سفارش گروهی یا دسته ای به مجموعه ای از سفارشات گفته می شود که به صورت همزمان اجرا می شوند. این نوع سفارش باعث حفظ زمان می شود زیرا تمامی سفارشات خرید و فروش به صورت یک سفارش پردازش می شوند. در آمریکا سفارش گروهی فقط در زمان آغازین باز شدن بازار ثبت میشوند و فقط سفارشاتی به صورت گروهی پردازش می شوند که در زمان تعطیلی بازار ثبت شده اند.

فهرست []

  سفارش گروهی چیست؟

  سفارش گروهی به مجموعه ای از سفارشات خرید و فروش گفته می شود که به صورت همزمان و دسته ای پردازش می شوند. سفارش گروهی در آمریکا فقط یک بار در روز و در آغاز ساعات معاملاتی انجام می شود. کلیه سفارشاتی که در ساعات تعطیلی بازار بورس ثبت شده اند، در ابتدای روز بعدی به صورت دسته ای پردازش می شوند. در بقیه ساعاتی که بازار باز است تمامی سفارشات به صورت مستمر پردازش خواهند شد.

  کارایی این نوع سفارش در زمان باز شدن بازار به وضوح قابل دیدن است. برای مثال شرکت هایی که چندین سرمایه گذار دارند، سفارشات تمامی سرمایه گذارها را در یک سفارش دسته ای ثبت می کنند و ممکن است سرمایه کاربران خودشان را در زمان های بسته بودن بازار هم جابجا کنند. این نوع سفارشات ممکن است خیلی بزرگ باشند اما از طرفی با سفارشاتی که توسط تریدرهای دیگر و شرکت های معاملاتی کوچک ثبت می شوند متعادل خواهند شد.

  در این روش در مقابلات تمامی سفارشات خرد می تواند یک سفارش گروهی قرار بگیرد و قدرت آن ها را متعادل کند. در صورتی که سفارشات گروهی وجود نداشته باشند، قیمت ها در ابتدای روز معاملاتی نوسان خیلی بیشتری خواهند داشت.

  به صورت کلی سفارشات گروهی در بازارهایی انجام می شوند که حجم بسیار زیادی دارند و ممکن است سفارشات در ساعاتی که بازار بسته است جمع شوند. برای اینکه بتوانید در زمان باز شدن بازار، سفارشات گروهی را ثبت کنید، باید قیمت سفارش شما با قیمت یک سفارش مشابه در زمان باز شدن بازار تطابق داشته باشد. این موضوع باعث می شود تمامی سفارشات دسته ای با قیمت بازار انجام شود.

  با این وجود باز هم می توانید از سفارشات محدود یا Stop Order هم در سفارش گروهی استفاده کنید. از آنجایی که سفارشات بازار (Market Orders) هیچ قیمت مشخصی ندارند، هنگام باز شدن بازار بخش بزرگی از سفارشات گروهی را شامل می شوند. سفارشات محدود که قیمت آن ها توسط خریدار مشخص شده است و سفارشات Stop که قیمت آن ها توسط فروشنده مشخص می شود نیز در صورتی که قیمت آن ها با قیمت بازار در لحظه باز شدن تطابق داشته باشد نیز می توانند به صورت دسته ای پردازش شوند.

  سفارش مستمر چیست؟

  برای اینکه قیمت ها همیشه منصفانه باقی بمانند و سفارش گروهی نتواند قیمت را تحت تاثیر خودش قرار دهد، در آمریکا سفارشات گروهی فقط در زمان باز شدن بازار قابل ثبت هستند. در ساعت های کار عادی بازار، معاملات از طریق روش سفارش مستمر انجام خواهند شد. سفارش مستمر یکی از قابلیت های استانداردی است که هر کارگزار باید داشته باشد و توسط بازارسازها اجرای آن تسهیل خواهد شد.. بازارسازها یا Market Makers خریدارها را به فروشنده ها متصل می کنند و بلافاصله سفارشات را با قیمت اعلام شده توسط خریدار و فروشنده ثبت خواهند کرد.

  معاملات مستمر یکی از بخش های خیلی مهم بازار هستند که باعث می شوند قیمت بازار در سطح معقولی باقی بماند. در این نوع سفارشات قیمت توسط پروسه پیشنهاد/درخواست تعیین می شود و مسئولیت اجرای این پروسه هم بر عهده ی بازارساز است. در معاملات روزانه بازارسازها باید خریدارها و فروشنده ها را به هم وصل کنند. بازارساز نیز ممکن است فردی باشد که برای یک صرافی کار می کند یا یک نرم افزار خودکار باشد که توسط صرافی ها طراحی و برنامه ریزی شده اند.

  در سفارشات مستمر بازارساز تلاش می کند خریدار و فروشنده را بسته به قیمت پیشنهادی (bid) و قیمت درخواستی (Ask) به هم متصل کند. سود بازارساز هم از طریق تفاوت قیمت بین پیشنهاد و درخواست به دست میاید. بازارساز تلاش می کند که سهام را با قیمت پایین تری نسبت به قیمت پیشنهادی خریدار بخرد و سپس با فروش آن با قیمت پیشنهادی به خریدار، باقیمانده قیمت را برای خودش نگه می دارد. به این ترتیب دو طرف معامله توانسته اند به هدف خودشان برسند و بازارساز هم سود خودش را دریافت خواهد کرد.

  سفارش گروهی در بازار سهام ایران

  در بازار سهام ایران، سفارشات گروهی به دو صورت «ددد» و «ررر» انجام می شوند. معمولا در صورتی که افراد متقاضی برای خرید سهام یک شرکت خیلی زیاد باشند، به منظور صرفه جویی در زمان، کارگزاری سفارش را به صورت گروهی ثبت خواهد کرد. در معاملاتی که به صورت «ددد» ثبت می شوند، هر دو طرف معامله افراد معمولی هستند اما فروشنده معاملات «ررر» سازمان خصوصی سازی است که اقدام به فروش سهام شرکت های دولتی می کند و خریداران نیز کارگران همان واحد هستند.

  شما برای خرید سهام می توانید با مراجعه به کارگزاری ها و انجام یک سری مراحل خیلی ساده، به راحتی نسبت به خرید سهام اقدام کنید. در صورتی که خریداران یک سهام افراد زیادی باشند، معمولا کارگزار به جای خرید انفرادی از روش معامله گروهی استفاده می کند. در این نوع معامله کارگزار لیستی از خریداران را به همراه یک نامه رسمی به شرکت خدمات بورس ارسال می کند. شرکت خدمات بورس نیز پس از تخصیص کد معاملاتی به تمام خریدارها، لیست آن ها را به همراه کد معاملاتی ایجاد شده برای کارگزار ارسال خواهد کرد.

  پس از اختصاص کد معاملاتی به خریدارها در صورتی که به تعداد خریدارها، فروشنده نیز برای سهام موردنظر وجود داشته باشد، معامله انجام خواهد شد.

  البته برخی اوقات ممکن است شرکت کارگزار، تخصیص سهام را به شرکت خدمات بورس محول کند. در این صورت دیگر پرینت لیست خریدارها برای کارگزار ارسال نمی شود و سهام موردنظر به صورت خودکار از کد فرضی «ددد» به نام خریدار تخصیص خواهد یافت. معاملاتی هم که با کد «ررر» و توسط سازمان خصوصی سازی انجام می شود به دو صورت نقدی و اعتباری قابل انجام هستند.

  سخن نهایی

  سفارشات گروهی به آن دسته از سفارشات گفته می شود که در طول ساعات بسته بودن بازار تجمیع شده اند و بلافاصله بعد از باز شدن بازار، در همان ساعات ابتدایی پردازش خواهند شد. این نوع سفارشات نقش موثری در متعادل سازی بازار دارند و می توانند قدرت سفارشاتی که به صورت تکی ثبت می شوند را تعدیل کنند.

  سوالات متداول

  سفارش گروهی به مجموعه ای از سفارشات خرید و فروش گفته می شود که به صورت همزمان و دسته ای پردازش می شوند

  معاملات مستمر یکی از بخش های خیلی مهم بازار هستند که باعث می شوند قیمت بازار در سطح معقولی باقی بماند. در این نوع سفارشات قیمت توسط پروسه پیشنهاد/درخواست تعیین می شود و مسئولیت اجرای این پروسه هم بر عهده ی بازارساز است.