افرادی که در بازار بورس حرفه ای هستند، به خوبی می دانند چگونه این بازار را رصد کرده تا بازدهی بیشتر و زیان کمتر را تجربه کنند. احتمالا درباره روش های تحلیل بازار بورس نظیر استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی شنیده اید؛ به جز این دو ابزار که اغلب توسط حرفه ای های بازار سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد، توجه به نکاتی که امکان رصد بازار را برای سرمایه گذار فراهم می کند، می تواند احتمال موفقیت شما در سرمایه گذاری را افزایش می دهد. مشاهده نمای کلی بازار بورس به شما کمک می کند در چند ثانیه بتوانید وضعیت کلی بازار را متوجه شوید. البته با مشاهده رشد یا افت شاخص بورس نیز گاهی اوقات می توان به این هدف رسید ولی با توجه به اینکه در بسیاری از اوقات، شاخص بورس به تنهایی نمی تواند نشان دهنده وضعیت کلی بازار باشد، مشاهده نقشه بورس می تواند به ما کمک کند تا مثبت یا منفی بودن بازار را بهتر متوجه شویم. نقشه بورس با فراهم کردن دقیق و سریع اطلاعات در لحظه بازار، امکان تحلیل، مقایسه و تصمیم گیری را در سطوح سهم، صنعت و بازار فراهم می کند.

فهرست []

  نقشه بازار بورس

  این نقشه به شما کمک می کند تا سهامی که معمولا از میدان دید شما خارج هستند را به راحتی پیدا کنید. امکان دسترسی به این نقشه در حال حاضر در سامانه بسیاری از کارگزاری ها و سایت های ارائه دهنده اطلاعات بورس فراهم شده است و برای دسترسی به آن ها کافیست تا کلیدواژه “نقشه بازار بورس” را در گوگل سرچ کنید. در زیر نمونه ای از این نقشه آورده شده است:

  در سامانه ها یا سایت های مختلف انواع مختلفی از فیلتر کردن اطلاعات این نقشه قرار داده شده است. برای مثال براساس حجم یا ارزش معاملات، طبقه بندی صنایع، بازه زمانی، بازار و…. . در تصویر بالا، روی نماد بانک صادرات نشانگر موس را قرار دادیم، همانطور که دیده می شود، نام کامل نماد، نام گروه، قیمت، ارزش، حجم معامله و ارزش بازار را نشان می دهد. لذا برای دریافت اطلاعات هر نماد کافیست تا نشانگر موس را روی آن قرار دهید تا اطلاعات بیشتری از نماد را دریافت کنید. همچنین رنگ نشان داده شده روی نقشه نشان از تغییرات یا نوسانات قیمتی سهم دارد که واضح است رنگ قرمز تیره بیشترین تغییر منفی را نشان داده و هرچه به سبز میل می کند در نهایت به بیشترین تغییر مثبت در در دسترس با توجه به “دامنه نوسان” می رسد. برای مثال اگر دامنه نوسان را بین +۳ تا -۳ در نظر بگیریم، میتوان دامنه رنگ های نشان داده شده در نقشه های بازار را به شکل زیر تعریف کرد:

  شاید تفاوت اندازه خانه ها، توجه شما رو به خود جلب کند. اما علت این تفاوت چیست؟

  این تفاوت اندازه می تواند معانی مختلفی داشته باشد ولی عموماً از بزرگی سهم یا ارزش بازار ان حکایت دارد. سهم هایی که ارزش بازاری بیشتری دارند در خانه های بزرگتر نمایش داده می شوند. همچنین این تفاوت اندازه می تواند به حجم معاملات سهم مربوط باشد و هر سهمی که حجم معاملات سنگین تری دارد جای بیشتری را اشغال کند.

  با این تفاسیر مشخص می شود که نقشه های بازار بورس یکسان نیستند و هر کدام با معیارهای متفاوتی به تناسب نیاز کاربران طراحی می شوند.

  انواع مختلف نقشه بازار بورس

  نقشه بازار توسط سایت مشخصی ارائه نمی شود و هر کارگزاری یا سایت بورسی می تواند نقشه بازار بورس داشته باشد. بنابراین جزئیات نقشه ها می تواند با یکدیگر فرق داشته باشد. بیشتر این تفاوت ها به خاطر فیلترهای گوناگونی است که می توانید روی این نقشه ها اعمال کنید.

  فیلترهای مختلف نقشه سهام در بورس

  برای اینکه بتوانید نهایت استفاده را از نقشه بازار بورس ببرید، کارگزاری های مختلف و دیگر سایت هایی که این نقشه را ارائه می کنند، امکان اعمال فیلترهای مختلف را برایتان فراهم کرده اند. این فیلترها کمک می کنند تا نقشه را بر اساس نیازتان بچینید.

  این فیلترها می تواند شامل حجم معاملات، ارزش معاملات و… باشد. همچنین می توانید نقشه را بر حسب نماد یا صنعت مرتب کنید.

  البته امکان ایجاد فیلتر برای مشاهده سایر بازارهای بورس هم وجود دارد. مثلاً می توانید بازارهای بورس، فرابورس، بورس انرژی را از یکدیگر تفکیک کنید.

  نقشه سهام در بورس چه اطلاعاتی را ارائه می کند؟

  همانطور که پیش تر گفته شد، رنگ ها در نقشه بورس نماینگر میزان رشد یا افت قیمت سهام هستند. همچنین به ابعاد هر خانه اشاره شد که از حجم یا ارزش معاملات حکایت داشت. اما دانستن این اطلاعات به تنهایی کمک کننده نیست. هدف نقشه بورس نیز فقط ارائه سهم های مثبت یا منفی بازار نیست.

  ما می توانیم از این ابزار ساده، استفاده های مفیدتر و کامل تری داشته باشیم.

  شما می توانید با نگه داشتن موس روی هر یک از نمادها، اطلاعات تکمیلی آنها را دریافت کنید. این اطلاعات شامل نام شرکت، میزان افت یا رشد قیمت، صنعت مربوطه، حجم معامله، ارزش معامله است. در برخی نقشه های پیشرفته تر(مانند سایت بورس ویو) شما به اطلاعاتی نظیر بازده روزانه، نرخ رشد، نسبت های مالی، نرخ رشد درآمد و… دسترسی دارید.پس شما می توانید در یک شمای کلی، هم متوجه شرایط صعودی یا نزولی بازار شوید هم اطلاعات تکمیلی نمادها را بدست آورید.

  فواید استفاده از نقشه بازار بورس

  یکی از مهم ترین فاکتورها در موفقیت یک ابزار معامله گری یا تحلیلی، سرعت دسترسی اطلاعات است. شما در نقشه بورس این فاکتور را به وضوح مشاهده می کنید. در شرایطی که شما برای دانستن اطلاعات حجمی، قیمتی و یا مالی هر یک از سهم ها ناچار به رجوع به سایت مدیریت فناوری بورس تهران یا تارنمای کدال هستید، نقشه بازار بورس به سادگی و سرعت همه این اطلاعات را به صورت یک جا به شما نمایش می دهد.

  دومین نکته سهولت دسترسی حتی برای کاربران مبتدی است. اگر شما اطلاعات زیادی راجع به بورس ندارید و می خواهید در زمان کم، متوجه شرایط کلی بازار شوید، نقشه بازار به شما کمک شایانی می کند و نحوه استفاده از آن به سادگی است و نیاز به دانش تخصصی ندارد.

  سومین نکته این است که هر کارگزاری این نقش بازار را در سایت خود تعبیه کرده و شما نیازی ندارید از چندین سایت هنگام معامله استفاده کنید. به تعبیری در وقت شما برای جست و جو صرفه جویی می شود.

  نتیجه گیری

  برای معامله گری و کسب اطلاعات بورسی، ابزارهای مختلفی معرفی می شود. برخی از این ابزارها ساده و سریع تر و برخی دیگر تخصصی تر هستند. شما می توانید به تناسب نیاز خود ابزار مورد نظر خود را انتخاب کنید. نقشه بازار بورس یکی از ساده ترین و کاربردی ترین ابزارهای مورد استفاده معامله گران است و ویژگی اصلی آن ارائه اطلاعات در یکی شمای کلی در زمان کم است.

  در نهایت شما می توانید اطلاعات تکمیلی خود را از منابع دیگر بیابید و به سهام مد نظر خود جهت سرمایه گذاری برسید.