هر فردی برای آن که بتواند ارزش پول خود را حفظ کند به دنبال سرمایه گذاری و خرید دارایی است. اما همه نمی توانند در شاهراه آن به درستی حرکت کنند. به همین دلیل برای ادامه مسیرِ سرمایه گذاری خود نیازمند سازمان و یا نهاد مالی هستند که این روند را تسهیل نماید. بنابراین در ادامه مسیر با ما همراه باشید تا راه درست سرمایه گذاری را بیاموزید.

فهرست []

  نهاد مالی

  نهادهای مالی، سازمان یا مؤسساتی هستند که نقش واسطه های مالی را اجرا می کنند. این نهادها باعث می شوند که سرمایه ها با سرعت بیش تر و با هزینه ای کم تر در گردش باشند. زیرا این نهادها عمدتأ امور مالی و سرمایه گذاری را اجرایی و پشتیبانی می نمایند. بنابراین نهاد مالی یکی از ارکان مهمی است که در بازارهای مالی نقش ایفا می کند و در اکوسیستم اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد.

  وظایف نهادهای مالی

  1. بین افرادی که مازاد منابع دارند و افرادی که کمبود منابع دارند یک پل ارتباطی است که کمک می کند ارتباط این افراد به سرعت و به راحتی برقرار شود.
  2. نظارت نهادهای مالی بر معاملات سبب می شود تا ریسک معاملات تا حد زیادی کاهش یابد.
  3. دریافت تقاضای اعطای مجوز نهادهای مالی
  4. بررسی صلاحیت و شرایط متقاضیان دریافت مجوزهای نهادهای مالی
  5. تطبیق شرایط متقاضیان دریافت مجوزهای نهادهای مالی با مقررات و تهیه گزارش در مورد موافقت یا مخالفت با اعطای مجوز
  6. ارتباط با نهادهای مالی مرتبط و انجام مکاتبات با آن ها
  7. انجام هماهنگی های لازم برای تشکیل جلسات در مورد نهادهای مالی و مسایل مرتبط
  8. دریافت و تکمیل مدارک پرونده نهادهای مالی مورد نظر و بایگانی اسناد و اطلاعات آن ها
  9. تدوین گزارش از اسناد و اطلاعات نهادها
  10. ارتباط و هماهنگی با نهادهای برون سازمانی در مورد نهادهای مالی

  انواع نهادهای مالی

  1. بانک های تجاری
  2. مشاوران سرمایه گذاری
  3. شرکت های سرمایه گذاری
  4. صندوق های سرمایه گذاری
  5. شرکت های کارگزاری
  6. شرکت های تأمین سرمایه
  7. صندوق های بازنشستگی
  8. شرکت های بیمه
  9. شرکت های پردازش اطلاعات مالی
  10. مؤسسات رتبه بندی اعتباری
  11. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بورسی
  12. صندوق های زمین و ساختمان
  13. صندوق های پوششی
  14. شرکت سپرده گذاری مرکزی

  ۱- بانک های تجاری

  بانک ها، یکی از نهادهای مهم فعال در اقتصاد یک کشور محسوب می شود. بانک های تجاری به عنوان یک نهاد مالی، وظایف متعددی نظیر انتشار اسکناس، افتتاح حساب جاری، صدور دسته چک، ارایه خدمات مالی مشاوره ای، واسطه گری اعتباری و … را برعهده دارد.

  ۲- مشاوران سرمایه گذاری

  مشاوران سرمایه گذاری که عمومأ شخصیت حقوقی هستند، طی عقد قرارداد با افراد مختلف به آن ها کمک می کنند تا سرمایه خود را به سمت سهم های مناسب هدایت نمایند.

  ۳- شرکت های سرمایه گذاری

  همچنین توانایی سرمایه گذاری در واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها، مؤسسات یا صندوق های سرمایه پذیر را در چارچوب قوانین و مقررات دارد. فعالیت این شرکت ها به گونه ای است که منابع مالی و پس اندازهای خرد و کلان سرمایه گذاران را جمع آوری می کنند سپس این مبالغ را در سهام یا اوراق قرضه سایر شرکت ها و … سرمایه گذاری می نمایند.

  ۴- صندوق های سرمایه گذاری

  صندوق های سرمایه گذاری وجوهی که از مشتریان خود دریافت می کنند را در حوزه های مختلف سرمایه گذاری می کنند. این حوزه ها ممکن است سهام و یا حق تقدم سهام، پروژه های ساختمانی، طلا، ارز، انواع اوراق بهادار و هر چیزی که مشخصات آن در امیدنامه صندوق آورده شده است، باشد. افرادی که در این صندوق ها سرمایه گذاری می نمایند، در سود و زیان حاصل از فعالیت صندوق به نسبت سرمایه اشان شریک می شوند. سهام صندوق های سرمایه گذاری خود نیز می تواند در بورس مورد معامله قرار بگیرد.

  ۵- شرکت های کارگزاری

  مهم ترین وظیفه شرکت های کارگزاری، خرید و فروش سهام و همچنین سایر اوراق پذیرفته شده در بورس است. کارگزاران بورس نقش واسطه ای بین خریداران و فروشندگان ایفا می کنند و به ازای آن مبلغی را به عنوان کارمزد از مشتریان (سهامداران) دریافت می کنند. از جمله وظایف دیگر کارگزاری ها، سبدگردانی، ارایه مشاوره در زمینه سرمایه گذاری، مدیریت نقدینگی، آموزش سهامداران و آشنا کردن آن ها با قوانین و مقررات بازار سرمایه است.

  ۶- صندوق های بازنشستگی

  در دوران اشتغال افراد، مبالغی به طور ماهانه از حقوقشان کاسته می شود. این مبالغِ کم شده در صندوقی به نام صندوق بازنشستگی جمع آوری می شوند. مبالغ جمع شده در این صندوق ها به کارهای مختلفی نظیر سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار اختصاص داده می شود. هدف از این سرمایه گذاری ها افزایش وجوه داخل صندوق است تا کارفرما بتواند از طریق آن وجوه، مستمری دوران بازنشستگی کارمندانش را پرداخت نماید.

  ۷- شرکت های بیمه

  شرکت های بیمه به عنوان یکی از مهم ترین نهادهای سرمایه گذاری شناخته می شوند. این شرکت ها همه ی حق بیمه دریافتی از مشتریان خود را صرف جبران خسارت نمی کنند و معمولأ قسمت عمده ای از این حق بیمه های دریافتی باقی می ماند که در بازار اوراق بهادار سرمایه گذاری می شود و تأثیر قابل توجهی در این بازار خواهند داشت.

  ۸- شرکت های پردازش اطلاعات مالی

  سرمایه گذاران برای تصمیم گیری در رابطه با انواع سرمایه گذاری ها به اطلاعاتی صحیح، جامع، به روز و به موقع احتیاج دارند. واحد پردازش اطلاعات مالی، داده ها و اطلاعاتی که بر تصمیمات سرمایه گذاران، مؤثر است را جمع آوری، پردازش و طبقه بندی می نماید.

  ۹- مؤسسات رتبه بندی اعتباری

  دیگر این مؤسسات احتمال این که شرکت ها نتوانند به تمام یا بخشی از تعهدات خود عمل کنند را اندازه می گیرد. بعد از اندازه گیری این احتمال، میزان ریسک اعتباری شرکت ها و بازدهی آن ها مشخص می شود. اعلام رتبه ی اعتباری شرکت ها در تصمیم های سرمایه گذاران، اعتباردهندگان و قانون گذاران تأثیر زیادی دارد.

  ۱۰- صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بورسی

  صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله که به اختصار به آن ETF نیز می گویند، نوعی دیگر از نهادهای مالی است. این صندوق بعضی از ویژگی های صندوق هایی با سرمایه ثابت و مقداری از ویژگی های صندوق با سرمایه متغیر را با هم دارد. سهام ETF، همانند سهام سایر شرکت های فعال در بورس در طول روز مورد معامله قرار می گیرند.

  ۱۱- صندوق های زمین و ساختمان

  این صندوق ها که توسط افراد حرفه ای و متخصص در حوزه بازار ملک اداره می شود، سرمایه های خرد اشخاص حقیقی و حقوقی را جمع می کند و آن ها را در پروژه های بزرگ ساختمانی، اداری، تجاری و مسکونی شریک می کنند.

  ۱۲- صندوق های پوششی

  عضویت در صندوق های پوششی، نیازمند سرمایه اولیه قابل توجهی است. مدیران این صندوق ها افراد متخصصی هستند که تعداد اندکی از سرمایه گذاران خرد با مبلغ اولیه قابل توجه و یا تعدادی نهاد معتبر را برای مشارکت می پذیرند.

  این صندوق ها از اهرم های مالی (وام) در سرمایه گذاری هایشان استفاده می کنند، بنابراین ریسک آن ها بالا است اما معمولأ بازدهی قابل توجهی نیز نصیب سرمایه گذارنش می کند.

  ۱۳- شرکت سپرده گذاری مرکزی

  شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از جمله نهادهای اجرایی است. وظیفه این نهاد، انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس و خارج از بورس است. در سیستم این شرکت، اوراق بهادار به نام سرمایه گذاران ثبت می شود. علاوه بر این همه حقوق و عایدی های سهامداران مثل سود تقسیمی، سهام جایزه تعلق گرفته و … به نام سرمایه گذار در سیستم درج می شود.