عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون بر اساس الگوریتم خاص خود، پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشت و Electronic Frontier Foundation، که یک بنیاد غیرانتفاعی است، از تاریخ ژانویه ۲۰۱۱ شروع به پذیرش بیت کوین نمود. سپس با اشاره به نگرانی هایی در مورد عدم وجود تاییدیه های موارد قانونی در مورد سیستم های جدید ارزی، پذیرش رمز ارزها  در ژوئن ۲۰۱۱ متوقف شد. اما  EFFدر تاریخ ۱۷ مه ۲۰۱۳ مجدداً تصمیم به پذیرش بیت کوین گرفت. همچنین در ژوئن ۲۰۱۱، ویکی لیکس و چند سازمان دیگر بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت کمک های مالی پذیرفتند.

فهرست []

  استانداردسازی

  در تاریخ ژانویه ۲۰۱۲، بیت کوین به عنوان موضوع اصلی در یکی از قسمت های سریالی با ژانر درام و حقوققی ساخته شبکه CBS قرار گرفت. مجری برنامه CNBC، جیم کرامر، بیان کرد برای عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون هیچ نهاد مرکزی برای قانون گذاری و نظارت بر این ارز وجود نداشته است. که این امر بسیار مهم است.

  سرانجام در سپتامبر ۲۰۱۲، بنیاد بیت کوین به منظور سرعت بخشیدن به رشد جهانی بیت کوین به واسطه استاندارد سازی، حفاظت و ارتقا پروتکل منبع باز راه اندازی شد.

  پذیرش در بازار جهانی

  از این رو در تاریخ اکتبر ۲۰۱۲، BitPay  در طی گزارشی اعلام کرد که بیش از ۱۰۰۰ بازرگان و فعال صنفی روش پرداخت با بیت کوین را به فهرست ارزهای مورد قبول خود اضافه کرده اند. در نوامبر ۲۰۱۲ نیز، وردپرس اقدام به پذیرش بیت کوین نمود. بیت کوین مشروعیت بیشتری در بین قانون گذاران و شرکت های مالی قدیمی به دست آورده است.

  به عنوان مثال می توان گفت ژاپن قانونی را برای پذیرش بیت کوین به عنوان روش پرداخت قانونی تصویب کرده است. در این میان  کشور روسیه هم اعلام کرد که استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین بدون مانع و قانونی است. نمودار زیر روند روزانه قیمت بیت کوین از سال 2014 الی 2021 نشان می دهد و همچنین به کمک آن عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون را می توان مشاهده نمود.

  مروری تاریخی بر عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون

  با نزدیک شدن ارزش بازار کل بیت کوین به یک میلیارد دلار آمریکا، نظر کارشناسان در مورد بیت کوین، قیمت بیت کوین در سال های آینده دارای حباب خواهد بود.

  عجیب ترین حوادث تاریخی به شرح زیر می باشد:

  سقوط چشم گیر بیت کوین

  • آوریل ۲۰۱۳، قیمت هر بیت کوین از ۲۶۶ دلار به حدود ۵۰ دلار سقوط کرد و سپس به حدود ۱۰۰ دلار مجدداً افزایش پیدا کرد. طی دوهفته از اواخر ژوئن ۲۰۱۳ قیمت به طور پیوسته روند نزولی پیدا کرد و در نهایت به ۷۰ دلار رسید. سپس قیمت دوباره شروع به رشد نمود و در ۱ اکتبر بار دیگر با قیمت ۱۴۰ دلار به اوج خود دست پیدا کرد.

  با توقف سیلک رود در ۲ اکتبر،توسط اداره تحقیقات فدرال باعث سقوط تند قیمت بیت کوین به ۱۱۰ دلار شد. اما این افت قیمت به سرعت برگشت به طوری که چند هفته بعد به ۲۰۰ دلار رسید. داده های تاریخی قیمت بیت کوین نشان می دهد که، قیمت از ۲۰۰ دلار در ۳ نوامبر به ۹۰۰ دلار در ۱۸ نوامبر رسید و سرانجام در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ بیت کوین در صرافی Gox هزار دلار آمریکا معامله می شد.

  سرقت بیت کوین از صرافی

  • فوریه ۲۰۱۴، یکی از بزرگ ترین صرافی های بیت کوین، Gox، فعالیت خود را به دلایل مسائل فنی به حالت تعلیق اعلام نمود. در پایان این ماه، صرافی Mt. Gox گزارش داد که چیزی حدود ۷۴۴۰۰۰ بیت کوین از این صرافی سرقت شده است، از این رو در ژاپن اعلام ورشکستگی کرده بود.

  البته از ماه ها قبل این اتفاق، استقبال از صرافی Mt. Gox به دلیل مشکل کاربران در برداشت وجه کم شده بود. سرانجام در سپتامبر۲۰۱۴، TeraExchange , LLC، موافقت کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده “CFTC” را مبنی بر تجارت با بیت کوین اخذ شد. و این اولین باری بودکه یک سازمان نظارتی ایالات متحده بیت کوین را تأیید می کرد. همین امر بر ثبات این ارز در بازار جهانی کمک شایانی نمود.

  رکورد عجیب کوین بیس

  • یکی دیگر از عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون در ژانویه 2015 می باشد. کوین بیس 75 دلار آمریکا جمع آوری کرد و رکورد قبلی یک شرکت بیت کوین را شکست.

  هک شدن صرافی انگلیسی

  • کمتر از گذشت یک سال پس از فروپاشی صرافی مت گوکس، صرافی مستقر در انگلستان Bitstamp اعلام نمود که توسط بررسی های صورت گرفته متوجه هک سیستم های خود و به سرقت رفتن حدود ۱۹۰۰۰ بیت کوین معادل تقریباً ۵ میلیون دلار از کیف پول کاربران شده اند.

  این موضوع بر روی آینده قیمت بیت کوین تأثیرگذار بود؛ بنابراین فعالیت های خود را به صورت آفلاین ادامه دادند. این صرافی برای چندین روز کاری در میان گمانه زنی ها مبنی بر اینکه مشتریان وجوه خود را ازدست داده اند، آفلاین فعالیت می کرد.

  اما Bitstamp پس از افزایش اقدامات امنیتی و بالابردن سطح اطمینان به مشتریان در خصوص عدم تأثیر این اتفاق بر مانده حساب آنها، از تاریخ ۹ ژانویه معاملات خود را از سر گرفت.

  فرآیند محبوب شدن بیت کوین

  • در ژانویه ۲۰۱۶، نرخ شبکه از ۱ هش بر ثانیه پا به فراتر نهاد. در مارس ۲۰۱۶،هیئت دولت ژاپن ارزهای مجازی مانند بیت کوین را به عنوان عملکردی مشابه با پول واقعی به رسمیت قبول کرد.

  Bidorbuyیکی از بزرگترین بازار آنلاین آفریقای جنوبی، پرداخت با بیت کوین را برای خریداران و فروشندگان تسهیل کرد. در ژوئیه محققان مقاله ای منتشر نمودند که نشان می داد تجارت بیت کوین از نوامبر ۲۰۱۳ دیگر توسط فعالیت های غیرقانونی راهبری نمی شود، بلکه توسط شرکت های قانونی انجام می پذیرد.

  از این رو بیت کوین سال به سال علاقه مندان آکادمیک بیشتری به خود جذب کرد. تعداد مقالات گوگل اسکالر منتشر شده در مورد بیت کوین از ۸۳ مورد در سال ۲۰۰۹، به ۴۲۴ مورد افزایش و در سال ۲۰۱۲ و ۳۵۸۰ مورد در سال ۲۰۱۶ ارتقا یافت. و تعداد بیزینس هایی که خواهان استفاده از بیت کوین بودند افزایش یافت و این یک تضمین برای این ارز محسوب می شد.

  استفاده از بیت کوین در فروشگاه های آنلاین

  • در ژانویه ۲۰۱۷، شبکه ان اچ کی در طی یک گزارش تعداد فروشگاه های آنلاین پذیرنده بیت کوین در ژاپن نسبت به سال گذشته ۴٫۶ برابر اعلام نمود. همچنین مدیر عامل BitPay، استفان جفت اعلام کرد که نرخ معاملات این شرکت از تاریخ ژانویه ۲۰۱۶ تا فوریه ۲۰۱۷ رشد ۳ درصدی و قابل ملاحظه ای داشته است و توضیح داد که استفاده از بیت کوین در پرداخت های زنجیره تأمین B2B روبه رشد خواهد بود.

  برای دوره ۶ ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۷، صرافی Bitso مکزیک شاهد حجم معاملات با رشد بالا ۱۵۰۰٪ بود [ بین تاریخ ژانویه و مه ۲۰۱۷، Poloniex بیشتر از ۶۰۰٪ تریدر آنلاین و فعال داشت و به طور منظم ۶۴۰٪ رشد در تعداد معامله را تجربه نمود.

  اما به دلیل اینکه در تاریخ ۶ دسامبر ۲۰۱۷، مارک پلیس استیم اعلام کرد که دیگر بیت کوین را به عنوان پرداخت محصولات خود قبول ندارد، البته دلیل این تصمیم را سرعت پایین معاملات، نوسان قیمت و کارمزد بالای معاملات اعلام نمود، این ارز دچار نوساناتی در بازار شد. این حادثه جز عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون محسوب می گردد.

  ممنوعیت تجارت ناشناس بیت کوین

  • در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۸، کره جنوبی در طی مقرراتی اعلام کرد که همه معامله گران بیت کوین باید هویت خود را تأیید کنند، بنابراین تجارت ناشناس بیت کوین را ممنوع اعلام کرد. از این رو در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸، شرکت پرداخت آنلاین استرایپ با بیانیه ای اعلام کرد که پشتیبانی خود از پرداخت با بیت کوین را تا اواخر آوریل ۲۰۱۸ قطع خواهد کرد و دلیل آن را کاهش تقاضا، افزایش هزینه ها و زمان معاملات اعلام نمود.

  افزایش دستگاه خودپردازش بیت کوین

  • در سپتامبر ۲۰۱۹، شمار دستگاه خودپرداز بیت کوین در سراسر جهان به عدد ۵٬۴۵۷ رسید.

  • کشورهایی نظیر ایالات متحده، کانادا، انگلستان، اتریش و اسپانیا جز کشورهای دارای بیشترین خودپرداز بیت کوین محسوب می شدند. همین مسئله بعدها در جذب اعتماد کاربران بیشتر به سمت این ارز بسیار کمک کننده بود.

  خرید و فروش با بیت کوین

  • در ۲ ژوئیه ۲۰۲۰ یکی دیگر از عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون رخ داد، به این صورت که تعدادی از شرکت های هندی شروع به انتقال مجموعه ای ازمحصولات قابل معامله با بیت کوین (ETP) را آغاز نمودند و استفاده از این ارز را در سیستم تجارت خود جای دادند. در تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۲۰،Wiener Börse  بیست و یک عنوان از خدمات خود را مشمول پرداخت با ارزهای رمزپایه نظیر بیت کوین، کرد، از جمله خدمات قیمت گذاری و تسویه حساب اوراق بهادار ذکر نمود.

  در تاریخ ۳ سپتامبر بورس اوراق بهادار فرانکفورت در بازار تنظیم شده خود عبارت اولین اسکناس بیت کوین (ETN) را که به طور مرکزی از طریق پاکسازی Eurex ترخیص شده بود، قبول کرد.

  در این میان در اکتبر نیز پی پال اعلام کرد که به کاربران خود اجازه خرید و فروش بیت کوین را در سیستم عامل خود داد به شرطی که کاربران بیت کوین را ذخیره یا برداشت نکنند.

  از جمله عواملی که ممکن است در این افزایش ارزش قیمت بیت کوین موثر و نقش داشته باشد، می توان به بحران مالی منطقه یورو و به خصوص بحران مالی سال ۲۰۱۲تا ۲۰۱۳ قبرس همچنین اظهارات شبکه در خصوص مقابله با جرائم مالی برای تعیین وضعیت حقوقی ارز و افزایش علاقه رسانه ها و مردم به این ارز برشمرد.

  عجیب ترین معاملات بیت کوین

  • صعود به قیمت ۲۰ هزاردلاری برای بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ و نوسانات قابل توجه قیمت آن در طی سال ۲۰۱۸، بیشتر نشان از هیجان و یک امر غیرعادی برای این ارز تلقی می شد. بر اساس نظر کارشناسان پیش بینی قیمت بیت کوین از این طریق کمی دشوار می گردد.
  • سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۴ هزار دلار در ماه نوامبر ۲۰۱۸ بسیار شوک برانگیز بود. برخی از معامله گران و کارشناسان بر این باورند که با کاهش قیمت سهام، قیمت بیت کوین نیز کاهش می یابد، زیرا هر دوی این ها به طور ذاتی با هم مرتبط می باشند. وی اشاره کرد که مردم به این دلیل بیت کوین می خرند تا در برابر کاهش قیمت سهام ایمن باشند.

  اما آن طور که انتظار می رفت تأثیرگذار نبود. زیرا تورم می تواند سبب کاهش قیمت دلار و سهام شود. اما این تصور یکی از اصلی ترین دلایلی است که مردم بیت کوین را به عنوان ابزار سرمایه گذاری انتخاب می کردند که این هم کاملاً درست نبود.

  • جهش قیمت بیت کوین به بیشتر از 63 هزار دلار در تاریخ 14 آوریل 2021 عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون بود. که نشانه هایی از وجود فعالان بورس وال استریت پس از حدود یک دهه از راه اندازی ارزهای دیجیتال مورد قبول قرار گرفت.

  با عرضه نخستین بار سهام صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس در بورس، ارزش اولیه سهام این صرافی چیزی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شد. در این میان دو بانک بزرگ آمریکایی به نام گلد من ساکس و جی پی مورگان نیز اعلام کرده اند به زودی امکان دسترسی به ارزهای دیجیتالی را در اختیار کاربران و علاقه مندان خواهند گذاشت.

  • ریزش اخیر قیمت بیت کوین بنا بر گزارش اقتصاد نیوز و به نقل ازایسنا بیت کوین برخلاف انتظار اولیه معامله گران در روزهای اخیر با شکستن مرز روانی مهم ۶۰ هزاردلاری مواجه بوده است.

  برخی از کارشناسان معتقدند تداوم این وضعیت برای این ارز در آینده با فشار فروش سنگین مواجه خواهد شد. پانکای بالانی – مدیر صرافی دلتا این اصلاح قیمت رمزارز تا ۴۰ هزار دلار ممکن است تداوم یابد و به نظر مسیر صعودی بیت کوین در کوتاه مدت از دست رفته می باشد. از طرفی رفتارهای هیجانی در این افت قیمت دامن می زند.

  جمع بندی

  به عنوان جمع بندی به پیش بینی قیمت بیت کوین بر اساس عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون رخ داده است، بر اساس نظر برخی کارشناسان می پردازیم. کریپتوپوتیتو، پلن بی بر این باور است که افت اخیر قیمت بیت کوین به معنای پایان روند صعودی این ارز دیجیتال در سال جاری نمی باشد.

  بیت کوین در طی روزهای گذشته با یک افت قیمت شدید مواجه شده و سقف قبلی خود را ازدست داده است اما به عقیده پلن بی، این بخشی از فرایند صعودی برای قیمت بیت کوین است و قیمت این ارز دیجیتال می تواند تا ۲۸۸,۰۰۰ دلار هم افزایش پیدا کند.

  اما در این میان لی این پیش بینی را بیش از حد خوش بینانه خوانده است. همچنین سیاست مدارهای برخی از کشورها سرمایه گذاری در این حوزه را ایمن نمی دادند و این بستر را برای سرمایه گذاری مناسب نمی دانند.

  با وجود قیمت فعلی بیت کوین که حدود 50,۰۰۰ دلار می باشد این پیش بینی که قیمت آن تا ۶ برابر افزایش پیدا خواهد کرد وجود دارد. البته ممکن است این پیش بینی در حال حاضر خیلی خوش بینانه و غیرواقعی به نظر برسد، و جز عجیب ترین معاملات بیت کوین تاکنون به شمار رود، اما با توجه به این که قیمت بیت کوین سابقه افزایش ۶ برابری را داشته است.

  همان طور که پیش تر اشاره کردیم، این ارز دیجیتال در ماه اکتبر با قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار معامله می شد؛ اما در ماه آوریل، قیمت آن به ۶۰,۰۰۰ دلار رسیده است و از آنجا که بر اساس نظریه فرکتال ها هر کل متشکل از جز است می توان گفت روند کلی نمودار از روندهای جزئی تشکیل شده است و برگرفته از آن است و امکان تحقق این فرضیه وجود دارد.