قیمت لحظه ای رینگیت مالزی


نگاهی به تاریخچه رینگیت مالزی

رینگیت مالزی که معمولا با نماد RM شناخته می شود به واحد پولی کشور مالزی شهرت دارد. هر یک رینگیت به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود و این واحد پولی توسط بانک نگارای مالزی، بانک مرکزی این کشور به بازارها عرضه شده است.

فهرست []

  در مورد سرگذشت این واحد پولی چه می دانید؟ ارزش رینگیت به چه عواملی وابسته است؟ همه این پرسش ها دیدگاه تازه ای در خصوص پول کشور مالزی به ما می دهد.

  با ما همراه باشید تا در کنار هم پرده از رازهای رینگیت برداریم و این ارز را از نگاهی دیگر ببینیم. ما سرگذشت این ارز را از گذشته تا به حال بررسی خواهیم کرد و شما را با حقایق این ارز آشنا می کنیم.

  رینگیت مالزی؛ ارزی با قدمت طولانی

  کلمه رینگیت در کشور مالزی به معنای “دندانه دار” است. در اصل این کمله به دلارهای نقره ای اسپانیایی اشاره دارد که طی قرن های ۱۶ و ۱۷ میلادی به طور گسترده در منطقه میانه آسیا مورد استفاده قرار می گرفت.

  نام این واحد پولی به طور رسمی از سال ۱۹۷۵ میلادی به گوش رسید. پیش از این زمان پول رایج در کشور مالزی با نام هایی مانند سنت و دلار به گوش می خورد. درست در تاریخ ۱۲ ژوئن سال ۱۹۶۷ میلادی دلار مالزی توسط بانک مرکزی این کشور روانه بازار شد.

  این دلار جدید درواقع جایگزینی برای مالایا و دلار بورنئو انگلیس بود. واحد پول جدید تمام ویژگی های دلارهای قدیمی را داشت. از آنجا که کشور مالزی به عنوان عضوی از منطقه استرلینگ شناخته می شود هر پوند استرلینگ انگلیس معادل با ۸٫۵۷ دلار مالزی در نظر گرفته شد.

  البته طولی نکشید که این ارز روند کاهشی خود را در پی گرفت. جالب است بدانید که این روند کاهشی تا جایی ادامه پیدا کرد که هر دلار آن تنها معادل ۸۵ سنت بود. در ادامه و در سال ۱۹۹۳ رینگیت به عنوان واحد پولی اصلی کشور مالزی معرفی شد.

  بحران مالی آسیا و رابطه رینگیت با دلار آمریکا

  بین سال های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۷ رینگیت به عنوان ارز آزاد به ارزشی معادل ۲٫۵۰ دلار آمریکا معامله می شد. اما با شروع بحران مالی در آسیا با افت شدیدی مواجه شد؛ به طوری که هر رینگیت با ۳٫۸۰ دلار آمریکا برابری می کرد.

  در ادامه کشور مالزی با بحران خارج شدن سرمایه از کشور مواجه شد. البته جریان هایی مانند پولشویی نیز به بحران مالی کشور مالزی دامن زدند. به این ترتیب رینگیت ۵۰% از ارزش خود را طی سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ میلادی در مقابل دلار آمریکا از دست داد.

  در حال حاضر دخالت های بانک مرکزی مالزی به منظور حفظ ثبات این ارز در بازارهای مالی اثرگذار بوده است.

  نگاهی به رینگیت در بازارهای داخلی مالزی

  همانطور که پیش تر بدان اشاره کردیم رینگیت مالزی از ۱۰۰ سن تشکیل شده است. این واحد پولی به صورت ۱، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ رینگیتی به بازار عرضه شده است.

  البته پیش تر از اسکناس های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ رینگیتی نیز در بازار این کشور استفاده می شد. اما این اسکانس ها به منظور پیشگیری از پولشویی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند.

  شاید این پرسش ایجاد شود که آیا از این واحد پولی در منطقه ای به غیر از مالزی نیز استفاده می شود؟

  پاسخ این پرسش مثبت است؛ از رینگیت مالزی به طور غیررسمی در مناطق مرزی اندونزی، فیلیپین، تایلند و همچنین برخی از مناطق شهر هوشی مین ویتنام نیز استفاده می شود.

  تجارت رینگیت در خارج از مالزی ممنوع!

  بعد از بحران مالی آسیا بانک مرکزی مالزی تصمیم گرفت که برای جلوگیری از خارج کردن سرمایه از این کشور تجارت رینگیت در خارج از مالزی را ممنوع اعلام کند. این موضوع تا سال ۲۰۰۵ ادامه داشت تا زمانی که بانک مرکزی این کشور ارزش رینگیت را آزاد اعلام کرد.

  ارزش رینگیت به چه عواملی بستگی دارد؟

  ارزش رینگیت مالزی نسبت به تغییرات بازارهای نوظهور و تنش های سیاسی حساس است. از طرفی ارزش این ارز به عنوان پول رایج کشور صادرکننده نفت و گاز رابطه مستقیمی با قیمت کالاها دارد.

  بنابراین این ارز با تغییرات بازار یا تنش های سیاسی دچار تنش می شود و ارزش آن به اصطلاح بالا و پایین می رود.

  ارزش کنونی رینگیت

  در سال ۲۰۰۵ نزول ارزش رینگیت در مقابل دلار آمریکا آغاز شد. در سال ۲۰۰۹ ارزش هر رینگیت برابر با ۳٫۷۳ دلار آمریکا شد. با این حال این ارز طی سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ ثبات نسبی را تجربه کرد.

  در ادامه و در سال ۲۰۱۶ کاهش ارزش رینگیت مالزی به اوج خود رسید. به طوری که هر رینگیت را معادل با ۴٫۴۷ دلار در نظر می گرفتند. از آن زمان تاکنون نیز این نرخ تغییرات قابل توجهی را تجربه نکرده است.

  انتظار می رود که نرخ این ارز بین ۳ تا ۵ متغیر باشد. بنابراین این ارز در حال حاضر با مبلغی معادل ۳٫۹۴ (بدون در نظر گرفتن تغییرات ارز) در حال مبادله است.

  با اسکناس ها و سکه های رینگیت بیشتر آشنا شوید

  سکه ها در کشور مالزی از ۵ تا ۵۰ سن در بازار به چشم می خورند. ناگفته نماند که اسکناس های رینگیت نیز با ارزشی معادل ۱۰ تا ۱۰۰ رینگیت در بازارهای این کشور وجود دارد.

  واحد پولی رایج کشور مالزی به شکل اسکناس هایی رنگی و با طرح هایی از پادشاه عبدالرحمن و عکس هایی مربوط به شگفتی های طبیعی، گیاهان و جانوران و دستاوردهای فناوری و اقتصادی در بازار وجود دارد.

  رینگیت؛ ارزی با فراز و نشیب های بسیار

  رینگیت مالزی در سال ۱۹۴۶ میلادی به عنوان واحد پول رسمی این کشور به همگان معرفی شد. اگرچه این واحد پولی در قرن نوزدهم سقوطی بلند را به چشم دید، ارزش آن طی سال های اخیر با نوسانات بسیار کمتری مواجه بوده است.

  تنش های سیاسی و معاملات نقش پررنگی در ارزش این واحد پولی دارند. با این وجود این واحد پولی جایگاه خود را به عنوان پولی با امنیت بالا در کشور مالزی حفظ کرده است.