بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس (Analytics) کدام ارزها هستند؟

اطلاعات شبکه ی بلاک چین در نود ها و زنجیره های آن ذخیره می شود و توسط ابزار هایی قابل بازیابی، آنالیز و شاخص گذاری است. این ابزار ها که در بستر بلاک چین ساخته می شوند، داده های موجود را برای کاربران و توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز جمع آوری و ارائه می کنند. به توکن های بومی این شبکه ها، ارزهای دیجیتال آنالیتیکس گفته می شود که نقش مهمی در یکپارچه سازی اکوسیستم موردنظر ایفا می کند. تعدادی از این توکن ها به برنامه های تحلیل بازار ارز های دیجیتال، بهبود عملکرد کیف پول ها و… مربوط می شوند. در ادامه، پنج مورد از بهترین رمز ارز های آنالیتیکس را معرفی خواهیم کرد.

فهرست []

  ۱- ارز دیجیتال گراف (Graph)

  ارز دیجیتال گراف (GRT) یک توکن ERC-20 روی شبکه ی اتریوم است که در 17 دسامبر 2020 راه اندازی شد. درواقع، GRT$ توکن نرم افزار منبع باز The Graph است و زیرساخت های غیرمتمرکزی دارد. مأموریت این برنامه، جمع آوری، پردازش و ذخیره ی اطلاعات شبکه های بلاک چین (مانند اتریوم) به منظور تسهیل بازیابی داده های شبکه است. درحقیقت، توسعه دهندگان برنامه های غیرمتمرکز (dapp) و قرارداد های هوشمند می توانند اطلاعات موردنیاز خود را از طریق این نرم افزار به صورت فوری به دست آورند. گراف، پیش از ذخیره ی داده ها، آن ها را در شاخص های مختلفی به نام زیرگراف آنالیز و جمع آوری می کند. به عبارتی، اطلاعات را در گروه بندی های مشخصی ایندکس می کند. در این راستا،  dapp ها درخواست خود را از طریق GraphQL به پروتکل خود ارسال و پاسخ فوری دریافت می کنند.

  کاربران گراف که خدماتی به شبکه ارائه می دهند، تحت عنوان شاخص گذار (Indexer) و کیوریتور (Curator) شناخته می شوند و برای دستیابی به داده ها به کاربران نهایی و برنامه ها کمک می کنند. شاخص گذاران که به ایندکس کردن داده ها مشغول هستند، توکن های GRT را در شبکه به اشتراک می گذارند و با نگهداری آن، عملکرد شبکه را بهبود می دهند. این کاربران در ازای انجام مسئولیت خود پاداش دریافت می کنند و درنتیجه، به نگهداری توکن های بیش تری تشویق می شوند. کیوریتور ها یا نماینده ها نیز واسطه ای بین شاخص گذاران و توسعه دهندگان هستند که اعلام می کنند کاربران شاخص گذار، کدام زیرگراف ها را ایندکس و توسعه دهندگان از کدام  API ها استفاده کنند. این کاربران نیز برای انجام مسئولیت خود از توکن های گراف استفاده می کنند و توسعه دهندگان برنامه های defi/’>دیفای نیز در ازای دریافت اطلاعات، هزینه می پردازند. گراف در اپلیکیشن های غیرمتمرکز محبوب اتریوم مانند Aave، Chainlink، Curve، Synthetix  و Uniswap استفاده می شود.

  بهترین صرافی ها برای خرید ارز دیجیتال گراف

  برای معامله ی این رمزارز می توانید از صرافی های زیر استفاده کنید:

  • Binsnce؛
  • Digifinex؛
  • Coinbase؛
  • PrimXBT.

  ۲- ارز دیجیتال کووالنت  (Covalent)

  کووالنت (CQT) توکن بومی شبکه ی کووالانسی و کوتاه شده ی Covalent Query Token ‎ است که اولین بار در اکتبر 2020 وارد بازار های مالی شد. کوالانسی نیز مانند گراف، یک ابزار آنالیزگر و شاخص گذار است که در بلاک چین کار می کند و روی شبکه ی اتریوم فعال است. این نرم افزار، داده ها را از شبکه هایی مانند اتریوم، پولیگون و آوالانچ جمع آوری و فهرست بندی می کند تا به سهولت در اختیار شرکت کنندگان قرار بگیرد. این اطلاعات که از نود ها و زنجیره های شبکه جمع آوری می شوند، می توانند شامل نحوه ی عملکرد سرمایه گذاران در رابطه با دارایی دیجیتال موردنظر باشند. بنابراین، کووالنت کار توسعه دهندگان را آسان تر می کند تا از طریقAPI، دیدی کامل تر، به موقع و دقیق تر را از اکوسیستم بلاک چین به دست آورند.

  کاربران با جست وجوی داده ها از طریق توکن CQT می توانند در ازای مشارکت خود و به اشتراک گذاشتن توکن های کووالنت، پاداش دریافت کنند. این مشارکت ها شامل اعتبارسنجی، فهرست بندی، ذخیره و بازیابی اطلاعات شبکه است. توسعه دهندگان با جست وجو از طریق  Covalent می توانند برای ساخت پروژه ی خود، داده های تخصصی موردنیاز را به سرعت به دست آورند. توکنCQT، به عنوان توکن حاکمیتی شبکه ای غیرمتمرکز و درواقع، یک دارایی سهام به شمار می رود. همچنین، دارندگان این توکن برای تغییر پارامتر های سیستم می توانند رأی بدهند و نقش مدیریتی ایفا کنند. عرضه ی کل این ارز یک میلیارد توکن کوالانسی است.

  بهترین صرافی ها برای معامله ی کووالنت

  • Huobi Global؛ 
  • Hotbit؛ 
  • Binance DEX؛ 
  • Kraken؛ 
  • Coinbase. 

  ۲- ارز دیجیتال  پارسیک (PARSIQ)

  ارز دیجیتال PARSIQ در سال 2020 با علامت اختصاری PRQ راه اندازی شد و یک دارایی دیجیتال با زیرساخت غیرمتمرکز و از ارزهای دیجیتال آنالیتیکس است. این توکن روی شبکه ی اتریوم و بیت کوین مستقر شده و به عنوان هسته ی اصلی اکوسیستم PARSIQ عمل می کند. کاربران این اکوسیستم با داشتن توکن PRQ می توانند به تمامی خدمات و ابزار های آن دسترسی داشته باشند. سهامداران این رمزارز نیز قادر هستند دارایی PRQ خود را با یک توکن Power مبادله کنند. این توکن می تواند برای اشتراک در برنامه های مختلف و دسترسی به سرور های PARSIQ استفاده شود. درحقیقت، PARSIQ یک پلتفرم نسل بعدی برای نظارت بر زمان واقعی رویداد ها در بلاک چین های مختلف است که از ابزار تحلیلی کمک می گیرد.

  صرافی های پشتیبانی کننده ی PARSIQ

  از انواع این ارز که هم اکنون در چند صرافی بین المللی معامله می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Crypto.com؛
  • KuCoin؛
  • Coinbase Pro؛
  • Hobie Global؛
  • OkX؛
  • Poloniex؛
  • Exmo؛
  • hoo؛
  • Mexc.

  ۳- ارز دیجیتال DEXT

  ارز دیجیتال DEXT توکن بومی DEXTools است که بلاک چین از آن پشتیبانی می کند. این ابزار به عنوان یک دستیار برای معامله گران شناخته می شود و به بهبود تجارت کاربران کمک می کند. افراد با کمک این سیستم قادر هستند استراتژی های معاملاتی بهتری را پیش بینی کنند و توسعه بدهند. توکن DEXT به کاربران این امکان را می دهد که از طریق هولدکردن یا اشتراک ماهانه ی آن، به ویژگی های سطح بالای برنامه، گروه تجاری برتر و سرویس هایی مانند DEXT Force Ventures دسترسی داشته باشند. کاربران UNISWAP می توانند از این ابزار در پیش بینی و تحلیل های مالی خود بهره ببرند و برای این کار باید توکن های DEXT را روی کیف پول ERC20 خود مانند متامسک ذخیره کنند.

  عرضه ی کل این ارز دیجیتال برابر با ۱۷۰میلیون توکن است که از این تعداد، صدمیلیون DEXT در گردش وجود دارد. برای اشتراک در این برنامه و استفاده از ابزار تحلیلی آن، می توانید رمزارز DEXT را از صرافی های کریپتو به مقدار موردنیاز تهیه کنید.

  صرافی های ارائه دهنده ی ارز دیجیتال DEXT

  برای معامله و سرمایه گذاری DEXT می توانید به یکی از صرافی های زیر مراجعه کنید:

  • Coinbase Pro؛
  • Uniswap(V2)؛
  • Bkex؛
  • Pancakeswap(V2)؛
  • Bilaxy.

  ۴- ارز دیجیتال پوش (Push)

  ارز دیجیتال Push مربوط به سرویس Push Ethereum Notification Service یا EPNS است که در شبکه اتریوم و به صورت DeFi (سیستم مالی غیر متمرکز) فعالیت می کند. این پلتفرم در واقع یک پروتکل اعلان است که می تواند آدرس کیف پول کاربران را قادر به دریافت اعلان ها کند. به عبارتی هر DApp یا قرارداد هوشمندی با استفاده از این پروتکل می تواند اعلان ها را برای کاربران (آدرس های کیف پول) از طریق موبایل، تبلت، وب وغیره ارسال کند. برای استفاده از خدمات این ابزار، از توکن های بومی آن یعنی Push استفاده می شود که در سال 2021 برای اولین بار وارد لیست کوین مارکت کپ شد و در زمان نگارش این مقاله، جزو 5 ارز دیجیتال آنالیتیکس برتر این لیست به شمار می رود. عرضه کل این دارایی 100 میلیون توکن Push و عرضه درگردش آن حدود بیش از 14 میلیون است.

  صرافی هایی برای خرید ارز دیجیتال Push

  این ارز دیجیتال در صرافی های برتری مانند Uniswap (V3)، BingX  و WazirX معامله می شود. علاوه بر آن، صرافی های زیر جزو ارائه دهندگان این رمز ارز هستند:

  • LAToken؛
  • HuobiPro؛
  • huobikorea؛
  • Kucoin؛
  • CoinEx؛
  • Gateio.

  کیف پول مناسب برای ذخیره ی ارزهای دیجیتال آنالیتیکس

  کیف پول هایی که از ERC20 پشتیبانی می کنند، برای نگهداری رمز ارز هایی ازجمله Ledger، Trust Wallet، Metamask، Atomic  و MyEther مناسب هستند.

  نتیجه گیری

  ارزهای دیجیتال آنالیتیکس، رمز ارز هایی هستند که با نرم افزار ها و اکوسیستم های مرتبط با تجزیه و تحلیل داده های بلاک چین سروکار دارند. هر نرم افزار تحلیلی که روی شبکه ی بلاک چین ساخته می شود، به منظور ایمن سازی شبکه و تسهیل تجارت، توکن مربوط به خود را راه اندازی می کند. این توکن ها که دارایی های دیجیتال در سیستم مالی غیرمتمرکز هستند، در صرافی های کریپتو معامله می شوند. رمزارز های گراف، کووالنت، PARSIQ، Dext  و push از بهترین توکن های آنالیتیکس هستند و روی شبکه ی اتریوم ساخته شده اند. این رمزارز ها را می توان در کیف پول هایی مانند متامسک و لجر ذخیره کرد.

  در این مقاله، سعی کردیم بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس را معرفی کنیم و شما را با صرافی های خارجی پشتیبانی کننده ی آن ها آشنا کنیم.

  پرسش های متداول

  ۱- ارزهای دیجیتال آنالیتیکس (Analytics) چه ارز هایی هستند؟

  رمزارز های آنالیتیکس، توکن هایی هستند که در شبکه ی اکوسیستم های غیرمتمرکز مرتبط با تحلیل و آنالیز داده های بلاک چین استفاده می شوند. اگر توسعه دهنده ی برنامه ی غیرمتمرکز مستقر در بلاک چین برای توسعه ی شبکه ی خود به اطلاعاتی از بلاک چین نیاز داشته باشد، ابزار هایی وجود دارند که اطلاعات را شاخص گذاری کرده و در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهند. برای این کار، توکن های آنالیتیکس مانند ارز دیجیتال گراف در شبکه ی گراف مورد استفاده قرار می گیرند.

  ۲- بهترین ارزهای دیجیتال آنالیتیکس چه نام دارند؟

  سایت کوین مارکت کپ (جولای 2022) دارای پانزده توکن مرتبط با تحلیل و آنالیز اطلاعات است که پنج ارز برتر آن عبارتند از: Graph، Covalent، PARSIQ، DEXT و Push.

  ۳- بهترین کیف پول ها برای ذخیره ی توکن های آنالیتیکس کدام ها هستند؟

  ارز های دیجیتالی که به آن ها اشاره شد، در لیست توکن هایی قرار می گیرند که با استاندارد ERC20 ساخته شده اند و کیف پول هایی مانند متامسک، لجر، تراست والت و اتمیک از آن ها پشتیبانی می کنند.