قیمت لحظه ای روبل روسیهروبل روسیه واحد پول ملی این کشور است که با نماد RUB نمایش داده می شود. البته بهتر است بدانید این واحد پولی از ۱۰۰ کوپک تشکیل شده است، اما نماد رسمی ندارد.

فهرست []

  نکته ای که بی شک همه ما را شگفت زده می کند، قدمت بالای این ارز است. روبل از قرن سیزدهم میلادی مورد استفاده قرار گرفته و جالب است بدانید که به عنوان دومین ارز ملی قدیمی بعد از استرلینگ انگلیس شناخته می شود.

  اما از سرگذشت روبل چه می دانید؟ نرخ این ارز به چه عواملی وابسته است؟ در صورتی که در رابطه با این ارز کنجکاو هستید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید. ما حقایقی در خصوص این ارز را مطرح می کنیم که قطعا شما را حیرت زده خواهد کرد.

  روبل روسیه را بیشتر بشناسید

  روبل واحد پول رسمی امپراطوری روسیه و اتحاد جماهیر شوروی بوده است. با این حال نماد این واحد پولی تا قبل از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۲۲ به صورت SUR بوده است.

  البته بعد از این دوره و تا سال ۱۹۹۸ که کشور روسیه با بحران مالی روبه رو شده بود، نماد روبل به صورت RUR شناخته می شد. تغییر مجدد نام روبل در سال ۱۹۹۸ میلادی اتفاق افتاد؛ زمانی که روبل بیش از نیمی از ارزش خود را در طول بحران مالی از دست داده بود.

  اسکناس های روبل روسیه در یک کارخانه دولتی در مسکو چاپ می شود که نخستین بار بعد از جنگ جهانی اول شروع به کار کرده است. جالب است بدانید که سکه های رایج این کشور نیز در ضرابخانه ۳۰۰ ساله سن پترزبورگ ضرب می شوند.

  روبل مدرن روسی از سال ۱۹۹۱ میلادی چاپ شد و سکه های ضرب شده این کشور به طور رسمی تا تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۱۹۹۸ میلادی قابل استفاده بود.

  نگاهی مختصر به تاریخچه روبل روسیه

  ریشه روبل به عنوان طرحی از نقره به قرن سیزدهم میلادی بازمی گردد. در سال ۱۷۰۴ تزار پیتر اول برای نخستین بار دستور ضرب منظم روبل را صادر کرد. استفاده از این سکه ها در طول قرن هجدهم میلادی رو به کاهش گذاشت و با ظهور اسکناس های کاغذی در اواسط قرن نوزدهم نقش این سکه ها کمرنگ تر از هر زمان دیگری شد.

  درست در سال ۱۸۹۷ میلادی بود که روبل از جنس طلا جایگزین روبل های نقره ای شد و تغییر استاندارد به طلا صورت گرفت. در ادامه و با شروع جنگ جهانی اول استفاده از سکه های طلا از گردش خارج شدند و جای خود را به اسکناس های غیرقابل تبدیل دادند.

  اما نقطه عطف این ارز را باید دوره انقلاب روسیه و جنگ داخلی این کشور بدانیم؛ دوره ای که روبل روسیه را تقریبا بی ارزش کرد. با این حال طی اصلاحاتی که در سال های ۱۹۲۲ تا ۲۳۲۳ صورت گرفته است، یک سیستم مالی منظم بر این کشور حاکم شده است.

  طرح اسکناس های روسی

  نه تنها نرخ، بلکه طرح های اسکناس های روسی از تنش ها و تحولات سیاسی در امان نبوده اند. در اواخر سال ۲۰۱۷ بانک ملی اوکراین دستور صادر کرد که همه موسسه های مالی این ایالت از انتشار اسکناس روسی که کریمه را به عنوان بخشی از قلمرو روسیه نشان می دهد، خودداری کنند.

  اسکناس های روسی در قالب ۵ تا ۵۰۰۰ روبلی به بازار عرضه می شود. طرح های این اسکناس ها نیز با تصاویری از سازه ها یا بناها از جمله ساختمان تئاتر بولشوی در مسکو، بنای یادبود پیتر بزرگ و مواردی از این قبیل تزئین شده است.

  ارزش سکه ها در این کشور ۱ تا ۵۰ کوپک است و همچنین سکه هایی به ارزش ۱ تا ۲۵ روبل وجود دارد. طی انحلال اتحاد جماهیر شوروی روبل روسیه جایگزین روبل شوروی شد.

  نرخ روبل روسیه به چه عناصری وابسته است؟

  همانطور که می دانید کشور روسیه یکی از بزرگ ترین و قدرتمندترین کشورهای جهان به شمار می آید. این کشور به عنوان یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان نفت جهان نیز شناخته می شود.

  با این وجود نرخ ارز این کشور وابستگی چندان زیادی با نفت ندارد. بی ثباتی عنصری است که در بسیاری از دوره های تاریخی روسیه بر این کشور سایه انداخته است. به دنبال این بی ثباتی ها نیز نرخ روبل دچار نوسانات بیشماری شده است.

  طی تورم بی سابقه ای که در دهه ۱۹۹۰ میلادی رخ داد، نرخ روبل رو به کاهش گذاشت. این کاهش ارزش تا زمانی ادامه پیدا کرد که در سال ۱۹۹۰ روبل قدیمی با نرخ ۱ به ۱۰۰۰ جایگزین شد.

  روبل بلاروس

  جالب است بدانید که روبل به عنوان واحد پولی کشور بلاروس نیز شناخته می شود. بانک ملی جمهوری بلاروس صلاحیت انحصاری صدور اسکناس و سکه روسی را در این کشور دارد.

  روبل بلاروس در سال ۱۹۹۲ جایگزین روبل روسیه شده و به عنوان پول رسمی این کشور تعیین شد. با این حال هنگامی که توافقنامه ای بین کشورهای روسیه و بلاروس امضا شد، روبل روسیه مجددا با روبل بلاروس جایگزین شد.

  روبل روسیه؛ ارزی با پیشینه طولانی و نوسانات بالا

  قدمت روبل به قرن سیزدهم میلادی بازمی گردد؛ زمانی که سکه های نقره ای برای نخستین بار به بازار عرضه شدند. این ارز بارها طی تنش های سیاسی کشور روسیه با افت ارزش قابل توجهی مواجه شده است.

  با این حال این ارز در حال حاضر و به دلیل به کارگیری سیستم مالی برنامه ریزی شده در روسیه ثبات نسبی را تجربه کرده است. روبل حتی در کشورهایی مانند بلاروس نیز طی دوره ای کوتاه به کار گرفته شده است.