نمودار لحظه ای ارز دیجیتال زین فین (XDC)

ارز دیجیتال زین فین (XDC) چیست؟

فناوری بلاک چین بسته به مشکلات و نیازهای مختلف برای پاسخ به آن ها در طول زمان تکامل یافته است. در حال حاضر، چندین نسخه از بلاک چین های مختلف وجود دارد.  به عنوان مثال، نسل اول بلاک چین عمدتاً روی سیستم مالی تمرکز می کند تا آن را به یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز تبدیل کند. بلاک چین های نسل اول مبتنی بر پروتکل اثبات کار هستند. آن ها به مردم کمک می کنند تا با استفاده از ارزهای دیجیتال، مراودات مالی داشته باشند. 

بلاک چین اتریوم را می توان بلاک چین نسل دوم در نظر گرفت. این بلاک چین ها یک لایه ی اضافی برای اجرای قراردادهای هوشمند دارند. این لایه ی اضافی علاوه بر بلاک چین قبلی، تحت عنوان قوانین و شرایط جدید فعالیت می کند.  با استفاده از قراردادهای هوشمند رأی گیری، تأیید هویت، تراکنش های مالی و حذف واسطه ها و بسیاری موارد دیگر به راحتی امکان پذیر شده است.

بعد از بلاک چین اتریوم، نسل سوم بلاک چین ها ظهور کردند. بلاک چین های نسل سوم اساساً با مسائلی مانند مقیاس پذیری، سرعت و قابلیت همکاری با پلتفرم های دیگر دست و پنجه نرم می کنند. یکی از ویژگی های جالب بلاک چین های نسل سوم، توانایی آن ها در تعامل با یکدیگر است. در بلاک چین نسل سوم، مکانیسم اجماع  اثبات کار به اثبات سهام تغییر پیدا می کند. ارز دیجیتال شبکه ی XDC، از رمزارزهایی است که از بلاک چین نسل سوم استفاده می کند. اگر می خواهید بدانید که XDC چیست و چه ویژگی هایی دارد، در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید.

شبکه ارز دیجیتال زین فین (XinFin Network) چیست؟

یک بلاک چین ترکیبی است که براساس مکانیزم اجماع اثبات سهام (XDPoS) عمل می کند. با استفاده از XDPoS، این پروژه برای بسیاری از توسعه دهندگان جالب به نظر می رسد. این شبکه به کاربران نهایی فرصت می دهد تا با سرعت بیش تری تراکنش های مالی خود را انجام دهند و در عین حال، با شفافیت بالا از مزایای توکنیزه شده و دیجیتالیزه شدن بهره مند شوند. 

شبکه ی XDC بر تجارت و امور مالی بین المللی تمرکز دارد. زیرا معماری به کار برده شده در این رمزارز، امکان ترید امن، مجاز و مقیاس پذیر را برای همگان فراهم کرده است. شبکه ی XDC با معماری ترکیبی، حفره های موجود در تأمین مالی و تجارت جهانی را برطرف می کند. این امر با امکان تسویه حساب فوری و بی درنگ از طریق قراردادهای هوشمند، به صنعت مالی کمک زیادی کرده است.

شبکه ارز دیجیتال زین فین چگونه کار می کند؟

شبکه ی XDC یک پروتکل ترکیبی است که پلتفرم اتریوم و Quorum IBM را ترکیب می کند تا راه حلی را برای پرکردن شکاف های موجود در بازارهای مالی جهانی ارائه دهد. این پلتفرم، برای سازمان ها این امکان را فراهم می کند تا با هزینه ی بسیار کم در بازار تجارت جهانی شرکت کنند. دلیل عدم نیاز به دریافت کارمزد بالا، استفاده از قرارداد هوشمند و امکان تسویه ی آنی تراکنش ها است. XinFin بر این باور است که راه حل آن ها، تراکنش های برون مرزی را بسیار کارآمدتر می کند و موارد استفاده ی عمومی و خصوصی را از بلاک چین ممکن می سازد.

شبکه ی XinFin برای اطمینان از سازگاری بین بلاک چین ترکیبی و سیستم های مالی قدیمی از استاندارد پیام رسانی مالی ISO20022 استفاده می کند. این استاندارد به شرکت ها و دولت ها کمک می کند تا به راحتی سیستم های متمرکز خود را به یک شبکه ی غیرمتمرکز قوی تر تبدیل کنند. تاکنون، XinFin برای پلتفرم های حواله و تجارت همتابه همتا، بیمه ی مبتنی بر بلاک چین و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف ارز دیجیتال شبکه ی XDC چیست؟

شبکه ی XDC با استفاده از فناوری بلاک چین و با شعار بهبود معایب در صنعت تجارت و امور مالی جهانی فعالیت خود را آغاز کرده است. ایده ی اصلی شبکه ی XDC ایجاد تراکنش های امن تر و ایجاد شفافیت بین طرف های مختلف برای تجارت فرامرزی  است. XDC به عنوان یک بنیاد، ایجاد پلتفرمی را در دستور کار قرار داده است که استارتاپ ها و کسب و کارها را قادر می سازد تا نقل و انتقالات بین المللی را بدون دردسر انجام دهند.

XDCPay چیست؟

شبکه ی XDC دارای توکن بومی خود به نام XDC است. ارز دیجیتال زین فین (XDC)، توکن کاربردی پایه ی بلاک چین هیبریدی XDC است. این توکن به عنوان یک ارز برای انجام تراکنش های dApps ساخته شده است و روی بلاک چین هیبریدی XDC اجرا می شود. در حال حاضر، توکن XDC را می توان از صرافی های مختلف مانند KuCoin، Bittrex، Bitrue و Bitfinex خریداری کرد. 

XDCPay  یک پلاگین برای مرورگر است که به کاربران کمک می کند تا به dAppهای دارای XDPoS دسترسی پیدا کنند. این برنامه برای دسترسی به dAppهای ساخته شده روی پلتفرم XDC، نیازی به اجرای یک نود کامل XDC ندارد.

XDCPay از مرورگرهای مختلف مانند Google Chrome، Opera و Mozilla Firefox و مرورگرهای مختلف Chromium مانند مرورگر dApp Chromium و Brave پشتیبانی می کند. برخی از امکانات و ویژگی های XDCPay عبارتنداز:

 • اضافه کردن اطلاعات حساب کاربردی؛
 • تغییر حساب و شبکه ی ارز دیجیتال؛
 • ارسال و دریافت توکن (XDC
 • جست وجو و اضافه کردن توکن؛
 • بک آپ گرفتن از عبارت بازیابی.

ارز دیجیتال شبکه ی XDC چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

شبکه ی XDC از مکانیسم XDPoS استفاده می کند که یک سیستم غیرمتمرکز اعتبارسنجی است. این مکانیسم تراکنش هایی که در بلاک چین هیبریدی XDC انجام می شود، تأیید می کند. برخلاف سایر پروتکل های اجماع، اثبات سهام شبکه ی XDC از سیستم رأی گیری بی درنگ برای انتخاب مجموعه ای از اعتباردهندگان استفاده می کند. این اعتباردهنده ها تنها مسئول حفظ امنیت بلاک چین هیبریدی XDC هستند. برخی از وظایف اعتبارسنج ها عبارتنداز:

 • اعتبار سنج ها مسئول اضافه کردن تراکنش ها به بلاک ها هستند؛
 • مسئولیت توزیع بلاک ها در شبکه ، به عهده ی اعتبارسنج ها است؛ 
 • برای انجام صحیح امور، اعتبارسنج ها همیشه باید با شبکه همگام باشند؛ 
 • مسئولیت حل هر مشکل ناگهانی به عهده ی اعتبارسنج ها است. 

شبکه ی XDC چهارمشکل اساسی شبکه ی بلاک چین عمومی را حل می کند:

 • در مقایسه با بیت کوین و استخراج مبتنی بر پروتکل اثبات کار PoW، پروتکل اجماع XDPoS به کار برده شده در ارز دیجیتال زین فین (XDC)، مصرف انرژی را به 1/ کاهش می دهد.
 • با استفاده از اجماع XDPoS، کارمزد گس به صفر نزدیک می شود. این اتفاق امکان پردازش تراکنش های خرد در شبکه ی XDC را فراهم می کند.
 • اجماع XDPoS مشکل مقیاس پذیری را در زمینه ی تعداد کم تراکنش ها با TPS بالاتر حل می کند.
 • با کمک مکانیسم اجماع XDPoS، یک نود مستقل مبتنی بر KYC، مشکل اعضای ناشناس شبکه را حل می کند.

مزایای شبکه ارز دیجیتال رین فین (XDC) چیست؟

 • ترکیب بلاک چین خصوصی و عمومی: این ویژگی، شبکه ی XDC را از بلاک چین های خصوصی و عمومی متمایز می کند. شبکه ی XDC ترکیبی از بلاک چین خصوصی و عمومی است. به عبارت دیگر، مؤسسات می توانند شبکه ی خصوصی خود را به شبکه ی XDC متصل کنند اما تراکنش های آن ها در زنجیره ی عمومی تأیید می شود.
 • سرعت تراکنش بالا و کارمزد پایین: سرعت تراکنش شبکه ی XDC بیش از 2000 در ثانیه است؛ درحالی که کمیسیون از 0.00001دلار بیش تر نمی شود.

بنیان گذاران شبکه ارز دیجیتال زین فین (XDC) چه کسانی هستند؟

سه بنیانگذار پلتفرم، Atul Khekade، Ritesh Kakkad و Karan Bhardwaj، همگی دارای تجربه ی طولانی در اکوسیستم بلاک چین هستند. Khekade یک برنامه نویس نرم افزار با تجربه است که با تأسیس چندین شرکت فناوری دیگر و تأمین مالی پلتفرم آموزشی Blockdegree مبتنی بر XDC شهرت و اعتبار زیادی کسب کرده است. Ritesh Kakkad یک کارآفرین با تجربه در زمینه ی سرمایه گذاری های متعدد در فضای دیجیتال است. از سوی دیگر، Bhardwaj در سال 2018 از شرکت جدا شد تا استارتاپ خود، Elatior Tech را دنبال کند.

از کجا ارز دیجیتال زین فین (XDC) خریداری کنیم؟

در حال حاضر، شما می توانید با مراجعه به یکی از صرافی های Bitfinex، Bitrue، Homiex، Stex، Hotbit و Mercatox، این توکن را خریداری کنید. لازم به ذکر است که امکان خرید این ارز دیجیتال از صرافی بایننس و کوین بیس وجود ندارد.

سخن پایانی

شبکه ی XinFin (XDC)، در زمینه ی ارائه ی خدمات غیرمتمرکز تجاری با استفاده از معماری بلاک چین ترکیبی یا هیبریدی فعالیت می کند.  این شبکه، ساختار بلاک چین باز را با قراردادهای هوشمند ترکیب می کند. این ترکیب، امکان ارائه ی بهترین خدمات را به توسعه دهندگان می دهد؛ زیرا از همه ی قسمت های ایدئال این پلتفرم ها برای توسعه ی شبکه ی XDC استفاده شده است.  هدف نهایی این پروژه استفاده از فناوری های بلاک چین برای بهبود ناکارآمدی های موجود در بخش مالی است. شایان ذکر است که XinFin از زمان آغاز به کار خود روحیه ای پیش گام نشان داده است. 

در این مطلب، مزایا و اهداف ارز دیجیتال زین فین (XDC) بررسی شد که امیدواریم اطلاعات بیان شده پاسخگوی سؤالات شما درخصوص این پروژه باشد.

سؤالات متداول

۱- XDCPay چیست؟

کیف پولی است که برای ذخیره و نگهداری از توکنهای XRC و XDC مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این کیف پول، می توانید dApps را مستقیماً در مرورگر خود اجرا کنید و برای تراکنش ها کارمزد گس کم تری  در شبکه ی XDC بپردازید.

۲- شبکه ی XDC چیست؟

شبکه ی XDC یک بلاکچین ترکیبی است که هم با بلاکچین های عمومی و هم خصوصی کار می کند. این شبکه برای رفع نیاز شرکت هایی طراحی شده است که به دنبال بهبود زیرساخت های تجاری خود، کاهش هزینه ها و بهره مندی از مزایای فناوری بلاک چین هستند. این شبکه به عنوان شبکه ی مبتنی بر اثبات سهام و سازگار با EVM، هم توسعه پذیر است و هم مقیاس پذیری بالایی دارد.

۳- ارز دیجیتال زین فین (XDC) چیست؟

XDC توکن اصلی پروتکل XDC است و در بسیاری از صرافی های معتبر فهرست شده و می توان آن را با دیگر ارزهای دیجیتال مبادله کرد. از این توکن می توان برای پرداخت کارمزد گس در شبکه استفاده کرد.