به چه شماره ای، شماره شبا می گویند؟

به مخفف شماره حساب بانکی ایرانیان، شبا (sheba) می گویند. این شماره با هدف تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی در داخل و خارج از کشور، توسط بانک مرکزی ایران و مطابق با استاندارد ISO-13616، تعریف شده است. در نظر داشته باشید که شبا، برای انتقال راحت تر پول استفاده می شود به همین دلیل می توان هر شماره حساب بانکی را به یک شماره حساب “شبا” تبدیل کرد.

فهرست []

  آیا ضرورت استفاده از شماره شبا را می دانید؟

  اگر تاکنون برای انتقال پول، به “انتقال پایا” و “انتقال ساتنا” برخورد کرده باشید، بنابراین ضرورت داشتن شماره حساب شبا در انتقالات پولی را درک کرده اید. همچنین، زمانی که قصد دارید ابزارهای پولی مانند دستگاه های POS و درگاه های اینترنتی را دریافت کنید، به شبا نیازمندید.

  این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی تراکنش هایی که با شبا انجام می شود، سقف مشخصی دارد. به موارد زیر توجه کنید:

  1- انتقال وجه پایا

  در انتقال وجه پایا، حداکثر به میزان 15 میلیون تومان در روز می توان پول جابه جا کرد که با استفاده از شماره حساب شبا انجام می پذیرد.

  2- انتقال وجه ساتنا

  حواله ساتنا برای مبالغ بیش تر از 15 میلیون تومان مورد استفاده قرار می گیرد و حداکثر به میزان 50 میلیون تومان قابل انتقال است. در این نوع انتقال پول نیز باید شماره حساب شبا داشته باشید.

  3- گرفتن دستگاه POS

  حداکثر مبلغی که در این تراکنش قابل جابه جایی است، 50 میلیون تومان است. با توجه به رقم بالای این جابه جایی، باید به شماره حساب شبا دسترسی داشته باشید.

  4- گرفتن درگاه اینترنتی

  در این تراکنش مالی نیز، تا سقف 50 میلیون تومان می توان پول جابه جا کرد و مانند موارد بالا باید شماره حساب شبا دریافت کرد.

  شماره شبا، چه کابردهایی دارد؟

  1. برای دریافت سود سهام عدالت، به شماره حساب شبا نیازمندیم.
  2. شبا، در برگیرنده تمام اطلاعات حساب بانکی شماست. به این ترتیب که با داشتن آن، می توانید به شماره حساب مدنظرتان پول واریز کنید.
  3. اگر قصد دارید از سایت هایی که در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می کنند، خدماتی دریافت نمایید؛ باید شماره حساب شبا خود را وارد کنید.
  4. با استفاده از شبا، امکان خطای مشتری و متصدی بانک در رابطه با ارسال اشتباهی وجه به حساب های دیگر کاهش می یابد، چرا که در صورت اشتباه وارد کردن این شماره، سامانه های بانکی از ورود این اطلاعات نادرست، مطلع شده و آن را گزارش می دهند.
  5. شماره حساب شبا، این امکان را فراهم می کند که برای انجام تراکنش های بین المللی و حواله های ارزی بهره ببریم.

  آیا کاربرد شبای بین المللی را می دانید؟

  با توجه به این نکته که شیوه های شماره گذاری حساب های مشتریان، در بانک های مختلف، متفاوت است؛ مبادلات پولی بین بانک های گوناگون ممکن است با مشکل روبه رو شود. در همین راستا و برای حل این مشکل، به یک فرمت یکپارچه نیاز است تا جابه جایی پول به راحتی میسر شود که به این فرمت یکپارچه، شماره شبا گفته می شود.

  بنابراین، شبا در چارچوب استاندارد جهانی IBAN و با هدف پکپارچه سازی حساب های بانکی تعریف شد که در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد.

  شبای بین المللی برای انجام معاملات بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد و با افزودن IR به شبای داخلی ساخته می شود.

  به ساختار زیر توجه نمایید:

  IR21 2222 1717 5555 9999 7777 02

  آیا اجزای شماره شبا را می شناسید؟

  شبا، تمامی اطلاعات مربوط به حساب بانکی افراد که شامل نام بانک، نوع حساب، شماره حساب و کشوری که صادر کننده آن است را در بر می گیرد. به مثال زیر توجه کنید:

  IR021712987654321095621809

  IR:کد کشور

  02:ارقام کنترلی

  171:کد بانک

  2:نوع حساب

  987654321095621809:شماره حساب 18 رقمی

  .در نظر داشته باشید که با در اختیار قرار دادن شماره شبا خود به دیگران، هیچ مشکلی شما را تهدید نمی کند و هر کس با داشتن شماره حساب، می تواند شماره شبا آن را از سایت بانک صاحب حساب دریافت کند

  آیا می دانید چگونه می توانید شماره شبا خود را دریافت کنید؟

  تمامی حساب ‎های بانکی شبا دارند که از سه طریق حضوری، خودپردازها و اینترنتی می توانید آن را دریافت نمایید.

  – برای دریافت اینترنتی شبا خود می توانید مراحل زیر را طی کنید:

  1. به سامانه اینترنتی بانکی که در آن حساب دارید، مراجعه کنید.
  2. شماره حساب و یا شماره کارتتان را در کادر مربوطه وارد کنید و در کوتاه ترین زمان، شبا خود را دریافت نمایید.

  برای آن که بتوانید هر چه سریع تر به سامانه اینترنتی بانک خود دسترسی پیدا کنید، ما لینک های بانک ها را در اختیارتان قرار می دهیم: