سرمایه گذاری در بازارهای مالی ممکن است برای کسانی که می خواهند به تازگی وارد این بازار شوند، استرس زا و نگران کننده باشد. اینکه چه چیزی باید بخرید؟ به چه کسی باید اعتماد کنید؟ یا از همه مهم تر اگر ضرر کنید چه اتفاقی می افتد؟ و از این دست سوالات که پیدا کردن پاسخ درست می تواند ضامن بقای شما در این بازار باشد، سوالات مهم و چالش برانگیزی هستند که شانس موفقیت در سرمایه گذاری در این بازارها را بالا می برند.

فهرست []

  در واقع مشکل اصلی سرمایه گذارانی که با شکست مواجه می شوند این است که این سرمایه گذاران اغلب تحت تاثیر احساسات، حدس و گمان و توصیه های بی پایه دیگران قرار می گیرند. اما باید توجه داشته باشید که شروع سرمایه گذاری نیاز به دنبال کردن تعدادی باید و نباید دارد که در این مقاله در اختیارتان قرار گرفته است. پس با ما همراه باشید و نگرانی های خود را کنار بگذارید و با ذهنی باز وارد دنیای سرمایه گذاری در بازارهای مالی شوید.

  بایدهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

  نکاتی که در این بخش آورده شده اند در نتیجه تحقیقات انجام شده در بازارهای مالی و سرمایه گذاران موفقی که در این بازارها به درستی عمل کرده اند، آورده شده است. در ادامه به بایدهایی اشاره می کنیم که با درصد بالایی موفقیت شما را تضمین می کنند.

  1. تحقیقات زیادی باید انجام شود

  قبل از این پول و سرمایه خود را وارد بازارهای مالی مانند سهام یا بورس یا معاملاتی از این دست کنید، به خوبی تحقیق کنید. مطمون شوید که این معامله ارزش پول شما را دارد و نه تنها ضرر نمی کنید، بلکه سود خوبی هم به دست می آورید. اینترنت، رادیو، تلویزیون، مقالات مالی و اقتصادی، افراد با سابقه در این زمینه و سایر منابع مشاوره می توانند در تحقیقات شما مثمر ثمر باشند. اما فراموش نکنید که همان مقدار که تحقیق در معاملات اهمیت دارد، تحقیق درباره منبع مشاوره شما و معتبر بودن آن نیز مهم است.

  2. سرمایه گذاری ها باید در حوزه های متنوعی انجام شوند

  گاه بعضی از سرمایه گذاران به اشتباه فکر می کنند اینکه یه شاخه از سرمایه گذاری را بارها تکرار کنند، برای موفقیت کافی است. اما یک سرمایه گذار کاربلد نه تنها معامله ای پر سود را از روش های متنوع تکرار می کند، بلکه به دنبال سرمایه گذاری های موفق در سایر دسته های بازار های مالی نیز هست. به طور مثال شما در بازار بورس برای دفعات متوالی موفق بوده اید، پس حالا زمان آن است که در کنار این سرمایه گذاری وارد سایر مبادلات مطمئن شوید. این به شما اعتماد به نفس بیشتری برای ادامه مسیر می دهد و همچنین آرامش خاطری نسبی از وجود یک منبع سودآور دیگر برای شما فراهم می کند.

  3. هزینه ها باید به دقت بررسی شوند

  ممکن است کاغذبازی های مالی حاکی از سود چشمگیری باشد، اما بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 40 درصد از سود به دست آمده صرف هزینه های جانبی سرمایه گذاری می شود.کمیسیون های تجاری، نسبت هزینه ها، هزینه های مشاور و سایر هزینه ها اگر باهم جمع شوند، می توانند بسیار چشمگیر باشند. پس تحقیق درباره هزینه ها اهمیت بسزایی دارد. چرا که هرچقدر هم که سرمایه گذاری شما موفق باشد، اگر هزینه ها حساب نشده باشند، سود خوبی نصیب شما نخواهد شد. پس حتما به میزان هزینه ها توجه داشته باشید و برای آن ها برنامکه ریزی کنید.

  4. باید پس انداز نقدی داشته باشید

  بدیهی است که در نهایت معاملات و سرمایه گذاری ها باید مبلغی از سود خود  را پس انداز کنید. سرمایه گذاری بدون پس انداز با شکست مواجه خواهد شد. در واقع یکی از اهداف بلندمدت سرمایه گذاری بازارهای مالی، پس انداز برای حداقل 10 سال آینده و در نهایت دوران بازنشستگی است. پس بهتر است که یک حساب پس انداز برای وجوه نقدی خود باز کنید و از همین ابتدا آینده خود را با ذخیره مقداری از سود خود تضمین کنید. بهتر است تا زمانی که روز مبادا فرا نرسیده است به این حساب دست نزنید و به فکر آینده خود باشید. یادتان نرود که یک سرمایه گذار موفق همه کارت های خود را رو نمی کند.

  نباید های سرمایه گذاری در بازارهای مالی

  همان طور که اقدامات بالا را باید انجام دهید، تعدای از اقدامات را هم نباید در سرمایه گذاری بازارهای مالی انجام دهید. در زیر تعدادی از مهم ترین اقداماتی که جایی در سرمایه گذاری موفق ندارند، برای شما خوانندگان عزیز آورده شده است. لطفا مطمئن شوید تا جایی که امکان دارد این اقدامات را انجام ندهید.

  1. نباید تحت تاثیر احساسات سرمایه گذاری کنید

  در سال 2008، بازارهای مالی دچار افت شدیدی شدند و مردمی که در این بازار سرمایه گذاری کرده بودند به شدت دچار وحشت شدند. بسیاری از این سرمایه گذاران می خواستند به سرعت پول خود را از این بازارها بیرون بکشند که بیشتر از این ضرر نکنند.  کسانی که به توصیه مشاور مالی خود عمل کردند و پول های خود را سر وقت بیرون کشیدند، نه تنها ضرر نکردند بلکه موفق نیز شدند. توجه داشته باشید احساسات مثبت اگر بیش از اندازه باشند، می توانند به همان اندازه مخرب باشند. بیش از اندازه دلبسته سرمایه گذاری نشوید و همه دارایی خود را به بهانه سرمایه گذاری خرج نکنید. فراموش نکنید که دنیای سرمایه گذاری جایی برای دلبستگی و ترس ندارد و فقط بر پایه تصمیمات منطقی و حساب شده پیش می رود.

  2. بیش از اندازه نباید منتظر بمانید

  درست است که تامل و تعلل قبل از سرمایه گذاری ضروری است، اما شما نباید بیش از اندازه هم متوقف شوید. دنیای سرمایه گذاری و فرصت های آن برای همیشه منتظر شما نمی ماند. پس در هنگام رویایی با یک فرصت عالی، زمان را از دست ندهید و به سرعت تحقیقات خود را انجام دهید و وارد عمل شوید. فراموش نکنید که زمان بی رحم است و تورم و عمر محدود آدمی بر این بی رحمی دامن می زند. صبر کردن خوب است اما نه به اندازه ای که قرصت های مهم زندگی را از کفتان دربیاورد.

  3. نباید ریسک های غیرضروری انجام دهید

  در دنیای سرمایه گذاری بازارهای مالی، گاه ریسک کردن ضروری است. چون به هرحال در دنیایی زندگی می کنیم که این روزها پر است از اتفاقات غیرقابل پیش بینی که بر روی اقتصاد نیز تاثیر دارند. اما یادتان نرود که یک سرمایه گذار موفق می تواند زمان درست ریسک را تشخیص دهد و از ریسک های غیر ضروری خودداری کند. برای این تشخیص می توانید از مشاورین مالی کارکشته کمک بگیرید. مشاور مالی خوب می تواند زمان درست سرمایه گذاری و ریسک های آن را پیش بینی کند و راه های حفاظت از سرمایه تان را نیز در اختیارتان قرار دهد.

  سخن آخر

  ممکن است هر سرمایه گذار تازه نفس از نگرانی های بی شماری که در شروع کار گریبان هر انسان عاقلی را می گیرد، در عذاب باشد. به همین دلیل است که سرمایه گذاران باید از بایدها و نبایدهای سرمایه گذاری بازارهای مالی آگاه باشند و از آن ها پیروی کنند. این ترس و استرس باید محرک آن ها برای یک سرمایه گذاری موفق باشد و شروع به تحقیق و کمک از مشاوران قابل اطمینان کنند. آن ها می توانند در دنیای سرمای گذاری پس انداز کردن و کنترل هزینه ها را یاد بگیرند و فراموش نکنند که زمان همیشه برای آن ها صبر نمی کند و گاه باید در زمان درست اهل ریسک هم بود.