آشنایی با ارز دیجیتال یونی سواپ

پروتکل ارز دیجیتال یونی سواپ در سال 2018 توسط هایدن آدامز طراحی و اجرا شد اما ناگفته نماند که ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، زیرساخت های لازم برای طراحی این ارز دیجیتال را فراهم کرد.

فهرست []

  یونی سواپ بر بستر بلاک چین شبکه اتریوم اجرا می شود که با استفاده از آن می توان به مبادله خودکار بین اتریوم و توکن های ERC20 پرداخت. بد نیست بدانید بیشتر ارزهای دیجیتال، بلاک چین خاصی برای خودشان ندارند و تبادلات ارزی آن ها در اکثر موارد بر روی بلاک چین شبکه اتریوم انجام می شود.

  اتریوم یک پلتفرم است که توکن های دیگر امکان اجرا بر بستر آن را دارند و رایج ترین توکنی که بر بستر شبکه بلاک چین اتریوم اجرا می شود، ERC20 می باشد.

  یونی سواپ قصد دارد با به وجود آوردن مدل های جدیدی از مبادلات ارزی تحولی را در این زمینه ایجاد کند. به عبارت دیگر یونی سواپ در تلاش است تا مالکیت کاربران و نحوه تعامل کاربران را تغییر دهد.

  نحوه کارکرد یونی سواپ

  مبادلات در صرافی یونی سواپ با کمک گرفتن از قراردادهای هوشمند برای اجرای پروتکل ها انجام می شوند. قراردادهای هوشمند Exchange و Factory دو قراردادی هستند که در حال حاضر برای انجام تریدها به کمک این پلتفرم آمده اند. هر کدام از این قراردادها برای انجام عملیات مشخصی فراخوانی می شوند. برای اضافه کردن توکن جدید به پلتفرم یونی سواپ قرارداد هوشمند Factory به معنای کارخانه فراخوانی می شود و در مواقعی که نیاز به سواپ یا همان مبادله ارزها و توکن ها در پلتفرم باشد، قرارداد هوشمند Exchange به معنای تبادل فراخوانی می شود.

  پلتفرم ارز یونی سواپ غیرمتمرکز است

  علی رغم غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال، اکثر صرافی ها در حوزه ارزهای دیجیتال همچون بایننس متمرکز هستند. در صرافی های غیرمتمرکز از قراردادهای هوشمند استفاده می شود و پای هیچ واسطی در میان نیست. برای توضیح این موضوع به این مثال توجه کنید، فرض کنید قصد خرید یک ویلا را دارید و قرار است معامله را در یک بنگاه خرید و فروش ملک انجام دهید. مطمئنا بنگاه دار نیز درصدی را به عنوان سود معامله از شما مطالبه می کند و در عوض یک قرارداد مطمئن تر را برای شما فراهم می کند. صرافی های غیرمتمرکز با حذف واسط سود را برای کاربران خود نگه داشته و اعتبار و اطمینان لازم برای انجام تبادلات را توسط قراردادهای هوشمند تامین می کنند.

  اما غیرمتمرکز بودن یک صرافی به چه معناست؟ برای درک بهتر این موضوع به بیان تفاوت های بین صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز می پردازیم

  4 تفاوت صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز

  1- در صرافی های متمرکز شما باید قبل از هر چیزی به صرافی اعتماد کنید و ارزی که قصد خرید و فروش آن را دارید به صرافی ارسال کنید. در این صورت اگر صرافی هک شود و یا کلا تصمیم به کلاه برداری داشته باشد، موجودی شما از بین خواهد رفت. (اتفاقی که چندی پیش در ترکیه شاهد آن بودیم.)

  در صرافی های غیر متمرکز نیاز به انتقال سرمایه به صرافی ندارید و با اتصال کیف پول خود میتوانید معاملات خود را انجام دهید.

  2- از طرف دیگر بسیاری از این صرافی های متمرکز محدودیت هایی برای کاربرانی که در منطقه خاص جغرافیایی زندگی می کنند ایجاد می کنند، باز هم به عنوان مثال صرافی بایننس اگر متوجه شود که شما از کشور ایران هستید، حساب شما را مسدود می کند. برای جلوگیری از وقوع همچین مشکلی شما نیاز به VPN هایی دارید که آدرس آی پی آن ها ثابت بماند که در این صورت ممکن است شما را متحمل هزینه های زیادی کند.

  هرچند در صرافی های غیر متمرکز هم نیاز به استفاده از VPN دارید ولی دلیل آن فیلتر شدن صرافی از طرف ایران می باشد و با استفاده از یک  VPN رایگان نیز می توانید بدون مشکل از خدمات صرافی غیرمتمرکز استفاده کنید.

  3- موضوع بعدی کارمزدهای نسبتا بالایی است که برخی صرافی های متمرکز ارزهای دیجیتال از شما دریافت می کنند.

  4- و در آخر باید این مورد را اضافه کنیم که اگر شما در صرافی های متمرکز قصد لیست کردن یک توکن را داشته باشید نیاز به مقادیر بالای سرمایه دارید. لیست کردن یک توکن به زبان خیلی ساده به معنای طراحی و معرفی در صرافی می باشد.

  پروتکل نقدینگی و ارز دیجیتال یونی سواپ

  فرض کنید که شما می خواهید یک واحد بیت کوین خود را به قیمت 50 هزار دلار بفروشید. برای اینکه این معامله صورت گیرد، باید شخص دیگری در آن طرف معامله قرار گیرد و قصد خرید یک واحد بیت کوین به قیمت 50 هزار دلار یا بیشتر را داشته باشد، در غیر این صورت معامله ای صورت نمی گیرد.

  این موضوع مخصوصا برای ارزهایی که عمق زیادی ندارند و درواقع کاربران کمتری دارند، خرید و فروش را به مراتب سخت تر می کند.

  اما یونی سواپ با کمک گرفتن از پروتکل نقدینگی این مشکل را برطرف کرده است. در حقیقت پروتکل نقدینگی یکی از ویژگی های یونی سواپ است که آن را بیش از پیش برای کاربران جذاب کرده است.

  شیوه کار به این صورت است که همه کاربران دارایی های خود را در استخر نقدینگی با هم به اشتراک می گذارند و این موضوع باعث می شود که کاربران برای انجام مبادلات خود منتظر نباشد تا شخصی قصد معامله در همان زمان و با همان قیمت یونی سواپ را داشته باشد، و از طرف دیگر با این کار مقداری از کمسیون حاصل از انجام معامله به کاربرانی که دارایی هود را در استخر نقدینگی به اشتراک گذاشتند تقسیم می شود.

  این یک قدم رو به جلو در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال به حساب می آید.

  هزینه تبادلات در یونی سواپ

  در تریدهای یونی سواپ، این پلتفرم 3/0 درصد ارزش ترید را به عنوان هزینه تبادل دریافت می کند که البته قسمتی از این درصد سود به مخزن نقدینگی و باقی آن به کاربرانی که نقدینگی فراهم کرده بودند تعلق می گیرد.

  امنیت ترید با ارز یونی سواپ

  پیش از این نیز راجع به غیرمتمرکز بودن یونی سواپ صحبت کردیم، این موضوع باعث می شود که کاربران کنترل دارایی خود را در دست داشته باشند، و هر زمانی که بخواهند به دارایی های خود دسترسی داشته باشند.

  در شبکه های متمرکز کاربران باید در هنگام ترید کردن کلیدهای خصوصی خود را در اختیار پلتفرم واسط بگذارند تا بتوانند معاملات خرید یا فروش خود را انجام دهند، اما در پلتفرم یونی سواپ کلید خصوصی کاربران حفظ می شود در نتیجه امکان هک شدن داده ها و سرقت دارایی کاربران کاهش چشمگیری خواهد یافت.

  آینده ارز دیجیتال یونی سواپ

  با توجه به امکانات فوق العاده ای که در این ارز نهادینه شده است، امکان رشد بیشتر آن در آینده اصلا دور از انتظار نیست. در حال حاضر نیز این ارز نوظهور به واسطه ویژگی هایی که بیان شد و درواقع تسهیل ترید برای کاربران، بسیار شناخته شده است و با داشتن میلیاردها دلار دارایی با اینکه رتبه بالایی ندارد ولی میتوان به آینده آن امیدوار بود. با توجه به اینکه این ارز دیجیتال پشتیبانی شبکه اتریوم و همچنین صرافی یونی سواپ را دارا می باشد، انتظار می رود رشد بیشتری را از این ارز ببینیم.

  نتیجه گیری

  فراموش نکنید که دنیای ارزهای دیجیتال دنیای جدیدی است که با توجه به گستردگی روزافزونی که در آن می بینیم ممکن است نیاز به تغییراتی داشته باشد تا بتواند جوابگوی نیاز و خواسته کاربران باشد. یکی از اهداف یونی سواپ ایجاد همین تغییرات است، تغییری که انجام ترید را برای کاربران ساده تر و امن تر کند.

  شاید تا چند سال پیش حرف از رقابت صرافی های متمرکز و غیر متمرکز خنده دار به نظر می آمد اما امروزه با توجه به ویژگی هایی که این صرافی ها فراهم می کنند طرفداران زیادی پیدا کرده اند. یونی سواپ هم از بهترین و جدیدترین صرافی های غیرمتمرکز است که ارز یونی سواپ هم متعلق به همین صرافی می باشد.

  با توجه به ویژگی هایی که از این ارز دیجیتال و صرافی آن بیان کردیم شاید بد نباشد حداقل قسمتی از سرمایه خود را به سرمایه گذاری و حتی کسب درآمد از این ارز اختصاص دهید.