استراتژی پولبک بازار یا ریتریسمنت قدرت زیادی در تعیین پوزیشن صحیح دارد. بعد از تعیین روند بایستی در جستجوی پولبک باشیم. شناسایی پولبک معاملاتی با سطوح حمایت و مقاومت یا میانگین متحرک ها صورت می گیرد و در واقع پولبک به سطح اصلی می تواند منجر به پتانسیل سود بالا همراه با ریسک شود.

فهرست []

  معامله کردن آسان است ، اما مردم آن را سخت کرده اند. دلیلش را می دانم چون من هم مانند شما عمل می کردم و معامله کردن را برای خودم سخت کرده بودم. ۱۵ سال پیش زمانی که شروع به معامله کردم ، احساس کردم که دائم در مسیر اشتباه بازار معاملاتی قرار دارم. به محض این که وارد پوزیشن می شدم، مثل این که شخصی درون کامپیوترم وجود داشت و قیمت ها را در جهت مخالف هول می داد. واقعا احساس می کردم که “بازار علیه من است” و تلاش می کند پولم را بگیرد.

  شما هم همین حس را داشتید؟

  احتمالا شما هم به قدرت پولبک آگاه نیستید و یا دقیقا نمی دانید چگونه در معاملات خود از آنها استفاده کنید. احتمالا در زمان اشتباه وارد بازار می شوید، درست زمانی که بازار آماده است تا در جهت عکس شما حرکت کند. شما این کارها را انجام می دهید زیرا “احساس خوبی” نسبت به پوزیشن خود دارید در صورتی که بایستی با منطق و بدون احساس شخصی تصمیم بگیرید.

  این استراتژی به شما نشان می دهد چرا پولبک بازار یا ریتریسمنت (retracements)، قدرت بسیاری دارد و این که چرا شما بایستی خیلی زود روی آن تمرکز داشته باشید.

  تئوری که در پشت پولبک بازار قرار دارد.

  این جمله کلیشه ای قدیمی را حتما شنیده اید، “روند دوست شماست تا زمانی که پایان یابد”، اما دقیقا روند های معاملاتی چه چیزی را در بر دارند؟ برای معامله گران مبتدی و بی تجربه، مبهم به نظر می رسد. ما به چه مشخصه هایی نیاز داریم، نه عملیات کلیشه ای قدیمی که به هیچ دردی نمی خورند.

  خب، ۹۰٪ از معاملات من با تعصب و جانبداری از بازار همراه هستند، به بیان دیگر به ندرت سعی می کنم حداقل و حداکثر قیمت را انتخاب کنم. با این وجود به این معنی نیست که من برخلاف جهت بازار معامله می کنم. برای مثال، ممکن است نفت خام را با یک روند صعوی بلند مدت مشاهده کنم و بعد منتظر روند نزولی آن می شوم، قبل از آنکه وارد پوزیشن خرید شوم. من این کار را انجام می دهم زیرا معتقد به روند اصولی و اساسی هستم. این بسیار متفاوت از انتخاب در زمان سقف و کف قیمت است، چیزی که حرفه ای ها آن را “معامله ای بر مبنای ارزش یا پولبک معاملاتی یا دنبال کردن معاملات” می نامند ( هر سه معنی یکسان دارند).

  منتظر پولبک می شویم. ورود به معامله در زمان پولبک بهتر از این است که روند مسیر زیادی را طی کرده باشد. پولبک می تواند به کاهش ریسک در زمان ورود به پوزیشن کمک کند. زیرا ما معمولا در منطقه مهم بازار (منطقه ارزشی) معامله می کنیم و با توجه به خطوط مقاومت و حمایت تصمیم به معامله می گیریم. همان طور که می دانیم سطوح مهم یعنی حمایت و مقاومت، اغلب نقاطی محدودکننده هستند و جریان روند به سرعت می تواند در این فواصل قرار گیرد. و منجر به حرکات بزرگی در جهت مخالف شوند.

  واضح تر این که چرا بازده معاملاتی پولبک سودآور است، این است که بازار فراز و نشیب دارد و پولبک به شما کمک می کند تا نقطه ورود به پوزیشن را اصلاح کنید (مجددا تکرار می کنم انتخاب ما بالاترین و پایین ترین نقطه در روند نیست زیرا ما سعی در پیش بینی تغییر روند نداریم). شما همیشه نمی توانید نقطه دقیق روند را جهت ورود به پوزیشن به دست آورید اما اگر اصول روند را رعایت کنید یا در سطوح مهم نمودار معامله کنید، می توانید محدوده درست را بیابید.

  برای درک بهتر به نمودار نگاه کنید

  در نمودار زیر، یک روند نزولی مشخص وجود دارد. در نواحی با دایره قرمز رنگ که به وجود آمده، واضح است که روند نزولی در حال حرکت بوده است. به مقالاتی که در مورد روند معاملاتی وجود دارد، رجوع کنید. وجود نواحی با دایره قرمز رنگ، قطعا توجه معامله گران با تجربه را به این پولبک ها در روند جلب می کند و احتمالا از نقطه حداکثر وارد روند می شوند. در حالی که معامله گران دیگر این نقطه را از دست می دهند و فکر می کنند بهتر است روند بیشتر به حرکت خود ادامه دهد تا نوسانات روند نزولی خاتمه یابد. همان طور که می بینید، اگر سعی کنید که نزدیک هر یک از نقاط حداقل قیمت (Low) شمع اقدام به خرید نمایید، بازار تنها با فاصله ای کم ، قبل از این که روند خاتمه یابد به بالا حرکت می کند و زمانی سود حاصل می گردد که به حداکثر قیمت (High) خود برسد سپس اقدام به فروش نمایید.

  بسیاری از معامله گران زمانی احساس راحتی و آرامش می کنند که روند در جهتی که آنها دوست دارند حرکت کند. بنابراین بسیاری از معامله گران سرمایه خود را از دست می دهند زیرا آنها درست در نقطه حداقل قیمت (Low) اقدام به فروش می کنند یعنی زمانی که بازار ضعیف است اما در واقع آماده برای روند صعودی می شود. این بدان علت است که معامله برای بسیاری از مردم مشکل است؛ زیرا شما به طور معمول بایستی کاری را انجام دهید که دقیقا برعکس احساساتی است که به شما می گوید چه کار کنید تا به سود دست یابید. با اطمینان به شما می گویم وقتی روند حالت صعودی بگیرد اقدام به فروش می کنید، کار آسانی نیست زیرا احساس می کنید روند در پایین قرار دارد اما ما بایستی به اصول روند اطمینان داشته باشیم.

  ریتریسمنت (Retracements): سنگ بنای یک تکنیکالیست بازار معاملاتی است.

  بنابراین روند را مشخص کنید، سپس در جستجوی پولبک باشید.

  روش اصلی جهت معامله کردن با پولبک این است که روند را شناسایی کنیم و سپس در جستجوی پولبک درون روند باشیم. اولین کاری که حالا باید انجام دهید این است که به دنبال حرکات کلی نمودار باشیم، یعنی جهتی که روند معمولا از چپ به راست نمودار حرکت می کند؟ این ها روشی است که شما دنبال می کنید روشی که اعلام می کند بازار احتمالا در آینده نزدیک به روند نزولی خود ادامه می دهد.

  لازم است یادآوری کنم که بازار به صورت خط صاف حرکت نمی کند. برای مثال اگر شما یک روند صعودی را شناسایی کردید، بدین معنی نیست که بازار حرکت نزولی برای یک روز یا دو روز، یک هفته یا دو هفته نداشته باشد با این وجود به طور کلی روند صعودی بوده است. چیزی که معامله گران فراموش می کنند مربوط به فاکتور زمان است. پولبک زیر ۳ تا ۵ روز برای تعداد متوسطی از معامله گران که می خواهند به سود دست یابند، قابل توجه است. اما چند روز در مقابل روند صعودی چند ماهه یا چند ساله، فقط یک تلنگر است. اگر هشیار نباشید همین تلنگر باعث می شود که پول زیادی را از دست دهید.

  به مثال زیر توجه کنید

  در نمودار زیر یک روند صعودی قرار دارد. به پولبک های کوچکی که به سمت پایین در روند ایجاد شده توجه کنید؛ این ها فرصت های احتمالی بالقوه ورود به روند است. بهترین و بارزترین مورد جهت ورود به بازار، شمع (کندل) پین بار صعودی ( bullish pin bar) است که در نمودار ذکر شده است. یک مثال ساده معاملاتی، سیگنال پرایس اکشن بر روی پولبک یا “خرید ضعیف در روند صعودی” است.

  آخرین حرکات سویینگ یا نوسانی را شناسایی کرده و با اولین ریتریسمنت (retracement) معامله کنید.

  بسیاری از وقت ها ، روند بازار واضح و مشخص نیست و در این مواقع از پولبک یا ریتریسمنت جهت کسب سود استفاده می کنیم. به نمودار زیر توجه کنید. یک روند صعودی واضح و مشخص وجود دارد، سپس درون روند صعودی، قیمت شروع به پولبک می کند و سویینگ (یا نوسانات) نزولی وجود دارد. بعد از چند هفته، این پوبلک ها از روند نزولی حمایت می کند اما هنوز کاملا مشخص نیست که آیا روند صعودی به پایان رسیده است یا نه. در این مورد، ما به دنبال ریتریس های صعودی هستیم تا پوزیشن خرید یا فروش بگیریم. به خصوص بعد از اولین حداکثر قیمت (Higher) ریتریس که شروع به نزول کرد به دنبال نقطه فروش در ریتریس بعدی خواهیم بود. (در شکل زیر نقطه فروش نشان داده شده است)

  پولبک معاملاتی با سطوح حمایت و مقاومت یا میانگین متحرک ها

  حالا بایستی بر سطح حمایت و مقاومت و میانگین متحرک ها برای پولبک ها تمرکز کنیم. شما می توانید به آسانی سطوح حمایت و مقاومت را مشخص کنید و برگشت قیمت ها را به این سطوح مشاهده نمایید. سپس با چشم بسته وارد بازار شوید یا منتظر تایید سیگنال پرایس اکشن برای ورود و ‘محو شدن’ روند اخیر بازار به سطح شوید. یعنی اگر بازار به این سطح سقوط کرد، در این سطح اقدام به خرید می کنید و اگر از سطح صعود کرد اقدام به فروش نمایید. معمولا میانگین متحرک ها (یا MA) در یک روند مشخص، بهتر هستند؛ شما می توانید ریتریسمنت های کوچکتر را بر روی میانگین متحرک مشاهده کنید (میانگین متحرک اکسپوننشیال یا MAE) و سپس با بررسی MAE یا به صورت ایده آل از طریق سیگنال پرایس اکشن وارد پوزیشن شوید اما این مساله همیشه ضروری نیست به خصوص در روندهای بسیار قدرتمند.

  ریتریسمنت ۵۰%  در نمودار روزانه

  یک راه برای یافتن پولبک ، این است که حرکات ریتریسمنت ۵۰% را مشاهده کنیم. همیشه حرکات بزرگی ندارند همان طور که در نمودار زیر مشاهده می کنید. بعضی اوقات سطوح اصلی واضح نیستند یا میانگین متحرک ندارند تا در جستجوی پولبک باشیم، بنابراین از ابزار فیبوناچی ریتریسمنت استفاده می کنیم و تقریبا در جستجوی حرکات ریتریسمنت ۵۰ درصدی هستیم؛ اطراف سطح ۵۰% را بررسی کنید. در حالت ایده آل، بازار روند خواهد داشت و می توانید ریتریسمنت ۵۰% را در داخل ساختار روند مشاهده کنید و دوباره از سطح ۵۰% به روند اصلی برمی گردد. مثالی از این مورد را در نمودار ۴ ساعته در زیر مشاهده کنید.

  پولبک به سطح اصلی می تواند منجر به پتانسیل سود بالا همراه با ریسک شود.

  همچنین معامله به طریق پولبک می تواند منجر به ایجاد ریسک بالا در سوددهی شود، به خصوص اگر در سطح اصلی بلند مدت وارد بازار شویم و از نمودار ۴ ساعته یا یک ساعته با شمع (کندل) پین بار وارد پوزیشن شویم. غیرمعمول نیست معاملاتی را که انتخاب می کنیم نسبت ریسک به سود، ۵ به ۱ و گاهی بیشتر باشد.

  در نمودار زیر مثالی را از پولبک را در سطح اصلی (حمایت) مشاهده می کنیم. یک سیگنال پین بار (Pin bar) خوب خرید داریم که ورود ما را به پوزیشن تایید می کند و متوجه پتانسیل بالای ریسک –سود در اینجا می شویم. پولبک اغلب در سطوح اصلی بلند مدت منجر به حرکات بزرگ در جهت های دیگر می شود مانند بانس کردن از سطح که پتانسیل سود-ریسک بالایی را در بر دارد.

  انواع سفارش جهت ورود با پولبک

  به طور کلی یک معامله گر می تواند از سفارش های ورود به بازار یا محدوده سفارش استفاده کند و بعد از پولبک وارد بازار شود. همان طور که در بالا صحبت شد، پولبک برای ما نقطه احتمالا بالا جهت ورود به پوزیشن را فراهم می کند، مانند استراتژی بلایند انتری[۱] یا ورود چشم بسته در یک سطح از پیش تعیین شده همراه با دستور محدوده سفارش در حال انتظار یا “تاییدی” که با سیگنال پرایس اکشن تلاقی دارد، وارد بازار شوید.

  معمولا زمانی که منتظر پولبک هستیم، می توانیم از سفارش های بازار هم  استفاده کنیم. وقتی که با استراتژی بلایند انتری (یا ورود چشم بسته) درمنطقه ایونت اریا[۲] (یا محدوده حادثه) یا در سطح اصلی مشابه (یعنی حمایت و مقاومت) وارد می شویم، می توانیم محدوده سفارش “در حال انتظار” را نزدیک سطح مورد نظر قرار دهیم.

  1.  blind entry، استراتژی بلایند انتری یا ورود چشم بسته که با نگرش معامله گران خرده بر روی حرکات قیمت (پرایس اکشن) اقدام به عمل می کند.

  2. event area ،یک استراتژی است: سطح یا منطقه / زون کوچکی بر روی نمودار است که حرکت قیمت بزرگی بعد از آن شروع می شود.

  وقتی پولبک واقعی صورت نگرفت، چه اقدامی در “روند گریخته” بایستی انجام داد

  توجه کنید که معامله های بزرگ در زمان پولبک انجام می شود، “قانون طلایی” همچنان حاکم است؛ بازار با پیشرفت روند حرکت می کند و بیشتر از آنچه که شما فکر می کنید به حرکات گسترده خود ادامه می دهند. اینها کسانی هستند که قصد دارند معاملات را در جهتی انجام دهند که یک “روند بیش از حد گسترده” به نظر برسد و زمانی که هر کسی از ادامه معامله ترسید، آنها به سود دست یابند. به صورت منطقی مایلم معاملات را با پولبک و ریتریسمنت در خلال این حرکات بزرگ انجام دهم، اما همیشه امکان پذیر نیست. گاهی اوقات بایستی بر روی نمودار مانند مترو شیرجه بزنیم و اگر از پولبک استفاده نکنیم، باید آماده از دست دادن مترو شویم. بازار اغلب فراتر از انتظار ما حرکت می کنند. روند طولانی تر از آنچه ما تصور می کنیم ……

  در چنین شرایط بازار، ما به طور ایده آل معامله می کنیم اما بعد از پولبک وارد بازار می شویم. اگر فقط با مفهوم پولبک وارد بازار شویم، بعضی از معاملات را از دست می دهیم چون همیشه پولبک وجود ندارد. اگر بازار پولبک نکند، ما یک معامله را از دست می دهیم و اگر سوار بر قطار معاملاتی نشویم به ۵۰% از زمان خود ضربه وارد کرده ایم. راهکار این است که تایم فریم نمودار روزانه را بر اساس هر روز مطالعه کنیم و سیگنال های پرایس اکشن را که فرصت های ورود به بازار را فراهم می کند نگاه کنیم. حتی در صورت عدم وجود پولبک قیمتی، اغلب سرنخ هایی وجود دارد که احتمالا ادامه یا شکست روند در بازار را نشان می دهد (مانند شکست روند در الگوی اینساید بار ( inside bar pattern )). همان طور که گفتم مانند خواندن کتاب از چپ به راست است؛ بایستی بدانید از صفحه قبل تا صفحه جاری چه اتفاقاتی افتاده است و چه معنی می دهد و این مهارت ها با آموزش، تمرین ، تجربه و زمان حاصل می شود.

  نتیجه

  معامله با پولبک نه تنها نقطه ورود با احتمال بالا به روند با پتانسیل سود-ریسک زیاد را فراهم می کند بلکه به روانشناسی معامله نیز کمک می کند. همچنین می توانید مزیت های دیگر پولبک و دلایل دیگر را که چرا آنها قدرتمند هستند، بررسی کنید. معامله با پولبک به شما عادت های بزرگ را یاد می دهد. صادقانه، معامله گری که با پولبک معامله می کند بایستی منظم و صبور باشد، زیرا معامله با پولبک بدین معنی نیست که هر زمان یا هر وقت خواستید وارد بازار شوید. به بیان دیگر شما مسئول هستید یک سناریوی برنامه ریزی شده داشته باشید که در آن برنامه های معاملاتی خود را مشخص کنید و منتظر و رصد بازار باشید.

  من به شخصه ایده “قرار بده و صرف نظر کن” را به کار می بندم که باعث تادیب نفس و خویشتن داری می شود و به یک رویکرد روزمره درسطوح و سناریوهای از پیش تعیین شده معاملاتم تبدیل می شود و به من کمک می کند تا از شیرجه زدن درون بازار و معاملات بیش از اندازه جلوگیری شود، باعث صبوری می شود و  این اصول و پایه ای است که تمام استراتژی ورود به بازار را برایم آسان ساخته است. این درس یک پیشنمایه کوچک از پرایس اکشن معاملاتی بود.