هر یک از ما دلایل و بهانه های زیادی برای فرار از غولی خود ساخته به نام «مدیریت پول» داریم. عدم وجود ثبات اقتصادی، تورم، درآمد کم، هزینه های بالای زندگی، تنوع اقساط، خرج های پیش بینی نشده و هزار و یک دلیل و بهانه بزرگ و کوچک دیگر وجود دارند که به ما اجازه نمی دهند به مدیریت پول و پس انداز خود بپردازیم.

فهرست []

  اما مدیریت پول غول مهربانی است که اگر نحوه برخورد و نگرش درستی نسبت به آن داشته باشیم، با هر میزان درآمد و در هر شرایط اقتصادی می تواند وضعیت مالی ما را بهبود بخشد.

  ۱۰ ترفند مدیریت پول

  در ادامه ۱۰ روش ساده اما کاربردی در مدیریت پول و سرمایه به شما ارائه می شود که با به کارگیری و وارد کردن آنها به عادت های روزمره اقتصادی خود، گام مثبتی در جهت مدیریت سرمایه و پس انداز خود برداشته اید.

  اولین و سخت ترین گام در مدیریت پول: قلم و کاغذ دست بگیرید!

  درآمدتان را بودجه بندی کنید. بسیاری از مردم به این علت که فکر می کنند لیست کردن هزینه ها و تقسیم کردن بودجه بین آنها و نظم بخشیدن به آنها پروسه ای خسته کننده است، از بودجه بندی کردن پولشان سر باز می زنند. اگر در مدیریت پول و سرمایه خود مبتدیانه عمل کنید، در انتهای ماه هیچ جایی برای بهانه جویی وجود نخواهد داشت.

  هزینه های و خرج های قطعی که وجود دارند را بنویسید، مثل کرایه خانه، قسط وام و دیگر موارد. سپس هزینه های قطعی اما متغیر ماهیانه را به صورت حدودی ثبت کنید. مثل قبض های ثابت ماهیانه، هزینه ایاب و ذهاب و بنزین و موارد دیگر.

  اگر صرف تنها چند ساعت به صورت ماهیانه برای بودجه بندی و مدیریت پول، چنان مفید باشد که پس از مدتی سرمایه و پس انداز شما را در مسیر درستی قرار دهد، چرا این کار را نکنید؟ بجای تمرکز بر پروسه بودجه بندی و کسل کننده بودن آن، به ارزش این کار و تفاوتی که در زندگی مالی شما رقم خواهد زد توجه کنید.

  گام دوم: به چیزی که نوشتید عمل کنید

  بودجه بندی را عملی کنید. اگر قرار باشد بودجه بندی که برای مدیریت پول خود انجام دادید، در کشوی میز تحریرتان خاک بخورد به هیچ دردی نخواهد خورد. در طول ماه بطور مرتب به آن رجوع کنید و هزینه های خود را با آن بسنجید و اندازه گیری کنید.

  اگر قبض جدید یا هزینه پیشبینی نشده ای به شما تحمیل شده است (مثلا یک تصادف یا مراجعه به پزشک) بودجه بندی خود را بروز کنید. باید هر لحظه بدانید و در جریان باشید که با توجه به هزینه های قطعی که باید تا آخر ماه پرداخت کنید (اقساط، قبوض، کرایه خانه و…) چقدر پول برای خرج کردن برای سایر مسائل در اختیار دارید.

  گام سوم: خرج های غیرضروری و غیرثابت را محدود کنید

  برای هزینه های خارج از بودجه خود محدودیت قائل شوید. یکی از مهم ترین بخش های بودجه شما، درآمد مازاد بر بودجه ثابت یا پولی است که پس از کسر هزینه های ثابت برای شما باقی می ماند. این پول باقی مانده را می توان با خیالی آسوده صرف خوش گذرانی و تفریح کرد، اما به مقداری محدود.

  جوگیر نشوید و ولخرجی نکنید، بخصوص اگر رقم قابل توجهی نیست و زمان زیادی هم تا آخر ماه باقی مانده است. قبل از صرف کردن این پول یا خرید هر چیزی، اطمینان حاصل کنید که این هزینه با چیزی که از پیش در بودجه بندی آورده اید تداخل ایجاد نکند.

  گام چهارم: مراقب خرج های کوچک و به ظاهر ناچیز باشید

  به دقت مراقب هزینه های خود باشید. خریدهای کوچک و جزئی که به چشم نمی آیند به سرعتی که باور نمی کنید از پول شما کاسته و پیش از اینکه متوجه شوید از میزان بودجه بندی خود خارج شده اید. پس به دقت حواستان به هزینه ها و خریدهایتان باشد تا متوجه شوید که چه جاهایی بدون اینکه بدانید و یا ناخودآگاه هزینه های غیرضروری انجام می دهید.

  فاکتورها و رسیدهای خرید خود را نگه دارید و در یک دفترچه به صورت دسته بندی شده یادداشت کنید. بدین صورت و با بررسی یادداشت های خود متوجه خواهید شد که در چه مواردی دست و پایتان شل شده و بیش از حد هزینه کرده اید.

  خریدهای مربوط به آشپزخانه، تنقلات، خورد و خوراک و رستوران ها و تفریح معمولا از جمله هزینه هایی هستند که به صورت لحظه ای درباره آنها تصمیم گیری می شوند و ممکن است در آن لحظه به چشم نیایند.

  گام پنجم: تا اطلاع ثانوی قسط و وام جدید ممنوع!

  هیچگونه قسط و پرداخت ماهیانه جدیدی اضافه نکنید. اینکه درآمد شما به حدی است که از پرداختن یک قسط دیگر، هرچند کوچک و کوتاه بر می آیید، دلیل نمی شود که وام جدیدی بگیرید.

  بسیاری از مردم فکر می کنند که بانک ها تقاضای وام آنها را در صورت کافی نبودن درآمد یا وجود بدهی بانکی رد خواهد کرد. در حالی که تنها خود شما از بدهی ها و نحوه مدیریت پول خود مطلع هستید و خودتان می دانید که از عهده یک قسط جدید بر می آیید یا خیر.

  تنها خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید که آیا یک قسط جدید تاثیری منفی بر مدیریت پول و پس انداز شما خواهد داشت یا خیر.

  گام ششم: به دنبال بهترین قیمت باشید

  اجناس را به بهترین قیمت خریداری کنید. در هنگام خرید با مقایسه قیمت ها بین محصولات و خدماتی که قصد خرید یا استفاده از آنها را دارید، می توانید پایین ترین قیمت مربوط به هر محصول یا خدمات را پیدا کنید.

  هر زمان که قصد خرید دارید تحقیق کنید که آیا تخفیف، بن یا راه های جایگزین ارزان تری وجود دارد که بتوانید از آنها استفاده کنید. این نگرش به هیچ عنوان خساست محسوب نمی شود، بلکه روشی هوشمندانه در مدیریت پول است.

  گام هفتم: فعلا بی خیال خریدهای گران قیمت شوید

  خریدهای گران قیمت و صرف هزینه های گزاف را به تعویق بیاندازید. به تعویق انداختن لذت آنی یک خرید یکی از راه هایی است که به شما کمک می کند تا به بهترین شکل به مدیریت پول خود بپردازید. زمانی که تصمیم می گیرید یک خرید بزرگ و گران را کنار بگذارید یا از قرض گرفتن به خاطر آن منصرف می شوید، در واقع به خودتان فرصت تامل و ارزیابی ارزش آن خرید را می دهید و در عین حال زمان برای پیدا کردن قیمت های بهتر و راه بهتر خرید و حتی جایگزین پیدا می کنید.

  مثلا خرید یک سیستم صوتی برای ماشین یا عوض کردن تلویزیون منزل کار جذابی به نظر می رسد. اما به تعویق انداختن و پس انداز پول آن، روش به مراتب هوشمندانه تری در مدیریت پول و سرمایه خواهد بود.

  گام هشتم: قرض گرفتن را تا جای ممکن فراموش کنید

  تا جایی که می توانید از قرض گرفتن اجتناب کنید. قرض کردن بزرگ ترین دشمن مدیریت پول و سرمایه است. وقتی پولتان تمام می شود، تن به قرض گرفتن ندهید. معمولا در چنین زمان هایی بیش از فکر کردن به نحوه و زمان بازگرداندن پول، به نیازها و خریدهایی که قرار است با آن انجام دهیم فکر می کنیم.

  در برابر وسوسه قرض کردن مقاومت کنید و بی خیال چیزی که در آن لحظه نمی توانید بخرید شوید، خصوصا اگر آن چیز، چیزی نیست که به آن نیاز مبرمی دارید و یا ضروری باشد.

  گام نهم: به مدیریت پول و پس انداز خود متعهد باشید

  متعهد بودن به واریز کردن پول به یک حساب بانکی به شما کمک می کند که عادت های سالم مالی پیدا کنید. با وجود نرم افزارها و اپلکیشن های متنوع در دنیای امروز، حتی می توانید این کار را برنامه ریزی کنید که مبلغ مشخصی به صورت خودکار و به صورت ماهیانه از درآمد شما کسر شود.

  با این روش دیگر نه نیازی به یادآوری برای مدیریت پول خود دارید و نه دیگر بهانه ای برای فراموش کردن چنین امر مهمی وجود خواهد داشت.

  گام دهم: کار نیکو کردن از پر کردن است!

  مدیریت پول نیازمند تمرین و ممارست است. در ابتدای کار ممکن است عادت به برنامه ریزی و کنار گذاشتن برخی از عادات اشتباه مدیریت پول و سرمایه نداشته باشید. پایبندی به این اصول و برنامه ریزی زمان بر است، به خودتان فرصت دهید، اما به برنامه پایبند بمانید.

  هر چه بیشتر این عادات مثبت را به زندگی روزمره و مدیریت پول و پس انداز خود وارد کنید، انجام آنها آسان تر خواهد شد و راحت تر می توانید پول و سرمایه خود را مدیریت کنید و در نتیجه از نظر مالی زندگی راحت تری خواهید داشت.

  در این مطلب در خانه سرمایه ۱۰ راهکار ساده برای مدیریت پول، سرمایه و پس انداز به شما معرفی شد. همه ما می دانیم که در شرایط اقتصادی کنونی دستیابی به ثبات اقتصادی و حفاظت از پس انداز و ارزش پول کار سختی شده است. اما این ۱۰ گام کوچک اولین قدم هایی هستند که باید برای دستیابی به ثبات نسبی برداشت.

  نویسنده: محمدرضا احمدی