قیمت لحظه ای لیر ترکیه


لیر ترکیه را بیشتر بشناسید!

لیر ترکیه واحد پولی رایج ترکیه و قبرس شمالی است که با نماد TL به چشم می خورد. هر یک لیر معادل ۱۰۰ کروس است. همانطور که می دانید ترکیه به عنوان کشوری با تاریخ طولانی و پرتلاطم شناخته می شود؛ واحد پولی این کشور نیز از این ناآرامی ها در امان نبوده است.

فهرست []

  چه داستانی در پس واحد پولی این کشور وجود دارد؟ درست از زمانی که کشور ترکیه لیر را به عنوان واحد پولی رسمی خود اعلام کرد، لیر بالا و پایین های بسیاری را تجربه کرده است.

  آشنایی با این واحد پولی و گذشته پرتلاطم قطعا جالب و خواندنی است. با ما همراه باشید و با سرگذشت این واحد پولی آشنا شوید!

  سرگذشت لیر ترکیه

  لیر نخستین بار در تاریخ ۱۸۴۴ میلادی به عنوان ارز رایج امپراطوری عثمانی اعلام شد. درواقع در آن دوره لیر به عنوان جایگزینی برای کروس معرفی شد. در ادامه با سرنگونی امپراطوری عثمانی و روی کار آمدن جمهوری ترکیه، لیر همچنان به عنوان ارز رایج این کشور باقی ماند.

  اما ارزش این ارز به چه شکل است و چه عواملی منجر به کاهش یا افزایش قیمت آن می شود؟

  ثبات لیر کشور ترکیه تا دهه ۱۹۷۰ میلادی ادامه داشت. با این وجود این ارز با شروع تورم بی سابقه در کشور ترکیه شروع به از دست دادن ارزش خود کرد. جالب است بدانید که لیر ترکیه طی سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ میلادی به عنوان کم ارزش ترین ارز جهان در کتاب گینس به ثبت رسید!

  کاهش ارزش این واحد پولی رایج تا جایی ادامه پیدا کرد که ترکیه مجبور شد لیر قدیمی را کنار بگذارد و ارزی جدید را روانه بازار کند.

  در سال ۲۰۰۵ لیر جدید ترکیه با ارزشی معادل ۱۰۰۰۰۰۰ لیر روانه بازار شد که از آن به عنوان ۱ TRY یاد می شود. در ادامه و در سال ۲۰۰۹ سری جدیدی از اسکناس ها به منظور پیشگیری از سوءاستفاده های مالی روانه بازار شدند. از آن زمان تاکنون اسکناس TRY به طور ثابت باقی مانده است.

  کاهش ارزش لیر ترکیه

  به طور کلی ارزش لیر کشور ترکیه را با دلار آمریکا، پوند انگلیس و فرانک فرانسه مقایسه می کنند. در این مقایسه ارزش لیر به مراتب کمتر از دلار آمریکاست. در سال ۲۰۱۸ ارزش لیر به بدترین شرایط خود رسید؛ به طوری که ارزش آن معادل با ۴٫۵ دلار آمریکا بود.

  در این سال سیاستمداران ترکیه کاهش ۴۰۰ درصدی لیر ترکیه را ناشی از توطئه کشورهای خارجی می دانستند. ناگفته نماند که تنش ها میان کشورهای ترکیه و آمریکا نیز به کاهش ارزش لیر دامن می زد.

  در نهایت رجب طیب اردوغان با در دست گرفتن قدرت این کشور سعی در بهبود اوضاع این واحد پولی داشته است. او بر این باور است که ارزش لیر را تنها با روش های غیرمتعارف بانکی می توان تغییر داد.

  لیر امروزی ترکیه

  لیر امروزی ترکیه همان وابستگی شدید را به دلار آمریکا دارد؛ گویی هیچ پایانی برای قطع تنش ارز رایج ترکیه در دست نیست. اسکناس لیر این کشور همچنان نقش مصطفی کمال آتاتورک را به رخ همگان می کشد و در پشت این اسکانس ها دیگر شخصیت های تاریخی کشور ترکیه به چشم می خورد.

  با این حال طرح این اسکانس ها تنها تغییرات تحمیلی لیر ترکیه نیست. نکات امنیتی بسیاری به منظور پیشگیری از جعل این اسکانس ها اخیرا اعمال شده است.

  ارزی با امنیت بالا

  اسکناس های جدید لیر از خصوصیات امنیتی جدیدی بهره مند شده اند. اگر تغییر اندازه اسکناس ها و استفاده از پرتره های مختلف آتاتورک در این اسکانس ها را نادیده بگیریم، به بخش تغییرات امنیتی آن می رسیم.

  یک نوار هولوگرامی و یک رشته امنیتی در اسکناس های لیر به کار رفته است. از طرفی برخی از اعداد به کار رفته روی این اسکانس ها تنها زیر نور ماورای بنفش قابل مشاهده هستند.

  انواع اسکناس های واحد پول لیر

  اسکناس های جدید ترکیه ای با ارزشی معادل ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره ای به بازار عرضه شده اند. البته استفاده از سکه نیز در این کشور همچنان رایج است. به طوری که شاهد استفاده از سکه های ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ کروسی در این کشور هستیم.

  البته ناگفته نماند که سکه های ۱ لیری معادل با ۱۰۰ کروس نیز در کشور ترکیه رایج است.

  لیر؛ ارزی پرتلاطم

  لیر نخستین بار در امپراطوری عثمانی به عنوان ارز رایج ترکیه معرفی شد. این ارز بعد از چندین سال ثبات تنش های بسیاری را به چشم دید و بارها به پایین ترین ارزش خود رسید.

  راهکار ترک ها برای رفع کاهش ارزش لیر ارائه لیر جدید بود. البته تنش ها هیچ گاه از لیر ترکیه دور نشد و ارتباط تنگاتنگ این ارز رایج با روابط آمریکا و ترکیه غیرقابل انکار است.

  با این وجود این ارز طی سال های اخیر به ثبات نسبی دست یافته است و با افزایش امنیت آن دیگر جای نگرانی بابت جعل و سوءاستفاده های مالی وجود ندارد.