ارز دیجیتال ترا (Terra) یا لونا (Luna)، توکن بلاک چین ترا است. درواقع ترا یک بلاک چین فعال با قرارداد هوشمند است که از پروژه کازماس بهره می برد. در دنیایی که رمز ارزهای جدید با سرعت بالایی در حال رشد هستند، به ندرت یک رمز ارز تازه وارد به عنوان یک رقیب جدی ظاهر می شود.

فهرست []

  توسعه ترا در ژانویه سال 2018 توسط یک شرکت بلاک چین کره ای به نام Terraform Labs آغاز شد و شبکه اصلی آن رسماً در آوریل سال 2019 شروع به کار کرد. این بلاک چین از سال 2020 استیبل کوین هایی با پشتوانه دلار آمریکا، وون کره جنوبی، توگریک مغولستان و صندوق بین المللی پول، ارائه داده و سعی در گسترش این برنامه دارد.

  از رمز ارز بومی بلاک چین ترا برای تثبیت قیمت استیبل کوین ها استفاده می شود. دارندگان ارز دیجیتال لونا می توانند در برنامه های مربوط به اداره کردن ترا شرکت کرده و رای بدهند. در ادامه مطلب قصد داریم بیشتر با تاریخچه، نحوه کارکرد و ویژگی های ترا آشنا شویم.

  بنیان گذاران ترا چه کسانی هستند؟

  ارز دیجیتال ترا در سال 2018 توسط Daniel Shin و Do Kwon راه اندازی شد. این دو نفر، پروژه ترا را راهی سریع برای پذیرش فناوری بلاک چین و ارز رمزنگاری شده از طریق تمرکز بر ثبات قیمت و قابلیت استفاده، می دانستند.

  Do kwon سمت مدیرعامل اجرایی شرکت بلاک چین Terraform labs را برعهده گرفته است، اما kwon پیش ازاین پروژه، به عنوان مهندس نرم افزار در مایکروسافت و اپل کارکرده است. اما قبل از توسعه بلاک چین ترا، Daniel Shin نیز به فعالیت های گسترده دیگری مشغول بود.

  شین، از بنیان گذاران Ticket Monster یا همان TMON بوده و بعدها یکی از بنیان گذاران Fast Track Asia، یک شرکت استارتاپی شد که با کارآفرینان دیگر برای ایجاد شرکت های کاملاً کاربردی کار می کرد.

  نحوه کار بلاک چین ترا چگونه است؟

  بلاک چین ترا با استفاده از Cosmo SDK ساخته شده و از مکانیسم اجماع اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می کند.

  به این معنا که ماینرهای این بلاک چین بخشی از ارز دیجیتال ترا را خریداری کرده و به شبکه اختصاص می دهند؛ مانند برخی دیگر از بلاک چین های مبتنی بر پروژه کازماس، ترا دارای 100 اعتبارسنج است. وجود اعتبارسنج ها باعث می شود این شبکه کمتر از سایر شبکه های اثبات سهام، غیرمتمرکز تلقی شود.

  طبق گزارش های در هر ثانیه صدها تراکنش در ترا ثبت می شود. معمولاً معاملات Terra در عرض 6 ثانیه انجام شده و هزینه اجرای آن ها تنها چند سنت است.

  درواقع ترا یک راه منحصربه فرد برای تولید استیبل کوین ایجاد کرده است که به صورت غیرمتمرکز به ارزهای فیات مختلف وابسته هستند.

  استیبل کوین یک دارایی دیجیتال است که ارزش آن در برابر ارزش دارایی های سنتی ثابت مانده و به طورکلی به منظور کاهش نوسانات قیمت طراحی شده است.

  برخلاف سایر استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند Maker DAO’s DAI، استیبل کوین های ترا به خودی خود وثیقه ای ندارند. برای تولید استیبل کوین ترا مانند UST لازم است مقداری کوین بومی ترا یعنی ارز دیجیتال لونا بسوزد.

  به عنوان مثال، اگر می خواهید 10 UST تولید کنید و قیمت ارز دیجیتال Luna ،10 دلار باشد پس فقط باید 1 لونا را بسوزانید. فرایند سوزاندن کوین سبب حذف دائمی کوین از موجودی در گردش می شود.

  نکته جالب توجه این است که شما می توانید استیبل کوین ترا را صرف خرید مقدار معادل رمز ارز لونا کنید. برای مثال، اگر شما 10UST داشته باشید و قیمت هر رمز ارز لونا 5 دلار باشد می توانید با سوزاندن 10 UST خود، 2 لونا به دست آورید.

  چه چیزی بلاک چین ترا را منحصربه فرد می کند؟

  بلاک چین ترا با استفاده از استیبل کوین هایی با پشتوانه ارز فیات به دنبال جدا کردن خود از سایر بلاک چین ها است. این بلاک چین مزایای ارزهای دیجیتال بدون مرز را باثبات قیمت روز ارزهای فیات ترکیب می کند.

  درواقع این کار را از طریق الگوریتمی انجام می دهد که موجودی استیبل کوین ها را بر اساس میزان تقاضا تنظیم می کند.

  این کار با ایجاد انگیزه در دارندگان ارز دیجیتال لونا سبب مبادله لونا و استیبل کوین در نرخ ارز سودآور موردنیاز شده و به سبب انبساط و انقباض موجودی استیبل کوین، با میزان تقاضا آن ها تطبیق داده می شود.

  ترا با چندین پلتفرم پرداخت، به خصوص در منطقه آسیا و اقیانوسیه مشارکت می کند. برای مثال از جولای 2019، ترا با chai که یک برنامه پرداخت تلفن همراه مستقر در کره جنوبی است، مشارکت دارد.

  در این پلتفرم خریدهای انجام شده در سیستم عامل های تجارت الکتریکی از طریق بلاک چین Terra انجام می شوند. کارمزد هر تراکنش حدوداً 2-3% از مبلغ خرید است.

  علاوه بر این ترا توسط اتحاد ترا، یعنی گروهی از مشاغل و پلتفرم ها پشتیبانی می شود. در فوریه سال 2019 این شرکت اعلام کرد پلتفرم های تجارت الکترونیک از 10 کشور مختلف، به نمایندگی از یک پایگاه کاربری 45 میلیون نفری و ارزش ناخالص کالای 25 میلیارد دلاری از اعضای اتحاد ترا هستند.

  میزان کوین های ترا در چرخش

  بلاک چین ترا یک میلیارد توکن موجودی دارد؛ اما اگر میزان توکن های بلاک چین از این تعداد فراتر برود ارز دیجیتال ترا تا زمانی که به سطح متعادل عرضه برگردد، می سوزد.

  همچنین برای حفظ قیمت استیبل کوین ترا، در صورت نیاز توکن های جدید لونا از طریق الگوریتم پروتکل تولید می شوند.

  لونا برای اولین بار برای فروش در یک پیش فروش خصوصی توکن در دسترس قرار گرفت که شامل بخشی از سرمایه گذاری صرافی های بزرگی مانند OKEx ،Binance و Huobi می شد. این فروش در آگوست 2018 به پایان رسید و درنتیجه ترا، 32 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

  امنیت شبکه ترا

  امنیت بلاک چین ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام مبتنی بر Tendermint تأمین می شود. دارندگان ارز دیجیتال ترا برای اعتبارسنجی معاملات، توکن های خود را به عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و به نسبت مقدار لونا موجود در سهام خود، پاداش دریافت می کنند.

  همچنین دارندگان توکن می توانند وظیفه تائید تراکنشات را به افراد دیگری واگذار کنند تا آن ها از طرف دارندگان توکن؛ معاملات را تایید کرده و پاداش حاصل از آن را با یکدیگر تقسیم کنند.

  ترا برای حفظ و افزایش امنیت شبکه، با بهترین روش ها راهنمایی های بیشتری را به گره های اعتبارسنج ارائه می دهد.

  کمی پس از فعال شدن شبکه اصلی Terra در ماه می سال 2019، تائید بلاک چین و انجام تست نفوذپذیری CertiK، ممیزی امنیتی شبکه، به پایان رسید. CertiK مدل اقتصادی ترا را در برابر دستکاری بازار، ساختار و زبان کدگذاری مورد آزمایش قرارداد. در آخر و بنا به نظر CertiK، مدل سازی و استدلال ریاضی شبکه ترا صحیح تلقی شد.

  نحوه خرید ترا

  ارز دیجیتال لونا، یعنی رمز ارز بومی بلاک چین ترا، در لیست بسیاری از صرافی های ارزهای دیجیتال مانند Bitfinex، Huobi و Upbit قرار دارد. در این صرافی ها امکان ترید ارز دیجیتال ترا با ارزهای فیات، استیبل کوین ها و سایر رمز ارزها فراهم است.

   نتیجه گیری

  ارز دیجیتال ترا یا لونا، توکن بومی بلاک چین ترا است. امنیت شبکه ترا با استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام تأمین شده و هدف اصلی این بلاک چین ترکیب مزایای رمز ارزها و ثبات قیمت ارز فیات با یکدیگر است.

  ارز دیجیتال لونا در صرافی های بسیاری با سایر رمز ارزها، فیات و استیبل کوین ترید می شود.

  سؤالات متداول

  • آیا ترا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

  خوشبختانه ارز دیجیتال لونا تا به این لحظه سابقه قیمت خوبی داشته است. به طورکلی چشم انداز سرمایه گذاری بلندمدت در این رمز ارز سودآور است. بسیاری از هولدرها به دنبال بهترین فرصت برای سرمایه گذاری هستند اگر شما هم در این گروه قرار دارید ارز دیجیتال ترا می تواند گزینه مناسبی باشد.

  • چطور می توان رمز ارز ترا را خریداری کرد؟

  بایننس یکی از بزرگ ترین و شناخته شده ترین صرافی ارزهای دیجیتال است که امکان ترید ارز دیجیتال ترا در آن فراهم است. صرافی Bittrex و OKEx از دیگر صرافی هایی هستند که می توانید در آن ها از طریق پول فیات و یا سایر رمز ارزها، رمز ارز ترا را خریداری کنید.

  • بلاکچین ترا چطور کار می کند؟

  مبتنی بر پروتکل proof of stake اجرا می شود. به این معنا که ماینرها ارز دیجیتال بومی بلاکچین ترا یعنی luna را به عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار داده و با تائید تراکنشات پاداش دریافت می کنند.

  • بلاکچین ترا توسط چه کسانی ایجادشده است؟

  در سال 2018 در شرکت بلاکچین کره ای به نام Terraform Labs و توسط دو فرد به نام های Do Kwon تأسیس شده و در سال 2019 رسماً شروع به کارکرد.