اکسپرت نویسی چیست؟

در بازار معاملاتی بورس، تحلیل بازار سهام مختلف کاری زمان بر و طاقت فرساست؛ چراکه تحلیل یک بزار نیست هزاران سهام در بازار بورس همواره در حال خرید و فروش هستند، اما اینکه بدانیم چه سهامی را چه زمانی بخریم و چه زمانی بفروشیم، کاری پر ریسک است؛ بنابراین برای کاهش ریسک معاملات به برخی ابزار نیاز داریم. اکسپرت نویسی روشی است که با کمک آن سهام داران و معامله گران می توانند به سهام مدنظر خود با در نظر گرفتن فاکتورهای خاص دسترسی پیدا کنند. در ادامه مطلب می آموزیم که اکسپرت و اکسپرت نویسی چیست و چگونه اکسپرت های مناسب معاملات را بنویسیم. 

فهرست []

  مقدمه ای بر اکسپرت

  برای خرید و معامله سهام در بازار معاملاتی بورس نیاز است به تحلیل بازار آن سهام بپردازیم. تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال دو روش تحلیل بازار سهام مختلف هستند. در این میان، روش سومی هم به اسم تکنوفاندامنتال وجود دارد که ترکیبی از این دو تحلیل است، اما در نظر بگیرید که سهام خاصی مدنظر نداریم و باید از میان صدها سهام، سهام مرتبط را انتخاب کنیم.

  نکته اول اینکه تجزیه و تحلیل بازار تمام سهام غیرممکن است؛ چراکه حرف از یک یا دو سهام و حتی 100 سهام نیست، بلکه هزاران سهام در بورس عرضه می شوند؛ پس راه میانبر چیست؟ باید بدانید به جز روش های تحلیلی بالا، راه کاربردی دیگری به نام اکسپرت و اکسپرت نویسی وجود دارد که کار بسیاری از سهام داران و سرمایه گذاران بورس را راحت کرده است.

  اکسپرت در معنای لغوی به فردی ماهر و متخصص اشاره می کند، اما در بورس و تحلیل بازار سهام به ابزاری گفته می شود که فرد معامله گر می تواند استراتژی های تحلیلی خاص خود را به کد تبدیل کرده و وارد پلتفرمی به عنوان متاتریدر (MetaTrader)  کند تا بتواند به تحلیل هرچه دقیق تر سهام خاص بپردازد.

  برای داشتن یک اکسپرت چند روش وجود دارد: اول اینکه از منابع معتبر کپی و استفاده کنید. دوم اینکه از کسی که اکسپرت های معتبر دارد، کمک بگیرید. روش سوم این است که به متخصص اکسپرت نویسی سفارش نوشتن اکسپرت خاصی دهید و درصورت داشتن دانش کافی، خود به نوشتن آن کنید.

  بنابراین اکسپرت نوعی ابزار تحلیلی شخصی سازی شده است و اکسپرت نویسی هم به فرایندی گفته می شود که فرد استراتژی خود را در محلی به نام متاتریدر به کد تبدیل کند تا در عرض چند دقیقه سهام مدنظر از دیگر سهم ها متمایز شوند.

   انواع اکسپرت ها

  اکسپرت ها دو نوع هستند. اکسپرت تمام اتوماتیک و اکسپرت نیمه اتوماتیک. اکسپرت های تمام اتوماتیک اکسپرت هایی هستند که تمام فرایند تحلیل و حتی خرید و فروش را انجام می دهند، اما نکته مهم این است که اگر به طور دقیق طراحی و برنامه ریزی نشوند، ممکن است عمل نکنند یا به اشتباه عمل کنند؛ بنابراین کوچک ترین اشتباه یا نقصی در این فرایند به ضرر شما منجر می شود.

  از سوی دیگر، اکسپرت های نیمه اتوماتیک کار تحلیل را انجام می دهند و خود شما فرایند خرید و فروش را انجام می دهید؛ بنابراین اگر قصد دارید قبل از انجام معامله ای سهام موردنظر را بررسی و تحلیل کنید، پیشنهاد می شود از این نوع اکسپرت ها استفاده کنید.

  دلیل محبوبیت اکسپرت ها

  در میان سهام داران بازار بورس استفاده از اکسپرت ها تجربه ای لذت بخش است؛ چراکه در زمان تحلیل بازار سهام صرفه جویی می شود. از دیگر مزایای اکسپرت ها عملکرد یکسان در هر بار استفاده از آن هاست. قابلیت دیگر آن ها انجام معاملات ریاضی سریع و انجام فرایند برنامه ریزی شده در عرض چند دقیقه است. اکسپرت ها این قابلیت را دارند که هم زمان چند حساب را مدیریت کنند.

  همچنین استرس و هیجانات بسیاری از سرمایه گذاران هنگام معامله کمتر می شود و به کمک اکسپرت ها می توانند معاملات کم ریسک تری را انجام دهند. از دیگر مزیت ها، کنترل حس طمع بسیاری از سهام داران هنگام انجام معاملات است و به صورت 24 ساعته هم می توانند معاملات را انجام دهند.

  دانستن ریسک های استفاده از اکسپرت ها در کنار مزایای فوق به شما کمک می کند میزان اشتباهات را کاهش دهید تا دچار ضرر نشوید. اول اینکه قبل از اعمال هر فیلتری از درستی آن مطمئن شوید. ممکن است برخی اکسپرت ها عمل نکنند یا بدتر از آن ناقص باشند و اشتباه عمل کنند و به جای سود شما را دچار ضرر کنند.

  برای جلوگیری از هرگونه اشتباه می توانید اکسپرت ها را ابتدا روی اکانت دمو امتحان کرده و سپس آن ها را وارد حساب اصلی خود استفاده کنید و درصورت نداشتن اطلاعات کافی اکسپرت نویسی با اکسپرت نویس متخصص مشورت و همکاری کنید تا به کمک آن بتوانید مرحله به مرحله یک اکسپرت صحیح طراحی کنید.

  آموزش اکسپرت نویسی

  اکسپرت نوعی ابزار با عنوان ربات معامله گر است که به آن فاکتورها و دستورات خاصی می دهید تا به جای شما به تحلیل و مرتب کردن سهام دلخواه در عرض چند دقیقه بپردازد، اما باید بدانید خود فرایند اکسپرت نویسی فرایندی سخت و نیازمند دانش بسیار زیاد است که در ادامه به آموزش مختصری از آن پرداخته ایم.

  در سال 2005 اولین ورژن نرم افزار متاتریدر(MetaTrader 4) توسط شرکت روسی MetaQoutes و در سال 2010 دومین ورژن (MetaTrader) طراحی شد که جزء نرم افزارهایی است که با استفاده از آن می توانید چندین کار انجام دهید و اکسپرت نویسی یکی از خدمات این برنامه است.

  • مرحله 1: ابتدا باید ورژن متاتریدر را انتخاب کنید و وارد برنامه شده و سپس وارد بخش meta editor شوید.
  • مرحله 2: در ادامه در قسمت file گزینه new را انتخاب کنید.
  • مرحله 3: پنجره ای برای شما باز می شود که شامل گزینه هایی از جمله expert advisor, custom indicator, script و سایر گزینه هاست.
  • مرحله 4: گزینه expert advisor را انتخاب و سپس دکمه Next را بزنید.
  • مرحله 5: صفحه ای حاوی تعدادی باکس باز می شود که باید نام اکسپرت را وارد کرده و از موارد دیگر عبور کنید و دکمه Next را می زنید.
  • مرحله 6: تمام صفحات را بدون تیک زدن هیچ گزینه ای و با زدن دکمه Next رد کنید تا به گزینه Finish برسید.
  • مرحله 7: در ادامه وارد فضای نوشتن اکسپرت می شوید که فضایی ساده بوده و از چند بخش تشکیل شده است. بخش اول مربوط به تعاریف است؛ مانند تعاریف اندیکاتورها و تعاریف فایل هایی که قصد اوردرگرفتن آن ها را دارید. در بخش دوم باید متغیرها و توابع آن ها را وارد کنید؛ مانند متغیرهای حد ضرر، حد سود یا متغیر تعداد اوردرها.

  بخش سوم 3 قسمت دارد که هرکدام از آن ها مربوط به عملکرد ربات یا اکسپرت شما هنگام اجرا و خروج از آن است و قسمت سوم که مهم ترین بخش اکسپرت محسوب می شود، واردکردن متغیرهایی است که تیک قیمت را در چارت نشان می دهد؛ برای مثال برای اوردرگیری، باید توابع مربوط را در این قسمت وارد کرد.

  دو گزینه کاربردی در فرایند کدنویسی یا اکسپرت نویسی وجود دارد: دکمه compile در وسط نوار بالا که با زدن آن تعداد ارورهای موجود در نوشتن کدها را در پایین صفحه نمایش می دهد و با کلیک روی هرکدام از ارورها ستون و خط مربوط به همان ارور را نشان می دهد تا جست وجو برای ارور برای شما راحت تر باشد.

  گزینه بعدی آیکون پلی در وسط نوار بالا و به رنگ سبز است که با زدن آن ربات روی حساب شما اجرا می شود.

  سخن پایانی

  اکسپرت ها ربات های معامله گری هستند که با کدنویسی آن ها به جای اینکه شخص معامله گر به تجزیه و تحلیل بازارهای سهام بپردازد، می تواند به صورت دسته بندی به اطلاعات موردنیاز سهام دلخواه دسترسی داشته باشد و معامله پرسود و کم ریسکی را انجام دهد. اکسپرت نویسی مهارت سختی است که به ساعت ها تمرکز و دقت نیاز دارد و سهام داران بازار بورس درصورت داشتن اطلاعات دانش کافی برای نوشتن آن ها در برنامه ای به اسم متاتریدر اقدام می کنند.

  دقت کنید که اگر نوشتن اکسپرت ها ناقص باشند، اشتباه عمل می کنند و ضرر می کنید یا اصلاً عمل نمی کنند؛ بنابراین قبل استفاده از آن ها توصیه می شود روی حساب دمو امتحان شده و درصورت کامل بودن در حساب اصلی اعمال شود.

  پرسش های متداول

  1. اکسپرت چیست؟

  اکسپرت نوعی ابزار برای تحلیل و بررسی بازار سهام در بورس است.

  2. متاتریدر چیست؟

  متاتریدر نرم افزاری کارآمد در دنیای بورس است که قابلیت های متنوعی برای تحلیل بازار بورس برای سهام داران و سرمایه گذاران فراهم آورده است.

  3. چگونه می توان به اکسپرت های مناسب دسترسی داشت؟

  بهترین حالت این است که خودتان اکسپرت ها را بنویسید. درصورت نداشتن تخصص کافی می توانید به متخصصان اکسپرت نویس سفارش کار دهید. از دوستانی که از اکسپرت ها استفاده کرده اند، کمک بگیرید و از منابع معتبری که اکسپرت های معتبر هستند، استفاده کنید.