطلاعات مرتبط با آدرس بلاک چین خود را به دست آورید، از جمله تاریخچه تراکنش ها، ارزش کل دارایی های نگهداری شده در آدرس، کل مقدار ارز دیجیتال دریافتی در آدرس و مقدار کل رمزارز ارسال شده از آدرس و غیره.

  استخراج کنندگان می توانند از کاوشگرهای بلوک برای بررسی این موضوع استفاده کنند که آیا یک بلوک را با موفقیت استخراج کرده اند یا خیر و کسب وکارها می توانند داده های تراکنش مربوط به پروژه های خود را تجزیه و تحلیل کنند. به همین ترتیب، هرکسی می تواند از کاوشگرهای بلاک برای نظارت بر فعالیت نهنگ ها و افراد با آدرس های بلاک چین شناخته شده استفاده کند؛ برای مثال، نظارت بر آدرس هایی که متعلق به ساتوشی ناکاموتو هستند، یک سرگرمی مورد علاقه جامعه علاقه مندان ارزهای دیجیتال است.

  همچنین کاوشگرهای بلاک به علاقه مندان کمک می کنند تا اطلاعات فنی درباره عملکردهای داخلی بلاک چین، مانند آخرین تراکنش ها و بلوک ها، سختی بلاک، نرخ هش، ارتفاع بلوک، کارمزد تراکنش، حجم تراکنش و موارد دیگر را بیابند؛ به همین ترتیب، یک بلاک کاوشگر می تواند داده های بازار مانند عرضه در گردش، حداکثر عرضه و ارزش بازار یک ارز دیجیتال را در اختیار کاربران قرار دهد.

  توجه به این نکته مهم است که اطلاعات یک بلاک کاوشگر ممکن است با توجه به معماری بلاک چین متفاوت باشد؛ برای مثال یک بلاک کاوشگر برای یک بلاک چین اثبات کار (PoW) داده های مربوط به ماینرها را نمایش می دهد؛ درحالی که یک کاوشگر بلاک برای یک بلاک چین اثبات سهام (DPoS) اطلاعات مربوط به تولیدکنندگان بلوک و انتخابات را نمایش می دهد.

  برخی موارد دیگر نیز درباره اهمیت استفاده از این بازار عبارت در ادامه بیان شده اند:

  • کاوشگران بلاک چین می توانند سطوح قابل توجهی از شفافیت را با اجازه دادن به کاربران برای بررسی موجودی و آدرس های قرارداد هوشمند ارائه دهند.
  • Blockchain Explorer همچنین می تواند در تأیید اعتبار آدرس کیف پول قبل از ارسال دارایی های رمزنگاری شده برای یک شخص مؤثر باشد.
  • کاوشگران بلاک چین می توانند بررسی کنند که آیا دارایی به مقصد تحویل داده شده است یا خیر.
  • کاوشگرها می توانند به توسعه دهندگان در شناسایی ویژگی ها و عملکردهای اضافی موردنیاز در کیف پول ها و سایر نرم افزارها کمک کنند. علاوه بر این می توانند از برنامه نویسی کارآمد کیف پول خود برای ارسال، دریافت و ذخیره ارزهای دیجیتال اطمینان حاصل کنند.

  نمونه هایی از بلاک چین اکسپلورر

  در ادامه به محبوب ترین بلاک چین اکسپلوررها اشاره می کنیم. همان طور که در ابتدای مطلب هم گفته شد، کاوشگرهای مختلفی برای انواع مختلف ارزهای دیجیتال وجود دارد که البته می توان از برخی کاوشگرها برای جست وجوی چندین چین یا زنجیره استفاده کرد.

  بلاک چین اکسپلورر Blockchain.org

  lockchain.org که قبلاً با نام Blockchain.com شناخته می شد، کاوشگر محبوب بلاک بیت کوین است. این اکسپلورر به کاربران اجازه می دهد تا بلاک چین بیت کوین را براساس تراکنش، آدرس یا بلاک جست وجو کنند. بسیاری از کاربران بیت کوین احتمالاً در مقطعی برای نظارت یا ثبت تراکنش های بیت کوین خود از Blockchain.org استفاده کرده اند.

  بلاک چین اکسپلورر Blockchair

  درحالی که بیشتر کاوشگرهای بلاک تنها روی یک بلاک چین کار می کنند، بلاک چین می تواند برای جست وجوی چندین بلاک چین استفاده شود. این کاوشگر امکان جست وجو در بلاک های اتریوم، بیت کوین کش و بیت کوین را فراهم می کند. کاربران می توانند عبارت ها، سختی استخراج، اندازه Mempool و نودها را در این اکسپلورر جست وجو کنند.

  بلاک چین اکسپلورر Tokenview

  Tokenview امکان انجام جست وجو را در بیش از 20 بلاک چین را فراهم می کند. این بلاک چین اکسپلورر در چین مستقر است و در سال 2018 راه اندازی شد.

  بلاک چین اکسپلورر Etherscan

  Etherscan احتمالاً محبوب ترین کاوشگر بلاک چین برای شبکه اتریوم است. این اکسپلورر این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا آدرس های ETH، موجودی کیف پول، تراکنش ها، قراردادهای هوشمند و موارد دیگر را جست وجو کنند.

  سخن پایانی

  بلاک چین اکسپلورر را می توان یک موتور جست وجو برای یک بلاک چین در نظر گرفت که به کاربر اجازه می دهد اطلاعات مختلف زیادی درباره آن بلاک چین پیدا کند. برای استفاده از کاوشگر بلوک، از وب سایت آن بازدید کرده و اطلاعات موردنظر خود را وارد کنید.

  برای مثال به منظور جست وجوی تراکنش معلقی که در حال حاضر در Mempool ذخیره شده است، می توانید شناسه هش تراکنش ارائه شده توسط کیف پول یا صرافی خود را وارد کنید. کسانی که درباره فناوری بلاک چین کنجکاو هستند، می توانند از کاوشگر بلاک برای «کاوش» در بلاک چین استفاده کنند و به مواردی مانند بزرگ ترین تراکنش ها، آخرین بلوک استخراج شده یا نرخ هش نگاه کنند.