سیستم معاملاتی فارابیکسو توسط کارگزاری فارابی به بازار سرمایه معرفی شد. طرح و ظاهر این سیستم با سیستم های معاملاتی دیگر متفاوت است. در ادامه این مقاله از خانه سرمایه سری به این سیستم می زنیم.

پلتفرم فارابیکسو فارابی

شیوه ورود به سامانه

بعد از افتتاح حساب در کارگزاری فارابی و گرفتن نام کاربری و رمز عبور می توانید وارد سامانه فارابیکسو شوید. شما می توانید در سایت کارگزاری فارابی به راحتی کد آنلاین خود را دریافت کنید؛ این سامانه به پیسکو پیک معروف است که برای گرفتن امضا در درب منزل شما اقدام می کند.

ابتدا به سراغ توضیح آیکون ها می رویم. آیکون هایی مانند معاملات، گزارشات، درخواست ها و همچنین امکاناتی مثل دیده بان هات لیست و غیره. 

نمای کلی سیستم فارابیکسو بدین صورت است. ابتدا به سراغ ابزارهایی مثل دیده بان می رویم که در تصویر نشانگر موس روی آن قرار گرفته است.

دیده بان

اصطلاح دیده بان در فارابیکسو عبارت است از آخرین قیمت درصد تغییرات نماد که امکان دسته بندی کردن آن ها به طور دلخواه و بر اساس نیاز کاربر مهیا شده است.

هات لیست

هات لیست که به رنگ آبی و با نشان آتش مشخص شده است شامل روانشناسی بازار آن روز، کندل ها، خریداران و فروشندگان قوی سهم های آن روز، رصد بازار و غیره می شود که برای سهامدار بسیار مفید است. هات لیست، یکی از ابزارهای به روز و بسیار کارآمد برای معامله گران است که درصد خطا را در خرید و فروش ها بسیار کاهش می دهد.

منظور از گاوهای بازار در فارابیکسو چیست؟

 گاوهای بازار، سهم هایی هستند که بازدهی خوبی برای سهام دار می سازند. درصورت ریزش این سهم ها به آن ها خرس های بازار هم گفته می شود. در این بخش، سهم های با بازدهی بالا از لحاظ نمودارهای تکنیکالی با بازدهی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت معرفی و بررسی می شوند.

مثلا اولین بخش از نمودار «rsi» به وضعیت نموداری مطلوب سهام خودرو «خریخت» و دیگر سهم ها پرداخته است که می توانند برای سهام دار سود خوبی رقم بزنند.

تا اینجای کار به امکانات جدید فارابیکسو که در دیگر کارگزاری ها وجود دارند پرداختیم. در ادامه به سراغ قسمت های مهم دیگری هم چون معاملات، گزارشات و غیره می رویم.

بخش معاملات در فارابیسکو

در این بخش که به دو دسته کلاسیک و پیشرفته تقسیم شده، دارایی سهام مشتری نمایش داده می شود. معمولا در بخش کلاسیک به ثبت سفارش از طریق تابلو معاملات می پردازیم اما در روش پیشرفته، معامله گر از طریق نمودار و بررسی کندل های نمودار شمعی مربوط به سهام، اقدام به خرید می کند.

در ادامه می خواهیم به چگونگی ثبت سفارش و خرید و فروش معاملات در این سیستم بپردازیم.

ثبت سفارش

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سامانه فارابیکسو، نحوه ثبت سفارش آن است؛ به گونه ای که کادر ثبت سفارش به صورت معلق باز می شود و این امکان را به کاربر می دهد که بتواند به صورت هم زمان چندین کادر ثبت سفارش را باز کند.

از دیگر ویژگی های کادر ثبت سفارش، امکان دسترسی به این پنجره از تمامی صفحه سامانه است. بدین صورت که در هر لیستی که نام نماد در آن وجود داشته باشد، با قرار گرفتن روی نماد، دکمه های خرید/فروش ظاهر می شوند و کاربر می تواند با کلیک روی آن کادر ثبت سفارش را فراخوانی کند.

کادر ثبت سفارش به دو قسمت اطلاعات نماد و فرم ثبت سفارش تقسیم می گردد. کاربر می تواند با کلیک روی دکمه، قسمت مربوط به اطلاعات نماد را مخفی نموده و فقط قسمت فرم ثبت سفارش را در اختیار داشته باشد.

پس از ورود اطلاعات مربوط به سفارش، می توان ثبت سفارش را انجام داد. این کار به دو شیوه انجام می شود:

روش اول این که روی ثبت سفارش کلیک کنید. در صورت صحیح بودن اطلاعات، سفارش به هسته معاملات ارسال خواهد شد و در این حالت کادر ثبت سفارش به صورت کپی از اطلاعات قبلی باز می ماند.

در روش دوم با کلیک روی دکمه ارسال و بستن، پس از ارسال سفارش، کادر ثبت سفارش بسته خواهد شد. در کادر ثبت سفارش می توانید وضعیت سفارش را به فروش یا خرید تغییر دهید.

کادر آبی در مواقع خرید و کادر قرمز در مواقع فروش نمایان خواهد شد.

گزارش ها

در بخش گزارش ها به ارائه عملکرد معامله گر پرداخته می شود. اطلاعاتی مانند خریدها و فروش های سهام با جزئیات کامل ارائه می شوند. همچنین شما می توانید انتخاب کنید که فقط خریدها یا فقط فروش ها را ببینید.

درخواست ها

یکی دیگر از آیکون هایی که در فارابیکسو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد آیکون درخواست ها است که مثل سیستم های قبل، از پرداخت الکترونیکی، اعلامیه واریز وجه، درخواست پرداخت وجه، درخواست اعتبار، درخواست تغییر کارگزار ناظر و افزایش بیکسو واریز تشکیل شده است. در ادامه هر کدام را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

راهنمای پرداخت الکترونیکی

در قسمت درخواست ها وقتی گزینه پرداخت الکترونیکی را انتخاب می کنیم وارد این قسمت می شویم که باید میزان مبلغ دلخواه را وارد کنیم. به طور پیشفرض، درگاه بانکی سامان انتخاب شده است. نوع حساب، همیشه همان اوراق بهادار است. پس از انتخاب گزینه ثبت سیستم، سامانه به طور اتوماتیک وارد سیستم بانک می شود.

در ادامه، پس از وارد کردن اطلاعات عملیات، پول به حساب آنلاین شما واریز می گردد. در سیستم فارابیکسو این امکان فراهم شده که پنج درخواست آخر را ببینیم.

اعلامیه واریز وجه

هنگامی که کاربر به صورت اینترنتی یا از طریق تلفن بانک یا مراجعه حضوری به بانک، مبلغی را به حساب کارگزاری واریز می کند، باید برای شارژ حساب کاربری خود روی درخواست پرداخت وجه در سامانه آنلاین کلیک کند تا مبلغ واریزی از سمت واحد مالی کارگزاری کنترل و تایید شود.

به محض تایید از سمت واحد مالی، حساب کاربری به اندازه مبلغ واریزی شارژ می گردد. با کلیک روی درخواست پرداخت وجه، پنجره ای برای وارد کردن اطلاعات بانکی ظاهر خواهد شد. به شکل زیر دقت کنید.

درخواست پرداخت وجه

هنگامی که معامله گر بخواهد از حساب آنلاین خود پول برداشت کند باید به قسمت درخواست پرداخت وجه برود.

گام بعدی پر کردن اطلاعات خواسته شده مانند مبلغ، نوع حساب – که همیشه اوراق بانکی است – حساب بانکی معرفی شده به کارگزاری و در آخر انتخاب گزینه ثبت است.

درخواست اعتبار از فارابیکسو

زمانی که معامله گر به اعتبار نیاز داشته باشد می تواند در این قسمت از کارگزاری درخواست اعتبار کند. کارگزاری پس از بررسی در لزوم به معامله گر اعتبار اختصاص خواهد داد.

درخواست تغییر کارگزار ناظر

معامله گر می تواند ناظر معامله های خود در کارگزاری را عوض کند. برای این کار باید از قسمت درخواست تغییر کارگزار ناظر، دست به کار شود. در کارگزاری های دیگر این امکان فقط به صورت تلفنی صورت می گیرد.

افزایش اعتبار فارابیکسو

«بیسکو واریز» امکان دیگری از فارابیسکو است که در آن می توان پول را واریز و از امکاناتی نظیر سیگنال های معامله گران با بازدهی بالا استفاده کرد.

بازار

در قسمت بازار معامله می توان همه بازار را رصد کرد؛ از سهم های که امروز پر بازده هستند تا سهم هایی که بیشترین بار منفی را داشته اند. می توان از این ایکون در ساعت های فعال بازار استفاده کرد.

«بیسکو tv» دیگر امکان جدید در بازار سرمایه است. این سامانه توسط معامله گران مشهور و نامدار به ارائه فایل های تصویری راجع به بازار، اطلاعات سهم ها، میزان بازدهی آن ها، نزول یا صعود بازار می پردازد.

پرتفو

پرتفو، تعداد سهم ها و مقدار سود و زیان شما را به صورت لحظه ای نمایش می دهد که به رنگ سبز در تصویر برای شما نمایان شده است.

وضعیت بازار

این قسمت، نمایانگر وضعیت و زمان فعلی بازار است که سه وضعیت زیر را نمایش می دهد:

پیش گشایش: از ساعت ۸:۳۰ تا ساعت ۹:۰۰ است و در این بازه زمانی امکان ثبت، ویرایش و حذف سفارش وجود دارد.

معاملات پیوسته: از ساعت ۹:۰۰ تا ساعت ۱۲:۳۰ است و امکان انجام معاملات در این وضعیت وجود دارد.

بازار بسته: از ساعت ۱۲:۳۰ روز معاملاتی حاضر تا ساعت ۸:۳۰ فردا، بازار بسته خواهد بود.