نظریه های سرمایه گذاری زیادی در مورد یافتن بهترین نوع سرمایه گذاری بر اساس زمان بندی شما، قدرت تحمل ریسک و اهداف شخصی تان وجود دارد. یکی از روش های موجود که به کتاب «سرمایه گذار باهوش بنجامین گراهام» در سال ۱۹۴۹ برمی گردد، شناسایی سهام ارزشمند است که به دلایل متعدد پایین تر از ارزش واقعی شان به فروش می رسند. در این مقاله از وبلاگ خانه سرمایه به سراغ پاسخ این پرسش می رویم که چگونه سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟

فهرست []

  یک سهام ارزشمند چه ویژگی هایی دارد؟

  اما چگونه می توانیم سهام ارزشمند را شناسایی کنیم؟ در ادامه مقاله به شش معیار مهم که سرمایه گذاران به آن ها توجه می کنند می پردازیم:

  1. نسبت پایین قیمت به درآمد (P/E ratio): هیچ مبحثی در مورد قیمت سهام، بدون در نظر گرفتن معیار معمول و رایج P/E که نشان دهنده ارزش نسبی سهام است، کامل نخواهد بود. هر شرکتی P/E مخصوص به خود را دارد. هرچه مقدار این نسبت بیشتر باشد، نسبت قیمت سهام به نسبت سود آن نیز بالاتر می رود. در حالی که P/E پایین می تواند نشان دهنده فرصت خرید خوبی باشد، باید همواره به خاطر داشته باشیم که دلایلی برای پایین بودن مقدار این نسبت وجود دارد. مثلا یک شرکت می تواند درآمد بالایی را گزارش دهد، اما سرمایه گذاران حرفه ای می دانند که شرکت ها همه حقایق را نمی گویند. در نتیجه، قیمت سهام پایین می ماند و مقدار نسبت P/E مناسب – پایین – به نظر می رسد. این داستان به ندرت اتفاق می افتد ولی برای کسب نتیجه، لازم است که به مقدار P/E اعتماد کنید.
  2. عملکرد کند نسبی قیمت: اگر قیمت سهم یک شرکت در مقایسه با دیگر شرکت های هم تراز و مشابه خود کمتر باشد، نشان دهنده عملکرد پایین شرکت است که می تواند به چند دلیل اتفاق بیفتد. مثلا یکی از این دلایل می تواند توجه تحلیلگران سهم به یک فاکتور مالی خاص باشد. این موضوع که تنها یک خبر در «CNB» یا «ژورنال wall street» است تأثیراتی را روی سرمایه گذاران ایجاد می کند که منجر به فروش مضاعف سهام و پایین آمدن قیمت می شود. اتفاقی که می افتد این است که سرمایه گذاران قیمت را تا حدی پایین می آورند که به یک سهم بی ارزش تبدیل می شود. شما می توانید با استفاده از غربالگرها پیشینه قیمت یک سهم را در طول زمان های مختلف و در مقایسه با دیگر سهام ها و شاخص های سهامی بررسی کنید.
  3. نسبت رشد پایین ( Low PGE Ratio): نسبت رشد PGE، در مقایسه با P/E یک کمپانی، نسبت دقیق تری در نظر گرفته می شود. هنگامی که به تحلیل یک سهم می پردازید، نسبت P/E را انتخاب کرده و آن را بر نرخ رشد درآمد، تقسیم کنید. اگر نسبت کمتر از یک بود، سرمایه گذاران ممکن است به عملکرد گذشته بیشتر از فرصت های رشدی آینده توجه داشته باشند. در نظر داشته باشید که این ها پیش بینی هایی از رشد به شمار می روند.
  4. سود تقسیمی بالا ( High dividend yield): اگر نرخ پرداخت سود سهام شرکت بیش از رقبای خود باشد، این ممکن است نشان دهد که قیمت سهام – نسبت به وضعیت کم ارزش در رابطه با پرداخت سود سهام – کاهش یافته است. اگر شرکت از نظر مالی دچار مشکل نباشد و میزان سود تقسیمی آینده امن باشد، فرصت های سود سهام می تواند در کوتاه مدت بازده داشته باشند و همچنین امکان افزایش قیمت سهام در آینده را بالا ببرند. اگر از یک غربالگر سهم استفاده کنید، می توانید با استفاده از سود تقسیمی، سهام ارزشمند و معرفی شده در صنعت را پیدا کنید.
  5. نسبت پایین ارزش بازار به ارزش دفتری ( Low market to book ratio): یک شرکت با ارزش بازار پایین – منظور، کل سرمایه بازار است – نسبت به ارزش دفتری – سهام کل سهامداران – وضعیت خوبی دارد. موضوع اصلی درک ارزش واقعی دارایی های ملموس – مثل زمین، ساختمان ها، پول نقد – و دارایی های نامشهود – مثل دارایی های معنوی و غیره – است. به عنوان مثال، یک شرکت که اسباب بازی تولید می کند ارزش دارایی های شرکت می تواند به طور بالقوه از میزان کسب وکار تولید اسباب بازی بیشتر باشد. سرمایه گذاران ممکن است این را نادیده بگیرند. قیمت سهام، منعکس کننده ارزش اساسی دارایی های شرکت اسباب بازی در دفاتر نخواهد بود.
  6. جریان نقدی آزاد ( Free cash flow): بسیاری از سرمایه گذاران تأکید کمی بر سود گزارش شده دارند. در حالی که بیشترین توجه آن ها به جریان نقدی آزاد است. جریان نقدی آزاد، مقداری از نقدینگی است که بعد از تمامی مخارج تولیدشده توسط کسب وکار به دست می آید. سهمی که با قیمت پایین به دلیل درآمد گزارش شده پایین تر عرضه می شود می تواند گزینه خوبی در راستای جریان نقدی باشد. به این ترتیب می توانید متوجه شوید که چطور دو شرکت یکسان از نظر نقدینگی، با هم متفاوت هستند.

  این معیارها معیارهای ثابتی برای تعیین ارزشمندی یک سهم نیستند. هیچ سیگنالی یا اندازه گیری نمی تواند یک سرمایه گذار را مطمئن سازد که این سرمایه گذاری ارزشمند یا پرسود است. اگر چندین معیار از این معیارهای گفته شده، ارزشمند بودن شرایط را بازگو کند، شما یک بازار ناکارآمد را تشخیص داده اید که فرصت سرمایه گذاری مناسبی است.

  ابزارهای پیدا کردن سهام ارزشمند را بشناسید

  امروزه ابزارهای آنلاین بسیاری برای سرمایه گذاران فراهم شده است که به آن ها امکان جست وجو و مشاهده ایده های سرمایه گذاری را در چند ثانیه می دهد. شما می توانید با یک غربالگر سهم مانند «غربالگر گوگل» یا «یاهو» شروع کنید. اگر می خواهید جست وجوی دقیق تری داشته باشید، می توانید با پرداخت مقداری پول از «Y charts’ stock» استفاده کنید. با ثبت نام در این غربالگر، شما به سایر ابزارها نیز دسترسی پیدا خواهید کرد. چنانچه شما در یک شرکت کارگزاری حساب دارید، می توانید از غربالگر آن استفاده کنید. کاری که این ابزارها انجام می دهند، آنالیز کردن معیارهای مالی چندین شرکت و معرفی برخی از آن ها با توجه به داده های ورودی شما است. مثلا اگر داده ورودی شما این باشد: P/E باید کمتر از ۱۵ باشد، غربالگر به شما کمپانی های دارای P/E بالاتر را نشان نمی دهد.

  این مقاله هم مرتبط است، مطالعه نمایید: سهام ارزشمند را در سه مرحله شناسایی کنیم