معاملات کاغذی یا Paper Trading روشی خوب برای آموزش معامله و تست استراتژی برای افراد تازه کار است. در این روش، تریدرهای مبتدی قبل از ورود حقیقی به بازار معامله، در فضایی آزمایشی و شبیه سازی شده شروع به معامله با پولی غیرحقیقی می کنند تا با همه ابزارها، روش ها و شرایط بازار واقعی آشنا شوند.

فهرست []

  البته این شرایط تنها برای افراد مبتدی بازار نیست، بلکه تریدرهای حرفه ای نیز قبل از اجرای استراتژی های معاملاتی خود در بازار حقیقی، از این روش برای بررسی ابعاد مختلف استراتژی و معامله خود استفاده می کنند تا در بازار حقیقی عملکرد بهتری داشته باشند.

  درباره مزایا و معایب معاملات کاغذی تا امروز زیاد صحبت شده است؛ با این همه اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. درواقع حتی با در نظر گرفتن معایب آن، این معاملات قابلیتی خوب برای تریدرها به شمار می رود. در ادامه این مقاله درباره این معاملات، اهمیت آن، مزایا و معایب و چگونگی استفاده از آن در پلتفرم های مختلف بیشتر صحبت می کنیم؛ پس همراه ما باشید.

  معاملات کاغذی چیست؟

  Paper Trading یا معاملات کاغذی، به یک روش شبیه سازی معاملات در بازارهای مالی گفته می شود. در این روش، تریدرها به صورت واقعی معاملات را با قیمت های به روز و بدون استفاده از پول واقعی انجام می دهند؛ به عبارت دیگر شما در این روش می توانید معامله هایی را با استفاده از پول مجازی یا به عبارت دیگر «کاغذ (paper) انجام دهید.

  معاملات کاغذی به شما اجازه می دهد مهارت های مورد نیاز برای معامله گری را تمرین، روش های جدید را آزمایش و استراتژی های مختلف را بدون خطر از دست دادن پول واقعی امتحان کنید. با استفاده از پلتفرم های این معاملات می توانید نتایج معاملات خود را رصد کرده و عملکرد خود را ارزیابی کنید.

  از معاملات کاغذی در زمان های مختلف استفاده می شود؛ برای مثال در زمان آموزش، Paper Trading به عنوان یک روش آموزشی در دوره های معامله گری و آموزش بازار سهام استفاده می شود؛ زیرا همان طور که گفتیم سبب افزایش مهارت های لازم و موفقیت در بازارها می شود.

  در شرایط آزمایش استراتژی های ترید نیز معاملات کاغذی با ایجاد شرایط واقعی شبیه سازی شده امکان تست استراتژی مورد استفاده تریدر را فراهم می کنند. در این حالت تریدر می تواند هر استراتژی را آزمایش کند و با ارزیابی نتایج، استراتژی خود را بهبود دهد یا از قبل شناسایی کند.

  برخی گمان می کنند استفاده از این معاملات تنها مختص افراد مبتدی است، اما جالب است بدانید این معاملات برای تمامی علاقه مندان به تریدر در بازارهای مالی مناسب است. معامله گران مبتدی برای بهبود مهارت در بازار و معامله گران حرفه ای برای تست استراتژی های معاملاتی خود در بازار و بهبود روش معامله از این روش استفاده می کنند.

   

  معاملات کاغذی چه اهمیتی دارد؟

  اگرچه مهم ترین مزیت و اهمیت این معاملات در آموزش به مبتدی هاست، این تمام اهمیت معاملات کاغذی نیست. بیشتر معامله گران در بازارهای مالی به دلایل مختلفی از Paper Trading استفاده می کنند. دلایلی مانند:

  • آموزش و آشنایی: معاملات کاغذی به شما اجازه می دهد مهارت ها و دانش لازم برای معامله در بازارهای مالی را بدون خطر از دست دادن پول واقعی تمرین کنید. شما می توانید قوانین و روش های معامله گری را فرا بگیرید و با رفتار قیمت ها و روند بازار آشنا شوید.
  • تست و ارزیابی استراتژی ها: با Paper Trading شما می توانید استراتژی های مختلف را بررسی و تست کنید. همچنین می توانید روش های مختلف را در شرایط متفاوت شبیه سازی و نتایج آن ها را مشاهده کنید. این امر به شما امکان می دهد استراتژی های خود را بهبود داده و از قبل مشکلات و ضعف های آن را شناسایی کنید.

  • رصد عملکرد: معاملات کاغذی سبب می شود شما عملکرد خود را دقیق ارزیابی و مشاهده کنید. رصد نتایج عملکرد می تواند تأثیرات متعدد و بسیار مطلوبی بر سود و زیان، درصد موفقیت، ریسک و نرخ بازگشت سرمایه شما در بازار داشته باشد.
  • تجربه عملی: گاهی اتفاق می افتد برخی معامله گران مبتدی برای تجربه در بازار حقیقی کمی تردید دارند. معاملات کاغذی با ایجاد شرایط شبیه سازی شده به تجربه واقعی معامله علاوه بر اینکه مهارت های ترید آن ها را افزایش می دهد، موجب از بین رفتن تردید و حتی افزایش اعتماد به نفس می شود. از سوی دیگر با Paper Trading تجربه عملی در معامله گری نیز تقویت می شود.
  • کاهش ریسک: با استفاده از معاملات کاغذی می توانید استراتژی ها و تصمیمات مختلف را تست کرده و از قبل مشکلات را شناسایی کنید. این امر به شما امکان می دهد ریسک و خطرات مربوط به تصمیمات و استراتژی های خود را کاهش دهید و قبل از ورود به بازار واقعی بهترین راه حل ها را پیدا کنید.

  چطور می توان از معاملات Paper Trading  استفاده کرد؟

  استفاده از این معاملات نیازمند ثبت نام در یک پلتفرم معاملات آنلاین است. بسیاری از پلتفرم ها این قابلیت را رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند. برای استفاده از معاملات کاغذی لازم است یک پلتفرم که قابلیت Paper Trading ارائه می کند پیدا کنید.

  بسیاری از بروکرها این قابلیت را ارائه می کنند و شما می توانید بدون استفاده از پول واقعی با این روش شروع به معامله کنید. پلتفرم هایی مانند تریدینگ ویو،  Thinkorswim و Interactive Brokers TWS گزینه معاملات کاغذی را دارند. پس از این مرحله، باید حساب Paper Trading بسازید. برای ساخت حساب اطلاعات شخصی خود را وارد کنید و توافقنامة مخصوص به پلتفرم را بپذیرید. پس از ایجاد حساب، شما با یک مبلغ مجازی می توانید شروع به انجام معامله کاغذی کنید.

  البته برای شروع معامله، نیازمند دارایی و استراتژی مناسب هستید؛ پس دارایی هایی را که می خواهید در آن ها معامله کنید (مثل سهام، ارز دیجیتال، بورس، طلا و غیره) انتخاب کرده و بعد با تعیین استراتژی معامله در یک محیط شبیه سازی شده شروع به ترید کنید.

  در طول فرایند معاملات کاغذی، مهم است عملکرد خود را رصد و ارزیابی کنید. همچنین مشاهده کنید آیا استراتژی شما سبب سودآوری می شود یا خیر؟ آیا قوانین ریسک مدیریت را رعایت می کنید؟ ارزیابی عملکرد سبب می شود شما در هر مرحله مهارت بیشتری در ترید به دست بیاورید و به طور عملی و بدون خطر تجربه معامله در بازارهای مالی را کسب کنید.

  البته به یاد داشته باشید Paper Trading معاملات واقعی نیست و نتایج ممکن است در بازار واقعی متفاوت باشد، اما این ابزار هنگام آموزش، تست و بهبود مهارت های معامله گری بسیار مفید است.

  مزایای پیپر تریدینگ

  • بسیاری از افرادی که قصد فعالیت در بازارهای مالی را دارند، سعی می کنند انواع تحلیل را یاد بگیرند اما متاسفانه در اکثر موارد شاهد آن هستیم که افراد فکر می کنند با دانستن چند الگوی قیمتی و توانایی به کار گرفتن چند ابزار تحلیلی می توانند به سود مستمر برسند که البته اشتباه می کنند. بهتر است پس از گذراندن دوره آموزس ارز دیجیتال و یا دورۀ مخصوص هر بازار مالی دیگر، مدتی از بخش پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو استفاده کنید تا مطمئن شوید آنچه را که فرا گرفته اید، می توانید به صورت عملی به کار بگیرید و به سود برسید.
  • کاربرد دیگر پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو این است که تریدرها می توانند با کمک آن استراتژی خود را امتحان کنند. تریدرهای موفق در بازارهای مالی یک استراتژی معاملاتی دارند که معاملات خود را بر اساس آن انجام می دهند. اما طراحی استراتژی و ایجاد تغییرات احتمالی موردنیاز در آن به بارها سعی و خطا نیاز دارد و اگر قرار باشد تریدرها این سعی و خطا را با پول واقعی خود انجام دهند، به احتمال بسیار بالا متضرر خواهند شد. در چنین شرایطی، کمک گرفتن از بخش Paper Trading بسیار به شما کمک کننده خواهد بود.
  • پیپیر تریدینگ در تریدینگ ویو به کاربران اعتماد به نفس می دهد که بتواند عملکرد بهتری را در بازار داشته باشند.

  معایب Paper Trading

  • تریدر با استفاده از پول مجازی در بخش پیپر تریدینگ در حال فعالیت است و همین موضوع باعث می شود که تریدر با خیالی آسوده سفارشات خود را ثبت کند که در این صورت احتمالاً نتایج بهتری هم نسبت به فعالیت در بازار حقیقی برای تریدر به ارمغان خواهد آورد که کمی با واقعیت فاصله دارند.
  • میزان سرمایه ای که در بخش Paper Trading به تریدرها تعلق می گیرد، مبلغ 100 هزار دلار است و همین موضوع ممکن است باعث شود تریدرها اقدام به استفاده از اهرم های بالا کرده و معاملات زیادی را به صورت همزمان باز کرده و به طور کلی سود خوبی را به دست آورند؛ درحالی که با استفاده از سرمایۀ واقعی -که در بسیاری از اوقات کم تر از 100 هزار دلار است-، تریدها آزادی عمل چندانی برای باز کردن معاملات زیاد با اهرم بالا را نخواهند داشت.
  • زمانی که فردی از قابلیت پیپر تریدینگ در تریدینگ ویو استفاده کند، معاملات وی بدون در نظر گرفتن کارمزد و دیگر هزینه ها ثبت می شود؛ زیرا هیچ بروکر یا پلتفرم معاملاتی ای، فرایند ثبت سفارش و انجام معامله را بر عهده نگرفته و بنابراین هزینه های انجام معامله در این بخش لحاظ نشده است و از این جهت سود و ضرر حاصل شده کمی با بازار حقیقی متفاوت است.

  معرفی چند پلتفرم رایگان برای استفاده از Paper Trading

  همان طور که گفتیم، برای استفاده از معاملات کاغذی لازم است از یک پلتفرم که از پیپر تریدینگ پشتیبانی می کند، استفاده کنیم. پلتفرم های بسیاری هستند که سرویس Paper Trading ارائه می کند که در ادامه تعدادی را برای شما آوردیم. توجه داشته باشید این پلتفرم ها این سرویس را رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند.

  • Trading View (تریدینگ ویو): یکی از محبوب ترین پلتفرم های نمودار و تجزیه و تحلیل بازار تریدینگ ویو است. تریدینگ ویو علاوه بر خدمات مختلفی که به تریدرها ارائه می کند، قابلیت معاملات کاغذی را نیز در دسترس کاربران خود قرار می دهد.

  تریدرها می توانند روی نمودارها سفارش ها خرید و فروش خود را ثبت کنند و استراتژی های معاملاتی را تست کنند. این پلتفرم به شما امکان می دهد با داده های تاریخی ترید کنید و تجربه یک ترید واقعی را داشته باشید.

  • Thinkorswim: یکی از پرطرفدارترین پلتفرم های معاملاتی حرفه ای Thinkorswim است که TD Ameritrade ارائه می کند. این پلتفرم نیز از Paper Trading پشتیبانی می کند و تریدرها می توانند با استفاده از این قابلیت، روی دارایی های مختلف ترید کردن را تجربه و استراتژی های خود را تست کنند.Thinkorswim علاوه بر قابلیت معامله کاغذی، ابزارهای تحلیلی پیشرفته، نمودارهای قوی و اطلاعات بازار جامع را نیز در اختیار کاربران خود قرار می دهد.
  • Wall Street Survivor : نوعی پلتفرم معاملاتی آنلاین رایگان است که به شما اجازه می دهد در بازارهای مالی مختلف معامله کاغذی کنید. با استفاده از این پلتفرم شما می توانید استراتژی های خود را آزمایش کنید و مهارت های معامله گری خود را بهبود بخشید. همچنین Wall Street Survivor دارای منابع آموزشی جامع است که می تواند به شما در فهم بهتر بازارهای مالی کمک کند.
  • Investopedia Stock Simulator: Investopedia یک وب سایت معروف در زمینه آموزش و تحلیل بازار است که قابلیت شبیه سازی معاملات را نیز ارائه می دهد. با استفاده از شبیه ساز سهام  Investopedia می توانید معامله کاغذی روی بازارهای مختلف را تجربه کنید.

  توجه داشته باشید این پلتفرم ها همچنین نسخه های پولی با امکانات بیشتر نیز دارند، اما در بیشتر موارد، امکان معاملات کاغذی رایگان نیز در دسترس است. همچنین مهم است که قبل استفاده از هر پلتفرم، قوانین و محدودیت های آن را به دقت مطالعه و با شرایط استفاده آشنا شوید.

  همچنین ممکن است برخی از پلتفرم ها محدودیت هایی مانند زمان محدود برای استفاده رایگان یا محدودیت در تعداد معاملات را داشته باشند؛ بنابراین مطمئن شوید قبل از شروع به Paper Trading، شرایط و قوانین هر پلتفرم را به دقت بررسی کنید تا تجربه مفیدی از این فرایند به دست بیاورید.

  جمع بندی

  در این مقاله، به بررسی معاملات کاغذی یا Paper Trading پرداختیم و از اهمیت آن صحبت کردیم. این معاملات درواقع روشی برای انجام معامله در محیطی شبیه سازی شده به بازار است که معامله گران -چه مبتدی و چه حرفه ای- می توانند از آن برای افزایش مهارت ها یا تست استراتژی های خود استفاده کنند.

  پس از آن از مزایا و معایب Paper Trading صحبت کردیم و درنهایت روش استفاده از Paper Trading و پلتفرم هایی را که به صورت رایگان می توان از معاملات کاغذی استفاده کرد معرفی کردیم.

  پرسش های متداول

  روشی است که تریدرها برای افزایش مهارت های معامله یا آزمودن استراتژی های معامله خود استفاده می کنند. در این روش محیطی شبیه سازی شده به بازار واقعی وجود دارد که افراد با استفاده از پول غیرواقعی (Paper) به خرید و فروش می پردازند.