شروع سرمایه گذاری در بازار بورس برای افرادی که در میان دوست و آشنای خود یک بورسی را سراغ ندارند سخت است. زیرا بورس را خوب نمی شناسند و نداشتن این اطلاعات باعث تردید در شروع سرمایه گذاری می شود. در این مطلب سعی می کنیم با یک مثال ساده مناسب ترین شکل آغاز سرمایه گذاری در بورس را به شما معرفی کنیم. 

فهرست []

  شباهت بازار بورس و آزمون رانندگی

  افراد زیادی گواهینامه رانندگی دارند و به خاطر می آورند که برای آموزش رانندگی چه دوران هایی را طی کرده اند و چه کارهایی را انجام داده اند. در مورد بورس هم همین طور است. یادگیری بورس، مراحلی دارد که بدون طی کردن آنها نمی توان برداشتن قدم ها را آغاز کرد. می توان این مراحل را در سه قدم خلاصه کرد:

  ۱- آئین نامه راهنمایی و رانندگی، مفاهیم و اصطلاحات بورس

  قبل از شروع رانندگی باید قوانین و مقررات آن را بدانید. این اطلاعات و قانون ها که با نام «آئین نامه» شناخته می شوند دروازه ورود شما به مرحله بعد یعنی آموزش اصلی رانندگی هستند. در بورس هم شما باید مرحله آئین نامه را طی کنید؛ یعنی تا حدودی مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس را بشناسید تا برای سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس آماده شوید. راه های متعددی برای آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات بورس وجود دارد. مثلا خواندن کتاب های مختلف یا دیدن فیلم های آموزشی متنوع نمونه هایی از این راه ها هستند. شاید آموزش مفاهیم و اصطلاحات بازار بورس چیزی بیش از ۳ ساعت وقت شما را نگیرد. اما در این مدت می توانید مهمترین مفاهیم و اصطلاحات بورسی را بیاموزید. سایر مفاهیم و اصطلاحات را در فرآیند سرمایه گذاری و آموزش های پیشرفته تر فراخواهید گرفت.

  ۲- آموزش عملی رانندگی و بورس، هر دو در کنار مربیان حرفه ای

  در مرحله آموزش عملی رانندگی باید کنار یک مربی که کارش آموزش رانندگی است بنشینید و در محیطی کنترل شده به مرور مراحل مختلف رانندگی را آموزش ببینید. در سرمایه گذاری روی سهام بعد از آموزش مفاهیم و اصطلاحات بورس نوبت آن است که آموزشگاهی خوب انتخاب کنید و دوره ای را همراه با یک استاد حرفه ای بگذرانید. استاد بورس، علاوه بر آموزش تکمیلی شما، خطاهای احتمالی تان را هم برطرف خواهد کرد. حالا پس از طی کردن مرحله آموزش می توانید خودتان رانندگی کنید. یادتان باشد که می توان رانندگی را بدون معلم و استاد رانندگی آموخت اما این کار هم زمان برتر است و هم احتمال خطا و تصادف ما را بالاتر می برد. این موضوع در مورد سرمایه گذاری هم صادق است و اگر بدون آموزش دست به اقدام بزنید، ممکن است بخش بزرگی از سرمایه خود را از دست بدهید.

  ۳- حالا نوبت تنهایی رانندگی کردن است!

  اکنون نوبت شما است که با استفاده از آموزش هایی که دیدید در بورس سرمایه گذاری کنید. اوایل کار، شاید مثل یک راننده تازه کار دچار ترس و استرس شوید یا زمان سختی بر شما بگذرد. اما چند سال بعد، همچون راننده ای حرفه ای که تمام کارهای لازم را بدون فکر و انرژی زیادی انجام می دهد، شما هم یک سرمایه گذاری موفق و حرفه ای را تجربه خواهید کرد.