اگرچه بسیاری از مردم سرمایه گذاری ها را به دو دسته خطرناک یا ایمن طبقه بندی می کنند، سرمایه گذاران باتجربه می دانند انواع سرمایه گذاری تنها به دو دسته تقسیم نمی شود و سطوح و انواع مختلفی از ریسک وجود دارد. برخی ریسک ها را می توان با تنوع کاهش داد؛ درحالی که امکان کاهش برخی دیگر وجود ندارد.

فهرست []

  سرمایه گذارانی که به دنبال بازدهی بالا هستند، باید خود را برای پذیرش ریسک های بالا مانند از دست دادن اصل سرمایه آماده کنند. در ادامه قصد داریم به بررسی 10 سرمایه گذاری پر ریسک و مشکلاتی که یک سرمایه گذار انتظار دارد، با آن مواجه شود بپردازیم.

  10 مورد از سرمایه گذاری های پر ریسک

  معاملات آپشن

  یک معامله آپشن یا اختیار به معامله گر اجازه می دهد با هزینه کمتری در مقایسه با خرید سهام دارایی، موقعیت اهرمی در یک دارایی داشته باشد. معمولاً معامله گران امیدوارند از یک حرکت کوتاه مدت سود ببرند. برای مبتدیان قیمت ها در بازار آپشن ها ممکن است به طور پیش بینی ناپذیری تغییر کند؛ اگرچه معامله گران آگاه با یادگیری تحلیل تکنیکال، مزیت های خود را افزایش می دهند.

  به طورکلی معاملات آپشن را می توان ابزاری دانست که با استفاده از آن می توانید در تاریخی خاص و با قیمتی مشخص به خرید یا فروش اوراق بهادار خاص بپردازید. این نوع معاملات که در دسته سرمایه گذاری پر ریسک قرار می گیرند، قراردادهایی هستند که به زیربناهای دیگری مانند سهام یا اوراق بهادار دیگر وابسته اند.

  از آنجا که در این نوع سرمایه گذاری سرمایه گذاران می توانند به سرعت تمام سرمایه خود را از دست بدهند، معاملات آپشن بهتر است به معامله گران باتجربه واگذار شود.

  معاملات فیوچر (آتی)

  مانند معاملات آپشن ممکن است قراردادهای آتی وسیله ای پرخطر برای افراد بی تجربه و کم دانش باشند. کسانی که در این بازار سفته بازی می کنند، معمولاً خود را در مقابل سرمایه گذاران نهادی قرار می دهند که در قراردادهایی که خریداری می کنند، موقعیت های اساسی دارند.

  بسیاری از مشاوران مالی به شما می گویند قراردادهای آتی را می توان ابزار قمار در نظر گرفت (اگرچه استراتژی های پوشش ریسک نیز وجود دارند که از آن ها استفاده می کنند).

  حفاری اکتشافی نفت و گاز

  هیچ چیز بهتر از این نیست که با حفاری حفره ای که سوخت های فسیلی تولید می کند، خود را غنی کنید. همچنین هیچ چیز بدتر از صرف هزاران دلار برای حفر چاله خشکی نیست که چیزی تولید نمی کند. اگرچه این هزینه ها معمولاً کسرشدنی هستند، احتمال تلفات کلی یا تلفات چشمگیر در یک سرمایه گذاری حفاری اکتشافی معمولاً بسیار زیاد است؛ بنابراین این سرمایه گذاری را نیز می توان یک سرمایه گذاری پر ریسک معرفی کرد.

  مشارکت محدود

  اگرچه شرکت هایی با مسئولیت محدود که به صورت عمومی معامله می شوند، نسبتاً پایدار هستند، بسیاری از شرکت های تضامنی به شکل عمومی معامله نمی شوند. در مشارکت های کوچک و خصوصی که «مشارکت با مسئولیت محدود» شناخته می شوند، در بیشتر موارد باید با احتیاط و شک و تردید نگریست.

  شرکای با مسئولیت محدود در قبال تمام اقدامات هریک از شرکای دیگر مسئولیتی ندارند و شرکای مدیر آن موقعیت را به عهده می گیرند. Limited partnership یکی از اصلی ترین شرکای تجاری صندوق های سرمایه گذاری پر ریسک هستند. آن ها سرمایه خود را در اختیار صندوق ها قرار می دهند و در مقابل آن انتظار دریافت سود دارند.

  به دلیل بالابودن ریسک این نوع معامله بهتر است قبل از امضای قرارداد، اطمینان حاصل کنید که شرکای مدیریتی وظیفه خود را با دقت لازم انجام می دهند.

  سهام کم ارزش یا پنی (penny stock)

  اگر شرکت مناسبی را پیدا کنید، سهام پنی می تواند سود زیادی داشته باشد، اما چنانچه مراقب نباشید، بیشتر سهم های کم ارزش، نوسانات چشمگیر، غیرقابل پیش بینی بودن و ضررهای بزرگ را برای شما به دنبال دارند. سهامی که در بازار OTC Pink معامله می شود، معمولاً سرمایه در گردش کمی دارد و بیشتر اطلاعات کمی درباره وضعیت مالی خود در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد.

  سرمایه گذاری های جایگزین (Alternative investment)

  صندوق های تأمینی، آثار هنری، کلکسیون ها و منافع حق امتیاز در اجاره های نفت و گاز می توانند بازدهی مناسبی را برای کسانی که به دقت درباره هر احتمال تحقیق می کنند، فراهم کند. همچنین ممکن است ارزش آن ها به شدت کاهش یابد یا در برخی موارد تقریباً بی ارزش شود.

  همچنین بسیاری از سرمایه گذاری ها در این دسته می توانند صورت حساب های مالیاتی چشمگیری ایجاد کنند. سرمایه گذاری های جایگزینی نیز که به منزله سرپناه مالیاتی طراحی شده اند، ممکن است بازدهی بسیار ضعیفی داشته باشند. سرمایه گذارانی که این سرمایه گذاری ها را در نظر می گیرند، باید دقت لازم را به کار بگیرند؛ زیرا این نوع سرمایه گذاری نیز در دسته سرمایه گذاری پر ریسک قرار دارد.

  اوراق قرضه با بازده بالا

  شرکت هایی که در ابتدا رتبه بندی شده اند یا به زیر درجه سرمایه گذاری کاهش یافته اند، برای جذب سرمایه گذاران باید نرخ های سود بالاتری در مقایسه با شرکت های مشابه باثبات تر خود بپردازند. با این حال بی ثباتی نسبی اوراق قرضه با بازده بالا، با نام مستعار اوراق قرضه به این معناست که احتمال بیشتری وجود دارد یک شرکت بتواند تعهدات خود را نپذیرد که می تواند به توقف موقت درآمد در موارد شدیدتر و از دست دادن جزئی یا کلی منجر شود؛ بنابراین اوراق قرضه با بازده بالا نیز نوعی سرمایه گذاری پر ریسک محسوب می شود.

  ETF های اهرمی

  وجوه قابل معامله در بورس که از اهرم استفاده می کنند، یکی از پرنوسان ترین ابزارها در بازارهای امروزی هستند. این وجوه معمولاً به یک شاخص اساسی یا سایر معیارها مرتبط هستند و به صورت مماس یا برعکس با آن در چند برابر حرکت می کنند؛ برای مثال یک ETF معکوس که به S&P 500 مرتبط است، در مقابل شاخص حرکت می کند. برخی از ETF ها به گونه ای طراحی شده اند که در مقایسه با معیارهای خود چندین برابر (دو یا سه برابر) معامله کنند.

  بازارهای نوظهور و مرزی

  اگرچه بسیاری از شرکت هایی که در بازارهای نوظهور و مرزی شروع به کار می کنند، می توانند در سال های اولیه خود رشد انفجاری داشته باشند، در مقابل انواع مختلفی از ریسک ها، مانند ریسک سیاسی و نظامی و همچنین ریسک ارز ناشی از نرخ ارز آسیب پذیر هستند.

  سرمایه گذارانی که به دنبال بازارهای نوظهور و مرزی خارج از کشور هستند، ممکن است مجبور شوند برای مالیات و تعرفه های خارجی نیز هزینه کنند. همچنین به دست آوردن اطلاعات موثق درباره وضعیت مالی برخی از این شرکت ها می تواند دشوار یا غیرممکن باشد. همین امر این نوع سرمایه گذاری را به سرمایه گذاری پر ریسکی تبدیل کرده است.

  عرضه اولیه (IPO)

  اگرچه بسیاری از عرضه های عمومی اولیه امیدوارکننده به نظر می رسند، اما گاهی اوقات به آنچه وعده داده اند، عمل نمی کنند. مخاطره آمیزترین نوع عرضه اولیه سهام، شرکت جدیدی است که هیچ سهام موجود فعلی ندارد. سرمایه گذاران در اینجا هیچ داده تاریخی برای تجزیه و تحلیل ندارند و باید تصمیم خود را تنها براساس مدل تجاری پیش بینی شده شرکت و احتمال موفقیت تخمین زده شده استوار کنند.

  سخن پایانی

  همه سرمایه گذاری ها حداقل در معرض یک نوع ریسک هستند، اما برخی سرمایه گذاری ها درجه ریسک بسیار بالاتری از دیگر سرمایه گذاری ها دارند. انواع سرمایه گذاری پر ریسک فهرست شده در این مقاله می تواند در برخی موارد بازده قابل توجهی داشته باشد. پولی که به این سرمایه گذاری ها وارد می شود، نیز می تواند به سرعت و برای همیشه ناپدید شود و سرمایه شما به کلی از بین برود. برای اطلاعات بیشتر درباره این موضوع بهتر است با کارگزار با مشاور مالی خود مشورت کنید.

  پرسش های متداول

  یک معامله آپشن یا اختیار به معامله گر اجازه می دهد با هزینه کمتری در مقایسه با خرید سهام دارایی، موقعیت اهرمی در یک دارایی داشته باشد. معمولاً معامله گران امیدوارند از یک حرکت کوتاه مدت سود ببرند.

  صندوق های تأمینی، آثار هنری، کلکسیون ها و منافع حق امتیاز در اجاره های نفت و گاز می توانند بازدهی مناسبی را برای کسانی که به دقت درباره هر احتمال تحقیق می کنند، فراهم کنند. همچنین ممکن است ارزش آن ها به شدت کاهش یابد یا در برخی موارد تقریباً بی ارزش شوند.