ذهن انسان، گنجینه ای از افکار و تخیلات منحصربه فردی است که می توانند با دریافت توجه کافی، خالق زیباترین و بهترین تجربیات باشد. خیلی وقت ها ما این قدرت ذهن را به سادگی دست کم می گیریم و بسیاری از فرصت های خود را بدون اینکه متوجه باشیم از دست می دهیم. با اینکه همه ی افکار موجود در ذهن ما نتیجه ی مثبتی در پی ندارند، اما تعداد افکاری که می توانند تبدیل به واقعیتی جذاب و لذت بخش شوند، بیش از حد تصور ماست. ایده های ثروت ساز یکی از همین افکار مثبت هستند که می توانند دریایی از سرمایه و خوشبختی را به ما هدیه دهند. احتمالا کنجکاو شده اید که با این افکار جالب و پربازده بیشتر آشنا شوید! پس با ما همراه باشید تا شما را با دنیای جذاب ایده ثروت ساز آشنا کنیم.

فهرست []

  ایده ثروت ساز چیست؟

  ایده های ثروت ساز، ایده ها و راهکارهای خلاقانه ای هستند که می توان از آن ها برای ایجاد منابع پایدار مالی و حتی علمی بهره برد. با پیگیری این ایده ها، رسیدن به اهداف و آرزوها تبدیل به ساده ترین کار جهان خواهد شد و انسان می تواند با کوچک ترین تلاش به بزرگ ترین نتایج ممکن دست پیدا کند. یک ایده ثروت ساز خوب، منجر به اخذ تصمیمات منطقی و هوشمندانه در افراد می شود. همین موضوع ارزش ثروت ایجاد شده توسط این اشخاص را تعیین می کند.

  ایده های ثروت ساز چه ویژگی هایی دارند؟

  ایده هایی که منجر به تولید ثروت و منابع مالی دائمی و بی پایان می شود، معمولا دارای سه ویژگی مشترک هستند. اگر ایده های شما دارای این ویژگی ها هستند، با خیال راحت برای پیاده سازی آن ها برنامه ریزی کنید؛ چرا که قرار است تمامی رویاهایتان را به حقیقت تبدیل کنند. این ویژگی ها عبارت اند از:

  ۱- نیاز طیف وسیع تری از جامعه را برآورده می کنند

  معمولا ایده های ثروت ساز نیاز بخش بزرگی از جامعه را برآورده می کنند. پیاده سازی این ایده ها مشکل افراد بسیاری را برطرف می کنند و باعث می شوند افراد بیشتری برای رفع نیاز یا حل مشکل شان به خرید ایده ی شما روی بیاورند. به این ترتیب، بدون تلاش زیاد، ثروت به سمت شما روانه خواهد شد.

  ۲- خلاقانه هستند

  خلاقیت یکی از ویژگی های این نوع از ایده هاست. با طرح راهکارهای خلاقانه، می توان بر مشکلات حل نشدنی غلبه کرد. در بسیاری از مواقع راهکار دائمی و مناسبی برای رفع برخی از نیازها در دسترس نیست. خلاقیت کمک می کند تا این نیازها به روش جدیدی برطرف شوند. همین موضوع سیل ثروت را به سوی شما جاری خواهد کرد.

  ۳- میزان اثرگذاری بیشتری دارند

  از دیگر ویژگی های یک ایده ثروت ساز، میزان اثرگذاری بیشتر آن نسبت به سایر روش هاست . معمولا چنین راهکارهایی به طور آنی نیاز افراد را مرتفع می کنند و می تواند اثر خود را در طولانی مدت حفظ کنند. به همین جهت نسبت به سایر روش ها از طرفداران بیشتری برخورداند و ثروت بیشتری را جذب می کنند.

  ۴- قابلیت اجرایی دارند

  مهم ترین ویژگی یک اندیشه ی ثروت ساز، داشتن قابلیت اجرا شدن است. افکاری که قابل پیاده سازی نیستند همیشه در حد یک رویا باقی می مانند و مسلما نمی توان از آن ها توقع تولید پول و ثروت داشت. پس پیش از ایده پردازی بررسی کنید که آیا فکر شما از قابلیت اجرایی برخوردار است یا خیر.

  مهم ترین نکته درمورد یک ایده ی ثروت ساز چیست؟

  مهم ترین نکته درمورد ثروت ساز شدن ایده این است که یک ایده با اجرای درست موفق می شود. حالا گاهی این ایده، آن قدر ساده است که اصلا فکرش را هم نمی کنیم که بتواند ثروت ساز باشد، اما فردی می آید و این ایده را ثروت ساز می کند. بیایید با یک مثال ساده شروع کنیم؛ اگر دقت کنیم در محل زندگی همه ی ما سوپر مارکت های متعددی وجود دارد که همه سوپر مارکت هستند، اما یکی از آن ها از بقیه شلوغ تر و پرفرو ش تر است! چرا؟ مگر ایده ی همه این سوپر مارکت ها یکسان نیست؟ همگی آن ها می خواهند نیاز اهل محل را به لوازم مصرفی منزل تامین کنند، اما یکی از این سوپر مارکت ها از دیگران موفق تر است. به این خاطر که ایده به خودی خود اهمیتی ندارد و مهم درست اجرا کردن آن است.

  مثلا سوپر مارکت پرفروش تر محصولات را زیباتر در قفسه ها چیده است، با برخورد گرم تری با مشتریان رفتار می کند و فروشگاه مرتب تری دارد و همین موضوع های ساده باعث شده است بیشتر فروش کند و پولسازتر باشد. پس بهتر است به جای تمرکز زیاد روی ایده، به اجرای آن فکر کنیم. بیایید مثال دیگری را بررسی کنیم، شما به دنبال کلاس زبان مناسبی برای ثبت نام می گردید، در این بین موسسات بسیار زیادی وجود دارند، چند موسسه را انتخاب می کنید و با آنها تماس می گیرید. در این تماس تلفنی، موسسات ویژگی های دوره های آموزشی و اساتید خود را معرفی می کنند و شما تصمیم می گیرید کدام یک را انتخاب کنید. وقتی به موسسه می روید می بینید بسیاری دیگر نیز به همان دلایل شما این موسسه زبان را انتخاب کرده اند و این موسسه توانسته است نسبت به سایر رقیبان موفق تر و به عبارتی ثروت سازتر عمل کند.

  خوب حالا دقیقا متوجه می شویم که ثروت ساز بودن یک تفکر، چندان هم به خود ایده ربطی ندارد. مثلا ایده موسسه زبان یا ایده سوپر مارکت ایده های ثروت ساز و غیرمعمولی به نظر نمی آیند، اما می توانند برای برخی افراد ایده ای ثروت ساز باشند و برای برخی دیگر خیر.

  چطور یک ایده ی ثروت ساز مخصوص به خودمان پیدا کنیم؟

  پس همانطور که گفتیم ایده ثروت ساز به واسطه اید اش ثروت ساز نشده است، بلکه اجرای ایده مهم است،خیلی ها به اشتباه فکر می کنند ایده ثروت ساز باید یک ایده ی خاص باشد، اما واقعیت این است که هر ایده اجرایی خاص می خواهد تا تبدیل به یک ایده ثروت ساز شود، ساده ترین ایده ها با اجرایی متفاوت، ثروت ساز می شوند و خاص ترین افکار با اجرایی بد شکست می خورند. پس من هم اگر می خواهم یک ایده ثروت ساز پیدا کنم، بهتر است به این موضوع توجه کنم که چه ایده ای را می توانم خوب اجرا کنم؟ چه کاری را می توانم بسیار بهتر از دیگران انجام دهم، این دقیقا همان ایده ای است که من را ثروتمند می کند. برای اینکه بفهمیم چه ایده ای را می توانیم خوب اجرا کنیم، باید لیستی از ایده هایی که فکر می کنیم می توانیم به خوبی اجرا کنیم، تهیه کنیم.

  ۵ سوالی که می توانید با آن ها ایده ثروت ساز خود را پیدا کنید!

  برای اینکه بفهمیم دقیقا چگونه می توانیم ایده ثروت ساز خود را پیدا کنیم، کافیست چند دقیقه زمان بگذاریم و به ۵ سوال زیر پاسخ دهیم. سعی کنید برای هر سوال چند دقیقه زمان بگذارید. مطمئن باشید این ۵ سوال می توانند دریچه های جدیدی را در یافتن یک ایده ثروت ساز به روی شما باز کند.

  1. من در گذشته چه کارهایی را به خوبی انجام داده ام؟
  2. من در گذشته به واسطه انجام چه کارهایی توسط اطرافیانم مورد تحسین قرار گرفته ام؟
  3. تفریح من انجام دادن چه کاری است؟
  4. انجام دادن چه کاری برای من ساده است؟
  5. اگر جای صاحب چه کسب و کاری باشم می توانم کار او را بهتر انجام دهم؟

  پس از فکر کردن و پاسخ دادن به سوالات بالا می توانید به ایده ثروت ساز مخصوص خودتان بسیار نزدیک شوید. وقتی که به سوالات بالا پاسخ دهیم، ذهن فعال می شود و ایده عالی ما پس از مدتی پیدا خواهد شد. سعی کنید سوالات را در یک دفترچه یا گوشی همراه خود یادداشت کنید. سپس در روزهای آینده ایده هایی را که به ذهن تان م رسند زیر این سوالات اضافه کنید. خواهید دید بعد از مدتی دفترچه ای از ایده های مختلف دارید که هر یک می توانند تفکری ثروت ساز باشند. حالا کافیست از بین این ها یک ایده را انتخاب و آن را به بهترین شکل اجرا کنیم.

  باورهایی که باعث می شوند که نتوانید ایده ی ثروت ساز خود را پیدا کنید

  در بسیاری از مواقع، ما تاثیر افکار منفی و ضعیف روزمره را بر زندگی و اهداف خود نادیده می گیریم. گاهی آن قدر این تفکرات و جملات ناخوشایند را در ذهن خود مرور می کنیم که پس از مدتی افکار منفی تبدیل به واقعیت می شوند. این افکار در تمامی بخش های زندگی ما نفوذ می کنند که یکی از این بخش ها پیدا کردن ایده ی ثروت ساز است. برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این تفکرات آسیب زننده، چندین مورد از آن ها را در ادامه معرفی می کنیم. این افکار غلط را به خاطر بسپارید و از آن ها دوری کنید.

  1. درآمدم برای پس انداز کافی نیست: شاید پس از پرداخت قبض ها و خرید مایحتاج خانه مبلغ چندانی ته حساب تان باقی نماند؛ اما قبل از اینکه این مبلغ کم را در ذهن خود تبدیل به یک فاجعه ی مالی کنید، به خاطر داشته باشید که حتی پس انداز کردن کمترین مبالغ می تواند در آینده برایتان نجات دهنده باشد.
  2. پول داشتن فقط دردسر است: بسیاری از افراد بر این باور اشتباه پایبند هستند که پول باعث دردسر است. اما استیو سیبولد (Steve Siebold) نویسنده ی کتاب «ثروتمندان چگونه فکر می کنند؟»، معتقد است که پول مشکلات را حل می کند. به عقیده ی او، افراد متوسط جامعه با این افکار که ثروتمندان فریبکار یا خوش شانس هستند، شست وشوی مغزی شده اند. درست است که نمی توان با پول شادمانی را خریداری کرد، اما می توان با آن زندگی را ساده تر و لذت بخش تر کرد.
  3. این روزها پولدار شدن سخت است: اینکه وضعیت مالی فعلی خود را متاثر از شرایط بیرونی ببینید و نقش خود را در ایجاد این شرایط انکار کنید، باعث محدودیت ذهنی شما خواهد شد. مادامی که فکر می کنید پولدار نمی شوید، به پول نخواهید رسید. با اینکه فکر کردن مطلق به پولدار شدن هم می تواند مشکل ساز باشد، اما به خاطر داشته باشید که این کار نیازمند واقع بینی و اقدام هوشمندانه است.
  4. هیچ وقت نمی توانم قسط هایم را بپردازم: اگر قسط ها و قرض های بسیاری برای پرداختن دارید، پیش دستی کنید و پیش از رسیدن زمان پرداخت به جمع آوری پول بپردازید. با این تفکر که هرگز از پس پرداخت آن ها بر نمی آیید، واقعا در پرداخت آن ها عاجز خواهید شد.
  5. هیچ وقت از سرمایه گذاری سر در نمی آورم: سرمایه گذاری دارای ابعاد گوناگونی است که باعث می شود امری پیچیده به نظر برسد. بسیاری از افراد در اولین برخورد با این پیچیدگی خسته و کلافه می شوند و تصور می کنند که هرگز از آن سر در نخواهند آورد. با این وجود، همه می توانند با یادگیری اصول اولیه ی سرمایه گذاری بر این ترس کاغذ غلبه کنند و پولی را که با طرز تفکر اشتباه از دست داده اند، مجددا به دست آورند. سرمایه گذاری بهترین راه برای به کار انداختن سرمایه و افزایش آن است.
  6. هرگز به اندازه ی فلانی پول در نمی آورم: به قول مارک تواین (Mark Twain): «مقایسه مرگ لذت است». به خصوص مقایسه ی وضعیت مالی خود با دوستان تان که اشتباه ترین کار ممکن است. چنین مقایسه هایی باعث افسردگی، ناامیدی و حتی دلخوری می شوند و نتیجه ای جز این ها در پی ندارند. پس به جای مقایسه، اهداف مالی خودتان را طراحی کنید و برای رسیدن به آن ها تلاش کنید.
  7. فقط می توانم در حد رشته ی خودم پول در بیاورم: بسیاری از ما عادت کرده ایم که به حرفه ای ترین افراد –که پول زیادی هم در نمی آوردند- در رشته ی خود نگاه کنیم و فکر کنم که نهایتا آینده ی ما نیز مثل آن ها خواهد بود. این تفکر باعث آزردگی و ناامیدی ما می شود. از سوی دیگر داشتن چنین تفکر بازدارنده ای ما را در وضعیت مالی فعلی نگاه می دارد و مانع کسب درآمد بیشتر می شود.
  8. دیگر برای پس انداز بازنشستگی دیر شده است: شاید به تازگی وارد چهل سالگی شده باشید و به خاطر شرایط کاری خاص تان، موفق به پس انداز پول کافی برای دوران بازنشستگی نشده باشید. قطعا در چنین شرایطی ترس گریبان هر کسی را می گیرد، اما از خود بپرسید آیا درآمد دارید؟ آیا می توانید مقداری از آن را پس انداز کنید؟ اگر جواب تان مثبت است، ترس را کنار بگذارید و به پس انداز سرمایه بپردازید.
  9. برای پول درآوردن باید پول داشت: این طرز فکر، کلیشه ای ترین تفکر منفی در بین قشر متوسط است. همین فکر باعث می شود افراد ایده های خود را بی سرانجام رها کنند. کلیشه ها معمولا بهترین بازدارنده ها و بدترین مخرب ها هستند. هرچه سریع تر از شر این طرز فکر مسموم خلاص شوید، سریع تر می توانید پول در بیاورید.
  10. علاقه ای به چک کردن موجودی حسابم ندارم: اگر تمایلی به بررسی موجودی کارت بانکی تان ندارید، احتمالا همین چند روز پیش ولخرجی بسیار بدی کرده اید و می ترسید با عدد کوچک حساب تان مواجه شوید. چنین تفکری برای پولدار شدن خطرناک است. هنگامی که از کارت بانکی برای خرید استفاده می کنید، باید بیشتر متوجه مخارج تان باشید.

  پس از پیدا کردن ایده ثروت ساز مخصوص به خود، باید آن را با چه چیزهایی سازگار کنید؟

  همانطور که در بخش ویژگی های ایده ثروت ساز اشاره کردیم، قابلیت اجرا و پیاده سازی ایده، از مهم ترین ویژگی های چنین طرز فکری است. تفکری که به عمل تبدیل نشود در حد یک رویا باقی می ماند و خیلی زود به خاطرات می پیوندد. برای پیاده سازی افکار، ابتدا باید آن ها را با شرایط حاکم بر محیط سازگار کرد. شرایطی که در ادامه نام می بریم، برخی از مهم ترین مواردی هستند که باید پیش از پیاده سازی ایده، مورد توجه قرار دهید:

  1. شرایط اجتماعی و فرهنگی: در بسیاری از موارد تفکرات و ایده های ما با شرایط و خط قرمزهای جامعه ای که در آن زندگی می کنیم هم خوانی ندارد. این عدم هم خوانی و هماهنگی باعث می شود ناب ترین و پولسازترین ایده ها با شکست مواجه شوند. پس سازگاری اید دو مورد با یکدیگر از مهم ترین فاکتورهایی است که باید مد نظر قرار دهید.
  2. شرایط اقتصادی: نظریه های پولساز تا زمانی قابلیت تولید سرمایه دارند که با وضعیت اقتصادی و جیب مخاطبین سازگاری داشته باشند. تصور کنید ایده ی شما نیاز قشر متوسط جامعه را برطرف می کند، اما هزینه ای که برای ارائه ی آن در نظر گرفته اید مناسب درآمد قشر هدف تان نیست. در این حالت نظریه ی شما شکست خواهد خورد.
  3. شرایط سیاسی: توجه به شرایط سیاسی کشور و هماهنگی آن با ایده ی شما موجب می شود تا در مسیر حرکت خود دچار مشکلات اساسی نشوید و در چارچوب قوانین محیط خود باقی بمانید.
  4. شرایط زیست محیطی: یکی از مواردی که زیاد از قلم می افتد توجه به شرایط زیست محیطی است. گاها ایده هایی بسیار عالی و پولساز داریم که در صورت پیاده سازی، آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می کند. ثروت سازی یعنی به دست آوردن سرمایه، پس نابودی سرمایه ی عظیمی همچون محیط زیست آن هم به قیمت رسیدن به سرمایه ای بسیار کوچکتر، به مرور ایده ی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد.