ابزارهای مختلفی مانند میانگین متحرک، RSI و… برای تجزیه و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد که برای تشخیص بهترین پوزیشن های معاملاتی و کسب سود حداکثری به سرمایه گذاران کمک می کنند؛ با این حال ترکیب این اندیکاتورها با حجم معاملات همه چیز را جالب تر می کند. در این مطلب قصد داریم نحوه استفاده از حجم معاملات (trading volume) برای سود کردن که شاخصی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال است، بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست []

  حجم معاملات یا trading volume چیست؟

  شاخص حجم معاملات نشان می دهد که یک دارایی خاص در یک بازه زمانی مشخص، چقدر معامله شده است؛ برای مثال در زمان نگارش این مقاله، CoinMarketCap حجم معاملاتی بیش از 24 میلیارد دلار در جفت BTC/USDT در 24 ساعت گذشته گزارش کرده است.

  وقتی درباره خواندن نمودارها صحبت می شود، حجم معاملات معمولاً برحسب تعداد کوین، سهام یا قراردادهای آتی نشان داده می شود. تجزیه و تحلیل این حجم می تواند تصویر روشنی از چرایی تغییر قیمت یک دارایی یا نقدینگی در موقعیت های خاص را مشخص کند.

  برای مثال اگر بیت کوین در محدوده نسبتاً کوچکی معامله می شود، اما trading volume آن بالاست، نشان می دهد خریداران و فروشندگان هر دو موافق هستند که قیمت فعلی منصفانه است.

  نمودار بالا عملکرد اتریوم را در یک سال و نیم گذشته نشان می دهد و حجم هر کندل در پایین نمودار مشخص شده است. تعداد کمی از مناطق با حجم بالا به کمک جهش بزرگ روی نمودار حجم مشاهده می شود. هرچه تعداد spike ها بیشتر باشد، به این معناست که این روزها بسیاری از افراد در حال خرید و فروش اتریوم در مقادیر زیادی هستند.

  علاوه بر این، شاخص میانگین متحرک حجم می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تشخیص دهند آیا افزایش حجم بالاتر از حد متوسط است یا نه؛ همان طور که در تصویر زیر مشاهده می شود.

  نحوه استفاده از حجم معاملات برای سود کردن

  برای استفاده از شاخص حجم در معاملات، پیش از هر چیز باید مشابه با تصویر قبل، به حجم هر کندل توجه کنید. این حجم مشخص می کند میزان خرید و فروش دارایی در چه حدی است. نمودار زیر سقوط اخیر اتریوم را نشان می دهد که قیمت آن تا 897 دلار کاهش یافته است؛ به همین دلیل جهشی بزرگ در قسمت پایینی نمودار مشاهده می شود.

  به طور معمول، از این نوع آنالیز trading volume، برای بررسی سطوح مقاومت و حمایت استفاده می شود. در تصویر زیر، در اولین تلاش، قیمت برای مدت کوتاهی سطح حمایتی را می شکند، اما به سرعت به سطح حمایتی بازمی گردد. چند ساعت بعد، تلاش دوم انجام می شود. حجم معاملات در هر دو کندل در طول شکست کاملاً متفاوت است. شکست در حجم بالا و به دنبال آن بازپس گیری در حجم بسیار کم، ممکن است نشان دهد که فروشندگان در شرایط تصمیم گیری هستند.

  درنهایت، نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید، واگرایی بین روند و حجم است؛ برای مثال زمانی که قیمت بیشتر می شود، اما trading volume کاهش می یابد، باید کمی محتاطانه تر عمل کنید؛ چراکه احتمالاً این روند نشان می دهد که تعداد کمی از سرمایه گذاران در آن مشارکت دارند.

  نحوه استفاده از شاخص نمایه حجم معاملات (Volume Profile)

  همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، پروفایل حجم به جای آنکه افقی باشد، به صورت عمودی است. این نحوه نمایش مشخص می کند چه مقدار حجم معاملات در سطوح مختلف قیمت انجام شده است. از این نمودار می توان برای شناسایی مناطق حمایت و مقاومت استفاده کرد.

  . این POC ها اغلب سطوح پشتیبانی محسوب می شوند. خطوط آبی نیز ناحیه ارزش گذاری را مشخص می کنند؛ جایی که 70 درصد کل معاملات برای ناحیه انتخاب شده در آن انجام شده است.

  در تصویر، VAH & VAL مخفف value area high و value area low است. در این تصویر، علاوه بر نودهای با حجم بالا، نواحی با حجم کم یا بدون حجم را نیز خواهید یافت. در این نواحی، قیمت به سرعت کاهش می یابد؛ زیرا هیچ کس علاقه ای به خرید یا فروش در این نواحی ندارد.

  گزینه Fixed Range Volume Profile در نوار ابزار سمت چپ صفحه مشاهده می شود.

  از این بخش می توانید ناحیه ای که قصد تجزیه و تحلیل آن را دارید، مشخص کنید تا ابزار فرایند آنالیز را آغاز کند. برای انجام این کار، روی گزینه جست وجوی سریع در منوی کشویی بالا سمت چپ کلیک کنید.

  با جست وجوی «Profile Fixed Range Volume» شاخص مورد نظر نمایش داده خواهد شد.

  خلاصه مطلب

  در این مطلب نحوه استفاده از trading volume که شاخصی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال است، بررسی شد. نکته کلیدی این است که حجم ابزار مفیدی برای تأیید درستی تصمیم شما در بازار است. اگر قبلاً تجزیه و تحلیل خود را با استفاده از سایر اندیکاتورهای معاملاتی انجام داده اید، trading volume می تواند اطلاعات اضافی در اختیار شما قرار دهد تا با اطمینان بیشتری عمل کنید.

  گفتنی است استفاده از شاخص حجم به تنهایی شما را به یک سرمایه گذار موفق تبدیل نمی کند؛ بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، سعی کنید از تمام شاخص ها به شکل درستی برای تصمیم گیری صحیح استفاده کنید.

  پرسش های متداول

  1. منظور از حجم معاملات چیست؟

  این ابزار نشان دهنده این است که یک دارایی خاص در یک بازه زمانی مشخص، چقدر معامله شده است.

  1. استفاده از شاخص حجم معاملات چه مزیتی دارد؟

  تجزیه و تحلیل این شاخص می تواند تصویر روشنی از چرایی تغییر قیمت یک دارایی یا نقدینگی در موقعیت های خاص را مشخص کند.