ازجمله سؤالاتی که برای تعداد زیادی از افراد پیش می آید، «دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟» است. رواج یافتن خودپردازها باعث آسان و راحت شدن بسیاری از فرآیندهای بانکی شد. دستگاه خودپرداز بیت کوین هم به عنوان یکی از این خودپردازها به شمار می آید که برای آسان کردن کارهای مربوط به ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. درواقع، این دستگاه ها کیوسک های اینترنتی هستند که شرایطی را برای افراد وجود می آورند تا خرید بیت کوین و یا ارزهای دیجیتال دیگر را به وسیله ی پول نقد و یا کارت اعتباری انجام دهند. به این دستگاه ها که BTM گفته می شود، امکان خرید و فروش بیت کوین را به کاربران می دهد. بیش تر این دستگاه های خودپرداز، به غیر از کارت اعتباری، پول نقد را هم می گیرند. 

فهرست []

  Bitcoin ATM برعکس دستگاه خودپرداز بانک، به کاربران اجازه می دهد عملیات برداشت، واریز و یا منتقل کردن وجه نقد را به شکل فیزیکی انجام دهند. همین امر، تراکنش های بر پایه ی بلاک چین را به وجود می آورد که به وسیله ی کد QR، ارزهای دیجیتال را به کیف پول دیجیتالی شخص ارسال می نماید.

  دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست؟

  دستگاه خودپرداز بیت کوین شرایطی را برای کاربران فراهم می کند تا برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اقدام نمایند. 29 اکتبر سال 2013 زمانی بود که این دستگاه برای نخستین بار توسط کافی شاپی واقع در کانادا به وجود آمد و مورد استفاده قرار گرفت. با وجود اینکه دستگاه های خودپرداز بیت کوین مانند دستگاه های خودپرداز بانک عمل می کنند ولی از نظر ارائه ی پول نقد با آن ها تفاوت دارند. این دستگاه ها کیوسک هایی هستند که به شبکه ی بیت کوین وصل هستند و کاربران قادر به خرید توکن های دیجیتالی هستند. دستگاه های خودپرداز بیت کوین به صرافی حضوری ارزهای دیجیتال شباهت دارند. اجزای تشکیل دهنده ی آن ها شامل یک اسکنر و یک پول شمار است و برای مقدار واریزی وجه نقد دارای محدودیت هستند. در این دستگاه ها، یک صرافی آنلاین قیمت بیت کوین را به شکل لحظه ای نشان می دهد و حتی اشخاصی که دارای حساب بانکی نبوده و عضو سیستم بانکی به حساب نمی آیند هم قادرند خودپردازهای بیت کوین را مورد استفاده قرار دهند. سال پیش تعداد این خودپردازها در دنیا که بیش تر آن ها در ایالات متحده موجود هستند، به شدت بالا رفت. راه اندازی این دستگاه ها در سایر کشورها از قبیل کشورهای اروپایی هم صورت گرفته است. در کشور چین هم با وجود اینکه فعالیت ارزهای دیجیتال ممنوع می باشد اما یک دستگاه خودپرداز در پکن موجود است. 

  نحوه ی عملکرد دستگاه خودپرداز بیت کوین

  اکنون که می دانید دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست، خوب است با نحوه ی کارکردن آن نیز آشنا شوید. تعداد زیادی از دستگاه های خودپرداز بیت کوین به دوصورت کار می کنند. 

  در اولین مدل، کاربران از طریق کد کیو آر و اسکنر، اسکن و تنظیم کیف پول ارز دیجیتالی خود را انجام می دهند. بعد از این مرحله، میزان بیت کوینی که می خواهند برای خود خریداری نمایند، در دستگاه وارد کرده و سپس هزینه ی آن را با کارمزدش می پردازند. در آخر، دستگاه بیت کوین هایی که کاربر خریداری کرده است به کیف پول او ارسال خواهد کرد. 

  در دومین مدل، کاربر توانایی این را دارد تا یک کیف پول کاغذی به وجود آورد. این کار زمانی انجام می گیرد که شخص تمایل ندارد کیف پول خود را به دستگاه متصل کند و قادر است شیوه ی کاغذی را مورد استفاده قرار دهد.

   به این ترتیب، پرداخت مبلغ بیت کوینی که خریداری شده است، با استفاده از پول نقد و یا یک کارت اعتباری انجام می شود. در مقابل، Bitcoin ATM یک رسید کاغذی که در آن یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی موجود است و دربردارنده ی دارایی های کاربر می باشد، ارائه می دهد. 

  مناسب ترین مکان ها برای نصب دستگاه خودپرداز بیت کوین

  در بخش دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست، می خواهیم به محل هایی که امکان نصب این دستگاه وجود دارد، اشاره کنیم. 

  خودپردازهای بیت کوین در ایالات متحده محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده اند. برآورد شده است که تا سال 2020، تقریباً 9000 کیوسک خودپرداز در ایالات متحده نصب شده است. بیش تر این دستگاه ها به شرکت هایی تعلق دارند که به فعالیت در زمینه ی ارزهای دیجیتال مشغول هستند. در بعضی موارد، امکان دارد شرکتی اداره ی دستگاه خودپرداز را به عهده داشته باشد که پلتفرم تجاری یا کیف پول خود را عرضه می کند. این شرکت ها از قبیل بانک ها شاید جهت انجام تراکنش از کاربران درخواست کنند تا یک حساب کاربری داشته باشند. 

  نصب دستگاه خودپرداز بیت کوین به طور تقریبی در کلیه ی مکان ها ازجمله، پمپ بنزین ها، رستوران ها، فروشگاه های بزرگ و سایر مکان های مشابه امکان پذیر می باشد. همانطور که قبلاً ذکر کردیم، راه اندازی خودپردازهای بیت کوین در بسیاری از کشورها انجام شده است. برای نمونه، در کشور ترکیه چهار دستگاه خودپرداز بیت کوین وجود دارد که نصب آن ها در سال 2020 انجام شده است. به علاوه، با توجه به گفته ها و صحبت های کارشناسان زمینه ی فناوری اطلاعات، Bitcoin ATM در کشور ما هم موجود می باشد و نصب آن در مناطق کشور انجام شده است.

  دستگاه خودپرداز بیت کوین و چگونگی استفاده از آن

   در این قسمت، در مورد نحوه ی استفاده از این دستگاه صحبت خواهیم کرد.

   کار با این دستگاه راحت و آسان بوده و در میان کلیه ی اپراتورها به طور تقریبی یکسان می باشد. برای ایجاد یک حساب کاربری کافی است از اپراتور خودپرداز بیت کوین اقدام نمایید. این کار به شکل کاملاً خصوصی هویت شما را معین می کند و برایتان شرایطی به وجود می آورد تا قادر به انجام معامله باشید. سپس، باید کیف پول رمزنگاری خود را آماده سازید. تنظیم و فعال کردن کیف پول دیجیتالی باعث می شود تا سوابق کلیه ی تراکنش های بیت کوین که انجام شده، به شکل ایمن ذخیره گردند. کار دیگری که باید انجام دهید، پیداکردن Bitcoin ATM می باشد. برای اینکه بتوانید دستگاه نزدیک خودتان را پیدا کنید، می توانید از یک مکان یاب استفاده کنید. نصب کیف پول دیجیتالی خود را بر روی دستگاه انجام دهید؛ به دلیل اینکه این کیف پول جایی است که بیت کوین خریداری شده ی شما با آن ارسال می گردد. مقدار پول نقدی که موردنظرتان می باشد، در دستگاه وارد نمایید. 

  برای مثال، اگر شما 100 دلار وارد کرده باشید، Bitcoin ATM در همان لحظه 100 دلار بیت کوین را به نرخ بازار، بدون درنظر گرفتن کارمزد خودپرداز به کیف پولتان می فرستد. در آخر، رسیدی صادر می گردد و یک تأییدیه به شما ارائه می گردد که کیف پول بیت کوین شما در حال حاضر دارای این تراکنش است و شما صاحب آن 100 دلار بیت کوین به جز کارمزدها می باشید.

  دستگاه خودپرداز بیت کوین و چگونگی خرید و فروش در آن

  یکی دیگر از مواردی که باید در مبحث دستگاه خودپرداز بررسی کنیم، نحوه ی خریدوفروش در آن می باشد. ارائه ی خدمات در زمینه ی فروش بیت کوین هم توسط بعضی از دستگاه های خودپرداز بیت کوین صورت می گیرد. برای انجام چنین کاری، درصورتی که صاحب حسابی در خودپرداز بیت کوین نیستید، می بایست برای ایجاد یک حساب اقدام نمایید. بعد، به وسیله ی یکی از کیوسک ها به حساب خودتان وارد شوید و مبلغی که برای فروش بیت کوین در نظر دارید، تعیین نمایید. این تراکنش می بایست در شبکه ی بیت کوین یا بلاک چین مورد تأیید قرار گیرد. بعد از آن، یک اطلاعیه تحویل گرفته و در آخر قادر هستید برداشت پول نقد خود را انجام دهید. این کار در مقایسه با خرید بیت کوین دارای یک فرآیند طولانی تر می باشد. 

  دستگاه های خودپرداز بیت کوین و زمان لازم برای انجام تراکنش های آن

  در بخش قبلی، به سؤال دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست پاسخ دادیم. به جز این، یکی دیگر از سؤالاتی که برای تعداد زیادی از افراد پیش می آید، «آیا دستگاه خودپرداز دارای عملکردی سریع می باشد یا خیر؟» می باشد.

   برعکس صرافی های رمزنگاری ارزهای دیجیتال که امکان دارد چندروز برای انجام دادن، تأییدکردن تراکنش ها و ایجادنمودن حساب نیاز باشد، دستگاه های خودپرداز بیت کوین، خرید و تراکنش را خیلی سریع انجام می دهند و فقط چنددقیقه زمان لازم است تا حساب مورد تأیید قرار گیرد. علاوه بر این، خرید بیت کوین هم با سرعت بسیار بالایی انجام می شود. 

  مزایای Bitcoin ATM در مقایسه با خرید از صرافی های ارزهای دیجیتال آنلاین

  در مبحث «دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست»، بد نیست بدانیم که این دستگاه به خرید از صرافی های ارزهای دیجیتال آنلاین برتری دارد یا خیر؟ 

  بسیاری از کاربران به خاطر مسائل امنیتی دوست ندارند از طریق پرداخت های بانکی صرافی ها ارزهای دیجیتال را خریداری نمایند. اشخاصی که مسائل امنیتی برای آن ها اهمیت بسیار بالایی دارد و در تراکنش های خود به دنبال حد زیادی از حریم خصوصی می باشند، دستگاه خودپرداز بیت کوین را مورد استفاده قرار می دهند. شیوه ی پرداخت در این خرید به شکل نقدی می باشد؛ البته، باید ذکر کرد که احراز هویت در بعضی از خودپردازهای بیت کوین یک کار اختیاری است ولی Bitcoin ATM درصورتی که مبلغ بالایی بیت کوین خریداری شود، از شما می خواهد تا اطلاعات هویتی از قبیل شماره تلفن خود را ارائه دهید. 

  این خودپردازها حدود 7 تا 10درصد از هر تراکنش را از حسابتان بابت هزینه های کمیسیون برداشت می کنند. این برداشت بابت امنیت بالا و حریم خصوصی است که در اختیار کاربران می گذارند. اینکه کاربران خودپردازهای بیت کوین را به صرافی ها ترجیح می دهند، فقط به خاطر امنیت کاربری می باشد که برای آن ها ایجاد می نماید. 

  در کشور ما هم بعضی از کاربران با استفاده از این دستگاه ها بیت کوین را خریداری می کنند. دستگاه خودپرداز بیت کوین در تهران هم راه اندازی شده است. Bitcoin ATM برای نخستین بار در سال 2019 در برج میلاد راه اندازی گردید. این دستگاه زبان فارسی را هم ساپورت می کند. 

  اهمیت خودپردازها در گسترش بیت کوین

  در این مبحث، لازم است بدانیم که خودپردازها چه نقشی در گسترش بیت کوین ایفا می کنند. 

  دستگاه خودپرداز بیت کوین به عنوان گامی دیگر جهت گسترش بیت کوین و واردشدن آن به زندگی روزانه ی ما به شمار می آید. این دستگاه ها بهترین روش برای خرید بیت کوین با صرف کم ترین زمان هستند که از قابلیت حفظ حریم خصوصی بالایی برخوردار می باشند. هرروزه تعداد دستگاه های خودپرداز بیت کوین در جهان افزایش پیدا کرده و ویژگی های نوینی به آن ها افزوده می شود. 

  درصورتی که اولین بار است  می خواهید با این دستگاه ها کار کنید، توصیه می شود قبل از استفاده، حتماً در مورد دستگاه، نرخ کارمزد و همچنین شیوه ی عملکرد آن تحقیقات لازم را انجام دهید. 

  سخن پایانی

  در این مقاله، سعی کردیم به سؤال «دستگاه خودپرداز بیت کوین چیست»، به صورت دقیق و جامع پاسخ دهیم. 

  در حال حاضر، به لطف خودپردازها، دریافت و جابه جایی پول نقد برای ما راحت و آسان شده است. به عبارتی دیگر، چون این دستگاه ها در سراسر جهان رواج پیدا کرده اند، اکثر کارهای بانکی به سهولت و بدون مشکلی انجام می شوند. 

  دستگاه خودپرداز بیت کوین یک کیوسک کوچک می باشد که شرایط خرید بیت کوین با استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری را برای کاربران فراهم می نماید. این دستگاه قادر است در خریدوفروش بیت کوین نقش یک راه گشا را برای کاربران ایفا کند.