پلتفرم استیمیت پلتفرمی است که شبکه های اجتماعی را با تکنولوژی بلاک چین و ارزها ادغام می کند و برای تولید محتوای کاربرمحور (UGC) و ایجاد جوامع مختلف کاربرد دارد. این شبکه اجتماعی در زمینه تولید و مدیریت محتوا کاربرد دارد و همه کاربران آن برای محتواهای تولیدشده درآمد کسب خواهند کرد. ۵۰ درصد از این درآمد به صورت Steem Power و ۵۰ درصد دیگر آن نیز از طریق دلار استیم (Steem Dollars) پرداخت می شود. استیمیت پلتفرمی است که کاربران می توانند محتواهای خودشان را در آن به اشتراک بگذارند. استیم نیز ارز و پروتکل بلاک چین اختصاصی آن است.

فهرست []

  نحوه کار بلاک چین استیم (Steem)

  پیش از بررسی نحوه کار بلاک چین استیم، بهتر است نگاه کوتاهی به نحوه کار اپلیکیشن های بلاک چین یا اپلیکیشن های غیرمتمرکز داشته باشیم. در دنیای معمولی بیشتر توجه کاربر به خود اپلیکیشن است و بیشترین درآمد نیز به اپلیکیشن موردنظر و توسعه دهندگان آن اختصاص دارد، اما در دنیای بلاک چین مهم ترین عنصر موجود خود پروتکل است. در این دنیا پروتکل ها (در اینجا پروتکل استیم) نقش های مختلفی را بر عهده دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

  در پروتکل استیم، برای رسیدن به توافق جمعی از الگوریتم اثبات سهام (PoS) استفاده می شود و کاربر می تواند اپلیکیشن های مختلفی را روی این پروتکل خلق کند. با توجه به ماهیت پروتکل استیم، تمامی این نرم افزارها نیز غیرمتمرکز خواهند بود. بزرگ ترین و اولین نرم افزاری که روی بلاک چین استیم ایجاد شد، پلتفرم استیمیت (Steemit) بود؛ به همین دلیل ممکن است بسیاری از افراد از کلمات استیم و استیمیت به جای هم استفاده کنند، اما استیم نام شبکه بلاک چین است و استیمیت یکی از مهم ترین نرم افزارهای غیرمتمرکز به شمار می آید که روی بلاک چین استیم ایجاد شده است.

  استیمیت چیست؟

  همان طور که بیان شد، پلتفرم استیمیت یکی از مهم ترین اپلیکیشن های ساخته شده روی بلاک چین استیم است. همچنین شبکه ای اجتماعی محسوب می َشود که با پرداخت پاداش از طریق ارزها، تولیدکنندگان محتوا را به تولید محتوای بیشتر ترغیب می کند. استیم ادعا دارد تنها مدل شبکه اجتماعی بر پایه بلاک چین در دنیاست که از اپلیکیشن های بلادرنگ (Real-Time) مثل پلتفرم استیمیت پشتیبانی می کند.

  معرفی استیم

  استیم یک بلاک چین اجتماعی است که براساس محتوای غیر قابل تغییر و مکانیسم تشویق داخلی ساخته شده است. این بلاک چین یک دیتابیس باز دارد که داخل آن محتوا به صورت متن ساده در دسترس است. در حال حاضر روی این بلاک چین درمجموع ۳۲۴ نرم افزار غیرمتمرکز وجود دارد که محبوب ترین آن ها به شرح زیر هستند:

  1. استیمیت:

  در ۴ جولای ۲۰۱۶، استیمیت به عنوان اولین نرم افزار روی بلاک چین استیم ایجاد شد. این نرم افزار غیرمتمرکز دارای جامعه گسترده ای از کاربران است که با توجه به نیاز آن ها مجموعه ای از اخبار و وقایع روز به صورت خودکار برای آن ها ارسال می شود. همچنین کسب درآمد در این نرم افزار با تولید محتوا نیز ممکن است و به ازای محتواهای تولیدی خودتان ارز دریافت خواهید کرد.

  2. Dtube:

  پلتفرمی غیرمتمرکز برای تولیدکنندگان محتواست که بر پایه بلاک چین استیم ساخته شده است. هدف این پلتفرم این است که یک شبکه خالی از تبلیغات و مقاوم در برابر سانسور برای کاربران خود ایجاد کند. همچنین با فراهم کردن امکان کسب درآمد از طریق ارزها فضایی منصفانه برای تولیدکنندگان ویدئو به شمار می رود.

  3. Utopian:

  پلتفرم io یک پروژه متن باز است که بر پایه بلاک چین استیم ساخته شده است. این پلتفرم به همه مشارکت کنندگان پاداش می دهد و تقریباً شبیه پلتفرم استیمیت است، اما نمی توان از آن برای اشتراک گذاری محتوا استفاده کرد و پاداش هایی که پرداخت می شود نیز تنها برای کاربرانی است که با رفع باگ، افزودن قابلیت های جدید و… در پروژه های متن باز مشارکت می کنند.

  روش کسب درآمد از استیمیت

  در این پلتفرم، کاربرانی که به تولید محتوا مشغول هستند، با جذب کاربران جدید و همچنین سرگرم نگه داشتن کاربران فعلی به شبکه ارزش می بخشند. این موضوع به پخش ارز اختصاصی این پلتفرم کمک می کند و با افزایش تأثیر پلتفرم سبب می شود توکن های آن نیز به دست افراد بیشتری برسد. از سوی دیگر کاربران معمولی نیز با رأی دادن به محتواهای تولیدشده کمک می کنند توکن ها بیشتر به دست کاربرانی برسد که بهترین محتواهای ممکن را تولید کرده اند. این موضوع با استفاده از مکانیسم توافق جمعی اثبات سهام انجام می شود. در پلتفرم استیمیت به هر دو دسته بالا درآمد اختصاص داده می شود و براساس نتایجی که از طریق پروسه اثبات سهام تعیین می شود، مقدار درآمد هر گروه مشخص خواهد بود.

  توکن Smart Media Token (SMT)

  توکن اسمارت مدیا ارز دیجیتال رسمی پلتفرم استیمیت است. از این ارز می توان در وب اپلیکیشن های مختلف استفاده کرد یا اینکه برای تشویق افراد مختلفی که در توسعه هر پلتفرم نقش دارند، کاربرد دارد. این توکن در پلتفرم استیمیت برای تشویق کاربران به ایجاد و فروش توکن های Proof-of-Brain استفاده می شود. توکن Proof of Brain از طریق تولید محتوا و با توجه به میزان لایک های محتوای تولیدی به کاربر داده می شود و تمامی سایت های اینترنتی می توانند از آن برای پاداش دادن و تشویق کاربران خود استفاده کنند.

  مزایا و معایب استیمیت

  این پلتفرم یک وب سایت منحصربه فرد است، اما این موضوع سبب نمی شود که همه آن را دوست داشته باشند و ممکن است کاربران با توجه به دلایل مختلفی آن را دوست داشته باشند یا برعکس. برای تصمیم گیری بهتر، در ادامه برخی از مزایا و معایب مختلف این پلتفرم را بیان کرده ایم:

  مزایا

  1. امکان کسب درآمد: یکی از بزرگ ترین دلایل تولید محتوا در پلتفرم استیمیت این است که اگر قلم خوبی داشته باشید و کاربران متن های شما را دوست داشته باشند، می توانید از این کار درآمد کسب کنید. این درآمد به صورت ارز استیم پرداخت می شود و بعداً می توانید آن را به هر ارز دیگری تبدیل کنید.
  2. کاملاً بدون سانسور: برخی اوقات ممکن است در شبکه های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام یا توییتر مطلبی نوشته باشید و این مطلب پس از مدتی حذف شده باشد، اما این موضوع در پلتفرم استیمیت وجود ندارد و می توانید آزادانه درباره هر موضوعی مطلب بنویسید.
  3. پشتیبانی از تاپیک های مختلف: در سایت های دیگر ممکن است تعداد تاپیک ها و موضوعات پشتیبانی شده، بسیار محدود باشد، اما در پلتفرم استیمیت موضوعات و تاپیک های مختلفی وجود دارد که می توانید درباره آن ها بحث کنید. این پلتفرم یک شبکه اجتماعی کاملاً باز و گسترده است که طیف وسیعی از کاربران را پوشش می دهد.

  معایب

  1. کاربری سخت: استفاده از پلتفرم استیمیت برای همه کاربرها آسان نیست و بسیاری از افراد نمی توانند نحوه کار آن را به درستی درک کنند. حتی نویسنده هایی هم که از این سایت درآمد کسب می کنند، برخی اوقات نمی توانند نحوه استفاده از آن را به خوبی توضیح دهند. واقعیت این است که این پلتفرم به هیچ عنوان کاربرپسند نیست و بسیاری از افراد به همین دلیل از آن استفاده نمی کنند.
  2. غیرقابل پیش بینی بودن ارزها: از دیدگاه مالی کارهایی که به ارزهای دیجیتال مرتبط است، شفافیت کمتری دارند. با اینکه ممکن است از طریق این پلتفرم درآمد زیادی کسب کنید، این موضوع همیشه تضمین شده نیست و ممکن است ارزش ارز استیم، در زمان کوتاهی به شدت افت کند.
  3. نداشتن ظاهر بصری زیبا: اگر به دنبال تجربه مینیمالیستی و جذاب از بلاگری هستید و به رابط های کاربری ساده و روان علاقه مندید، پلتفرم استیمیت برای شما مناسب نیست. بسیاری از افراد به دنبال سایت هایی هستند که استفاده از آن ها راحت باشد و رابط کاربری زیبایی هم داشته باشند، اما استیمیت در این دسته از سایت ها قرار نمی گیرد.

  آموزش ثبت نام و استفاده از استیمیت

  1. برای ثبت نام و شروع استفاده از پلتفرم استیمیت باید ابتدا به آدرس https://signup.steemit.com/ مراجعه کنید. با مراجعه به این آدرس به صفحه ثبت نام استیمیت منتقل می شوید. در این صفحه دو روش مختلف برای ثبت نام وجود دارد؛ روش اول ثبت نام رایگان است. در این روش باید حدود یک تا دو هفته منتظر بمانید تا ثبت نام شما تأیید شود، اما در روش بعدی که ثبت نام پولی است، می توانید بلافاصله به سایت دسترسی داشته باشید.

  نکته: در ادامه روش ثبت نام به روش رایگان را به شما آموزش می دهیم، اما باید بدانید اکانت های ایجادشده از طریق هر دو روش هیچ تفاوتی با هم ندارند.

  2. روی گزینه Sign Up For Free کلیک کنید. با این کار به صفحه بعد منتقل خواهید شد.

  3. در این صفحه، یک نام کاربری منحصربه فرد برای خودتان انتخاب کرده و روی گزینه Continue کلیک کنید. به یاد داشته باشید که این نام کاربری در آینده قابل تغییر نیست.

  4. آدرس ایمیل خودتان را وارد کرده و دوباره روی کلید Continue کلیک کنید

  5. یک ایمیل تأیید برای شما ارسال می شود که باید روی کد یا لینک داخل آن کلیک کنید تا ایمیل شما تأیید شود.

  6. در صفحه تأیید روی گزینه Continue کلیک کرده و شماره موبایل خودتان را وارد کنید. در این مرحله نیز یک پیام تأیید دریافت می کنید که باید کد آن را در صفحه بعدی وارد کنید.

  اگر مراحل بالا را به درستی انجام دهید، پس از یک هفته یک ایمیل تأییدیه مثل عکس زیر دریافت خواهید کرد:

  7. داخل این ایمیل یک لینک وجود دارد که با کلیک ر روی آن به یکی از صفحات استیمیت منتقل خواهید شد. در این صفحه، پسورد حساب کاربری خودتان را دریافت خواهید کرد که حتماً باید آن را در مکانی مطمئن نگه داری کنید؛ زیرا درصورت گم کردن آن نمی توانید حساب کاربری خودتان را بازیابی کنید.

  سخن پایانی

  استیمیت یک پلتفرم شبکه اجتماعی است که بر پایه تکنولوژی بلاک چین ساخته شده است. در این پلتفرم تمامی کاربران و تولیدکنند گان محتوا با توجه به کیفیت محتواهای تولیدی خودشان درآمد کسب می کنند و می توانند از طریق توکن های استیم پاداش بگیرند.

  سوالات متداول

  پلتفرم استیمیت یکی از مهم ترین اپلیکیشن های ساخته شده روی بلاک چین استیم است و یک شبکه اجتماعی است که با پرداخت پاداش از طریق ارزها، تولیدکنندگان محتوا را به تولید محتوای بیشتر ترغیب می کند.

  توکن اسمارت مدیا ارز دیجیتال رسمی پلتفرم استیمیت است. از این ارز می توان در وب اپلیکیشن های مختلفی استفاده کرد. همچنین این ارز برای تشویق افراد مختلفی که در توسعه هر پلتفرم نقش دارند، استفاده کرد.

  استیم یک بلاک چین اجتماعی است که براساس محتوای غیرقابل تغییر و مکانیسم تشویق داخلی ساخته شده است.